ویژگی‌های سیستم ارتینگ و حفاظت در برابر صاعقه

صاعقه یک پدیده طبیعی است که از برخورد ابرهایی که بارهای متفاوتی دارند ایجاد می شود و در نتیجه واکنش های الکتریکی قوی به شکل نور رخ می دهد و صاعقه گیر یکی از مهمترین ارکان حفاظت در برابر صاعقه می باشد

برای انجام حفاظت در برابر صاعقه ،  هنگام صاعقه شدید معمولاً بزرگترین تخلیه الکتریکی رخ می دهد که برای ساختمان ها و تجهیزات بسیار خطرناک است و در برخی موارد می تواند باعث آتش سوزی شود. در نتیجه برای حل این مشکل می توان از از صاعقه گیر استفاده کرد. صاعقه گیر یا برق گیر وسیله ای است که برای محافظت از تجهیزات در پست ها و ساختمان ها در برابر امواج متحرک استفاده می شود.

 به طور خلاصه، کاری که صاعقه گیر انجام می دهد این است که ولتاژ های غیرعادی بالا را بدون تأثیر بر منبع تغذیه به زمین منتقل می کند. صاعقه گیر به موازات تجهیزات محافظت شده در ستون و بین خطوط و زمین نصب می شود. در ادامه با مفاهیمی چون ارت موقت و… آشنا خواهید شد. با خدمات ارتینگ دانش آریا همراه ما باشید.

سیستم ارتینگ و حفاظت از صاعقه

در یک تعریف کلی، حفاظت در برابر صاعقه سیستمی است که از تجهیزات و سازه ها در برابر اصابت صاعقه محافظت می کند. این سیستم در مکان های مختلف کاربردهای متفاوتی دارد. از جمله صاعقه گیر مخزن، صاعقه گیر ساختمان، صاعقه گیر برج، صاعقه گیر بیمارستان، صاعقه گیر مراکز مخابراتی، صاعقه گیر کارخانه، صاعقه گیر دکل و مخازن سخت شناور، سیستم حفاظت در برابر صاعقه هواپیما و …

حفاظت در برابر صاعقه

وظیفه اصلی سیستم اتصال به زمین محافظت در برابر اضافه ولتاژ هایی است که در بدنه دستگاه ایجاد می شود که احتمال آسیب به این دستگاه ها و افرادی که از آنها استفاده می کنند را افزایش می دهد. اما استفاده از سیستم های زمین و صاعقه گیر برای جلوگیری از خطرات ناشی از برخورد صاعقه نیز امروزه با جدیت دنبال می شود.

 با وجود فراوانی سیستم های حفاظتی دیجیتال و … در تمامی مراکز و صنایع مانند نفت، گاز، مخابرات و … استفاده از سیستم ارتینگ قوی و صاعقه گیر یکی از نیازهای مهم می باشد. با کمک این سیستم می توان ولتاژ های ناشی از صاعقه را خنثی کرد و از جان افراد محافظت کرد و از ولتاژ اضافی جلوگیری کرد که امکان کار در شرایط ایمن و بدون ریسک در مراکز پرتنش مانند نیروگاه ها، صنایع پتروشیمی و … را فراهم کرد.

سیستم ارتینگ

ارت موقت

ارت موقت فشار هوای متوسط ​​20 و 33 کیلو ولت برای حفاظت سیمبان در حین کار با شبکه های برق سقفی استفاده می شود. در دو قسمت محل کار کارکنان باید یک ارتینگ موقت برای محافظت از کارگر یا کارگران تعبیه شود. روش استفاده از دستگاه به این صورت است که ابتدا باید مطمئن شویم که شبکه تحت ولتاژ نیست. پس از آن باید میله ارت را به زمین کوبیده و سه گیره یا گیره اتصال مخصوص به هر فاز به کمک چوب استیک یا هات استیک وصل کرده و در نهایت کابل های اتصال هر فاز را به زمین وصل کنید.

هدف از نصب صاعقه گیر و دکل

به طور کلی هدف از راه اندازی صاعقه گیر و دکل محافظت از ساختمان و مردم در برابر صاعقه است.

با توجه به نقش مهم سیستم ارتینگ، اغلب برای حفاظت از پالایشگاه ها، کارخانه ها و پروژه های نفت و گاز استفاده می شود. در سیستم صاعقه گیر و دکل راد های هوا وجود دارد که وظیفه جذب صاعقه را بر عهده دارند. این سیستم پس از جذب صاعقه بارهای اضافی را به سیستم ارت منتقل کرده و امنیت جانی و مالی را افزایش می‌ دهد.

