راهنمای خرید لوله و اتصالات ساختمانی + بررسی فاکتورهای مهم

ساختمان‌سازی در چند دهه اخیر پیشرفت بسیار زیادی داشته و با توجه به تکنولوژی‌ها و علوم روز دنیا بسیار توسعه پیدا کرده است. یکی از مهم‌ترین مصالح و مواد مورد استفاده در صنعت ساختمان‌سازی لوله و اتصالات است که برای انتقال مواد و سیالات از نقطه‌ای به نقطه دیگر در ساختمان به کار می‌روند.

لوله‌ها در سیستم‌های مختلف آب‌کشی، برق، فاضلاب، گاز و … استفاده می‌شوند و می‌توانند از مواد مختلفی همچون پلاستیک، پلیمر، فلزات و … تولید شوند و کاربردها و قابلیت‌های ویژه‌ای داشته باشند. امروزه برندهای متعددی در سراسر جهان در زمینه تولید لوله و اتصالات ساختمانی فعالیت دارند و تنوع و تعدد محصولات باعث می‌شود که چالش‌ها و سردرگمی‌هایی برای افراد در زمان خرید ایجاد شود. در ادامه مطلب به بررسی مهم‌ترین فاکتورها و راهنمای خرید لوله و اتصالات پرداخته خواهد شد.

انواع لوله و اتصالات و اهمیت آنها

 لوله و اتصالات می‌توانند در تمامی پروژه‌های ساختمانی مسکونی، تفریحی، تجاری، صنعتی و … برای انتقال مواد مختلف استفاده شوند به همین دلیل کیفیت، دوام و طول عمر آنها اهمیت بالایی دارد. برای هر کدام از پروژه‌ها می‌توان از انواع مختلفی از لوله و اتصالات استفاده کرد. به صورت کلی رایج‌ترین انواع لوله و اتصالات به شرح زیر می‌باشند:

 •       لوله و اتصالات گالوانیزه
 •       لوله و اتصالات پلاستیکی و پلیمری (PVC، UPVC،CPVC، PE و …)
 •       لوله و اتصالات‌ فولادی و لوله‌ و اتصالات مسی، سربی و آلومینیومی
 •       لوله و اتصالات‌ سیمانی

همچنین این محصولات بر اساس مشخصات و نحوه اتصال، نحوه تولید و … می‌توانند به انواع مختلفی همچون لوله برق نسوز، لوله و اتصالات پوش فیت، لوله‌ و اتصالات سیاه، لوله‌ و اتصالات مانیسمان، لوله و اتصالات داکتیل، لوله‌ و اتصالات چندلایه و … تقسیم شوند. هر کدام از این لوله‌ها می‌توانند کاربردهای منحصر به فردی داشته باشند و در پروژه‌های مختلفی به کار بروند. اتصالات ساختمانی نیز می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند که مهم‌ترین آنها شامل اتصالات مغزی، بوشن‌ها، انواع فلنج واشر، مهره‌ماسوره، اتصالات زانویی، سیفون‌ها، اتصالات سه‌راهی، اتصالات چهارراهی و … می‌باشند به همین دلیل استفاده از راهنمای خرید لوله و اتصالات اهمیت بسیار زیادی دارد.

راهنمای خرید لوله و اتصالات ساختمانی

راهنمای خرید لوله و اتصالات

خرید لوله و اتصالات ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت اگرچه در ابتدا می‌تواند در کاهش هزینه‌ها مؤثر باشد اما در بلندمدت باعث مشکلات متعددی خواهد شد. تنوع و تعدد بالای این محصولات باعث می‌شود که افراد با حساسیت‌های بیشتری اقدام به خرید کنند و برای خرید آنها حتماً باید پارامترها و فاکتورهای متعددی در نظر گرفته شود. از جمله مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌توانند به عنوان راهنمای خرید لوله و اتصالات در نظر گرفته شوند می‌توان موارد زیر را عنوان کرد.

 • نوع نیاز پروژه و کاربرد لوله و اتصالات

مهم‌ترین فاکتور در زمان خرید لوله و اتصالات توجه به نوع نیاز پروژه و همچنین کاربرد محصولات است. همانطور که گفته شد هر کدام از پروژه‌های مسکونی، صنعتی، تجاری و … به محصولات متفاوتی نیاز خواهند داشت. لوله و اتصالات می‌توانند برای انتقال آب، فاضلاب، گاز و … استفاده شوند بنابراین باید از قبل نوع نیاز مشخص شود تا بتوان انتخاب‌های درست‌تری داشت.

 • ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی محصولات

در حقیقت ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی محصولات تعیین‌کننده میزان طول عمر آنها هستند و هرچه لوله و اتصالات از ویژگی‌های بهتری برخوردار باشد می‌تواند بازدهی و طول عمر بالاتری داشته باشد. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی می‌توان به میزان مقاومت در برابر ضربه و فشار، میزان مقاومت در برابر نور خورشید، میزان مقاومت در برابر مواد شیمیایی، میزان مقاومت در برابر حرارت و … اشاره کرد.

