7 نکته طراحی اتاق کودک بر اساس شخصیت و علایق فرزندتان

اگر از هر پدر و مادری درباره زندگی بپرسید و نظر آنها را در این باره بخواهید، مطمئنا همه آنها یک تعریف مشابه خواهند داشت. آنها اعتقاد دارند زمانی که بچه‌دار می‌شوید و انسانی را به دنیا می‌آورید، تمام مفاهیم زندگی برای شما در این موجود خلاصه می‌شود. زمانی هم که درباره زندگی صحبت می‌کنیم، شامل همه چیز مرتبط به این موجودات می‌شود؛ از وسایل خانه گرفته تا نحوه چیدمان و حتی تمیز کردن خانه، همگی حول فرزندان خانه می‌چرخد.

بسته به اینکه فرزندان شما چند ساله هستند، چگونه رفتار می‌کنند، به چه چیزی علاقه دارند و چگونه با دنیای اطراف خود ارتباط برقرار می‌کنند، در مورد چیدمان و وسایل اطراف خود نیز واکنش نشان می‌دهند. بنابراین، چه تازه پدر و مادر شده باشید و یا والدین باتجربه‌ای باشید، در این مقاله هفت نکته طراحی و چیدمان اتاق کودک بر اساس شخصیت فرزندتان آورده شده است.

1- طراحی اتاق برای کودکان خشمگین

طراحی اتاق کودک بر اساس شخصیت کودکان

برخی پدر و مادرها هستند که کودکان خشمگین و کنترل ناپذیر دارند و هر بار که تلفن خانه زنگ می‌زند از ترس اینکه مدیر مدرسه و یا یکی از دوستان او خبر از کار وحشتناکی که فرزند آنها کرده بدهد، تلفن را پاسخ نمی‌دهد.

بله، شما والدینی هستید که اغلب از به هم زدن امنیت توسط فرزندتان وحشت دارید، زیرا می‌دانید که او در هر بازی، فعالیت یا حتی در روزهای مدرسه می‌تواند کارهایی خرابکارانه انجام دهد و هم به خود و به هم دیگران آسیب بزند. در حالی که این نوع شخصیت کمی وحشتناک و دلهره‌آور است، اما با این حال جسارت و خشمگین بودن است که فرزند شما را خاص می‌کند.

اگر کودک خشمگین دارید، خوب است که اتاق او را با المان‌هایی که حرکت و تحرک در آنها وجود دارد، بچینید.

برای طراحی و چیدمان اتاق کودکان خشمگین می‌توانید فضایی برای بدو بدوهای بی امان آنها آماده کنید و در این میان نیز وسایلی را در اتاق بگذارید که بتوانند انرژی ذخیره شده خود را تخلیه کنند، مانند تخته سنگ نوردی داخل تصویر که به طور خاص برای اتاق این کودکان مناسب است. همچنین بسیار خوب می‌شود که اقلام و وسایل شکستنی و خطرناک را از چیدمان اتاق‌های فرزندان خشمگین خود حذف کنید.

و همان‌طور که داخل خانه و لوازم تزئینات اتاق کودک و نوزاد را در نظر می‌گیرید، خوب است که فضایی را خارج از خانه و در حیاط نیز برای آنها در نظر بگیرید.

2- طراحی اتاق برای فرزندان حساس

طراحی اتاق کودک بر اساس شخصیت کودکان

اگر فرزندی دارید که همدل، پرشور و اغلب در موقعیت‌های دشوار احساساتی می‌شود، احتمالاً باید بدانید که او دارای «روح حساسی» است.

فرزندهای دارای روح حساس همه چیز را عمیق‌تر از بقیه احساس می‌کنند و این، هم یک نعمت است و هم یک عیب برای آنها به شمار می‌آید. از یک طرف، این کودکان اولین کسانی هستند که متوجه احساسات دیگران می‌شوند و با آنها ارتباط برقرار می‌کنند. اما از سوی دیگر، این کودکان اغلب مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند یا آسیب می‌بینند.

اگر کودک حساسی دارید، خوب است که فضای اتاق او احساسی و آرام‌بخش طراحی کنید.

طراحی اتاق کودکان دارای روح حساس باید به گونه‌ای باشد که آرامش در آن حس شود. به عنوان مثال با وسایلی مانند پتو، بالش، صندلی‌های راحت، پاف‌های نرم، و نور کم می‌توانید این حس را در اتاق نشان دهید. کاناپه‌های بزرگ و مناسب برای دراز کشیدن یا صندلی‌های کنار پنجره‌ها برای اتاق این مدل بچه‌ها بسیار عالی هستند، زیرا آنها با این وسایل و دراز کشیدن روی آنها می‌توانند احساس خود را بازیابی کنند. تمام این وسایل را می‌توانید از فروشگاه تخصصی کودک تهیه کنید.

3- طراحی اتاق برای کودکان متفکر

طراحی اتاق کودک بر اساس شخصیت کودکان

اگر فرزند شما بسیار متفکر است و همه چیز را تحلیل می‌کند، در رویکردش حساب شده عمل می‌کند، یا علاقه‌ی خاصی به سؤالات «چه می‌شود؟» یا «چرا؟» دارد، باید بدانید که این ویژگی‌ها ممکن است نشان دهنده علاقه بسیار به مطالعه و دانستن بیشتر باشد. در طراحی اتاق چنین کودکی باید نکات طراحی هندسی مبتنی بر شخصیت فرزندتان و ترجیحات سمت چپ مغز او را در نظر بگیرید.

