مقایسه انواع سقف شیروانی ویلا + مزایا و معایب

سقف شیروانی، یکی از محبوب‌ترین انواع سقف، نه‌تنها در ایران، بلکه در سرتاسر جهان است که در مکان‌های پر بارش بیشتر مورد توجه قرار گرفته.

این نوع سقف‌ها اجرای ساده و طول عمر بالایی دارند و در برابر عوامل مخرب مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند. البته مزایای سقف‌های شیروانی به همین‌جا ختم نمی‌شود و موارد زیادی وجود دارند.

در صورتی‌که برای کسب اطلاعات بیشتر مشتاق هستید، در ادامه این نوشته، قصد داریم به صورت کامل به بررسی و مقایسه انواع سقف شیروانی ویلا + مزایا و معایب آن بپردازیم؛ تا انتها با ما همراه باشید.

سقف شیروانی چیست؟

پیش از بررسی و مقایسه انواع سقف شیروانی ویلا، بهتر است بررسی کنیم که سقف شیروانی چیست و چطور ساخته می‌شود؟ تاریخچه دقیقی از سقف‌های شیروانی وجود ندارد ولی می‌دانیم که از زمان‌های بسیار دور، این نوع سقف با استفاده از گل ساخته می‌شده؛ اما امروزه، شرایط ساخت متفاوت است.

سقف شیروانی نوعی از سقف است که حالت سه گوش داشته و با شیب دلخواه ساخته می‌شود. این نوع سقف کمک می‌کند تا آب حاصل از باران یا آب شدن برف‌ها به سادگی و بدن نیاز به دخالت ما از روی سقف پایین بریزد.

اگر قصد اجرای این سقف را دارید، باید سری به قیمت روز ورق شیروانی بزنید چرا که دیگر مانند گذشته، برای اجرای انواع سقف شیروانی ویلا از گل استفاده نمی‌شود! سقف شیروانی مزایای زیادی دارد که برخی از این مزایا عبارت‌اند از:

 • وزن کم
 • ظاهر زیبا
 • اجرای ساده
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • هزینه اجرایی پایین
 • مقاومت و طول عمر بالا

در مقابل همه این مزایا، برخی معایب نیز برای این نوع سقف وجود دارند. سقف شیروانی به شدت مستعد به تغییر شکل است و همچنین عوامل محیطی و مخرب تاثیر زیادی بر روی سلامت و عملکرد این سازه می‌گذارد.

البته که انواع سقف‌ های شیروانی ساخته شده، برای این شرایط بهینه‌سازی شده‌اند اما دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد. همچنین سقف ‌های شیروانی، فضای اتاقی که روی آن قرار گرفته‌اند را به شدت محدود می‌کنند.

سقف اتاق‌ های زیرشیروانی کوتاه و بد فرم است و همچنین صدای بارش، گرما و سرما به این اتاق منتقل خواهد شد.

سقف شیروانی فلزی

سقف شیروانی فلزی را می‌توان رایج‌ترین نوع از سقف شیروانی ویلا در نظر گرفت! این سقف‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه معرفی شده‌اند.

سقف شیروانی ذوزنقه‌ای

سقف شیروانی ذوزنقه‌ای، یکی از انواع سقف شیروانی ویلا به‌شمار می‌رود که ساختار تمام فلزی داشته و در عرض خود دارای طرحی مانند ذوزنقه است! گرچه این نوع سقف بسیار رایج است، اما رایج‌ترین نوع سقف شیروانی نیست.

ساختار فنی و ظاهری این سقف شیروانی اجازه می‌دهد تا بتوان از آن در سازه‌هایی به جز ویلا مانند آلاچیق و سوله نیز به عنوان سقف استفاده کرد.

مقایسه انواع سقف شیروانی ویلا

سقف شیروانی سینوسی

همانطور که از نام این نوع سقف شیروانی پیداست، ظاهری شبیه به تابع سینوسی داشته و موج‌دار است. این نوع سقف را می‌توان کم هزینه‌ترین و رایج‌ترین نوع سقف‌‌های شیروانی در نظر گرفت. همچنین سقف سینوسی دارای هدایت آب بسیار مناسبی است و مقاومت بالایی نیز در برابر عوامل مخرب دارد.

با وجود این مزایا، متاسفانه این نوع سقف بسیار مستعد تغییر شکل است. جنس سقف‌های ذوزنقه‌ای و سینوسی معمولا یکی است اما سقف‌های ذوزنقه‌ای به واسطه شکل ظاهری خود، مقاومت بیشتری دارند.

سقف شیروانی پالرمو

اگر به‌جز شرایط فنی، شرایط ظاهری سقف شیروانی هم برای شما اهمیت دارد، سقف پالرمو را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

این مورد از انواع سقف شیروانی ویلا، با شکل و شمایل سقف‌های سازه‌های باستانی شرقی ساخته شده و نمای جالبی به ساختمان می‌دهد.

از این نوع سقف می‌توان برای آلاچیق، ویلا، سایبان و برخی موارد دیگر استفاده کرد اما برای سقف سازه‌های بزرگ مانند سوله‌ها، استفاده از پالرمو توصیه نمی‌شود.

