سیر تا پیاز نمای ساختمان و معرفی انواع و بهترین آن

طراحی نمای ساختمان، یکی از مهمترین قسمت های نهایی تولید ساختمان است، چون تمام دست رنج سازندگان ساختمان در نمای آن، دیده خواهد شد.

امروزه با توجه به اینکه مردم بیشتر از قبل به زیبایی و جذابیت ظاهری ساختمان ها اهمیت می دهند، استفاده از متریال‌های مناسب و باکیفیت که بتواند سلایق مختلف آن ها را در بر بگیرد، اهمیت ویژه ای دارد. بازار کار طراحی نمای ساختمان آنقدر داغ شده است که شما می توانید آثار آن را در بازار کار مهندسی عمران به وضوح مشاهده کنید. سیر تا پیاز نمای ساختمان و معرفی انواع آن به شما در انتخاب زیباترین و بهترین گزینه کمک خواهد کرد.

آَشنایی با اصول کلی طراحی نمای ساختمان

فراموش نکنید در موضوع سیر تا پیاز نمای ساختمان، کنار همه این موارد نحوه اجرا و پیاده سازی طرح نما اهمیت بسیاری دارد و کیفیت کار را تحت تاثیر قرار می دهد. برای اینکه آگاهی لازم را در مورد اجرا و مسائل مربوط به آن داشته باشید می توانید از کتاب های مختلفی مانند کتاب راه آزمون نظام مهندسی برق کمک بگیرید.

به طور کلی در طراحی نمای ساختمان، عوامل متعددی را باید در نظر بگیرید. اینکه چه مدلی در نظر دارید و از چه متریالی با چه رنگی می خواهید استفاده کنید قطعا کیفیت، زیبایی و جذابیت کار شما را تحت تاثیر قرار می دهد. نکته قابل توجه در نمای ساختمان این است که شما باید قبل از دیزاین نمای ساختمان، بافت منطقه، شرایط آب و هوایی و فرهنگ را در نظر بگیرید.

مصالح قابل استفاده در نمای ساختمان

معماران در ساخت نمای ساختمان، از متریال ها و مصالح مختلفی بر حسب نیاز، کیفیت، سلیقه، شرایط آب و هوایی و قیمت استفاده می کنند. برای اینکه بدانید چه متریالی در تولید نمای ساختمان مناسب است و با ویژگی های هر یک آشنا شوید، در ادامه موضوع سیر تا پیاز نمای ساختمان با ما همراه باشید.

سیمان، مناسب ترین متریال نمای ساختمان

یکی از متریال های پرکاربرد در نمای ساختمان که از گذشته تا به امروز در تولید نمای ساختمان های مسکونی بسیار مورد استفاده قرار گرفته، سیمان است. دلایل زیادی وجود دارد که افراد تمایل دارند در طراحی نمای ساختمان، سیمان را انتخاب کنند اما مهم ترین آن ها در موارد زیر خلاصه شده است.

 • قیمت مناسب و به صرفه در میان دیگر مصالح
 • نصب سریع و آسان نمای سیمانی
 • مقاوم در برابر آتش سوزی
 • قابلیت شستشو آسان

در تولید نمای ساختمان می توان از دو نوع سیمان سفید و سیمان رنگی استفاده کرد.

آجر، یکی از متنوع ترین متریال های نمای ساختمان

نمای آجر یکی دیگر از نمای های ساختمانی است که به دلیل تنوع بالا در نوع و طرح، نظر افراد زیادی را به خود جلب کرده است. استفاده از آجر در نمای ساختمان در دو حالت ساده و دکوری علاوه بر زیبایی، نمای سنتی طوری ایجاد می کند که می تواند برای افراد علاقمند به مکان های سنتی و قدیمی، جذاب باشد.

از انواع آجرهای مورد استفاده در نما ساختمان می توان به آجر نسوز، آجر طرح چوب، آجر سفید، آجر قرمز و… اشاره کرد.

چوب، متریالی بی نظیر در تولید نمای ساختمان

چوب، متریالی بی نظیر در تولید نمای ساختمان

یکی دیگر از متریال های مورد استفاده در نمای ساختمان، چوب است که محبوبیت بالایی بین مردم دارد. بدون شک یکی از دلایل محبوبیت چوب نما، این است که می تواند با متریال های دیگر مانند فلز و شیشه ترکیب شود و نمای فوق العاده زیبایی ایجاد کند.