 • کیفیت و جنس محصولات

از دیگر فاکتورهایی که می‌توانند نقش راهنمای خرید لوله و اتصالات را داشته باشند می‌توان به جنس لوله‌ها اشاره داشت. هر کدام از انواع لوله و اتصالات می‌توانند از مواد مختلفی همچون پلاستیک، فلز، پلیمر و … تولید شوند که هر کدام ویژگی‌ها و مشخصات منحصر به فردی دارند. امروزه استفاده از لوله و اتصالات پلیمری (پی‌وی‌سی و یو پی‌وی‌سی) بسیار رایج است چرا که از ویژگی‌های بسیار زیادی برخوردارند و می‌توانند طول عمر بالایی داشته باشند، در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند، حمل‌ونقل راحت‌تری داشته و نصب و اجرای آنها آسان‌تر است.

 • توجه به برند و شرکت سازنده

همانطور که گفته شد امروزه برندهای متعددی در حوزه لوله و اتصالات فعالیت دارند و تنوع و تعدد محصولات بسیار زیاد است به‌گونه‌ای که حتی افراد متخصص نیز به سختی قادر به تشخیص کیفیت محصولات هستند. توجه به برند سازنده، میزان سابقه آن، کیفیت محصولات و همچنین میزان رضایتمندی مشتریان اهمیت بسیار زیادی در خرید لوله فشاری و خرید انواع لوله و اتصالات دیگر دارد.

 • قیمت محصولات

یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌تواند به عنوان راهنمای خرید لوله و اتصالات در نظر گرفته شود قیمت آنها است. البته عوامل و پارامترهای متعددی در تعیین قیمت نهایی یک محصول مؤثر هستند که مهم‌ترین آنها جنس مواد، برند سازنده، حجم و مقدار خریداری‌شده، ویژگی‌ها، استانداردها و … هستند. آنچه که مسلم است که محصولاتی که از کیفیت بالایی برخوردار هستند قیمت بالاتری نیز دارند اما خرید آنها در بلندمدت به صرفه‌تر است.

 • زمان خرید

یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌تواند به عنوان راهنمای خرید در هر محصولی مورد توجه قرار بگیرد زمان خرید است. در حقیقت زمان خرید می‌تواند مشخص کننده عرضه و تقاضا باشد و همین امر باعث می‌شود که قیمت محصولات تحت تأثیر قرار بگیرد. به عنوان مثال از آنجایی که ساختمان‌سازی در فصول‌های بهار و تابستان رواج بیشتری دارد تقاضای بیشتری برای مصالح ساختمانی خواهد بود و همین باعث کمبود عرضه و در نهایت افزایش قیمت خواهد شد. با توجه به آنکه نصب و لوله اتصالات قبل از عملیاتی مانند گچ کاری، کاشی‌کاری، سنگ‌کاری و نماکاری انجام می‌شود باید در زمان مناسب اقدام به خرید این محصولات نمود.

همچنین بسیاری از شرکت‌ها و برندهای تولید کننده به مناسبت‌های خاص تخفیف‌های ویژه‌ای روی محصولات خود اعمال می‌کنند و این می‌تواند فرصت خرید خوبی برای افراد باشد تا در هزینه‌های نهایی خود صرفه‌جویی کنند.

 • توجه به استاندارد و گارانتی

هرچند که استاندارد یک مقیاس و معیار حداقلی است اما بسیاری از محصولات هستند که این مقیاس حداقلی را نیز رعایت نکرده‌اند و به همین دلیل نمی‌توان با اطمینان کامل از آنها استفاده کرد. زمانی که محصولات تحت استانداردهای معتبر تولید شود تولیدکننده‌ها نیز می‌توانند گارانتی معتبری برای آن تعریف کنند و در نهایت مشتریان می‌توانند با اطمینان و آسودگی خاطر اقدام به خرید آنها کنند.

 • تاریخ تولید لوله و اتصالات، وزن و ضخامت لوله‌ها، سایز و ابعاد لوله برقی رنگی و لوله و اتصالات و … از دیگر فاکتورهایی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند.

جمع‌بندی نهایی

لوله و اتصالات از جمله مهم‌ترین مصالح ساختمانی به شمار می‌روند که می‌توانند در سیستم برق‌کشی، آب و فاضلاب و گاز استفاده می‌شوند و می‌توانند از مواد مختلفی تولید شوند. هر کدام از انواع لوله و اتصالات ساختمانی می‌توانند ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاصی داشته باشند. برای خرید لوله و اتصالات ساختمانی لازم است به فاکتورهای همچون برند سازنده، کاربردها، جنس و کیفیت، قیمت، گارانتی، استانداردها و … توجه ویژه‌ای شود.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.