7 کاربرد انواع دریچه کولر – آیا دریچه کولر هوشمند برای هر ساختمانی مناسب است؟

چرا باید از دریچه کولر استفاده کنیم و اصلاً این وسیله کاربردی چه مزایا و کاربردهایی برای اماکن مختلف دارد؟ با آماری که گرفته شده، دریچه‌های کولر نفوذ گردوغبار و ورود حشرات به داخل فضاها را تا 80 درصد کاهش می دهند!

این وسیله‌ها جزو ابزارهای بسیار ضروری برای اماکن مختلف به شمار می‌روند که بدون شک محبوبیت بسیار زیادی دارد و علاوه برآن در 95 درصد از خانه‌ها و سایر اماکن دیگر به چشم می‌خورند.

کاربردهای مهم دریچه کولر

دریچه‌های کولر در سیستم‌های تهویه‌مطبوع و کولرها برای مدیریت جریان هوای تازه، تنظیم دما و رطوبت فضا از آن‌ها استفاده‌های زیادی می‌شود. کاربردهای مهم این دریچه‌ها شامل موارد زیر هستند.

1. تهویه‌مطبوع خانه

 دریچه‌های کولر قابل‌استفاده در سیستم‌های تهویه‌مطبوع مرکزی یا کولرهای پنجره‌ای در منازل هستند‌. با باز و بسته کردن این دریچه‌ها جریان هوای تازه و هوای گرم داخل خانه تنظیم می‌شود. این دریچه همچنین به کنترل دما و رطوبت فضا کمک شایانی می‌کند.

2. سیستم‌های HVAC

از دریچه کولر اصولاً در سیستم‌های تهویه، گرمایش و تهویه‌مطبوع (HVAC)در ساختمان‌های تجاری و صنعتی، برای تأمین جریان هوای تازه، تنظیم دما و رطوبت محیط استفاده می‌شود. این دریچه‌ در تهویه‌مطبوع ساختمان نقش اساسی دارد و میزان هوای تازه و معدنی که وارد فضا می‌شود را تنظیم می‌کند.

3. صنعت خودروسازی

دریچه‌های کولر همچنین در سیستم تهویه خودرو نقش حیاتی دارند، یعنی در واقع برای ورود هوای تازه و تهویه داخلی خودرو، جلوگیری از مه شدن شیشه‌ها، تنظیم دما و جریان هوا زیاد مورداستفاده قرار می‌گیرند.

4. سیستمهای صنعتی

از دریچه‌ کولر معمولاً در برخی صنایع مثل صنایع غذایی، دارویی و تولیدی برای تهویه فضاهای صنعتی زیاد استفاده می‌شود. این دریچه‌ها به جریان هوای تازه به داخل فضا کمک کرده و برای کنترل دما و رطوبت مناسب در فضاهای تولیدی و ذخیره‌سازی از آن‌ها استفاده می‌شود.

5. سالنها و فضاهای بزرگ

دریچه‌های کولر در سالن‌ها، مراکز تجاری، سینماها، تئاترها و سایر فضاهای بزرگ زیاد مورداستفاده قرار می‌گیرند. این دریچه‌ها نقش مهمی در تهویه مناسب و تأمین هوای تازه داخل این فضاها دارد و برای راحتی بازدیدکنندگان بسیار اهمیت دارند.

6. ساختمانهای عمومی

دریچه‌ کولر قابل‌استفاده در ساختمان‌های عمومی مثل بیمارستان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، هتل‌ها و سایر مراکز عمومی است. این دریچه‌ کمک زیادی به تهویه‌مطبوع این مکان‌ها می‌کند و برای راحتی و سلامتی ساکنان و بازدیدکنندگان از اهمیت بالایی هم برخوردار است.

7. سیستمهای کولر آبی و بخاری

دریچه‌های کولر در بسیاری از سیستم‌های کولر آبی و بخاری صنعتی استفاده می‌شوند. این دریچه‌ها به تنظیم جریان آب یا بخار در سیستم و مهم از همه به توزیع بهینه حرارت یا سرمایش در فرایندهای صنعتی کمک فراوانی می‌کنند.

کاربرد انواع دریچه کولر

ویژگی‌های دریچه کولر

مزایای دریچه‌های کولر ممکن است باتوجه‌به نوع و مدل مورداستفاده فرق داشته باشند؛ ولی در کل برخی از ویژگی‌های رایج این دریچه‌ها عبارت‌اند از:

 • قابلیت تنظیم جریان هوا: دریچه‌های کولر بایستی قابلیت تنظیم و کنترل جریان هوا را داشته باشند. این مزیت به شما کمک می‌کند مقدار و جهت جریان هوا را تنظیم کرده و بهترین تهویه را برای فضای موردنظر خود ایجاد کنید.
 • مقاومت در برابر رطوبت: دریچه‌ها باید از مواد بسیار محکمی در برابر رطوبت ساخته شده باشند؛ چراکه در اماکنی با رطوبت بالا مثل حمام‌ و آشپزخانه‌، دریچه کولر ممکن است امکان بازشدگی، خشک‌شدن ناهموار شده و در نتیجه خراب شود.
 • طراحی مناسب: دریچه‌های کولر باید از طراحی مناسبی برخوردار بوده تا با سایر عناصر تهویه‌مطبوع و دکوراسیون فضا مطابقت لازم را داشته باشند. طرح و شکل دریچه باید ظاهری زیبا و جذاب داشته باشد و با سبک و دکوراسیون محیط نیز سازگار باشد.
 • عملکرد صامت: بدون شک دریچه‌های کولر باید بدون صدا باشند تا باعث آزار و اذیت افراد واقع شده در محل نباشند. این ویژگی خیلی مهم است؛ چون در صورت وجود صداهای ناخوشایندی، موجب ایجاد مزاحمت‌های صوتی در فضا خواهد شد.
 • عمر طولانی: یکی دیگر از ویژگی‌ مهم دریچه‌های کولر، داشتن عمر طولانی آن‌ها است. دریچه‌های مرغوب و مقاوم می‌توانند برای سال‌ها به طور مداوم و بدون نیاز به تعمیرات و تعویض مورداستفاده قرار بگیرند. این مزیت بسیار مهم موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها و تعمیرات مکرر نیز می‌شود.
 • اندازه و ابعاد مناسبدریچه‌ کولر باید در ابعاد و اندازه‌های مناسبی ساخته شوند تا به طور مرتب در محیط موردنظر نصب شوند. این ویژگی مهم به شما کمک می‌کند، دریچه را به طور اصولی و بهینه در سیستم تهویه‌مطبوع نصب کنید.
 • حفاظت در برابر حشرات: برخی از دریچه‌های کولر می‌توانند به‌عنوان محافظ خوبی در برابر حشرات عمل کنند. این ویژگی به شما کمک می‌کند تا از ورود هر گونه حشره‌ای ناخواسته به فضا جلوگیری کنید و محیط را تروتمیز و سالم نگه دارید.

کاربرد انواع دریچه کولر

انواع دریچه کولر

دریچه‌های کولر در انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند که هر کدام مزایا و استفاده‌های بخصوصی دارند. حالا در این جا به برخی از این کولرها اشاره کرده‌ایم که عبارت‌اند از:

 • دریچه تک جهت: از این دریچه اغلب برای جهت‌دهی هوا به یک‌جهت خاصی استفاده می‌شود. طبق معمول این دریچه‌ها قابلیت چرخش را دارند و می‌توانند جریان هوا را به جهت‌های مختلف (بالا، پایین، چپ و راست) تغییر دهند.
 • دریچه دو جهت: این مدل دریچه شامل دو صفحه دریچه است که به طور جداگانه تنظیم می‌شوند. این دریچه‌ها جریان هوا را به دو طرف مختلف هدایت می‌کنند. بسیاری از دریچه‌های دو جهتی از مکانیزم‌های خاصی برخوردار هستند که می‌توانند تنظیم جریان هوا را به طور دقیق فراهم کنند.
 • دریچه چرخان: نوع دیگری از دریچه‌های کولر که به‌وسیله یک موتوربرقی یا دستی قابل چرخش است، دریچه کولر چرخان خواهد بود. در واقع با استفاده از کنترل مربوطه می‌توانید جریان هوا را در جهت‌های مختلفی تنظیم کنید. از این دریچه‌ها معمولاً برای تهویه‌مطبوع سیستم مرکزی استفاده می‌شوند.
 • دریچه هوشمند: مدل دیگری از دریچه‌هایی که با استفاده از تکنولوژی‌های اتصال به شبکه و کنترل هوشمند، امکان کنترل و تنظیم جریان هوا را از راه دور تأمین می‌کنند، دریچه‌های هوشمند هستند. این دریچه‌ها اغلب با استفاده از پروتکل‌های ارتباطی مثل وای‌فای یا بلوتوث به شبکه هوشمند خانه متصل می‌شوند.
 • دریچه با فیلتر هوا: بسیاری از دریچه‌های کولر توسط فیلترهای هوای مرطوب یا فیلترهای ضد گردوغبار مجهز شده‌اند. این فیلترها قابلیت جذب‌کردن ذرات معلق در هوا را دارند و آن‌ها را حبس و همچنین هوای وارد شده به داخل فضا را هم به‌خوبی تمیز می‌کنند.
 • دریچه با تنظیمات متعدد: تعدادی از دریچه‌های کولر از تنظیمات مختلفی برخوردار هستند که به شما کمک می‌کنند تا جریان هوا، زاویه تنظیم، سرعت و دمای هوا را باب دل خودتان تنظیم کنید. این دریچه‌ها به شما امکان انعطاف‌پذیری بیشتری در کنترل تهویه‌مطبوع فضا را می‌دهند.

باکیفیت‌ترین دریچه کولر را چگونه خریداری کنیم؟

بهترین دریچه‌های کولر را از کجا بخریم؟ گروه صنعتی تهویه نظری در این راستا با تجربه بیش از 20 سال فعالیت در زمینه تولید انواع سیستم‌های هوارسانی، آماده ارائه بهترین خدمات در این زمینه به مشتریان عزیز است.

این شرکت که فعالیت خود را از سال 1372 آغاز کرد، با دانش و فناوری روز و همچنین تولید و ارائه خدمات انواع دریچه‌ها اعم از دریچه توزیع هوا، دریچه کنترل و هدایت هوا، دریچه فن کویل، دریچه خورشیدی، جت نازل، دمپر کانالی صنعتی و… توانست در اعتبار زیادی کسب کند.

جهت دریافت مشاوره و ثبت سفارش می‌توانید با واحد پشتیبانی تماس بگیرید تا مشاوران تهویه نظری راهنمایی‌های لازم را برایتان ارائه دهند و بتوانید بهترین محصول را خریداری کنید.

09128722799

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.