راه‌هایی فوری برای ساخت شوینده جایگزین ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات پیش می‌آید که مواد شوینده مورد استفاده در ماشین ظرفشویی در خانه تمام می‌شوند؛ اما شما حواستان به این موضوع نیست. از قضا دقیقا در همین شرایط تعداد زیادی ظرف، کثیف می‌شوند و باید فورا آن‌ها را بشویید.

وقتی درباره راه‌هایی برای انجام خانه تکانی هستید، معمولا پیشنهادهایی برای ساخت شوینده در خانه ارائه می‌شود؛ اما این بار قصد داریم تا چنده راه ایده‌آل و سریع برای ساخت شوینده جایگزین ماشین ظرفشویی را به شما معرفی کنیم. هر چند که استفاده از این شوینده‌های جایگزین نتیجه عالی شوینده‌های اصلی ماشین ظرفشویی را به همراه ندارند؛ اما به هر حال برای راه‌انداختن کار در شرایط اضطراری مفید هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا با این دستورالعمل‌های کاربردی آشنا شوید.

دستورالعمل‌های تولید شوینده جایگزین برای ماشین ظرفشویی

ساخت شوینده ماشین ظرفشویی

هر ماشین ظرفشویی ظرفیت مشخصی دارد. برای اینکه فرآیند شستشو به درستی انجام شود، نباید ظروف بیش از ظرفیت را درون آن قرار دهید. وقتی قرار است از شوینده‌های دست‌ساز جایگزین در مواقع ضروری استفاده کنید، توصیه ما این است که تعداد ظروف کمتری را درون ماشین ظرفشویی قرار دهید. به این ترتیب کیفیت شستشوی ظروف بهتر می‌شود و به نتیجه بهتری دست خواهید یافت. مواد جایگزین شوینده ماشین ظرفشویی عبارت‌اند از:

1. جوش شیرین

بی‌کربنات شدیم که در اصطلاحا عمومی با نام جوش شیرین شناخته می‌شود، نوعی پاک کننده قوی است. این ماده در اثر تماس با سطح ظروف سایش نسبتا زیادی را با آن‌ها ایجاد می‌کند. به همین دلیل می‌تواند تا حدی زیادی کثیفی‌های موجود روی سطح ظروف درون ماشین ظرفشویی را برطرف کند. از آن گذشته به تجربه ثابت شده است که استفاده از جوش شیرین بوی بد چربی‌ها و سایر کثیفی‌های روی ظروف را نیز از بین می‌برد. شما می‌توانید در شرایط ضروری از جوش شیرین به عنوان ماده شوینده در ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

2. سرکه سفید

خیلی از قرص‌های ماشین ظرفشویی خاصیت اسیدی دارند که برای از بین چربی‌ها مناسب هستند. بنابراین در شرایط ضروری که به این قرص‌ها دسترسی ندارید، یک راه ایده‌آل رفتن به سراغ مواد اسیدی دیگر مانند سرکه سفید است. به اندازه یک دوم فنجان سرکه سفید در محفظه اختصاصی شوینده ماشین ظرفشویی بریزید. در فرآیند شستشو، سرکه به همراه آب رو سطح ظروف پخش می‌شود و به حذف چربی‌ها کمک می‌کند.

3. بوراکس

بوراکس در دو حالت جامد به صورت پودر سفید رنگ و مایع یافت می‌شود. جالب است بدانید که در فرمولاسیون بسیاری از مواد شوینده‌ای که به‌طور روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنید، بوراکس وجود دارد. در ترکیب بوراکس دو عنصر سدیم و اکسیژن نقش اصلی را ایفا می‌کنند. هر چند خیلی بعید است که در خانه شما بوراکس وجود داشته باشد؛ اما اگر به هر دلیلی به آن دسترسی دارید، به راحتی می‌توانید به جای شوینده برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی روی آن حساب کنید.

4. کربنات سدیم

کربنات سدیم که با نام سودا نیز شناخته می‌شود، به‌صورت پودر سفید رنگ است. در ترکیب بسیاری از شوینده‌ها و صابون‌ها معمولا از کربنات سدیم برای تنظیم PH استفاده می‌شود. این ماده نیز شوینده فوق‌العاده‌ای است. به خصوص در زمانی که از آب سخت برای شستشوی ظروف استفاده می‌کنید، می‌توانید روی کربنات سدیم به عنوان شوینده جایگزین حساب باز کنید.

