چگونه بهترین محل نصب تلویزیون را انتخاب کنیم؟

وقتی مشغول تماشای یک فیلم هستید یا سخت درگیر سریال مورد علاقه‌تان شدید، قطعا دوست دارید این تجربه تا حد امکان واقع بینانه و جذاب باشد. اگر تا به حال ساعت‌های طولانی گردن خود را برای تماشای صفحه تلویزیون بالا نگه داشته باشید یا برای نگاه کردن به نمایشگر مجبور باشید سرتان را پایین بگیرید، می‌دانید که چقدر محل قرار گرفتن صفحه نمایش و فاصله بین شما و تلویزیون مهم است.

یادگیری راهکارهای انتخاب محل مناسب نصب تلویزیون یا نوع صفحه نمایش اولین قدم برای تلویزیون نگاه کردن به شیوه استاندارد و مناسب چشم است. مانند سایر امور، این کار هم یک سری قاعده کلی دارد که می‌توانید برای اکثر مواقع از آن استفاده کنید. البته فراموش نکنید موارد استثنائی هم وجود دارد که در این مواقع می‌توانید از نظر کارشناسان بهره بگیرید. برای اینکه تلویزیون در بهترین محل خانه شما قرار گیرد باید روی تنظیم ارتفاع و محل قرار گیری تمرکز کنید. در این مطلب به شما کمک می‌کنیم بهترین محل نصب تلویزیون در فضای خانه خود را پیدا کنید.

ارتفاع مناسب برای اکثر تلویزیون‌ها

اگر دوست داشته باشید که از توصیه‌های مفید و متداول برای نصب تلویزیون استفاده کنید، پیدا کردن محل صفحه نمایش برای شما بسیار ساده خواهد شد. این دستور العمل‌ها برای تلویزیون‌های دیواری با اندازه قطر 42 اینچ تنظیم شده است.

ارتفاع بهینه برای قرار گرفتن صفحه تلویزیون از سطح زمین از کف تا مرکز صفحه، اندازه گیری می‌شود و برابر 106 سانتی متر است.

نکته: هر چه اندازه صفحه بیشتر شود، فاصله بین لبه زیرین صفحه و کف زمین باید کمتر شود، بنابراین خوب است هنگام خرید تلویزیون با صفحه نمایش بزرگتر و انتخاب فاصله به این نکته توجه داشته باشید.

چطور می‌توان ارتفاع مناسب تلویزیون را روی دیوار علامت گذاری کرد؟

انتخاب محل نصب تلویزیون روی دیوار یکی از عناصر مهم تزئین اتاق نشیمن کوچک و بزرگ است. علاوه بر این روی سلامت چشم شما هم تاثیر مستقیم دارد، پس ارزش آن را دارد که برای تعیین محل مناسب وقت بگذارید و کمی بیشتر تلاش کنید.

هنگامی که از ارتفاع مورد نظر برای نصب تلویزیون روی دیوار مطلع شدید، باید محل آن را علامت گذاری کنید. استاندارد ارتفاع مرکزی 215 سانتی‌متر تعیین شده و باید از کف تا لبه پایینی صفحه تلویزیون به سمت بالا را اندازه گیری کنید.

سایز صفحه تخت اندازه مورب بودن صفحه فاصله استاندارد دیوار تا صفحه
43 اینج 22 اینچ 78 سانتی متر
50 اینچ 25- 2/1 اینچ 73 سانتی متر
60 اینچ 30- 2/1 اینچ 68 سانتی متر
75 اینچ 40 اینچ 73 سانتی متر
85 اینچ 43 اینچ 50 سانتی متر

راهکار دیگر اندازه گیری، روش چشمی است که کاربر باید برای محاسبه فاصله مناسب به شیوه زیر عمل کند:

  1. یک خط کش یا چوب را از کنار صفحه به سمت گوشه مورب مقابل آن قرار دهید.
  2. یک خط کش یا نوار دیگر را در دو گوشه باقی مانده بچسبانید. محل تلاقی دور نوار بهترین مکان برای مرکز صفحه است.
  3. یکی از اعضای خانواده یا دوستانی که قد متوسطی دارند را انتخاب کنید و رو به روی صفحه بنشانید.
  4. از پشت بیننده یک سطح لیزر به روی دیوار تنظیم کنید، پرتو باید از پشت سر بیننده در سطح چشم‌ها عبور کند.
  5. برای ایمنی، تابش لیزر باید پشت بیننده باقی بماند و از بیننده بخواهید هرگز به نور لیزر نگاه نکند.
  6. روی دیوار صفحه تلویزیون را بالا و پایین بیاورید تا خط لیزر و مرکز صفحه به هم برسند.
هشدار: هرگز به خط لیزر نگاه نکنید. تابش لیزر می‌تواند به طور دائمی به چشم شما آسیب برساند.

