اسپاتیفای چیست؟ هر آنچه که درباره اسپاتیفای باید بدانید

وقتی صحبت از موسیقی و گوش دادن به آن می‌آید امکان ندارد حرفی از اسپاتیفای به میان نیاید. ابزاری محبوب و باکیفیت که امروزه کاربران بسیاری را جذب خود کرده است. همراه وینوک باشید تا کمی بیشتر با این ابزار آشنا شوید.

اپلیکیشن اسپاتیفای چیست؟ اسپاتیفای یک سرویس پخش موسیقی، پادکست و ویدئو است که در سراسر جهان از محبوبیت بسیاری برخوردار است. اسپاتیفای از سال ۲۰۰۸ کار خود را آغاز کرد و در استکهلم توسعه پیدا کرد. اسپاتیفای یک سرویس فری‌میوم است، یعنی استفاده از آن همراه با تبلیغات رایگان است و در صورت نیاز به گوش دادن آفلاین موزیک و دانلود آهنگ‌ها اشتراک ماهانه پرداخت می‌کنید.

اپلیکیشن اسپاتیفای هم برای عموم مردم و هم برای هنرمندان بسیار عالی است. هنرمندان از پخش هر آهنگ خود در این سرویس پخش موسیقی هزینه دریافت می‌کنند و مخاطب نیز بدون محدودیت می تواند به تمام آهنگ‌های دلخواهش گوش دهد.

اپلیکیشن اسپاتیفای

در ۳ نوامبر ۲۰۱۴، تمام آلبوم‌های خواننده و ترانه‌سرا، تیلور سوئیفت توسط بیگ ماشین رکوردز از روی اسپاتیفای پاک شد. سوئیفت قبلاً نیز پخش از اسپاتیفای آلبوم سال ۲۰۱۲ خود، سرخ را به تأخیر انداخته بود.

اسپاتیفای یک کمپین رسانهٔ اجتماعی برای ترغیب نمودن سوئیفت به بازگشت ایجاد نمود و در یک بیانیه در وب‌سایت خود، مدعی شد که ۱۶ میلیون از ۴۰ میلیون کاربرش موسیقی او را در ۳۰ روز قبل گوش داده‌اند، اما سوئیفت نظر خود را دربارهٔ وضعیتش تغییر نداد.

اسپاتیفای به دلیل استقبال گسترده از طرف مردم جهان با انتقاداتی از طرف هنرمندان و تهیه‌کنندگان نیز روبه‌رو شده‌است. از جمله این انتقادات می‌توان به انتقاد تیلور سوئیفت و ریدیوهد، تام یورک نام برد که آنها گفته‌اند با گسترش محبوبیت اسپاتیفای فروش موسیقی کاهش و پخش آن افزایش داشته است.

یکی از ویژگی‌های برنامه اسپاتیفای که باعث محبوبیت بیش از حد این برنامه نسبت به دیگر برنامه‌ها شده این است که در اسپاتیفای می‌توان آهنگ‌‌ها را بر روی تلفن همراه ذخیره کرد و بعدها در صورت نبود اینترنت و دسترسی نداشتن به آن آنها را به صورت آفلاین گوش داد. 

همچنین در اسپاتیفای کاربران می‌توانند برای خود لیست پخش بسازند و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. دسترسی به بیش از ۳۰ میلیون آهنگ در اسپاتیفای فارهم است. و تا سال ۲۰۱۶ اسپاتیفای، ۱۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه داشته که تا سال ۲۰۱۷، ۵۰ میلیون از اسپاتیفای به صورت مشترکین پولی استفاده می‌کنند.

از جذابیت‌های اسپاتیفای این است که کاربران می‌توانند قطعاتی که گوش می‌دهند را بر روی شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و همچنین با کاربران دیگر می‌توانند لیست پخش بسازند. یک امکان جذاب دیگر اسپاتیفای پخش موسیقی بر روی اپلیکیشن ویز هنگام مسیریابی است.

