شخصی‌سازها آهن‌آلات پروژه‌شان را از کارخانه بخرند یا بنگاه آهن؟

شخصی‌ساز نوعی سازنده است که حجم ساخت‌وساز محدودی دارد و گاهی اوقات به‌سختی در دسته فعالان این حوزه قرار می‌گیرد، چراکه تنها تجربه او محدود به ساختن ملکی است که خود در آن سکونت دارد. به همین دلیل پیدا کردن مصالح و آهن‌آلات با قیمت عمده و به‌صرفه برای یک شخصی‌ساز مشکل است و این امکان وجود دارد که در انتخاب بین خرید از درب کارخانه یا بنگاه آهن، دچار تردید شود. اگر شما هم در دسته این نوع سازندگان قرار دارید، این مقاله را از دست ندهید؛ چرا که در آن مزایا و معایب خرید آهن‌آلات به هر دو روش بررسی شده است.

مزایا و معایب خرید از درب کارخانه چیست؟

خرید آهن از کارخانه

خرید از درب کارخانه و شکل دیگر آن یعنی خرید از بورس کالا، محدودیت‌های زیادی برای اشخاص حقیقی و شخصی‌سازها دارد. در بیشتر مواقع نیاز یک شخصی‌ساز محدود به حجم آهن مورد نیاز برای ساخت یک ساختمان نهایتاً 4 طبقه است و بر همین اساس، بودجه او نیز به همین میزان محدود می‌شود. این در حالی است که حداقل تناژ خرید میلگرد از بورس کالا و درب کارخانه، حداقل 20 تن (یک تریلی یا ظرفیت بار) است و معمولاً بودجه و نیاز شخصی‌ساز در این حد نیست.

همچنین برقراری ارتباط با واحد فروش یک کارخانه و متقاعد کردن کارشناسان این واحد برای فروش میلگرد یا سایر مقاطع فولادی با قیمت درب کارخانه، برای اشخاص حقیقی چندان آسان نیست. اگر هم این اتفاق بیفتد، چالش‌های دیگری نیز در خرید از درب کارخانه برای شخصی‌سازها وجود دارد:

  • دور بودن کارخانه از محل پروژه و افزایش کرایه حمل بار
  • هماهنگ نبودن برنامه ارسال کارخانه با زمان‌بندی پروژه
  • متنوع نبودن سایزها و انواع مقاطع فولادی مورد نظر در سبد محصولات کارخانه
  • موجود نبودن سایزها و گریدهای مورد نظر خریدار در انبار کارخانه

در خرید میلگرد و سایر مقاطع فولادی از درب کارخانه، اوضاع بدتر است، به عنوان مثال سبد محصولات عرضه‌شده توسط کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در بورس کالا، تنها محدود به سایزهای 14 به بالا می‌شود و برخی کارخانه‌ها مثل ذوب‌آهن اصفهان بار خریداری‌شده از بورس را 2 ماه بعد ارسال می‌کنند. علاوه بر این، اشخاص حقیقی برای خرید از بورس باید پروانه ساختمان ارائه کنند، یعنی این که پس از دوندگی‌های بسیار برای گرفتن مجوز آغاز به کار پروژه، برای تحویل مصالح اصلی (میلگرد) و آغاز به کار، باید 2 ماه صبر کنید.

با این حال، قیمت میلگرد امروز در خرید از درب کارخانه و بورس کالا از سایر روش‌های خرید آهن‌آلات کمتر است و از قیمت‌های اعلام‌شده توسط این 2 مرجع، برای قیمت‌گذاری در بازار آزاد استفاده می‌شود. خرید از بورس کالا، نیازمند رصد دقیق بازار و معاملات هفته‌های گذشته و حجم‌های عرضه‌شده در هر هفته است، چرا که گاهی اوقات اتفاقات پیش‌بینی‌نشده مثل قطعی برق، افزایش قیمت دلار، قیمت جهانی فولاد، قیمت نفت و … باعث می‌شود که فرمول قیمت‌گذاری در بورس تغییر کند یا حجم‌های عرضه‌شده کم شوند. در چنین شرایطی، اجتناب از خرید و صبر کردن بهتر از خرید عجولانه و ضرر است.