اگر کودک متفکری دارید، مطمئن شوید که فضای اختصاصی برای یادگیری و تکالیف را در اتاق در اختیار او قرار داده‌اید.

اتاق فرزندان متفکر باید مجزا از دیگر فضاهای خانه باشد. شاید میزی که گوشه‌ای از خانه شما افتاده و یا در آشپزخانه بلا استفاده است،‌ برای اتاق کودک شما مناسب باشد و به کار او بیاید.

همان‌طور که برای چیدمان اتاق کودک خود برنامه ریزی می‌کنید، حتما باید دقت کنید که از وسایلی که باعث پرت شدن حواس او می‌شوند، دوری کنید و آنها را در چیدمان لحاظ نکنید. به عنوان مثال، می‌توانید دیوارها را با پوسترهای دارای رنگ‌های ملایم و محتوای الهام بخش بپوشانید و مطمئن شوید که همه چیز از وسایل ضروری تا کتاب‌ها در دسترس کودک شما هستند.

4- طراحی اتاق برای کودکان اجتماعی

طراحی اتاق کودک بر اساس شخصیت کودکان

اگر فرزندی اجتماعی دارید، اشتیاق او برای برقراری ارتباط با هر فردی را مشاهده خواهید کرد. فرزند شما دوست دارد با افراد دیگر ارتباط برقرار کند و به همین خاطر، هر بهانه‌ای برای شرکت در گفتگوها (حتی در نامناسب‌ترین زمان‌ها) را پیدا می‌کند.

اگر فرزند اجتماعی دارید، اتاق او را طوری طراحی کنید که برای تعامل با دیگر افراد راحت و فضا داشته باشد.

اتاق فرزندان اجتماعی علاوه بر تخت‌خواب، باید دارای میز و صندلی و یا کاناپه و پاف باشد تا کودک شما بتواند به راحتی روابط اجتماعی خود را با دوستان خود داشته باشد.

5- طراحی اتاق برای کودکان خجالتی

طراحی اتاق کودک بر اساس شخصیت کودکان

اگر احساس می‌کنید که خود را باید بکشید تا کودک شما زبان به سخن بگشاید و حرف بزند، باید بدانید که کودکی خجالتی دارید. این ویژگی به خودی خود بد نیست و می‌توان عنوان کرد که درونگرایی یک ویژگی منفی نیست! اما دانستن اینکه چگونه نیازهای این کودک را برآورده کنید، چالش برانگیز است.

دانستن بهترین نکات طراحی اتاق کودک بر اساس شخصیت فرزندتان می‌تواند زمانی چالش برانگیز باشد که کودک شما خجالتی است. ممکن است از خود بپرسید، آیا پسر/دختر من اصلاً چه چیزی را دوست دارد؟

اگر فرزند خجالتی دارید، حتماً اتاق خود را مناسب افراد درونگرا طراحی کنید.

بهترین فضا برای کودکان خجالتی و درونگرا، گوشه‌ها و شکاف‌های کوچکی است که مانند پناهگاه امن یا فضایی برای فرار از دنیای بیرون را برای آنها فراهم می‌کند. یک انسان خجالتی دوست دارد درونگرا باشد، از جمعیت کناره‌گیری کند و در تنهایی خود احساس امنیت کند.

6- طراحی اتاق برای کودکان اهل ورزش

طراحی اتاق کودک بر اساس شخصیت کودکان

اگر فرزند شما ورزشکار است، به جدیدترین و بهترین ورزش‌ها علاقه دارد و اغلب در مقابل تلویزیون در حال تماشای بازی‌ها یا اخبار مربوط به ورزشکاران است، احتمالاً یکی از متعصبان ورزش را در خانه خود دارید. برای این بچه‌ها لازم است که دکور فضای اتاق آنها را بسیار متناسب با فضای ورزش و البته ورزش‌های مورد علاقه او بچینید.

اگر فرزند علاقه‌مند به ورزش دارید، می‌توانید در دکور اتاق او از المان‌های ورزشی در نقطه نقطه اتاق استفاده کنید.

اگر کودک شما علاقه‌مند به ورزش بسکتبال است، می‌توانید برای اتاق از تور بسکتبال و توپ آن استفاده کنید یا، اگر دخترتان به والیبال علاقه دارد، سراغ تور والیبال و توپ آن بروید و از آنها برای تزئین اتاق استفاده کنید. فرزند شما به هر چیزی که علاقه دارد، در اتاق استفاده کنید تا به او حس خوب و تعلق هدیه کنید.

7- طراحی اتاق برای کودکان خلاق

طراحی اتاق کودک بر اساس شخصیت کودکان

اگر فرزند شما به موسیقی، هنر یا تئاتر علاقه زیادی دارد، احتمالاً یک کودک خلاق دارید. چیزی که این کودک را متمایز می‌کند، هیجان در مورد هر چیزی است که با کمک خلاقیت درست می‌شود و به طور طبیعی، شما باید سعی کنید اتاق او را بر این اساس طراحی کنید.

اگر کودک خلاق دارید، فضاهایی را برای اجرا و ارائه علایق و توانایی‌های او طراحی کنید.

به عنوان مثال، یک مینی استودیو برای کودک خود درست کنید تا بتواند آواز بخواند، درام بزند، یا نقاشی بکشد. یک میز برای طراحی و آبرنگ بسازید. از تخته گچی برای نوشتن ایده‌ها استفاده کنید یا سطحی را برای نمایش تصاویر یا پوسترها کنار بگذارید. علاقه کودک خلاق خود را در اولویت قرار دهید و با کمک این موارد طراحی اتاق را برای او انجام دهید.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.