هنرمندان در اسپاتیفای

در ماه نوامبر ۲۰۱۵، اپلیکیشن اسپاتیفای یک پنل به نام “Fan Insights” را در فرم بتا محدود معرفی کرد، که در آن هنرمندان و مدیران آنها به داده‌های مربوط به شنوندگان ماهانه، اطلاعات جغرافیایی، اطلاعات جمعیتی، تنظیمات موسیقی و موارد دیگر دسترسی داشتند.

در آوریل ۲۰۱۷، پنل برای تغییر وضعیت بتا ارتقا داده شد، و به “Spotify for Artists” تغییر نام داد و برای همه هنرمندان و مدیران در دسترس بود. ویژگی‌های اضافی آن شامل دریافت پشتیبانی هنرمند از اسپاتیفای و مرتب و ادیت کردن پیج هنرمند با عکس‌ها و تبلیغ یک آهنگ خاص می‌شود.

یکی از نکته‌های جالب در مورد اسپاتیفای این است که این برنامه علاوه بر این که به هنرمند یک قیمت ثابت به ازای هر ترانه یا آلبومی که به صورت فیزیکی یا دانلود فروخته می‌شود پرداخت می‌کند، بر اساس تعداد پخش‌های هنرمندان و به نسبت تعداد کل آهنگ‌های پخش شده از هنرمند به او بهره پرداخت می‌کند.

۸ هنرمندی که بیشترین درآمد را در اسپاتیفای دارند

هنرمندانی که بیشترین درآمد را در سال ۲۰۱۷ از اسپاتیفای با پخش موزیک‌هایشان را کسب کردند به شرح زیر می‌باشد:

 • Nicki Minaj
 • Ariana Grande
 • Halsey
 • Drake
 • Kendrick Lamar
 • Future
 • Ed Sheeran
 • The Weeknd

هزینه اشتراک اسپاتیفای چقدر است؟

اسپاتیفای در دو نسخه رایگان و پریمیوم در دسترس است. طبق تعرفه‌ای که در سایت spotify آمده است، برای کسانی که دوست دارند بدون محدودیت از این سرویس استفاده کنند، اشتراک نسخه پریمیوم ماهانه تقریبا ۱۰ دلار است. برای کسانی که در ایران هستند و قصد دارند تا از این سرویس استفاده کنند  می‌توانند اقدام به خرید گیفت کارت اسپاتیفای کنند.

برای خرید گیفت کارت اسپاتیفای میتوانید به سایت spotifygiftcard.ir مراجعه کنید و اکانت پریمیوم اسپاتیفای را به راحتی تهیه کنید. همچنین این سایت به شما این امکان را می‌دهد که اکانت قبلی خود را نیز تمدید کنید.

اسپاتیفای برای رفاه مشترکین خود امکانات بیشتری نیز قرار داده است که در هزینه آنها نیز صرفه جویی شود. اسپاتیفای خانواده به همین منظور به وجود آمده است تا از طریق یک حساب مشترک، امکان دسترسی تا سقف شش نفر به اسپاتیفای صورت بپذیرد.

خرید قانونی اسپاتیفای در ایران

اکانت خانواده اسپاتیفای چیست؟

اپلیکیشن اسپاتیفای

اسپاتیفای برنامه‌ای را ارائه می‌دهد که در آن تا حداکثر پنج عضو از یک خانواده اجازه دارند به طور مشترک از خدمات گوش دادن به موسیقی با تخفیف استفاده کنند. با اکانت Spotify Family، یک عضو خانواده با تخفیف ۵۰ درصدی حق پرداخت را می‌پردازد. به عنوان مثال، خانواده چهار نفره به جای چهار تک تک ۱۰ دلار برای هر نفر با تخفیف family تنها ۲۵ دلار پرداخت می‌کند.

به طور معمول، حق اشتراک ۱۰ دلار در ماه در آمریکا، ۱۰ پوند در انگلستان یا ۱۲ دلار استرالیایی در استرالیا هزینه دارد. با Spotify Family، سرویس موسیقی اسپاتیفای امیدوار است که تعداد مشترکین خود را در برابر رقبای متعدد خود از پاندورا تا آیتونز اپل افزایش دهد.

