نکات طلایی برای افزایش طول عمر پکیج دیواری

همانطور که می‌دانید، امروزه یکی از نیاز های مهم افراد در منازل، محل کار و محیط های مختلف ، آبگرم است که جهت مصارف بسیاری مانند، شستشو، استحمام، سیستم های گرمایشی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.
یکی از تجهیزاتی که بمنظور تأمین آبگرم بکار گرفته می‌شود، پکیج نام دارد.
پکیج های گرمایشی از نظر امکان نصب در انواع دیواری و زمینی تولید و عرضه می‌گردند. در این مقاله به شرح نکات طلایی برای افزایش طول عمر پکیج دیواری پرداخته شده است، لطفاً در ادامه مطلب همراه ما باشید .

پکیج دیواری چیست؟

پکیج دیواری در واقع موتورخانه کوچکیست که جهت تأمین گرمایش مستقل  در هر واحد مسکونی بکار گرفته می‌شود.
پکیج های دیواری قادر هستند تا آبگرم مصرفی و آبگرم شوفاژ و سیستم گرمایشی همان واحد را بصورت همزمان تأمین نمایند، زیرا کاملاً مشابه یک موتورخانه کوچک عمل کرده و تمامی قطعات و لوازم مورد نیاز ازجمله لوله های ورودی و خروجی آبگرم سیستم گرمایشی در آن تعبیه شده است.

نصب استاندارد پکیج دیواری

یکی از نکات موثر در طول عمر پکیج دیواری نصب اصولی و استاندارد است که شامل رعایت کردن موارد زیر می‌گردد.

  • بهتر است محل نصب پکیج دیواری بالای اجاق گاز و سایر وسایل گرمازا نباشد.
  • حداقل فاصله از کف تا زیر پکیج دیواری 120 سانتی متر باشد.
  • فاصله ی دستگاه با دیوار مقابل حداقل یک متر باشد.
  • حداقل فاصله با دیوار یا کابینت مجاور از هر طرف 15 سانتی متر باشد.
  • فاصله ی عمودی از کلاهک تعدیل دودکش پکیج تا دریچه دودکش باید حداقل 50 سانتی متر باشد.
  • هرگز نباید دودکش پکیج دیواری را مستقیماً به دریچه دودکش داخل دیوار نصب نمود، بلکه می بایست حداقل 30 سانتیمتر پایین تر از دریچه دودکش قرار گیرد. چراکه افزایش فاصله پکیج تا دریچه دودکش باعث زیاد شدن مکش و بهبود خروج گازهای احتراق از دستگاه می شود.
  • در صورت نصب پکیج دیواری در کابینت، حتما توجه داشته باشید که دستگاه پکیج برای احتراق نیاز به اکسیژن کافی دارد، بنابراین حتما باید قسمت زیر یا کف کابینت دیواری باز و درب کابینت کرکره ای باشد تا پکیج بتواند اکسیژن مورد نیاز خود را از محیط دریافت نماید.

چک کردن فشار آب پکیج دیواری

مانومتر فشار آب پکیج دیواری باید به صورت روزانه و منظم چک شود. فشار آب استاندارد در سیستم پکیج های دیواری 1 الی 1.5 بار است. نوسان داشتن فشار دستگاه، پایین رفتن یا افزایش فشار تا حدود 3 بار، نشان دهنده ی عدم تنظیم فشار آب درون دستگاه می‌باشد. در ادامه نحوه تنظیم فشار آب دستگاه پکیج دیواری شرح داده شده است.

  • در صورت پایین بودن فشار آب پکیج می توان با باز نمودن شیر پرکن، فشار آب دستگاه را به حالت طبیعی و نرمال بازگرداند. چنانچه فشار آب دستگاه پس از مدتی دوباره کاهش پیدا نمود، به احتمال فراوان در قسمتی از سیستم نشتی وجود دارد.
  • همچنین، نوسان داشتن فشار آب پکیج، موید بروز مشکل در منبع انبساط دستگاه است. در هنگام بالا بودن فشار پکیج، می‌توان با باز کردن شیر هواگیری نسبت به کاهش فشار کاری آب دستگاه اقدام نمود.

رسوب گیری پکیج دیواری

بدون تردید، رسوب گیری از مهم ترین و بهینه ترین اقدامات جهت مراقبت و نگهداری از پکیج دیواری به حساب می آید. یکی از عامل های مهم و اساسی خرابی و مشکلات انواع پکیج ها، تجمع رسوب در ساختار و اجزای دستگاه است. در آب اغلب مناطق، املاح، آلاینده ها و ذرات ریز وجود دارد که با گذشت زمان، وجود این املاح سبب ایجاد رسوب در قطعات و متعلقات پکیج دیواری مانند پمپ و مبدل حرارتی می‌گردد.

