چگونه به میانگین قیمت میلگرد در بازار و کارخانه قبل از خرید دست یابیم؟

برآورد قیمت قبل از خرید محصولات مورد نیاز برای پروژه، یکی از اولین کارهایی است که پیمانکاران و مدیران انجام می‌دهند. فعالان بازار فولاد، قبل از خرید میلگرد باید درباره بهای این محصول در بازار و کارخانه‌ها اطلاع داشته باشند، بتوانند اعداد را مقایسه کنند و حتی نوسان‌های روزهای اخیر آن‌ها را نیز بررسی کنند. با استفاده از یک منبع معتبر، می‌توان نرخ روز مقاطع فولادی و نوسان‌ها را بررسی کرد. در این متن قصد داریم به مقایسه میانگین قیمت میلگرد در بازار و کارخانه قبل از خرید بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

کدام عوامل باعث نوسان قیمت میلگرد می شوند؟

معیارهای مختلفی بر قیمت میلگرد تأثیر دارد؛ بعضی از آن‌ها عوامل داخلی هستند و فقط بازار ایران را دچار نوسان می‌کنند، اما بعضی از آن‌ها هم عوامل خارجی هستند که روی بازار بین‌الملل تأثیر دارند. به‌عنوان‌مثال رکود و کاهش تقاضای جهانی برای محصولات فولادی، مسئله‌ای بود که بازار فولاد کشورهای مختلف را در شش ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ تحت تأثیر قرار داد؛ در ادامه عوامل مختلفی که بر قیمت آهن نوسان ایجاد می‌کنند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

قیمت آهن در بازار و کارخانه، همواره نوسانات زیادی را تجربه می‌کند، ازاین‌رو بروزرسانی لیست قیمت انواع آهن آلات از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. شما می‌توانید با در اختیار داشتن تغییرات قیمت روز آهن فروشندگان معتبر و مقایسه آن‌ها با یکدیگر بدون اتلاف هزینه بیشترین سود را از پروژه‌های خود داشته باشید.”

 عوامل داخلی

قیمت میلگرد از عوامل مختلفی تاثیر می‌پذیرد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میزان عرضه و تقاضا برای محصولات
 • نرخ ارز
 • رویدادهای اجتماعی
 • تورم
 • سیاست‌های داخلی
 • بورس کالا

در برخی موارد ممکن است اتفاقاتی که در کارخانه رخ می‌دهد نیز بر قیمت تولیدات آن تأثیر داشته باشد؛ به‌عنوان مثال اگر یکی از خطوط نورد در کارخانه‌ای کار نکند، اما تقاضا برای محصولاتش همچنان زیاد باشد، احتمالا تولیداتش با بهایی بیشتر از سایر برندهای موجود در بازار عرضه خواهد شد و این روند تا زمانی که دوباره عرضه و تقاضا به تعادل برسد، ادامه خواهد داشت.

عوامل خارجی

مهم‌ترین عوامل خارجی که بر نرخ انواع مختلف میلگرد تأثیر دارد، عبارت است از:

 • بهای جهانی فولاد
 • رکود بازار جهانی
 • میزان واردات و صادرات
 • تصمیمات سیاسی خارجی (مثل طرح احیای برجام)
 • تحریم
 • ارزش نفت و انرژی

تحریم ها یکی از عوامل خارجی موثر بر بهای میلگرد است.

رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی نیز ممکن است بر نرخ محصولات فولادی تأثیر داشته باشند؛ مثلا در سه ماهه آخر ۱۴۰۰، قیمت مقاطع بخاطر جنگ روسیه و اوکراین، تحت تأثیر قرار گرفت. فعالان بازار فولاد باید در کنار بررسی نرخ‌ و نمودارهای مقاطع فولادی، از اخبار روز جهان هم اطلاع داشته باشند و تحلیل کنند که کدام واقعه می‌تواند عامل ایجاد نوسان در بازار فولاد داخلی و خارجی باشد.