5. آب لیمو

آب لیمو نیز دقیقا مانند سرکه از خاصیت اسیدی قوی برخوردار است. به کمک آب لیمو می‌توانید باقی‌مانده چربی‌ها روی ظروف را از بین ببرید. به اندازه یک دوم فنجان آب لیمو درون محفظه شوینده ماشین ظرفشویی بریزید. حتما یکبار آب لیمو را از صافی عبور دهید تا تفاله موجود در آن گرفته شود. در غیر این صورت ممکن است این تفاله‌ها به صورت خمیری روی ظروف درون ماشین ظرفشویی باقی بمانند.

6. پودر پوست مرکبات

پوست مرکبات مانند لیمو و پرتقال نیز خاصیت اسیدی دارد. می‌توانید پوست مرکبات را نیز پودر کنید. سپس محفظه شوینده ماشین ظرفشویی را با این پودر پر کنید. هر چند برای تمیز کردن کثیفی‌های شدید خیلی نمی‌توانید روی این گزینه حساب ویژه‌ای باز کنید.

دستورالعمل ساخت مواد شوینده ماشین ظرفشویی

6 ماده را نام بردیم که هر یک از آن‌ها خاصیت پاک‌کنندگی نسبتا مناسبی دارند. همان طور که دستورالعمل ساخت مایع ضد عفونی کننده دست در خانه وجود دارد، با ترکیب مواد فوق می‌توانید شوینده‌های قوی بسازید که بهترین نتیجه ممکن را به ارمغان می‌آورند. برای این منظور می‌توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید.

 • 1 فنجان بوراکس
 • 1 فنجان جوش شیرین
 • نصف فنجان اسید سیتریک پودر شده
 • نصف فنجان نمک

ساخت شوینده ماشین ظرفشویی

کافی است مواد فوق را با هم ترکیب کنید. سپس ترکیب حاصل را در یک ظرف پلاستیکی بریزید که هوا در آن نفوذ نمی‌کند. در هر بار استفاده از ماشین ظرفشویی به اندازه 1 قاشق غذاخوری از این ترکیب در محفظه شوینده بریزید.

ساخت شوینده ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دستورالعمل‌های جایگزین برای قرص ماشین ظرفشویی عبارت‌اند از:

 • 1 فنجان جوش شیرین
 • 1 فنجان نمک
 • سه چهارم فنجان آب لیمو
 • 1 فنجان کربنات سدیم یا سودا

ساخت شوینده ماشین ظرفشویی

ابتدا جوش شیرین، نمک و سودا را با هم ترکیب کنید. سپس آب لیمو را به آن‌ها بیفزایید. مخلوط حاصل را به‌خوبی هم بزنید تا ترکیب یکدست حاصل شود. از یک قالب یخ می‌توانید برای قالب‌گیری این مواد استفاده کنید. قالب را تحت فشار قرار دهید تا محتوای درون آن‌ها به خوبی سفت و خشک شوند. به این ترتیب در هر بار شستشو می‌توانید محتویات یکی از قالب‌ها را به اندازه قرص درون محفظه شستشوی ماشین ظرفشویی بیندازید تا کار شستشوی ظروف به بهترین شکل انجام شود.

ساخت شوینده ماشین ظرفشویی

کدام مواد را نباید به عنوان جایگزین شوینده ماشین ظرفشویی استفاده کنید؟

با موادی که می‌توانید به عنوان جایگزین برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده کنید، آشنا شدیم. گاهی اوقات افراد از شوینده‌هایی استفاده می‌کنند که نتایج فاجعه‌باری را به دنبال دارد. از جمله اینکه به میزان زیادی حباب درون ماشین ظرفشویی تشکیل می‌شود و حتی از آن بیرون می‌زند و محیط آشپزخانه را نیز فرا می‌گیرد. از جمله موادی که تحت هیچ شرایطی نباید برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مایع ظرفشویی
 • پودر لباسشویی
 • شامپو سر و بدن
 • پاک ‌کننده‌های چند منظوره

یکی از اقداماتی که برای افزایش قدرت پاک‌کنندگی مواد شوینده ماشین ظرفشویی می‌توانید انجام دهید، پر کرده محفظه ماشین ظرفشویی از سرکه سفید است. این کار باعث می‌شود تا احتمالی باقی ماندن هر گونه لکه روی ظروف پس از شستشو به حداقل برسد. همچنین در خصوص نگهداری مواد شوینده مراقب باشید که در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار نگیرند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.