سرویس منظم پکیج دیواری

از دیگر اصول مهم برای افزایش طول عمر و نگهداری از پکیج دیواری، انجام سرویس های سالیانه پکیج به صورت منظم است. انجام فرآیند سرویس پکیج قبل از آغاز فصل سرما، در افزایش بهره وری و کارکرد دستگاه تاثیر بسزایی دارد.
در ساختار پکیج های دیواری قطعات حساس و در عین حال حائز اهمیتی تعبیه شده است. قرار گرفتن این قطعات در معرض رطوبت و آب، می تواند به تدریج زمینه مناسب برای خرابی و نقص فنی دستگاه را فراهم سازد. به منظور جلوگیری از بروز مشکل در اجزاء و قطعات دستگاه، به ویژه در فصول سرد سال، انجام سرویس دوره‌ای پکیج دیواری کمک شایانی می نماید.

تغییر حالت های پکیج دیواری

یکی از دیگر موضوعاتی که با تغییر هر فصل باید مورد توجه قرار گیرد، تغییر حالت زمستانه به تابستانه یا بر عکس می باشد. این موضوع نقش موثری در عمر مفید پکیج و دیر خراب شدن قطعات آن دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله “نحوه تبدیل حالت زمستانی به تابستانی در پکیج “را مطالعه نمایید.

بررسی صافی ها یا فیلترهای آب پکیج دیواری

از دیگر روش های بهینه برای نگهداری از پکیج دیواری بررسی صافی و فیلترهای آب است. در سیستم لوله کشی ناخالصی هایی نظیر رسوبات وجود دارد. جمع شدن این مواد پشت فیلترها و صافی ها، عملکرد کلی پکیج را تحت شعاع قرار می دهد.

محور پمپ پکیج دیواری

در ساختار پکیج ها، سیستمی با عنوان سیستم ضد گریپاژ پمپ در نظر گرفته می شود. این سیستم در هنگام عدم جریان آب در پکیج، نسبت به گردش جریان آب اقدام می نماید. گرفتگی و انسداد مدار آب گرمایشی یا عدم وجود آب در این مدار، می تواند موجب آسیب و خرابی پمپ پکیج شود. همچنین، در صورت شنیدن صداهای غیر معمول و اضافی، می بایست نسبت به عیب یابی و تعمیر پکیج زیر نظر متخصصان و کارشناسان حرفه‌ای مبادرت ورزید.

استفاده از محافظ برق استاندارد

از دیگر روش های کاربردی برای محافظت از پکیج استفاده از محافظ استاندارد برق تلقی می گردد. چراکه نوسانات الکتریکی می تواند خرابی و آسیب به دستگاه را در پی داشته باشد. مضاف براین، در صورت رفتن به مسافرت و برای جلوگیری از ایجاد صدمه و خسارت به پکیج، لازم است که نسبت به قطع کردن جریان شیر اصلی آب سرد اقدام نمود. ناگفته نماند که تغییر رنگ دیوارها و سقف نزدیک پکیج دیواری، نمایانگر نشت گازهای ناشی از احتراق مشعل دستگاه در فضای خانه می باشد.

نتیجه گیری

رعایت پارامترهای ذکر شده، به افزایش طول عمر پکیج دیواری کمک بسزایی می‌نماید. اما علاوه بر این عوامل دیگری نیز وجود دارد که در این زمینه بسیار حائز اهمیت هستند.
یکی از عوامل مهم در افزایش طول عمر پکیج دیواری انتخاب نوع برند و شرکت تولید کننده می‌باشد. پکیج دیواری هایی که توسط تولید کنندگان معتبر و شناخته شده به بازار عرضه می‌گردند مطمئناً از کیفیت،کارایی و خدمات بعد از فروش بهتری نسبت به برند های متفرقه برخوردار هستند.
از جمله بهترین پکیج دیواری در ایران، پکیج بوتان و پکیج ایران رادیاتور هستند که محصولاتی با کیفیت و مطابق با استاندارد های روز دنیا تولید میشوند.

دمـاتجهیــز؛ بهترین قیمت ها و برند های تجهیزات تاسیسات ساختمان   

فروشنده معتبر

مجموعه تخصصی دماتجهیز (اولین و معتبرترین مرجع خرید تجهیزات تأسیسات ساختمان وکلیه دستگاه های تهویه مطبوع از سال 1383 و دارای 3 جواز کسب معتبر) تمامی محصولات خود را با تضمین اصل بودن کالا، خدمات پس از فروش و گارانتی قابل اطمینان ارائه می‌دهد. شما می‌توانید برای مشاهده انواع و برندها، اطلاع از قیمت به روز تمامی محصولات و خرید انواع پکیج دیواری به سایت این مجموعه DAMATAJHIZ.COM مراجعه فرمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره گیری تلفن: 88822550 -021 از کارشناسان شرکت مهندسی و تولیدی دماتجهیز مشاوره دریافت نمائید.

 افزایش طول عمر پکیج دیواری

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و به سفارش دماتجهیز منتشر شده و وینوک هیچ مسئولیتی در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.