اسپاتیفای به طور رایگان برای وب و دستگاه‌های تلفن همراه وجود دارد، اما با داشتن اکانت پریمیوم خدماتی برتر مانند نداشتن تبلیغات، انتخاب آهنگ بدون محدودیت پخش و عقب و جلو کردن و آهنگ های با کیفیت بالاتر و بدون اتصال به اینترنت را داشته باشید. تبدیل کاربران رایگان به مشترکان پریمیوم، هدف بلند مدت اسپاتیفای است.

سرویس family ابزاری است برای افزایش تعداد کاربر و وفاداری بیشتر مشترکین به اسپاتیفای، و همچنین باید گفت که این سرویس استفاده از یک بسته تخفیفی برای جلوگیری از کنار گذاشتن اسپاتیفای توسط مشترکین است. اسپاتیفای برای این سرویس از خدمات موثری مانند حامل‌های بی سیم استفاده می‌کنند. دیگر خدمات پخش موسیقی نیز از جمله Rdio شامل سرویس family می‌شود.

داشتن حساب کاربری چندگانه به این معنا نیست که کاربران دارای لیست پخش یکسان و مخلوط هستند. همچنین اگر شخص دیگری با اکانت family همزمان لاگین کند، فعالیت شخص دیگر قطع نخواهد شد. 

چرا اسپاتیفای بهترین سرویس موزیک دنیاست و باید از آن استفاده کنیم؟

اپلیکیشن اسپاتیفای

اپلیکیشن اسپاتیفای به نسبت دیگر رقبایش در گوش دادن به موزیک توانسته عنوان بهترین سوریس موزیک را از آن خود کند. چندین دلیل وجود دارد که این برنامه را خاص می‌کند و خیلی از افراد را مجاب به استفاده از آن می‌کند.

 • اسپاتیفای بر روی تمامی دیوایس‌ها قابل جرا است بنابراین کاربران هم می‌توانند از اسپاتیفای دبر روی موبایل استفاده کنند یا آن را بر روی تبلت، کامپیوتر و حتی وب استفاده کنند.
 • کیفیت پخش و صوت بالا که کاربر می‌تواند یک کیفیت از کیفیت عادی ۶۴ کیلوبایت بر ثانیه؛ کیفیت بالا ۱۶۰ کیلوبایت بر ثانیه؛ کیفیت خیلی بالا ۳۲۰ کیلوبایت بر ثانیه، را برای پخش انتخاب کند.
 • داشتن بانک موزیک بسیار بزرگ حتی برای خوانندگان ایرانی
 • ساخت پلی لیست با خوانندگان متفاوت و گوناگون
 • اشتراک گذاری موزیک با دیگر کاربران
 • مدیریت پلی‌لیست‌ها توسط چند کاربر به صوذرت مشترک
 • مشاهده موزیک‌هایی که دوستانتان در لحظه گوش می‌دهند
 • استفاده از اسپاتیفای احتیاج به اینترنت خاص و پرسرعت ندارد و طراحی آن به گونه‌ای است که با اینترنت سرعت پایین نیز موزیک پخش می‌شود.
 •  اشتراک‌گذاری موزیک‌ها در شبکه‌های اجتماعی
 • گوش دادن آفلاین موزیک‌ها با اشتراک پریمیوم یا پولی ماهانه/سالانه به سادگی
 • قابلیت اتصال بلوتوث اسپاتیفای

اما اسپاتیفای در ایران با محدودیت‌هایی مواجه هستند، به عنوان مثال اسپاتیفای در ایران فیلتر است، گوش دادن به اسپاتیفای به صورت آفلاین مستلزم پرداخت هزینه است و از همه مهم‌تر اینکه برای دریافت نسخه پریمیوم و ماهانه و سالانه باید هزینه بسیاری پرداخت کرد.

نحوه ساخت اکانت اسپاتیفای

اپلیکیشن اسپاتیفای

۱- قدم اول در ساخت اکانت اسپاتیفای رفتن به وب‌سایت اسپاتیفای و ساخت حساب کاربری است. اگر حساب فیسبوک دارید از طریق فیسبوک وارد حساب کاربری‌تان در اسپاتیفای شوید، زیرا از این طریق می‌توانید با دوستان‌تان در ارتباط باشید و از آنچه آنها گوش می‌دهند باخبر شوید و آهنگ‌های موردعلاقه‌تان را با یکدیگر به‌اشتراک بگذارید.

