تری دی پانل چیست؟ + کاربرد و مزایای تری دی پانل

در دهه‌های گذشته پیشرفت علوم و تکنولوژی‌های متعدد باعث شده است که بسیاری از صنایع تحولات و تغییرات بزرگی را تجربه کنند. در دنیای امروز مصالح ساختمانی با اهدافی همچون کاهش وزن ساختمان‌ها، افزایش ایمنی سازه، افزایش سرعت ساخت‌وساز، عایق‌بندی ساختمان و … تولید می‌شوند. مصالح سنتی علاوه بر هزینه‌های زیاد، وزن ساختمان را به شدت بالا می‌بردند و سرعت ساخت‌وساز را نیز کم می‌کردند.

تری دی پانل یکی از رایج‌ترین و کاربردی‌ترین مصالح مدرن ساختمانی است که امروزه در بسیاری از ساختمان‌ها استفاده می‌شود. در ادامه مطلب بررسی خواهد شد که تری دی پانل چیست و دارای چه مزایا، معایب و کاربردهایی است.

تری دی پانل چیست؟

تری دی پانل‌ها در اصل به نوعی دیوار پیش‌ساخته و آماده گفته می‌شوند که از سه بخش اصلی شامل هسته، شبکه و بتن ساخته شده‎اند. هسته دیوارهای 3D Panel از جنس فوم پلی استایرن کند سوز (یونولیت) است و شبکه‌های آن نیز از جنس فولاد می‌باشند. در اصل شبکه‌های فولادی در هم تنیده شده و استحکام بالایی ایجاد می‌کنند و با توجه به آنکه داخل آنها یونولیت قرار می‌گیرد وزن بسیار کمی دارند. دیوارهای تری دی پانل اولین بار در سال 1967 توسط ویکتور وایزمن ساخته شد و امروزه کاربردهای متعددی در صنعت ساختمان‌سازی دارند.

انواع تری دی پنل

دیوار تری دی پانل می‌توانند در بخش‌های مختلفی از ساختمان به کار بروند و از قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فردی برخوردارند. در اصل این دیوارهای پیش‌ساخته به دو دسته دیواری و سقفی تقسیم می‌شوند این دسته‌بندی‌ها نیز خود دارای زیرمجموعه‌های متعددی هستند. به صورت کلی می‌توان گفت 5 نوع دیوار تری دی پنل وجود دارد که به شرح زیر می‌باشند:

تری دی پنل سقفی

این پنل از یک هسته یونولیت با ضخامت 100 تا 150 میلی‌متر و عرض 80 تا 100 سانتی‌متر ساخته شده و می‌توانند به شکل افقی یا با شیب کم به عنوان عضو باربر خمشی و دیافراگم افقی به جای مصالحی مانند یونولیت سقفی به کار بروند. بتن روی این پنل‌ها می‌تواند از 5 تا 7 سانتی‌متر ضخامت داشته باشد.

تری دی پنل باربر

همانطور که از نام آن مشخص است این پنل به عنوان دیوار باربر استفاده می‌شود و از ضخامت، قطر فولاد بیشتر و چگالی بالاتری برخوردار است. این دیوارها می‌توانند به سازه اصلی فلزی یا بتنی ساختمان متصل شده و نیروهای جانبی را مهار کنند.

تری دی پانل چیست

تری دی پنل غیر باربر

این پنل‎ها فقط می‌توانند به عنوان یک ابزار جدا کننده بخش‌های مختلف ساختمان استفاده شوند و از ضخامت کمتری برخوردارند. همچنین قطر مفتول‌های مش این پنل و چگالی آن کمتر است و قابلیت تحمل نیروهای زیاد را ندارد.

تری دی پنل متال فوم

این پنل‌ها نسل دوم پنل‎های پیش‌ساخته‌اند و بر پایه شبکه‌های فولادی و صفحه پلی استایرن تولید می‌شوند. تری دی پنل متال فوم می‌تواند به عنوان چهارچوب و مهاربندی افقی و عمودی استفاده شوند و نیروهای برشی را انتقال بدهند و یا برای اتصال کامل سقف‌ها و دیوارها به کار بروند.

تری دی پنل دکوراتیو

این پنل‌ها در اصل دیوارهای تزئینی هستند و در اجرای دکوراسیون دیوار و سقف ساختمان کاربرد دارند. این پنل‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف تولید گشته و جایگزین کاغذ دیواری، بلکا، رنگ، نقاشی و … می‌شوند.

