مزایا و معایب کانترهای بتنی برای طراحی آشپزخانه

در مورد کمتر کانترتاپ یا پیشخوانی مانند جنس بتن سطح بالا برداشت اشتباه وجود دارد. بتن‌های سنگی و سخت می‌تواند در طراحی آشپزخانه بهتر از سنگ‌های طبیعی یا طرح سنگ باشد، چراکه با استفاده از بتن زیبایی صنعتی در طراحی مدرن به نمایش گذاشته می‌شود.

نکته مهم دیگر در مورد بتن این است که این امکان وجود دارد که با روش‌هایی مانند حکاکی یا رنگ اسیدی طرح‌های متفاوتی بر روی آن ایجاد کرد. با این تغییرات نتیجه با تمام متریال دیگر در بازار متفاوت خواهد بود. بنابراین رویه‌های بتنی در کابینت‌های آشپزخانه تنها صفحات یکنواخت و یکسان نیستند، بلکه اغلب آنها سطوحی درخشان، کاربردی و البته شیک دارند.

با این حال استفاده از بتن معایبی هم دارد که باعث می‌شود قبل از خرید این محصول دلتان بخواهد بیشتر در اینباره بدانید و مطمئن‌تر خرید کنید.

ممکن است در هنگام نصب مجبور باشید برای سینک خود قاب یا فریم پشتیبان نصب کنید. این موضوع به وزن سینک بستگی دارد. اگر کانتر قادر به تحمل وزن سینک نباشد از قاب پشتیبان استفاده می‌شود. اگر سینک طوری طراحی شده باشد که باید از زیر نصب شود، نیاز است ابتدا سینک و بعد از آن تاپ‌کانتر نصب شوند. برای چسباندن رویه بتنی هم معمولاً بعد از تراز و تنظیم جای دقیق آن از چسب‌های ساختمانی استفاده می‌شود.

بنابراین قبل از خرید سینک این نکته را در نظر داشته باشید. اگر به دنبال ساخت سینک بتنی هستید، حتما با سازنده کابینت هم مشورت کنید.

مزایا و معایب پیشخوان‌های بتنی

مزایا

  • کانترتاپ بتنی می‌تواند در اندازه و شکل‌های متفاوت، به صورت  سفارشی ساخته شود.
  • به‌سختی خراشیده می‌شود و در برابر حرارت بسیار مقاوم است.
  • می‌توان از ترکیب بتن و متریال دیگر برای زیبایی بیشتر استفاده کرد.
  • بادوام و ماندگار است.
  • هنگام فروش مجدد ارزش کابینت را افزایش می‌دهد چراکه سطح باکیفیتی در نظر گرفته می‌شود.
معایب

  • گران است.
  • به آب‌بندی منظم نیاز دارد.
  • وزن آن زیاد است و می‌تواند عمر قاب و کف کابینت را کوتاه کند.
  • تعمیرات آن دشوار است.

 

مزایای تاپ‌کانتر بتنی

کانترهای بتنی ویژگی‌های مثبت زیادی دارند. می‌توانید آنها را در فرم‌ها و ابعاد مناسب آشپزخانه خود سفارش دهید. در انتخاب بیشتر متریال کانتر محدودیت‌هایی برای رنگ و طرح وجود دارد؛ اما تنوع در کانترهای بتنی آنقدر زیاد است که بتوانید به‌راحتی انتخاب کنید.

بتن کاملا ضد خش نیست؛ اما از مواد نرم‌تر که در پیشخوان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار مقاوم‌تر است. این مزیت باعث می‌شود کانتر برای مدت طولانی‌تری زیبایی خود را حفظ کند.

اگر استفاده از بتن به‌تنهایی آن زیبایی که مد نظر شما است را ندارد می‌توانید تاپ کانتر بتنی سفارش دهید که روی سطح آن از ترکیب قطعات از جنس دیگر و بتن استفاده شده باشد. مثل قطعات فشرده شده شیشه، سنگ، و حتی چراغ‌های فیبر نوری.

کانترهای بتنی هم‌تراز پیشخوان‌های سطح بالا مانند پیشخوان‌های کوارتز و سنگ طبیعی هستند. به همین دلیل در هنگام فروش خانه یا کابینت‌ها ارزش افزوده محسوب می‌شوند و در قیمت نهایی تاثیرگذار خواهند بود.

مزایا و معایب کانترهای بتنی

معایب تاپ‌کانتر بتنی

اگر بتن را تنها به‌عنوان مصالح ساختمانی در نظر بگیرید که در پی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، کانتر بتنی به نظر ارزان قیمت می‌رسد. اما در حقیقت از آنجا که ساخت کانترهای بتنی چندان ساده نیست و به مهارت و تجربه تکنسین‌های حرفه‌ای نیاز دارد، اصلا ارزان نیست. این مواد در کانترها درجه یک محسوب می‌شوند و ساخت و نصب آنها گران است.