۲- نسخه مورد نظرتان را انتخاب کنید. پیشنهاد ما انتخاب نسخه‌ ویژه‌ اسپاتیفای (پریمیوم) است، زیرا با دانلود این نسخه به امکانات بیشتری دسترسی خواهید داشت. همچنین این نسخه در تمامی دیوایس‌ها قابل اجرا است.

۳- مرحله بعدی دانلود اپلیکیشن رایگان اسپاتیفای و نصب آن است. 

۴- ازطریق انواع دستگاه‌ها از قبیل لپ‌تاپ، گوشی همراه، تبلت و یا وب وارد حساب خود بشوید و از گوش دادن به موسیقی لذت ببرید.

آیا می‌توان ازطریق اپلیکیشن اسپاتیفای موسیقی دانلود کرد؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید گفت که بله می‌توان آهنگ مورد نظر خود را در نسخه ویژه اپلیکیشن اسپاتیفای دانلود کنید اما این به این معنا نیست که شما می‌توانید آن را در گوشی خود ذخیره کنید و بر روی سی دی و فلش بریزید. شما در نسخه پریمیوم اسپاتیفای می‌توانید آهنگ‌ها را دانلود کنید تا در زمانی که به اینترنت دسترسی ندارید آنها را به صورت آفلاین گوش دهید. 

برای پانلود و ذخیره آهنگ‌ها در اسپاتیفای هم فقط کافی است روی گزینه‌ی save روی آهنگ یا آلبومی که دوست دارید بزنید تا آنها را به طور آفلاین گوش دهید. همچنین بر روی سه نقطه موجود در کنار هر آهنگ نیز می‌توانید گزینه Save to Your Music را کلیک کنید و آهنگ مورد علاقه‌تان را ذخیره کنید.

اسپاتیفای چقدر اینترنت مصرف می‌کند؟

درباره این موضع که اسپاتیفای چه مقدار اینترنت مصرف می کند کاملا به کیفیتی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. در صورتی که برای گوش دادن به موسیقی کیفیت معمولی و عادی را انتخاب کنید، برای یک ساعت موسیقی حدود ۵۰ مگابایت اینترنت مصرف خواهد شد. همچنین گوش دادن به موسقی برای ۲۴ ساعت با همین کیفیت عادی باعث می‌شود تا ۱ گیگابایت اینترنت مصرف شود.

وقتی کیفیت را از عادی کیفیت بالا تغییر می‌دهیم، با مصرف ۱ گیگابایت اینترنت می‌توانیم به کمتر از ۱۵ ساعت موسیقی گوش دهیم. با کیفیت خیلی بالا در قبال ۱ گیگابایت اینترنت می‌توانید به هفت ساعت موسیقی گوش کنید.

اتصال به دستگاه‌های دیگر و آموزش Spotify connect

از یکی از مزایای خوب اسپاتیفای این است که می‌توانید از طریق بلوتوث به دستگاه‌های زیادی متصل شوید و آهنگ را از طریق آ» دستگاه‌ها پخش کنید.

با روشن کردن بلوتوث در دستگاه‌هایی مانند سینما خانگی، دستگاه پخش خودرو، هدفون‌ بلوتوث یا اسپیکرهای بلوتوثی می‌توانید گوشی را به آنها متصل کرده و بعد از طریق اسپاتیفای آهنگ‌های مورد علاقه‌تان را پخش کنید. همچنین نسخه‌ی پریمیوم اسپاتیفای امکان Spotify Connect را دارد که از آن نیز می‌توانید استفاده کنید.

کار Spotify Connect این است که ازطریق انواع دستگاه‌های متصل به Wi-Fi می‌توانید به موسیقی گوش دهید. spotify connect به شما این امکان را می‌دهد که موسیقی را در هر جا و در هر زمان به سادگی گوش دهید هچنین با این روش می‌توانید از طریق وای فای موسیقی درحال پخش روی حساب اسپاتیفای را کنترل کنید. 