گرچه ساختار این نوع سقف شیروانی، هدایت آب کمتری نسبت به دو نمونه قبلی را به همراه دارد، اما به صورت کلی سقف پالرمو از نظر فنی بسیار بهینه است.

سقف شیروانی جنوا

ساختار این نوع سقف شیروانی، شبیه سقف پالرمو است با این تفاوت که شکل ظاهری بهینه‌تری دارد. ظاهر این سقف شاید به زیبایی ظاهر سقف پالرمو نباشد اما به واسطه ساختار شطرنجی آن، هدایت آب بهتری دارد.

این سقف عموما به عنوان یکی از انواع سقف شیروانی ویلا معرفی می‌شود اما در برخی سازه‌های دیگر مانند سوله‌ها و آلاچیق‌ها نیز می‌توان از آن استفاده کرد.

مقایسه انواع سقف شیروانی ویلا

سقف شیروانی سنگ‌ریزه

سقف شیروانی سنگ‌ریزه، تنوع کمتری نسبت به سقف‌های فلزی دارد. بر روی اسکلت این نوع از سقف‌های شیروانی، یک لایه سنگ‌ریزه قرار می‌گیرد. این امر، مزایای زیادی دارد که برخی از این مزایا شامل موارد زیر می‌شود:

 • شکل‌پذیری بالا
 • مقاومت کششی بالا
 • سازگاری با محیط زیست
 • مقاومت در برابر یخ زدگی
 • مقاومت در برابر آتش‌سوزی

این مورد، یکی از بهترین انواع سقف شیروانی ویلا است و معمولا کاربرد دیگری ندارد. سقف شیروانی سنگ‌ریزه‌ای عایق بسیار خوبی در برابر حرارت و صداست و حتی در برابر باران‌های اسیدی نیز تغییر شکل نمی‌دهد. همچنین مقاومت کششی بالای سقف شیروانی فلزی باعث شده تا این سازه تبدیل به ‌سازه کاملا ضد زلزله شود و تخریب آن به راحتی امکان‌پذیر نباشد.

سقف شیروانی سنگ پرچینی

سقف شیروانی پرچینی خود به دو صورت فلزی و سفالی ساخته می‌شود. ظاهر این سقف تکه تکه به نظر می‌رسد؛ البته سقف شیروانی پرچین از نوع فلزی کاملا یک‌پارچه بوده و هوا و نور، ابدا امکان نفوذ به آن را ندارند. این مورد از انواع سقف شیروانی ویلا، بسیار انعطاف‌پذیرند و اجرای آن به هر شکل و فرمی امکان دارد.

جالب است بدانید که سقف شیروانی پرچین فلزی، برای مقاومت در برابر طوفان‌ها ساخته می‌شود. این نوع سقف در برابر شدیدترین باد‌ها مقاوم بوده و همچنین عوامل محیطی مخرب مانند باران‌های اسیدی نیز توانایی آسیب زدن به آن را ندارند. با توجه به ساختار فلزی، قیمت نهایی این سقف تا حد زیادی وابسته به قیمت روز ورق گالوانیزه و ورق شیروانی است.

اما سقف پرچین سفالی، به صورت تکه تکه نصب می‌شود که برای زیر‌سازی آن می‌توان از پروفیل و چوب استفاده کرد. همچنین برای عایق‌بندی این نوع سقف، متریال‌هایی مانند پشم شیشه و سنگ ریزه توصیه می‌شوند.

این نوع سقف‌ها در برابر تغییر شکل ناشی از آفتاب بسیار مقاومند و به واسطه اینکه تکه‌های سفال در کوره پخته می‌شوند، تغییر رنگی هم در آنها اتفاق نمی‌افتد.

سقف شیروانی سفالی به واسطه نصب به صورت تکه‌ای، دارای فرم پذیری بالایی است و محدودیت خاصی در اجرای آن وجود ندارد. در مقابل تمام این مزایا، تنها ایراد سقف شیروانی پرچین سفالی، آسیب پذیری در برابر ضربه است.

مقایسه انواع سقف شیروانی ویلا

جمع بندی

سقف‌های شیروانی، متنوع، کاربردی و زیبا هستند و اجرای آنها نیز بسیار ساده و کم‌هزینه است. جدا از این موارد، این سازه بسیار مقاوم و سبک است و در شرایط زلزله مقاومت خوبی دارد.

این ویژگی‌ها باعث شده‌اند تا سقف شیروانی، نه‌تنها در ایران، بلکه در تمام دنیا محبوب باشد. ما در این نوشته تلاش کردیم تا انواع سقف شیروانی ویلا را معرفی کنیم اما برخی از موارد، برای سازه‌های دیگر نیز قابل استفاده هستند.

در صورتی‌که قصد اجرای سقف شیروانی ویلا را دارید، باید برای خرید ورق رنگی، ورق شیروانی و ورق گالوانیزه اقدام کنید.

تمامی این محصولات، با بهترین قیمت در فروشگاه تخصصی آهن‌آلات آیرومارت قابل خریداری هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشورت با کارشناسان می‌توانید با شماره تلفن 02145306 تماس حاصل فرمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.