مزایا و ویژگی های نصب صاعقه گیر و دکل

 •     افزایش ایمنی جان انسانها
 •     از ولتاژ های ناخواسته و صاعقه جلوگیری می کند
 •     ایجاد محیطی امن در کارخانه ها و کارگاه ها
 •     جلوگیری از حوادثی مانند آتش سوزی و انفجار در نتیجه برخورد صاعقه

هدف از اجرای سیستم ارتینگ چیست؟

در گذشته، زمانی که سیستم اتصال زمین برای مکان های مختلف طراحی نمی شد، برق گرفتگی و آسیب به تجهیزات الکتریکی رایج بود.اما امروزه این سیستم به طور گسترده در مخابرات برای جلوگیری از نویز شبکه و در سیستم های انتقال و توزیع برق و تجهیزات حفاظت در برابر برق گرفتگی استفاده می شود.

اتصال سیم برق یا نول به دستگاه ها اجتناب ناپذیر است و مدارها نیز در برابر نشتی جریان بسیار حساس و آسیب پذیر هستند. در این روش برای کاهش آسیب و جلوگیری از برق گرفتگی و اتصال دستگاه باید از اتصال زمین استفاده کرد.

سیم اتصال به زمین با انتقال جریان الکتریکی به زمین، مدارها را از هرگونه خطرات مخرب محافظت می کند. به این ترتیب از آسیب به تجهیزات الکتریکی نیز جلوگیری می شود. با این توضیحات هدف از انجام سیستم ارتینگ چیست؟

می توان گفت مهار جریان های ایجاد شده توسط القای الکترو مغناطیسی، کاهش ولتاژ در هنگام اختلاف پتانسیل و حفاظت از جان انسان از مهمترین اهداف این سیستم است. همچنین عملکرد صحیح سیستم ها (برقی، الکترومکانیکی، دیجیتال)، آسیب نرسیدن به تجهیزات حفاظتی و تخلیه الکتریسیته ساکن از دیگر ماموریت های این سیستم ساده اما قدرتمند است.

میله زمین و راد ارت در ارتینگ

از میله ارت (راد ارت) ساختمان در مکان هایی که امکان حفر چاه برای زمین وجود ندارد و همچنین در کلیه سازه های فلزی اعم از تیرهای برق و مخابرات، منابع هوایی، راه آهن و … استفاده می شود که جریان ناخواسته الکتریسیته را به زمین منتقل می کند و برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی و سایر آسیب های احتمالی از دستگاه های اتصال به زمین با قطر ها و طول های مختلف استفاده می شود.

سیستم ارتینگ

خدمات ارتینگ دانش آریا در ارتباط با سیستم ارت به شرح زیر می باشد:

 • طراحی سیستم ارتینگ رینگ اصلی و محوطه پروژه
 • پروژه زمین سازی محیط و تجهیزات داخلی پروژه
 • مشخصات فنی و دستورالعمل نصب ارت
 • فهرست مقادیر تجهیزات ارتینگ
 • دستورالعمل طراحی و ساخت چاه ارت
 • مشخصات فنی و دستورالعمل نصب ارت
 • اطمینان از کتاب محاسبات مقاومت خاک
 • طراحی، قرارگیری و محاسبه تعداد میله و چاه های ارت
 • محاسبه اندازه کابل اتصال به زمین پانل ها، موتور ها، بدنه و ….
 • فهرست مقادیر تجهیزات چاه ارتینگ

همانطور که در بالا گفته شد، صاعقه گیر با ایجاد یک مسیر امن برای هدایت نیروی عظیم صاعقه به داخل زمین، از مردم و ساختمان ها در برابر صاعقه محافظت می کند. اصل کار ارتینگ و صاعقه گیر این است که موج ناگهانی از طریق هادی به زمین جریان می یابد و آسیب های ناشی از برخورد صاعقه به ساختمان و اشیاء را کاهش می دهد.

برای اطلاع از خدمات ارتینگ دانش آریا با شماره های درج شده در سایت تماس و از خدمات و نحوه استفاده از آن ها در پروژه ، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و به سفارش ارتینگ دانش آریا منتشر شده و وینوک هیچ مسئولیتی در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.