نصب و چیدمان قاب روی دیوار و نکاتی که باید رعایت کنید

دوست دارید دیوار خانه خود را با عکس‌های جذاب اعضای خانواده‌تان زیباتر کنید؟ مایل هستید مدارک و اسناد افتخارات و دستاوردهای خود را در دیوار اتاق کارتان نصب کنید؟ در هر صورت برای چیدمان قاب روی دیوار باید ترفندهای خاصی وجود دارند که دکوراسیون فوق‌العاده‌ای را به ارمغان می‌آورند.

نکاتی که رعایت کردن آن‌ها هزینه‌ای به همراه ندارد و نشان‌دهنده خلاقیت شما در ایجاد منظره‌ای جذاب است. اگر مشتاق هستید تا با ترفندهای نصب قاب عکس روی دیوار آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

ترفندهای چیدمان قاب روی دیوار در 4 گام

شما فقط 4 گام با یادگیری نحوه تزئین اتاق نشیمن کوچک و بزرگ با استفاده از قاب عکس فاصله دارید. این 5 گام برای عکس‌های خانوادگی، تابلوهای نقاشی و … قابل استفاده است. از دستورالعمل زیر پیروی کنید تا به نتیجه‌ای ایده‌آل دست یابید.

1. انتخاب قاب‌ها و تصاویر متناسب

اولین نکته که باید برای چیدمان قاب روی دیوار مد نظر قرار دهید، انتخاب قاب‌ها و تصاویر متناسب است. به عنوان مثال اگر تصمیم دارید که 5 قاب عکس روی یک دیوار قرار دهید، باید همه آن‌ها از تصاویر واقعی یا نقاشی باشند. ترکیب این دو در کنار یکدیگر گزینه جالبی نیست. همین مسئله برای قاب‌های آن‌ها نیز صادق است. نباید از ترکیب قاب‌های ساده و پر نقش و نگار در کنار هم استفاده کنید.. بنابر سلیقه و نوع تصاویر، قاب‌های متناسب را انتخاب کنید.

البته باید توجه داشته باشید که در عین تناسب بین قاب‌ها و تصاویر، نباید به چشم بیننده شبیه به یکدیگر باشد. مثلا در انتخاب تصاویر خانوادگی بهتر است چند عکس دسته‌جمعی و تعدادی عکس تکی را انتخاب کنید. به این ترتیب تنوع بهتری ایجاد می‌شود. البته در خصوص انتخاب قاب تصاویر بهتر است که برای همه قاب‌هایی که روی یک دیوار در کنار هم نصب می‌کنید، یک سبک را انتخاب نمایید.

در کنار نکته فوق تناسب بین تصاویر و محیط نیز باید مد نظر باشد. مثلا نصب تصاویر نقاشی تاریخی در محیط آشپزخانه کار چندان هوشمندانه‌ای نیست. علاوه بر آن نصب تصاویر خانوادگی یا شخصی در دیوار اتاق خواب انتخابی بسیار مناسب است.

چیدمان قاب روی دیوار

2. چیدمان قاب‌ها روی کاغذ

بهترین راه برای آزمایش کردن چیدمان‌های مختلف قاب‌ها روی دیوار، پیاده کردن ایده‌های مختلف روی کاغذ است. به این ترتیب شما می‌توانید بدون آسیب زدن به دیوار، طرح‌های مختلفی که به ذهن‌تان می‌رسد را دنبال کنید. به راحتی می‌توانید افقی یا عمودی بودن، فاصله قاب‌ها و ترتیب کنار هم قرار گرفتن آن‌ها را بارها و بارها روی کاغذ تغییر دهید.

اگر حوصله دارید، به اندازه هر قاب عکس کاغذ برش دهید. سپس کاغذها را به کمک چسب نواری روی دیوار بچسبانید. این کار باعث می‌شود تا دید بهتر و واقعی‌تری از نتیجه چیدمان قاب روی دیوار به دست بیاورید.

3. نصب قاب تصویر بزرگ

ابتدا به سراغ قاب عکسی بروید که بزرگ‌تر از سایرین است. قاب عکس بزرگ‌تر باید در مرکز سایر قاب‌ها قرار بگیرد تا موقعیت برجسته‌تری نسبت به سایر قاب‌ها داشته باشد. معمولا ارتفاع مناسب برای نصب این قاب‌ها هم رده با قد یک انسان بالغ معمولی است. البته در صورتی که ارتفاع دیوار بلند باشد، می‌توان قاب را نیز بالاتر برد.