این نوسانات، بر قیمت های واسطه‌گران بازار آهن بیشتر تاثیر می گذارند یا کارخانه ها؟

نوسان‌های بازار فولاد، همه بخش‌های آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ به‌عنوان مثال، وقتی بهای مقاطع فولادی کاهش پیدا می‌کند، کارخانه‌ها باید با کاهش حاشیه سود خود، محصولاتشان را با نرخ مناسب‌تری به بازار عرضه کنند. بازاریان و بنگاه‌ها نیز باید قیمت‌ها را در سطح متوسط بازار نگه دارند و نمی‌توانند تغییر زیادی نسبت به آنچه کارخانه اعلام کرده، ایجاد کنند؛ در نتیجه حاشیه سود آن‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند.

بعضی از عوامل ممکن است کارخانه‌ها را بیشتر از واسطه‌گران تحت تأثیر قرار بدهد؛ مثلا اگر هزینه مواد اولیه و انرژی افزایش پیدا کند، اما قیمت میلگرد بالا نرود، کارخانه مجبور می‌شود سود خود را کاهش بدهد تا بتواند هزینه‌های تولید را تأمین کند. تولیدکننده‌ها اولین قسمت زنجیره توزیع هستند که باید خودشان را با شرایط بازار وفق دهند.

تحلیل قیمت میلگرد در روزهای گذشته

مشتریان، چه برای سرمایه‌گذاری به‌دنبال خرید میلگرد باشند، چه برای مصرف، باید پیش از خرید، اعداد و ارقام را تحلیل کنند. آن‌ها باید نرخ مقاطع فولادی برندهای گوناگون در کارخانه و بازار را برای چند روز متوالی مورد بررسی قرار بدهند تا بتوانند میانگین قیمت میلگرد را به دست آورند؛ به‌دست‌آوردن میانگین ارزش مادی محصولی که قصد خرید آن را دارید، اهمیت بیشتری دارد.

با توجه به نظر کارشناسان گرفت:

“انواع میلگرد، بر اساس برآمدگی‌های روی آن تشخیص داده می‌شود، با قیمت‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شود. از آن‌جایی که حجم میلگرد خریداری شده برای پروژه‌های ساخت‌وساز معمولاً زیاد است، پس اطلاع از بهترین و مناسب‌ترین قیمت روز میلگرد موجود در بازار برای مشتریان این محصول از ارزش بالایی برخوردار است. تعیین قیمت میلگرد برای سایزهای 14، 16، 18 و … انجام می‌شود و وزن آن‌ها نقش زیادی در افزایش یا کاهش آن‌ها دارد.”

بررسی بهای محصولات و نمودارهای تغییرات قیمت میلگرد در روزهای گذشته به شما کمک می‌کند تحلیلی از شرایط کنونی بازار به دست آورید و بتوانید حدس‌هایی نسبت به روند آتی بازار آهن آلات داشته باشید؛ البته باید عدم قطعیت بازار را هم در نظر بگیرید و به بررسی‌هایتان تنها به چشم حدس و گمان‌هایی درباره آینده، نگاه کنید. منتظر ماندن به امید بهبود شرایط بازار، گاهی به ضرر شما تمام می‌شود.

سخن پایانی

تحلیل قیمت میلگرد کار ساده‌ای نیست؛ شما برای بررسی باید اطلاعات دقیقی درباره نرخ محصولات مختلف در کارخانه و بازار در روزهای گذشته داشته باشید. همچنین به نمودارهایی که فراز و نشیب قیمت را نشان می‌دهند، نیاز خواهید داشت.

وب سایت گرفت به‌صورت اختصاصی برای اطلاع‌رسانی درباره نرخ مقاطع مختلف فولادی و مواد پتروشیمی در بازار برای فعالان این عرصه راه‌اندازی شده است. در این وب سایت می‌توانید آخرین نرخ میلگردهای برندهای گوناگون را ببینید و با استفاده از نمودارهای موجود، آن‌ها را تحلیل کنید تا در مناسب‌ترین زمان، برای خرید کالاهای مورد نیاز خود اقدام کنید.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و به سفارش وب‌سایت گرفت منتشر شده و وینوک هیچ مسئولیتی در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.