راهنمایی برای کاشت نعناع در خانه و استفاده از این گیاه خوشمزه

اگر جزء آم دسته از افرادی هستید که به کاشت گیاه در خانه علاقه دارید، خود را مهیای انجام این کار نمایید. اگر آماده باشید، پرورش نعنا با طبیعت جنگنده­‌ای که دارد، می­‌تواند یک نعمت باشد.

بگذارید همین اول و قبل از شروع توضیحات درباره کاشت نعناع در خانه یک هشدار به شما بدهم. خوی نعنا، مهاجم است. به این معنا که در شرایط اید‌ه‌­آل (و حتی غیر اید‌ه‌­آل)، می‌تواند با گسترش ریشه‌­های زیرزمینی خود، سرتاسر باغچه­‌تان را به تصرف خود درآورد. بنابراین، در زمان کاشت گیاهان خوراکی در خانه آن را در صدر فهرست زورگویان باغچه قرار دهید.

این بدان معنا نیست که نباید نعنا پرورش داد. بوی نعناع زمانی‌­که آن را نوازش می­‌کنید و یا بو می‌­کنید، فوق ­العاده است. می‌توانید آن را در فصل رشدش پرورش دهید و برای طعم دادن به غذا یا نوشیدنی­‌هایتان از آن استفاده کنید. به عنوان یک گیاه، به اندازه­‌ی کافی بلند است و ارتفاع آن به حدود 2 پا (حدود 60 سانتی­متر) می­‌رسد. از این رو می­‌توانید از آن برای ایجاد یک منظره­‌ی خوشایند نیز استفاده کنید.

هم­چنین گفته می­‌شود که گیاهی عالی برای دفع آفات و جزء گیاهان دفع حشرات است. برای باغبانان تازه­ کار ایده­‌آل است، زیرا بسیار سخت­ جان است. برای همین منظور کافی است علاوه بر گیاهان تصفیه هوا در خانه مانند گیاه پتوس، نعناع را در یک گلدان بزرگ پرورش دهید (بهتر است در بیرون از باغچه پرورش داده شود) و هرگونه علف هرز را از آن دور سازید؛ این امر شامل سیستم ریشه­‌ای نیز می­‌شود (قبل از این­که از کنترل خارج شوند).

نام گیاه شناسی Mint
نام رایج نعناع که گیاهی است از رده دولپه‌ای‌های پیوسته گلبرگ که سردسته تیره نعناعیان و از سبزی‌های خوراکی
نوع گیاه علفی با ریشه هوایی و ساقه‌های مستقیم و چهارگوش و زیرزمینی
سایز در بلوغ حدود 60 سانتی­متر
قرار گیری در معرض نور خورشید در معرض آفتاب یا اندکی سایه
نوع خاک خاک گلدان با جریان آب خوب
زمان شکفتن گل‌ها گلدهی ندارد مگر آنکه به وسیله هورمون‌های مکمل خاص تغذیه شود
رنگ گل‌ها گلدهی ندارد

قبلاً نعناع هندی، در دسترس­‌ترین گونه بود. نعناع بیابانی هم در رده­‌ی دوم قرار داشت. اما اکنون طعم‌­های مختلف نعنا نیز در دسترس هستند.

از آن­جایی که بذر گونه­‌های مختلف نعناع­، لزوماً به در هر فروشگاه و گلخانه‌ای به درستی به شما فروخته نمی‌شود (یعنی ممکن است یک گونه­‌ی بذر را تهیه کنید اما در واقع، بذر مربوط به گونه‌­ای دیگر باشد) کار خود را از جوانه‌­های اولیه‌­ای که می­‌توانید آن را بو (یا مزه) کنید، آغاز نمایید تا بتوانید گونه­‌ی مورد نظر خود را بیابید.

نوع آبیاری مورد نیاز: منظم

فصل رشد: بهار تا پاییز

زمان کاشت:اوایل بهار؛ در مناطقی که زمستان گرم دارند می­توان ابتدای پاییز نیز آن را کاشت.