 امروزه غالبا معماران ساختمان، از چوب ترموود جهت ساخت نمای چوبی استفاده می کنند. از مهم ترین دلایلی که افراد ترغیب می شوند نمای چوبی ترموود را در ساختمان به کار ببرند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای وزنی سبک
 • دارای مقاومت و سختی بالا
 • دارای طول عمر بالا
 • قابلیت برشکاری و فرم دهی

استفاده از چوب های فرآوری شده، بهترین گزینه جهت ساخت نمای چوبی ساختمان است چون این چوب ها در برابر رطوبت، آتش سوزی و نفوذ حشرات نیز مقاوم اند.

بازار داغ کامپوزیت در طراحی نمای ساختمان

کامپوزیت، یکی از مصالحی است که امروزه محبوبیت زیادی در طراحی نمای ساختمان پیدا کرده است. ورق های کامپوزیت مزیت های زیادی دارند که از دلایل استفاده از آن در نما ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت نصب بدون استفاده از سیمان، خاک و غیره
 • دارای وزنی سبک
 • بالابردن زیبایی و جذابیت نما
 • دارای تنوع طرح و رنگ بالا
 • قابلیت شستشو
 • مقاوم در برابر حرارت، رطوبت و صوت

 با توجه به ویژگی های بیان شده، انتخاب کامپوزیت، یکی از بهترین گزینه ها برای طراحی نمای ساختمان است. اما نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که کامپوزیت هم مانند نمای سنگ، هزینه بالایی دارد.

لوکس ترین نمای ساختمان با استفاده از نمای سنگ

یکی از زیباترین نماهای ساختمان، نمایی است که با استفاده از سنگ طراحی شده باشد. به جرئت می توان گفت: هیچ یک از مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان به اندازه سنگ، زیبایی و جذابیت ساختمان را افزایش نمی دهد. اما لازم است بدانید استفاده از مدل های مختلف سنگ در نمای ساختمان، هزینه بالاتری نبست به نماهای دیگر دارد. همچنین ممکن است در شرایطی که ساختمان نشست می کند یا حادثه ای مانند زلزله رخ می دهد، سنگ ها ترک بردارند یا ریزش کنند.

نمای رومی، یکی از جذاب ترین نماهای ساختمانی

نمای رومی یکی از نماهای سنگی است که در آن از سنگ های مختلف مرمر، تراورتن و گرانیت استفاده می شود. از مزیت فوق العاده ای نمای رومی می توان به مقاومت بالا آن در شرایط آب و هوایی مختلف اشاره کرد.

اوج زبیایی و روشنایی با نمای شیشه ای ساختمان

اوج زبیایی و روشنایی با نمای شیشه ای ساختمان

در طراحی نمای ساختمان، یکی از متریال هایی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، نمای شیشه ای است. استفاده از شیشه در نمای ساختمان، علاوه بر زیبایی که در محیط خارجی ساختمان ایجاد می کند، باعث عبور نور و گرما به داخل ساختمان نیز می شود. همین ویژگی شیشه، نظر افرادی زیادی را در طراحی نما به خود جلب کرده است.

به طور کلی در ساخت نمای شیشه ای ساختمان، از شیشه سکویت یا شیشه رفلکس استفاده می شود.

چهار نکته مهم برای افزایش جذابیت نمای ساختمان

 • استفاده از نورپردازی در طراحی نمای ساختمان در حد اعتدال
 • استفاده از طرح های ساده در نمای ساختمان در کنار به کارگیری چند المان شاخص
 • پویایی در نمای ساختمان با استفاده از المان های افقی یا عمودی
 • هماهنگی نمای انتخابی برای ساختمان با درب ورودی و محیط اطراف آن

کلام آخر، بهترین نمای ساختمان کدام است؟

آشنایی با انواع نمای ساختمان و متریال های مختلف می تواند افراد را در طراحی یک ساختمان جذاب و باکیفیت کمک کند. اگر می خواهید ساختمانی لاکچری و شیک داشته باشید و به نمای مدرن علاقمند هستید، نمای شیشه ای و سنگی پیشنهاد می شود. البته باید قبل از انتخاب، موضوع قیمت را در نظر بگیرید تا با آگاهی کامل، متریال مناسب را انتخاب کنید. به طور کلی تصمیم گیری در مورد اینکه طراحی نمای ساختمان چگونه باشد به عوامل زیادی بستگی دارد که شما می توانید با تهیه کتب مخصوص ساخت و ساز از وب سایت رایان بوک، اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.