مزایا و معایب خرید از بنگاه آهن چیست؟

خرید آهن از کارخانه

بنگاه آهن یک واحد تجاری فروش آهن‌آلات است که ابعاد خریدوفروش آن به مراتب از فروشگاه‌های آهن‌آلات بیشتر است و برخی از آن‌ها نیز در قالب شرکت‌های بازرگانی فعالیت می‌کنند. این شرکت‌های بازرگانی اغلب دارای سایت هستند و فروش مقاطع فولادی را به‌صورت آنلاین نیز انجام می‌دهند. این بنگاه‌ها دارای سوله‌های بزرگی به عنوان انبار هستند که این سوله‌ها، کار آن‌ها را در زمینه خرید آهن‌آلات از درب کارخانه و بورس کالا در حجم بالا، آسان می‌کند. تأسیس و اداره یک بنگاه آهن‌آلات ریسک‌ها و دردسرهای بیشتری در مقایسه با فروشگاه‌های محلی دارد. از طرف دیگر، به علت حجم بالای معاملات، سود این بنگاه‌ها نیز قابل‌مقایسه با آهن‌فروشی‌های معمولی نیست.

حجم بالای معاملات به بنگاه‌دار اجازه می‌دهد تا حاشیه سود پایین‌تری را نسبت به مغازه‌های مستقر در بازار آهن در نظر بگیرد و به همین دلیل، خرید آهن‌آلات از بنگاه معمولاً مقرون‌به‌صرفه‌تر است. همچنین امکان خرید انواع مقاطع فولادی به‌صورت شاخه‌ای (و نه بندیلی) به‌صورت یکجا از بنگاه آهن وجود دارد و این موضوع باعث می‌شود که شخصی‌سازها بتوانند در پرداخت هزینه حمل بار صرفه‌جویی کنند و دیگر مجبور به خرید مقاطع فولادی مورد نیاز خود در حجم زیاد نباشند. همچنین ارسال بار آهن از بنگاه‌ها مطابق با برنامه زمان‌بندی مشتری صورت می‌گیرد و برخی از آن‌ها خود اقدام به انتخاب باربری کرده و تمامی فرایند ارسال بار را بر عهده می‌گیرند.

روی دیگر سکه در خرید از بنگاه آهن، قیمت آهن آلات است که معمولاً از درب کارخانه و بورس کالا کمی بیشتر است؛ اما این حاشیه سود معمولاً آن‌قدری نیست که برای یک شخصی‌ساز چشمگیر باشد.

جمع‌بندی نهایی: بالاخره از درب کارخانه بخرید یا بنگاه آهن؟

به‌صورت کلی، خرید آهن‌آلات از بنگاه آهن برای شخصی‌سازها به‌صرفه‌تر است. چرا که علی‌رغم پرداخت قیمت بالاتر در مقایسه با خرید از درب کارخانه و بورس کالا، تنها یک بار هزینه حمل بار می‌پردازند و می‌توانند به‌موقع به آهن‌آلات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند. برخی از بنگاه‌هایی که به‌صورت آنلاین فعالیت می‌کنند، می‌توانند گواهی تضمین کیفیت و آنالیز فنی محصول را نیز ارائه کنند و این موضوع، خیال خریدار را از بابت اصالت کالا و کیفیت آن راحت می‌کند.

اما اگر شخصی‌ساز هستید و بودجه و فضای لازم برای خرید از درب کارخانه یا بورس کالا را دارید، حتماً از این روش برای خرید مقاطع فولادی مدنظرتان استفاده کنید. البته یادتان نرود که باید قدرت چانه‌زنی بالایی نیز داشته باشید.

آسرون یکی از فروشگاه‌های آنلاین آهن‌آلات است که قیمت مقاطع فولادی موجود در آن کاملاً منصفانه و رقابتی است. به عنوان مثال بعید است بتوانید سایتی را پیدا کنید که قیمت میلگرد شاهین بناب در آن پایین‌تر از آسرون باشد. همچنین تنوع مقاطع فولادی در این سایت کم نیست و می‌توانید تمام مایحتاج خود برای کلید زدن پروژه را با مراجعه به آن تهیه کنید. کسب مشورت در زمینه خرید آهن‌آلات نیز از طریق تماس با کارشناسان فروش آسرون امکان‌پذیر است.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و به سفارش آسرون منتشر شده و وینوک هیچ مسئولیتی در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.