پلی‌لیست‌های اپلیکیشن اسپاتیفای

درست کردن پلی‌لیست در اسپاتیفای بسیار آسان است. تنها با کلیک بر روی آهنگ و زدن گزینه Add to Playlist یا روی سه نقطه‌ای که کنار آهنگ در اپلیکیشن قرار دارد می‌توانید آن را به پلی لیست خود اضافه کنید. ا

سپاتیفای در این زمینه بسیار هوشمند است؛ بر طبق آنچه که گوش می‌دهید سلیقه‌ شما را می‌شناسد و در آینده آنچه که به سلیقه شما نزدیک است به شما پیشنهاد می‌دهد. با ورود به قسمت Discover اپلیکیشن چندین موسیقی بر اساس سلیقه‌تان به شما پیشنهاد می‌شود. 

اسپاتیفای همچنین در قسمت Discover Weekly هر دوشنبه موسیقی‌هایی بر اساس آخرین پلی لیستی که پخش می‌کنید برای شما به اشتراک می‌گذارد. 

اگر در اسپاتیفای هر هنرمند را که دنبال کنید، به صورت مداوم هر بار آن هنرمند اثر جدیدی را در اسپاتیفای منتشر کند، در این پلی لیست برای شما آهنگ‌های از آنها گذاشته می‌شود. این لیست در Release Radar هر جمعه به روز می‌شود.

اکانت پرمیوم اسپاتیفای چیست؟

اکانت پریمیوم Spotify برخلاف نسخه رایگان آن امکان دسترسی به همه امکانات بر روی هر نوع دستگاه بدون نمایش آگهی وجود دارد.

کاربران پریمیوم می‌توانند هر آهنگی که می‌خواهند اجرا کنند، این نوع یوزر ها همچنین قابلیت پیدا کردن و شنیدن لیست پخش، ایجاد و ویرایش لیست پخش، به اشتراک گذاشتن موسیقی‌ها و لیست پخش، کشف آهنگ‌های جدید را دارند. کاربران نسخه پریمیوم اسپاتیفای همچنین می‌توانند هر آهنگ را بدون محدودیت رد کنند و موسیقی را آنلاین و به صورت HD گوش کنند.

راه استفاده از اسپاتیفای بدون دردسر در ایران چیست؟

برای این کار چند روش وجود دارد. یکی از آنها خرید گیف کارت است که به دلیل اینکه دلار استرالیا نسبت به باقی دلارها قیمت پایین‌تری دارد به شما پیشنهاد می‌کنیم که کشور خود را در قسمت پروفایل به استرالیا تغییر دهید و سپس اقدام به خرید گیف کارت بکنید.

اما روش دیگر استفاده از اکانت خانواده اسپاتیفای است. سایت‌های بسیاری وجود دارند که به قیمت مناسبی اکانت خانواده به شما واگذار می‌کنند؛ وب سایت spotifygiftcard.ir یکی از وب سایت‌هایی است که از طریق آن می‌توانید اکانت اسپاتیفای خود را در کمتر از ۵ دقیقه شارژ کنید. بعد از این کار می‌توانید از گوش دادن به موسیقی بدون محدودیت لذت ببرید.

در این روش کشوری که در آن واقع شدید خیلی اهمیتی ندارد و پس از خرید شارژ می‌توانید کشور اکانت را به انگلستان تغییر دهید. دلیل انتخاب کشور انگلستان برای اسپاتیافی داشتن کامل‌ترین مجموعه موزیک نسبت به سایر کشورها است.

۵ دیدگاه
 1. محسن

  بهترین سرویس اشتراک موزیک هست فقط حیف که فیلتره

  1. امیر

   داداش فیلتر نیست

 2. رضا فراهانی

  خیلی گرون میشه استفاده از اسپاتیفای در ایران
  تقریبا میشه ماهی ۱۵۰ تومن!

 3. مهدی

  نسخه رایگان این اپلیکیشن مفت نمی ارزه
  ولی نسخه پرمیم اش عالیه

 4. ray

  بود الان دیگه نیست . ریدن تو برنامه همه چیش پولیه والا من مخاطبو میخوان بتیغن که چیه برم یه موزیک الکی یارورو گوش بدم ایشلا با کلی دلت اکانت روبرو شه که بفهمه ریدن تو اپ

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.