7 اصل نگهداری میلگرد در انبار + راه­های جلوگیری از خطر احتمالی در انبار کردن میلگرد

شرایط نگهداری میلگرد در انبار

تمامی افردادی که در صنعت ساخت و ساز فعالیت دارند از جمله مهندسین عمرانی و پیمانکاران از نقش بسیار مهم و پررنگ میلگرد در پروژه‌ها آگاه‌اند، این جزئ جدایی ناپذیر از پروژه‌های ساختمانی و صنعتی به منظور افزایش پایداری در کنار بتن به کار ‌می‌روند. بنابراین با توجه به اهمیت نقش آن و ایمنی سازه، می‌بایست ضوابطی را برای نگهداری میلگرد در نظر داشت نگهداری صحیح از میلگرد و جلوگیری از خوردگی و زنگ ضدگی و پیشگیری از هرگونه آسیب به شاخه‌های میلگرد اهمیت بسیار زیادی دارد چراکه کوچکترین مشکل منجر به خسارات جبران ناپذیر خواهد شد از سوی دیگر قیمت میلگرد آجدار و ساده به نسبت بالا است همین مسائل ایجاب می‌کند تا با شرایط نگهداری میلگرد در انبار به طور تمام و کمال آشنا باشید.

ضوابط مهم در انبار کردن میلگرد

میلگردها دارای ظاهر و مشخصات فیزیکی منحصر بفرد خود هستند بنابراین هرکدام باید تحت شرایط مشخصی نگهداری و انبار شوند تا آسیبی به شاخه میلگرد وارد نشود و در نتیجه در پروژه‌های صنعتی و ساختمانی قابل استفاده باشند. با احداث یک محیط عاری از مواد شیمیایی و رطوبت و چیدمان صحیح و اصولی میلگرد‌ها در انبار می‌توانید برای طولانی مدت میلگرد‌های خریداری شده را نگهداری کنید. از سوی دیگر وجود جایگاه‌های مخصوص برای جلوگیری از خم شدگی شاخه‌های میلگرد الزامی است.

مهمترین شرایطی که یک انبار میلگرد باید داشته باشد عبارتند از:

 • حفظ نظافت انبار
 • بازرسی انبار به صورت منظم و دوره‌ای
 • کنترل دمای محیطی و جلوگیری از رطوبت
 • حذف عوامل شیمیایی از محیط انبار
 • مسقف کردن انبار میلگرد
 • ارتفاع مناسب انبار به منظور تردد ماشین آلات
 • وجود سیستم‌های تهویه مناسب
 • قفسه‌بندی و استقرار جایگاه‌های مخصوص
 • صاف وهموار بودن کف انبار
 • و…

در ادامه به نحوه صحیح نگهداری میلگرد در انبار می‌پردازیم و به نکات مهم در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

۱- محل مناسب برای نگهداری میلگرد

محل نگهداری میلگرد‌ها و انبار کردن آن‌ها اولین گزینه‌ای است که باید در نظر بگیرید. به منظور جلوگری از زنگ ضدگی میلگرد این محیط می‌بایست از هرگونه رطوبتی به دور باشد. محلی صاف، بدون زباله و وسایل اضافه، بدون رطوبت، مسقف و بزرگ.

کف انبار می‌بایست کاملاً صاف و هموار باشد تا شاخه‌های میلگرد دچار انحنا در طول نشوند. با حذف رطوبت محیط از زنگ زدگی پیشگیری می‌کنید. نکته مهم دیگر در مورد انبار این است که سقف آن می‌بایستی مرتفع باشد تا درخصوص حمل میلگرد دچار مشکل نشوید. به عنوان مثال بعد از خرید میلگرد از کارخانه به راحتی بتوانید کل محموله میلگرد را در این فضا به کمک ماشین آلات جابجا کنید. مکان‌های پرترافیک گزینه مناسبی نیستند از سوی دیگر محیط‌ها و مناطق مستعد رطوبت و بارش باران نیز نمی‌توانند گزینه‌ ایده آلی برای دپوی میلگرد باشند. بنابراین در انتخاب محل نگهداری میلگرد ریزبینانه عمل کنید. از شرایط مطلوب انبار میلگرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محیطی کاملاً سرپوشیده
 • عاری از مواد شیمیایی و خورنده
 • عاری ار رطوبت محیطی
 • محیط مستعد خشکی
 • ترجیحا دارای تهویه
 • عدم تابش مستقیم نور خورشید بر فولاد

نگهداری میلگرد در انبار

۲- حذف عوامل محیطی مخرب

بهتر است سطح شاخه‌های میلگرد با پوشش‌های مناسبی پوشانده شود. به این ترتیب در معرض مستقیم تابش نور خورشید قرار نمی‌گیرند. از سوی دیگر ممکن است تا حدی از رسیدن رطوبت به شاخه‌های میلگرد هم پیشگیری شود. این نکته را نیز در نظر بگیرید میلگرد‌ها باید به دور از مواد شیمیایی باشند تا احتمال خوردگی میلگرد به حداقل برسد بنابراین با ایجاد تمهیدات مناسب باید از مضرات و آسیب‌های عوامل محیطی که بارزترین آن‌ها رطوبت و مواد شیمیایی است، پیشگیری نمود.