کاربردهای اصلی ‌تری دی پانل چیست؟

همانطور که گفته شد در صنعت ساختمان‌سازی نوین مواردی همچون سبک‌سازی، بهینه‌سازی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی و … اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است به همین دلیل از مصالح مدرن استفاده می‌شود. از جمله مهم‌ترین کاربردهای تری دی پنل می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • از این پنل‌ها می‌توان به عنوان دیوار باربر در ساختمان‌ها استفاده کرد
 • این پنل‌ها می‌توانند برای پوشش سقف ساختمان‌ها مورد استفاده قرار بگیرند.
 • این دیوارها می‌توانند برای تفکیک بخش‌های مختلف ساختمان و به عنوان دیوارهای غیر باربر مورد استفاده قرار بگیرند.
 • این دیوارها می‌توانند برای عایق‌بندی قسمت‌های مختلف ساختمان استفاده شوند.

تری دی پانل چیست

مزایا و قابلیت‌های تری دی پانل چیست

در حقیقت دیوارهای پیش‌ساخته امروزه از مواد مختلفی همچون بتن، سیمان، گچ و … تولید می‌شوند و هر کدام از آنها می‌توانند مزیت‌ها و معایب خاص خود را داشته باشند. از جمله مهم‌ترین مزیت‌ها و قابلیت‌های دیوارهای تری دی پنل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها و افزایش سرعت ساخت‌وساز می‌شوند.
 • حمل‌ونقل و نصب راحتی دارند
 • از وزن پایین و انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار بوده و دارای قابلیت انبساط و انقباض هستند.
 • تنوع بالایی دارند و با محیط‌زیست سازگارند
 • به کاهش وزن سازه، افزایش فضای مفید و کاهش مصرف مصالح مختلف ساختمانی کمک ویژه‌ای می‌کنند.
 • به‌راحتی قابل تعویض و تغییر سایز هستند و پرتی و ضایعات ندارند.
 • می‌توانند در برابر صوت، حرارت و رطوبت عایق مناسبی باشند و در برابر آتش‌سوزی مقاومت بالایی داشته باشند.
 • باعث افزایش مقاومت سازه در برابر زلزله می‌شود و عمر مفید آن را افزایش می‌دهد.
 • در برابر ورود موریانه و حشرات مقاوم هستند و از طرح‌های مختلفی برخوردارند
 • لوله‌های آب و فاضلاب، برق و تلفن راحت عبور داده شده و در و پنجره‌ها راحت نصب می‌شوند.

معایب تری دی پانل چیست؟

دیوارهای تری دی پانل در کنار تمامی مزیت‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فردی که دارند می‌توانند معایب و ایراداتی نیز داشته باشند و لازم است که به آنها توجه شود:

 • چنانچه این دیوارها دچار آتش‌سوزی شوند گازهای سمی زیادی متصاعد می‌کنند.
 • از حجم بالایی برخوردارند و هزینه حمل‌ونقل آنها زیاد است.
 • برای اجرا نیاز به نیروهای متخصص دارند.
 • نحوه اتصال قطعات می‌تواند مشکلات متعددی داشته باشد.

تری دی پانل چیست

قیمت ‌تری دی پانل

خوشبختانه امروزه می‌توان به‌راحتی به انواع دیوارهای پیش‌ساخته و همچنین مصالح مدرن و نوین ساختمانی دسترسی داشت. هر کدام از انواع دیوارهای تری دی پانل در صنعت ساختمان‌سازی کاربردهای متفاوتی دارند و قیمت آنها می‌تواند تحت تأثیر عوامل و فاکتورهای مختلفی باشد. از جمله مهم‌ترین پارامترهایی که می‌توانند در تعیین قیمت‌تری دی پنل مؤثر باشند می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • شرکت تولید کننده تری دی پنل
 • ابعاد و اندازه‌های پنل و همچنین میزان ضخامت آنها
 • کیفیت ساخت پنل‎ها و میزان چگالی یونولیت به کار رفته در آن
 • حجم و متراژ مورد استفاده از پنل‌ها و هزینه‌های حمل‌ونقل، نصب و اجرا
 • نوع اسکلت ساختمان‌ها، تعداد طبقات و ارتفاع طبقات ساختمانی
 • نرخ ارز و قیمت مواد اولیه و …

جمع‌بندی نهایی

استفاده از مصالح مدرن مانند یونولیت‌ها، سقف‌های کاذب، دیوارهای پیش‌ساخته و … امروزه در صنعت ساختمان‌سازی رواج زیادی پیدا کرده‌اند. استفاده از دیوارهای تری دی پانل می‌تواند در کاهش وزن سازه، افزایش سرعت ساخت‌وساز، کاهش هزینه‌ها، افزایش ایمنی، عایق‌بندی ساختمان و … مؤثر باشد. این دیوارهای پیش‌ساخته کاربردهای متعددی به عنوان دیوارهای باربر، دیوارهای غیر باربر، سقف سازه، پارتیشن بندی و … دارند و به افزایش فضای مفید و قابل استفاده ساختمان‌ها کمک ویژه‌ای می‌کنند.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.