نحوه تنظیم صفحه نمایش تلویزیون دیواری و انتخاب ارتفاع آن

بهترین محل نصب تلویزیون

در کنار توصیه‌های کلی برای ارتفاع تلویزیون، امکان تنظیم دقیق ارتفاع و مکان برای اتاق‌ها و بینندگان خاص هم وجود دارد.

گزینه‌های مناسب برای انتخاب مبل

مقابل تلویزیون‌های استاندارد 42 اینچی که قرار است در ارتفاع نصب شوند، بهتر است مبل‌هایی با ارتفاع 38 تا 50 سانتی متر قرار داشته باشد. اتاق‌هایی که به عنوان اتاق تلویزیون انتخاب شدند، بهتر است مبل‌های بلندتری با محدوده ارتفاع  70 تا  76 سانتی متر داشته باشند.

اغلب اوقات بینندگان به شکل یک نوار کنار هم می‌نشینند، ممکن است بخواهید برای این افراد ارتفاع تلویزیون را  30 تا 60 سانتی متر بالاتر ببرید.

تعداد تماشاگران

در سالن‌های تجاری با تعداد زیادی از مردم باید صفحه نمایش را بالاتر ببرند تا همه بتوانند تصویر را ببینند، همین ایده در مورد تماشای تلویزیون در خانه هم صدق می‌کند. اگر افراد زیادی مرتبا مشغول تماشای تلویزیون هستند، می‌توانید ارتفاع صفحه را 127 سانتی متر و بالاتر از استاندارد بکنید.

اتاقی که بیشترین تماشاگران تلویزیون آن کودکان هستند باید به شیوه متفاوتی طراحی شود تا این بینندگان کوچک بهتر بتوانند تلویزیون ببینند. در این اتاق‌ها باید از تلویزیونی که در ارتفاع 106 سانتی متری نصب شده استفاده کنید که بتوانید تعداد بیشتری صندلی و مبل را در اتاق قرار دهید.

موانع اتاق

وجود موانع ممکن است سبب شود صفحه تلویزیون در ارتفاع بیشتر از تنظیمات تعیین شده، قرار بگیرد. دیوارهایی که شومینه دارند و ارتفاع آن‌ها 127 تا 153 سانتی متر است، روی محل قرارگیری تلویزیون تاثیرگذار هستند. اگر تلویزیون را بالای پایه یا کنسول تلویزیون نصب می‌کنید احتمالا لازم است تلویزیون در سطحی بالاتر از موارد ذکر شده در جدول بالا قرار گیرد.

اندازه و نوع صفحه نمایش

بهترین محل نصب تلویزیون

وقتی صفحه تلویزیون خیلی بزرگ است،  نصب تلویزیون در سطح مناسب چشم نیز دشوار می‌شود و باید کاری بیشتر از یک اندازه گیری چشمی ساده روی کف و سقف دیوار انجام دهید. انتخاب دکوراسیون اتاق‌هایی که تلویزیون خیلی بزرگ در آن قرار می‌گیرد هم دشوارتر است.

صفحه نمایش مورب 150 اینچی معمولا دارای منطقه دید 75 اینچی است و ارتفاع کلی آن حدود 213 سانتی متر است. هنگام نصب صفحه نمایشی به این اندازه در اتاقی با سقف معمولی که ارتفاعی معادل 243 سانتی متر دارد، تنها 30 سانتی متر از دیوار فضا باقی می‌ماند. 15 سانتی متر از بالا و 15 سانتی متر از پایین.

حتی هنگام نصب یک صفحه نمایش معمولی 100 اینچی که 167 سانتی متر ارتفاع دارد، تنها 76 سانتی متر از بالا و پایین دیوار فضا اضافه باقی می‌ماند. این صفحه‌ها در طراحی اتاق خواب مستر هم قابل استفاده هستند. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم که حتما قبل از خرید تلویزیون سایز و فضای اتاق خود را در نظر بگیرید و بعد اقدام به خرید کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.