۳- جایگاه قرارگیری میلگرد و ارتفاع از زمین

بهتر است تکیه گاه یا جایگاه‌هایی مخصوص قرار دادن میلگرد تهیه کنید تا میلگرد‌ها مستقیماً بربستر زمین قرار داده نشوند به این شکل از زنگ زدگی و خوردگی پیشگیری خواهد شد از سوی دیگر از خظرات محیطی کاسته می‌شود و کارگران در معرض خطرات محیطی قرار نمی‌گیرند. برای نگهداری میلگرد‌ها باید جایگاه‌های مخصوصی تعبیه شود که فاصله نسبی مناسبی تا سطح زمین داشته باشند. این کار علاوه بر جلوگیری از رطوبت زدگی، به سهولت حمل و نقل و جابجایی میلگرد‌ها هم کمک شایانی می‌کند.

۴- برچسب‌گذاری میلگرد‌های انبار

میلگرد‌ها اصولاً شباهت‌های ظاهری دارند و بعضا تشخیص دقیق آن‌ها با چشم کمی مشکل است به عنوان مثال تشخیص میلگرد A2 از میلگرد A3  تنها برای یک تکنسین یا شخصی که سال‌ها در حوزه آهن آلات فعالیت داشته، مقدور است بنابراین با توجه به تفاوت‌های ظاهری، برند و همچنین گرید، مشخصات فنی و فیزیکی میلگرد‌ها بهتر است که برچسب‌هایی را تهیه و روی شاخه‌های میلگرد یا بندیل­های میلگرد نصب کنید تا از ایجاد مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری شود. برچسب‌ها باید شامل طول میلگرد، سایز، گرید و برند آن باشند. این یکی از مهم‌ترین نکات در انبار کردن میلگرد است و جزء مهم‌ترین شرایط نگهداری میلگرد محسوب می‌شود.

۵- حفظ میلگرد از عوامل شیمیایی

همان­طور که پیش‌تر نیز اشاره شد وجود عوامل شیمیایی اسیدی یا قلیایی باعث می‌شود که شاخه‌های میلگرد ضعیف شوند حتی مشخصات فیزیکی آن‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرد. بدین ترتیب با حذف عوامل شیمیایی از محل نگهداری میلگرد‌ها از خطراتی چون کاهش مقاوم میلگرد جلوگیری کنید.

۶- جداسازی میلگرد‌ها بر اساس نوع

همیشه باید میلگرد‌ها را روی یک بستر مخصوص نگهداری کرد تا در طول شاخه انحنا و موج ایجاد نشود اما میلگرد‌های گالوانیزه به دلیل ماهیت متفاوت و منحصر بفرد خود نباید تماس طولانی مدتی با سکو‌های غیرفلزی چون چوب داشته باشند. از سوی دیگر میلگرد‌های ضدزنگ نیز باید به صورت مجزا تحت شرایط خاص نگهداری شوند. از جمله شرایط نگهداری میلگرد در انبار می‌توان به موارد زیر در خصوص چیدمان میلگرد‌ها اشاره کرد:

 • چیدمان مرتب و طبقه‌بندی شده
 • ایجاد جایگاه برای استقرار میلگرد‌ها
 • جدا کردن میلگرد‌ها براساس نوع و گرید
 • جداسازی میلگرد‌ها براساس سایز
 • ایجاد فاصله بین جایگاه استقرار میلگرد و سطح زمین

۷- مسقف کردن انبار نگهداری میلگرد

یکی دیگر از شرایط نگهداری میلگرد این است که در فضایی کاملاً سرپوشیده و مسقف نگهداری شوند تا در معرض تابش نور خورشید نباشند و از رطوبت، بارش باران یا برف مصون بمانند.

نگهداری میلگرد در انبار

با رعایت شرایط نگهداری میلگرد در انبار می‌توان از زنگ زدگی، خوردگی و افت کیفیت میلگرد‌ها جلوگیری کرد و عمر مفید میلگرد را افزایش داد. بنابراین قبل از احداث انبار میلگرد، حتما با ضوابط و شرایط نگهداری میلگرد در انبار به صورت کامل آشنا باشید و محیطی امن و مناسب تهیه کنید.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و به سفارش آسن منتشر شده و وینوک هیچ مسئولیتی در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.