آیا مهندسان معمار و عمران شرایط کاری مشابهی دارند؟

ساخت برج میلاد و مواردی شبیه به آن و همچنین ساخت سدهای بزرگ مانند سد کرج، به هیچ عنوان کار آسانی نیست. بدون سخت کوشی معماران و مهندسان عمران به هیچ دستاورد قابل توجهی دست پیدا نمی‌کنند و مسلما این دو حیطه نیز مانند دیگر مشاغل و رشته‌ها نیازمند پشتکار و توانایی بسیار هستند. اما سؤالی که درباره رشته عمران و معماری همیشه مطرح می‌شود، این است که این دو چه تفاوتی با هم دارند و آیا شرایط کاری مهندسی عمران و معماری یکسان است؟

در این مقاله ما را همراهی کنید تا شما را با این دو رشته و حرفه آشنا کنیم و از شرایط کاری حاکم بر هر دوی آنها بگوییم.

معماری و مهندسی عمران؛ شباهت‌ها و تفاوت‌ها

معماران و مهندسان عمران هر دو در صنعت ساخت و ساز فعالیت می‌کنند و به شرکت‌ها و مشتریان خدمات خود را ارائه می‌دهند؛ آنها در ساخت و ساز ساختمان‌ها و پروژه‌های پیچیده زیرساختی فعالیت می‌کنند و به عنوان متخصص در این پروژه‌ها حضور دارند. در حالی که معماران مسئولیت طراحی و برنامه ریزی سازه‌های مختلف از خانه‌ها و کارخانه‌ها گرفته تا آسمان خراش‌ها و موزه‌ها را بر عهده دارند، مهندسین عمران بر کل مراحل طراحی تا اتمام ساختمان‌ها، جاده‌ها، سدها، پل‌ها، سیستم‌های آب و سایر کارهای مهم نظارت می‌کنند.

شباهت‌های معماری و مهندسی عمران

معماران و مهندسان عمران برای ایجاد طرح‌های ساختاری دقیق و ایمن باید در ریاضی و فنی بسیار قوی باشند و مهارت بالایی داشته باشند.

هر دو به توانایی تفکر تحلیلی برای تأمین هزینه، تخمین میزان ریسک و خطر و برآورد جدول زمانی برای مشتریان نیاز دارند.

معماران و مهندسان عمران برای نظارت بر قراردادهای ساختمانی و نظارت بر فرایندهای ساختمانی باید در رهبری و مدیریت مهارت داشته باشند.

تفاوت های معماری و مهندسی عمران

تفاوت رشته عمران و معماری را می‌توان به بخش‌های زیر تقسیم بندی کرد. اما در مقاله تفاوت مهندس عمران و مهندس معماری ایران تلنت درباره این دو رشته اینگونه نوشته شده است که:

بسیاری از وظایف مهندسان عمران و معماران همپوشانی دارند. آنها باید دست به دست هم دهند تا یک پروژه کامل شود و از نظر بصری و ساختاری نیز قوی شود. غالباً، آنها ملزم هستند که افکار و ایده‌هایی را در مورد چگونگی بهبود یک پروژه با یکدیگر به اشتراک بگذارند

مهندسان معمار و عمران باید برای به نتیجه رساندن یک پروژه در این موارد با هم همکاری داشته باشند و امور را با کمک هم به پایان برسانند.

مهندسان عمران طیف گسترده‌تری از پروژه‌ها را در دست دارند که این پروژه‌ها شامل پروژه‌های زیرساختی در حوزه حمل و نقل و سیستم‌های آبی می‌شود، در حالی که معماران بر داخل و ظاهر ساختمان‌ها تمرکز دارند.

معماران به صورت گسترده‌تری قبل از آغاز مراحل ساخت و ساز با پروژه درگیر هستند، در حالی که مهندسان عمران نظارت مستقیمی بر کلیه مراحل ساخت دارند.

مهندسان عمران بر کار بیشتر مهندسان و کارمندان از جمله مدیران ساخت و سازها، معماران و مهندسان مکانیک نظارت دارند.

معماران بیشتر وقت خود را در ادارات می‌گذرانند، در حالی که مهندسان عمران وقت خود را در نظارت‌های مستقیم درون مکان ساخت و ساخت و کار پشت میز تقسیم می‌کنند.

درباره معماری

طبق آمارها مشاغل رشته معماری بین سال‌های 2018 تا 2028 رشد 8 درصدی ممکن است داشته باشند که از سرعت متوسط ​​رشد 5 درصدی برای همه مشاغل، رشد سریع‌تری است. افزایش تقاضا برای استخدام معماران به دلیل افزایش ساخت خانه‌ها، دفاتر، فروشگاه‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها و سایر ساختمان‌ها خواهد بود.