اگر از تعمیر و نگهداری منظم بیزارید، ممکن است بتن برای شما مناسب نباشد. بتن حداقل نیاز به آب‌بندی مجدد سالانه دارد. در ضمن از آنجایی که بتن بسیار سنگین است، اغلب کابینت‌ها و کفپوش‌ها برای تحمل وزن افزایش‌یافته رویه بتنی نیاز به تقویت دارند.

هزینه پیشخوان‌های بتنی

از کانترهای بتنی در هر شکل و طرحی برای سبک‌های متفاوت طراحی مانند سبک دکوراسیون روستیک استفاده می‌شود. هرچند قبل از این گفتیم که هزینه ساخت و نصب کانترهای بتنی گران است. حتی گاهی ممکن است هزینه نصب کانترتاپ بتنی بیشتر هم باشد. اگر کل کانتر برای وزن بتن تقویت نشده باشد هنگام نصب مجبور خواهید بود از چهارچوب‌هایی برای تقویت قسمت زیرین استفاده کنید.

قبل از خرید بهتر است به هزینه نگهداری و هزینه احتمالی تعمیرات این کابینت‌ها هم فکر کنید. همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد کانترهای بتنی نیاز به آب‌بندی سالانه دارند و تعمیرات آنها نیز دشوار است.

مزایا و معایب کانترهای بتنی

نگهداری و تعمیرات

اگر فرض را بر این بگذاریم که کانتر با مواد باکیفیت مانند سیلر مرغوب آب‌بندی شده است، نگهداری از آن شامل آب‌بندی با سیلر مومی برپایه آب خواهد بود. لازم است این کار هر 9 تا 12 ماه انجام شود. آب‌بندی مداوم کانتر بتنی باعث می‌شود کانتر تا سال‌های سال به خوبی کار کند و بر روی آن ترک یا خرابی ایجاد نشود.

بتن یک ماده متخلخل است و به همین دلیل مواد متفاوت مانند آب و مواد غذایی به داخل آن نفوذ پیدا می‌کنند. برای نگهداری بهتر باید رویه‌ را تمیز نگه دارید. به‌خصوص مواد با اسیدیته بالا را به‌سرعت از روی آن پاک کنید تا لکه ایجاد نشود.

اگر می‌خواهید ظروف داغ را مستقیماً روی پیشخوان‌های بتنی خود قرار دهید، سیلری را انتخاب کنید که در برابر گرما مقاوم باشد. اگرچه بتن به خودی خود حرارت زیاد را تحمل می‌کند و مشکلی وجود ندارد، اما درزگیرها و سیلر مورد استفاده ممکن است در برابر حرارت مقاوم نباشند و در صورت قرار گرفتن در معرض یک تابه یا قابلمه بسیار داغ تغییر رنگ دهند. پس اگر مطمئن نیستید از چه موادی استفاده شده است ماهیتابه داغ را روی آن نگذارید.

هنگام خرد کردن مواد غذایی روی میزهای بتنی از تخته برش استفاده کنید. البته بعید است بتن آسیب ببیند، اما سیلر روی کانتر می‌تواند خراشیده یا بریده شود و همین موضوع احتمال لکه شدن بتن زیر سیلر را افزایش می‌دهد. این نگهداری در بیشتر کانترهای رایج به همین شکل است و برای طول عمر بهتر کانترها توصیه می‌شود.

در نهایت خوب است که سطح تاپ‌کانتر بتنی را همیشه تمیز نگه دارید. برای تمیز کردن منظم می‌توانید از آب و صابون استفاده کنید و یک روتین برای خود داشته باشید. از محصولاتی که ممکن است سیلر روی کانتر را از بین ببرند دوری کنید.

دانستن این نکته مفید است که بتن در هنگام خشک شدن تا حدی دچار چروکیدگی می‌شود و این خاصیت می‌تواند منجر به ایجاد ترک‌های مویی و ریز روی سطح کانتر شود. برای بسیاری این ترک‌ها جالب هستند و نمایی فرسوده و جاودانه در کانتر ایجاد می‌کنند.

به غیر از این عموماً ترک‌های بزرگ به دلیل نصب نامناسب ایجاد می‌شوند. برای مثال اگر زیر کانتر به‌درستی تراز نشده باشد یا سطح ناهموار باشد ترک ایجاد خواهد شد. می‌توانید ترک‌ها را پر و تعمیر کنید؛ اما در صورت حل نشدن مشکل دوباره ظاهر خواهند شد.