گونه­‌های مختلف: پونه (گیاه)، منتا رکوینی، نعنا آبی، پونه آسیایی، نعناع زینتی، نعناع سیبی، نعناع کوهی، نعنا وحشی ، نعنا آبی – یا نعنا مرداب، نعنا وحشی – یا نعنا ژاپنی، نعنا آسیایی، نعنا استرالیایی – نعنا رودخانه، نعنا کانادنسیس، نعنا سروینا – پونه هارت، نعنا برگاموت – نعنا لیمویی، نعنا کریسپاتا – نعنا برگ چین دار، نعنا کونینگامی، نعنا داهوریکا، نعنا باریک – نعنا دیمنیک، نعنا فلفلی

کاشت نعناع در خانه

کاشت نعناع در خانه

جوانه­‌ها را با فاصله­‌ی 6 اینچ (حدود 15 سانتی­متر) در یک محفظه­ بکارید. نعنا را می‌­توان در معرض نور مستقیم خورشید قرار داد. اما در تابستان‌­های گرم، بهتر است در زیر سایه­‌ی بعد از ظهر قرار گیرند. 

اگر می­‌خواهید نعناع را در بستر باغچه پرورش دهید، بهتر است یک محفظه‌­ی بدون ترک را در داخل زمین قرار دهید، به طوری­که، حدود 1 الی 3 اینچ (حدود 2.5 تا 7.5 سانتی­متر) آن بالاتر از خط خاک قرار گیرد. 

گیاه را به طور مرتب آبیاری کنید و هر سال، زمانی­که رشد شروع شد، آن را کاملاً با کود تغذیه کنید. انتهای آن را به طور دوره­ای ببرید. در نیمه‌­ی فصل رشد؛ یک سوم یا یک دوم انتهایی آن را ببرید تا مانع از چوبی شدن آن شوید.

این گیاه چند ساله است و در آب و هوای سرد زمستانی می­‌میرد. به همین دلیل هنگام کاشت نعناع در خانه در اواخر پاییز می‌­توانید، ساقه­‌ی آن­ها را بچیند (به گونه‌­ای که تقریباً هم­سطح خاک شوند).

ممکن است با مشکلات متداول مربوط به آفات مواجه شوید. برای مثال می­‌توان به شته‌­ها، کنه‌­های عنکبوتی و مگس‌­های سفید اشاره کرد. اما به راحتی می‌­توان با فشار آب یا صابو‌ن‌­های آفت­کش از آن­ها خلاص شد. گاه قهو‌ه‌­ای شدن بر‌گ‌­ها نیز می‌تواند به عنوان یک مشکل بروز پیدا کند. اما پرورش گیاهان، کاری بی دردسر نیست.

هر سال گیاه را کوتاه کنید و بعد از سه سال، آن را با گیاهی جدید، جایگزین نمایید.

خاک مناسب برای کاشت نعناع در خانه

کاشت نعناع در خانه

این گیاه جزء گیاهان باغچه‌ای است و هر خاکی در باغچه برای پرورش این گیاه مناسب است. اما در مورد کاشت نعناع در خانه و در گلدان، حتما از مخلوط خاک پیت ماس و کوکوپیت استفاده کنید. برای تقویت خاک آن می توانید کود کمپوست را به گلدان و همچنین باغچه اضافه کنید.

میزان آبیاری و تغذیه نعناع

این گیاه نیز به خاک زهکش نیاز دارد و از آبیاری بسیار زیاد در حدی که آب آن گل شود بیزار است، اما با این حال آبدهی را دوست دارد و حتما باید دقت کنید که بین دو آبیاری سطح خاک گیاه خشک شده باشد. برای اینکه همیشه گیاه خود را سبز نگه دارید در خاک آن از ورمی کمپوست استفاده کنید.

برداشت

انتهای ساقه را بچینید. می‌­توانید از آن به عنوان چاشنی انواع غذا، نوشیدنی و دسر استفاده کنید. مزه­‌ی مورد نظر، دقیقاً قبل از گل­‌های گیاه، قرار دارد.

اگر می‌­خواهید نعناع خشک داشته باشید، برگ­‌هایی که کاملاً خشک هستند را انتخاب کنید و آن­ها را آویزان نمایید تا خشک شوند. هم­چنین می­‌توان آن را در فریزر نیز نگه­داری کرد.

قلمه گرفتن و ریشه دار کردن نعناع

ابتدا چند شاخه از گیاه نعناع را از سبیزی‌هایی که می‌خرید جدا کنید. سپس برگ‌های روی آن را جدا کنید و در قسمت انتهایی نیز برگ‌های ریز را جدا کنید تا زمانی که داخل آب قرار می‌گیرند، آن برگ‌های باعث گندیگی آب نشوند. این شاخه‌ها را درون آب قرار دهید و بعد از چند هفته می‌بینید که شاخه‌ها درون آب ریشه زده‌اند. 

زمان آن رسیده که گیاه را به داخل گلدان منتقل کنید و مانند دیگر گلدان‌ها از آن مراقبت کنید و از برگ‌های سبز نعناع استفاده کنید.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.