وظایف شغلی معماران شامل استفاده از برنامه‌های نرم افزاری پیچیده برای تهیه نقشه‌های دقیق ساختمانی است. آنها همچنین ممکن است در مورد نحوه ساخت و همچنین طراحی ساختمان پیشنهاد ارائه دهند و گزارش‌های قبل از طراحی مانند بررسی‌های لازم برای امکانات ساخت و طراحی و انتخاب مکان مناسب را انجام می‌دهند. در طول مراحل طراحی، معماران با مشتریان و مهندسان ملاقات خواهند داشت تا از تحقق اهداف طرفین اطمینان حاصل کنند. آنها در طول مراحل ساخت در دسترس مشتریان هستند و اغلب از محل ساخت و ساز ساختمان بازدید می‌کنند تا مطمئن شوند کلیه الزامات مربوط به طراحی، مواد، مصالح و برنامه ریزی رعایت می‌شوند.

مهارت‌های ضروری معماری

  • مهارت در طراحی: معماران در اصل طراحانی هستند که با هنر خود خانه و ساختمان‌ها را به شکل زیبایی طراحی می‌کنند. هر معمار باید با استفاده از نرم افزارها بتواند طرح ساختمان‌ها را طراحی کنند.
  • مهارت بالا در ریاضی: به عنوان یک طراح ساختمان، باید بتوانید با استفاده از ریاضی فاکتورهایی مانند تحمل وزن و فشار را در ساختمان‌ها محاسبه کنید.
  • برقراری ارتباط: معماران باید نیازهای مشتری خود را درک کنند، در مورد طراحی و کشیدن نقشه با علم روز دنیا خود را همگام کنند و بتوانند به خوبی با دیگر افراد در پروژه به خوبی ارتباط برقرار کنند.
  • مهارت استفاده از کامپیوتر: طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) و نرم افزار مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) و نحوه استفاده از آنها همگی جزئی از معماری است.

درباره مهندسی عمران

طبق آمارها مشاغل رشته مهندسی عمران رشد شغلی 6٪ تا سال 2028 دارند، زیرا افزایش جمعیت و زیرساخت‌های فرسوده و قدیمی تقاضا برای جاده‌های جدید، پل‌ها،  فرودگاه‌ها، پروژه‌های تاسیساتی و سایر ساختارهای اساسی به وجود می‌آورند. در ایران نیز فرصت‌های شغلی بسیاری انتظار مهندسان عمران حرفه‌ای و کاربلد را می‌کشند. برای مشاهده آگهی های استخدام مهندس عمران اینجا را کلیک کنید.

در طی مراحل برنامه ریزی پروژه، مهندسان عمران نظرسنجی می‌کنند، محل ساخت و ساز را بررسی می‌کنند، مصالح ساختمانی را تجزیه و تحلیل می‌کنند و هزینه‌ها، مقررات و خطرات مربوط به یک پروژه را ارزیابی می‌کنند. آنها همچنین از برنامه‌های پیچیده طراحی برای برنامه ریزی ساختارها و سیستم‌ها استفاده می‌کنند. پس از شروع ساخت، مهندسان عمران فرآیندهای محل کار را کنترل می‌کنند تا از ایمنی ساختاری اطمینان حاصل کنند و مشکلات را هنگام بروز حل کنند. مهندسان عمران معمولاً در شرکت‌های مهندسی و شرکت‌های خصوصی و دولتی مشغول به کار می‌شوند.

مهارت‌های اساسی مهندسی عمران

  • مهارت‌های فنی: مهندسان عمران باید درک درستی از فیزیک و ریاضیات و همچنین توانایی استفاده از نرم افزارهای تخصصی طراحی داشته باشند. نحوه کار با نرم افزارهای طراحی (CAD) و نرم افزار طراحی ساختمان از ملزومات یک مهندس عمران است.
  • برقراری ارتباط: مهندسان عمران با مشتری ارتباط برقرار کنند تا نیازهای آنها را تشخیص دهند و این اطلاعات را به تیم ساخت و ساز منتقل کنند.
  • مدیریت پروژه: مدیریت پروژه شامل برنامه ریزی، تهیه لیست از مصالح و مواد و پیگیری لجستیک می‌شود. مهندسان عمران همچنین به چالش‌ها و مشکلات رسیدگی می‌کنند و برای آنها راه حل ارائه می‌دهند.
  • طراحی و اجرا: مهندسان عمران بر طراحی کل سیستم‌ها مانند خطوط فاضلاب شهری و سایر پروژه‌های زیربنایی تمرکز دارند.
  • تفکر انتقادی: مهندسان عمران معمولاً موظفند هنگام کار تمام محدودیت‌ها و قوانین از جمله قوانین زیست محیطی، مقررات شهری و امنیت عمومی را در نظر داشته باشند. تفکر انتقادی به آنها این امکان را می‌دهد تا در صورت بروز مشکل در این موارد راه حل مناسب را ارائه دهند.

در کل باید عنوان کنیم که این رشته و حرفه شباهت‌های بسیاری دارند و شرایط کار مهندس عمران با معمار تقریبا شرایط یکسانی است. اما در آنچه انجام می‌دهند و آنچه از آنها انتظار می‌رود، تفاوت‌هایی نیز دارند.

منبع: ایران تلنت

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و به سفارش ایران تلنت منتشر شده و وینوک هیچ مسئولیتی در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.