مزایا و معایب کانترهای بتنی

طراحی پیشخوان‌های بتنی

خوبی پیشخوان‌های بتنی این است که می‌توانید در هر طرح و رنگی آن را سفارش دهید. به همین دلیل کاملاً با طراحی داخلی آشپزخانه شما هماهنگ خواهند شد. اگر سبک دکوراسیون مدرن را دوست دارید از کانترهای خاکستری براق استفاده کنید اما اصلاً محدود نیستید.

کانترهای بتنی با توجه به طراحی قالب‌گیری و ساخته می‌شوند و به همین دلیل امکان ایجاد انحنا و شکل‌های متفاوت در ساخت آنها وجود دارد. علاوه بر این می‌توان با استفاده از رنگ‌های مخصوص بتن آن را در رنگ‌ها و طرح‌های متفاوت ایجاد کرد.

رنگ‌هایی مانند خاکستری، بژ، خاکی، قهوه‌ای و طیف‌های تیره و روشن در اختیار شما هستند. البته در انتخاب رنگ این نکته را در نظر داشته باشید که برخی رنگ‌ها لکه‌ها را بیشتر نشان می‌دهند و به همین دلیل لازم است آنها را بیشتر تمیز کنید.

حتی می‌توان با استفاده از اسیدهای مخصوص ظاهر بتن را را فرسوده و قدیمی کرد. یا رگه‌هایی روی آن ایجاد کرد و ظاهری شبیه به سنگ مرمر برای کانتر بتنی ایجاد کرد. روکش کانتر هم می‌تواند مات یا براق باشد.

هنگام انتخاب سبک، رنگ و پرداخت کانترهای بتنی، مهم است که سبک کلی خانه، رنگ‌های دیگر استفاده شده در فضا، ظاهر کفپوش و کابینت‌های نصب شده در آشپزخانه و تاثیری که می‌خواهید داشته باشند را در نظر بگیرید. در این صورت پیشخوان‌ها طراحی آشپزخانه را تکمیل خواهند کرد.

طریقه نصب کانترتاپ‌های بتنی

پیشخوان‌های بتنی ممکن است به دلیل لبه‌های پهنی که دارند خیلی بزرگ به نظر برسند؛ اما در حقیقت معمولاً فقط 2.5 تا 5 سانتی‌متر ضخامت دارند. گاهی اوقات ممکن است عملیات بتن‌ریزی و ساخت کانترتاپ‌ها در محل نصب آنها انجام شود. اما به طور کل بعد از آن که اندازه‌گیری‌های دقیق انجام و طرح نهایی انتخاب شد، پیشخوان‌ها در جای دیگر ساخته شده و به محل نصب منتقل می‌شوند. برای استحکام بیشتر صفحات کانتر از الیاف خاص یا مش فلزی استفاده می‌شود. محل نصب مواردی مانند سینک و گاز باید از قبل در نظر گرفته شده و در هنگام ساخت جای آنها بر روی کانترتاپ خالی گذاشته شود.

صیقل دادن و براق کردن سطح پیشخوان بعد از ساخت آن و طبق سلیقه مشتری انجام می‌شود. برای براق کردن و صاف کردن سطح کانتر معمولا از سیلر استفاده می‌شود که یک مایع بی‌رنگ است. این مایع تمام خلل و فرج سطح را پر کرده و آن را صیقلی می‌کند.

مزایا و معایب کانترهای بتنی

آیا میزهای بتنی برای شما مناسب هستند؟

اگر به دنبال تعویض کانترهای آشپزخانه خود هستید، بتن متریال خاص و سختی است که ارزش فکر کردن را دارد. اگر از بتن به‌درستی استفاده کنید، برای چند دهه دوام و زیبایی خود را حفظ خواهد کرد. به‌علاوه با کمک بتن می‌توانید به طیف گسترده‌ای از طرح‌خا مختلف دسترسی داشته باشید. این ماده در انواع سبک‌های دکوراسیون مانند دکوراسیون روستیک و مدرن کاربرد دارد و سلیقه افراد بسیاری را تامین می‌کند.

با این حال، بتن هم مانند هر ماده دیگری، معایبی دارد. ساخت و نصب کانترتاپ‌های بتنی هزینه نسبتاً زیادی دارد و کابینت‌هایی که بتن روی آنها قرار می‌گیرد و حتی کف زمین باید از کیفیت و استحکام کافی برخوردار باشند. به‌علاوه بعد از نصب پیش‌خوان‌های بتنی باید چند روز صبر کرده و سپس از آنها استفاده کنید و اگر روزی به تعمیرات اساسی نیاز داشته باشید، حتماً باید از یک حرفه‌ای کمک بگیرید.  

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.