به هیچ عنوان قاب عکس را نزدیک به کنج‌های دیوار نکنید. این کار باعث می‌شود که به نوعی احساس فشردگی در بیننده به وجود بیاید. سعی کنید مرکز چیدمان قاب‌های تصاویر حداقل 1.5 متر از کنج‌های دیوار فاصله داشته باشد.

4. نصب قاب‌های کوچک‌تر

برای چیدمان قاب به عنوان دکور دیوار پشت تلویزیون، باید قاب‌های کوچک‌تر را در کنار هم طبقه‌بندی کنید. در حالت عادی می‌توانید قاب‌ها را در ردیف‌ها و ستون‌هایی کنار یکدیگر قرار دهید. اما اگر به فکر ایده‌های مدرن و خلاقانه هستید، می‌توانید ابری از قاب‌ها را روی دیوار ایجاد کنید. البته باید توجه داشته باشید که برای موفقیت در این ایده لازم است که قاب‌های با اندازه مختلف در اختیار داشته باشید.

نکته اساسی در چیدمان قاب روی دیوار این است که زاویه گوشه‌های هر دو قاب عکس که کنار هم قرار می‌گیرند باید به صورت 90 درجه نسبت به یکدیگر قرار داشته باشد. از چسباندن قاب‌های عکس به یکدیگر حتما اجتناب کنید. این کار باعث می‌شود که دیوار خیلی کوچک‌تر به نظر برسد و جلوه خوبی ندارد.

چیدمان قاب روی دیوار

نکات مهم در چیدمان قاب روی دیوار

دکوراسیون خانه بدون اتاق خواب یکی از انتخاب‌هایی است که پیش روی شما قرار دارد. در این حالت دست شما برای چیدمان قاب روی دیوار اتاق خواب خیلی بازتر از سایر بخش‌های خانه است. به هر حال مجموعه‌ای از نکات وجود دارند که باید در کنار 4 گام فوق حتما مد نظر قرار دهید که عبارت‌اند از:

1. پرهیز از شلوغ کردن دیوار

به خاطر داشته باشید که دیوار خانه یا اتاق شما در محل کار، دیوار یک گالری عکاسی نیست. بنابراین نباید تمام سطح دیوار را با قاب عکس بپوشانید. وقتی تعداد تصاویر در دیوار یک اتاق از حد معمولی بیشتر شود، حس طبیعی از آن محیط گرفته می‌شود. به نوعی یادآور تخته‌های پلیس‌ها در فیلم‌های کارآگاهی می‌شود که تمام اسناد و تصاویر مرتبط با پرونده را روی آن می‌چسبانند.

2. فاصله دادن بین تصاویر

همان طور که اشاره کردیم از چسباندن قاب‌های مختلف به یکدیگر حتما اجتناب کنید. توصیه ما این است که بین هر دو قاب عکس در کمترین حالت حدود 8 سانتی‌متر فاصله بگذارید. در عین حال فاصله قاب‌ها نباید خیلی بیش از حد باشد. چرا که بیننده احساس می‌کند در یک گالری یا موزه تصاویر حضور دارد و این موضوع اصلا مناسب فضای خانه نیست.

3. محدودیت استفاده از قاب‌های بزرگ در اتاق‌های کوچک

نصب یک قاب نسبتا بزرگ در اتاق کوچک می‌تواند به بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضا کمک کند. اما نباید دیوار اتاق‌های کوچک را با تعداد زیادی قاب بزرگ پر کرد. این کار نتیجه عکس می‌دهد و باعث می‌شود افراد حاضر در اتاق به نوعی بیشتر احساس تنگی فضا را تجربه کنند.

4. باز بودن فضای مقابل قاب‌ها

در زمان چیدمان قاب روی دیوار حتما توجه داشته باشید که فضای مقابل آن‌ها کاملا خالی و باز باشد. به عنوان مثال اگر مبلمان در مقابل دیوار قرار دارد، پایین‌ترین نقطه قاب‌های تصاویر حداقل نیم‌متر بالاتر از ارتفاع مبلمان باشد.

چیدمان قاب روی دیوار

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی ترفندهای چیدمان قاب روی دیوار پرداختیم. بخاطر داشته باشید که قاب‌های تصاویر با هدف زیباتر کردن محیط روی دیوار نصب می‌شوند. به عبارت دیگر دیوار خانه شما آلبوم نیست که بتوان هر قاب عکسی را روی آن نصب کرد. اگر بخواهید به مجموعه نکاتی که در اینجا ذکر کردیم، مورد دیگری اضافه کنید، چیست؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.