همه چیز درباره هزینه، زمان، مراحل و شرایط طلاق توافقی

متاسفانه باید گفت که طلاق نیز همانند ازدواج جزئی از زندگی است و باید آن را قبول کرد. در بسیاری از زندگی‌ها چاره‌ای جز پایان ان نیست و چه بهتر است که این کار به صورت توافقی و تفاهم دو طرف صورت بپذیرد.

امروز در وینوک کمی بیشتر درباره طلاق توافقی صحبت خواهیم کرد و هر آنچه که در مورد چگونگی، هزینه، زمان، مراحل و شرایط طلاق توافقی است عنوان خواهیم کرد. همراه وینوک باشید.

طلاق توافقی

طلاق توافقی زمانی اتفاق می‌افتد که طرفین در مورد همه چیز توافق داشته باشند. در طلاق توافقی، تمام مسائل از قبیل حقوق مالی زن مثل مهریه، جهیزیه و مسائلی مانند حضانت و ملاقات فرزندان با توافق و تفاهم طرفین درباره آنها تصمیم گیری می‌شود و حکم آن توسط دادگاه اعلام می‌شود و از نظر قانونی لازم الاجرا است.

در طلاق توافقی زن و شوهر متقاضی طلاق هستند و در همه امور با یکدیگر توافق کرده‌اند و با مراجعه به دادگاه خانواده، توافق خود را اعلام می‌کنند و پس از تقدیم مدارک شناسایی خود طلاق توافقی درخواست می‌کنند و دادگاه پس از طی روال معمول خود بر اساس توافق زوجین گواهی عدم امکان سازش زوجین را صادر می‌کند و طرفین می‌توانند با ارائه گواهی دادگاه به دفترخانه طلاق، صیغه طلاق خود را در دفترخانه ثبت و جاری می‌کنند.

هدف همه افراد از ازدواج یک عمر زندگی در کنار یکدیگر است، اما متاسفانه این مسیر گاهی منجر به جدایی می‌شود و طلاق انجام می‌شود. در اصل طلاق به معنای پایان دادن به زندگی زناشویی هم از لحاظ شرعی و هم از نظر قانونی است.

این اتفاق ناخوشایند گاها بنا به دلایل مختلف از جمله خیانت یکی از زوجین، ناباروری یکی از زوجین و یا دخالت خانواده‌های زوجین در زندگی زناشویی آن‌ها و مسائل دیگر  صورت می‌پذیرد. گاهی در طلاق یکی از طرفین درخواست می‌دهد که در این مورد طرف مقابل نیز باید طلاق را قبول کند تا اجرا شود. در این حالت اجرای طلاق بسیار دشوار است و احتمال دارد که روند آن چندین ماه به طول انجامد. اما در مورد طلاق توافقی گاهی طرفین توافق کرده و هر دو با هم انجام مراحل طلاق را انجام می‌دهند.

طلاق توافقی در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران ماده‌ای به نامش وجود ندارد، اما در دادگاه خانواده معمولا این نوع طلاق در ‏قالب طلاق مبارات یا خلع قرار می‌گیرد. طبق ماده ۱۱۴۷ قانون مدنی “طلاق مبارات آن است که کراهت از طرفین باشد ولی در این ‏صورت عوض باید زائد بر میزان مهر نباشد.”

بنابراین درصورتی‌ که برای انجام طلاق توافقی به طلاق خلع در قانون مراجعه شود، زن باید مبلغی هرچند کم مانند هزار ‏تومان برحسب توافقی که کردند به شوهر خود پرداخت کند و البته بر طبق قانون این مبلغ از میزان مهریه زن نباد بیشتر شود.

علاوه بر مباحث فوق در موضوع طلاق توافقی، زوجین می‌توانند در مورد بخشش و یا نحوه پرداخت مهریه شرط نمایند. که در این صورت میبایست تمام این مسائل را در دفترخانه ذکر نمایند.

هزینه طلاق توافقی

دادخواست طلاق توافقی نیز مانند هر دادخواست دیگری در دادگاه هزینه دادرسی به همراه دارد. هزینه دادرسی برای طلاق توافقی در دادگاه حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است. برای انجام طلاق توافقی مشاوره لازم است که قیمت انجام مشاوره طلاق توافقی، در شهر تهران مبلغی در حدود ۷۰-۸۰ هزار تومان است. همچنین برای ثبت طلاق در دفترخانه نیز هزینه‌ای باید پرداخت شود که معادل ۱۹۰ هزار تومان است.

اما دفاتر ثبت ازدواج و طلاق در شهر تهران برای اجرای طلاق پرداخت کمتر از ۲۵۰ هزار تومان را قبول نمی‌کنند. علاوه بر این مخارج، اگر زوجین برای اجرا و درخواست طلاق توافقی نیاز به وکیل داشته باشند هزینه آن جدا از این هزینه‌ها محاسبه می‌شود.

ثبت طلاق در محضر معمولا طبق آن چیزی است که خود محضر اعلام می‌کند و قیمت ثابتی ندارد. معمولا هزینه طلاق توافقی در محضر از ۳۰۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان برای هر دو نفر است که طبق توافق دو طرف سهم هر کس مشخص می‌شود. البته باید گفت که این مبلغ برای تمام محضر‌ها و دفترخانه‌ها صدق نمی‌کند و هستند دفترخانه‌هایی که قسمتی پایین‌تر این مبلغ‌ها دارند. 

برای انجام طلاق توافقی ممکن است به وکیل احتیاج شود که حق الزحمه وکیل نیز طبق آن چیزی پرداخت می‌شود که از ابتدا با وکیل صحبت شده و هیچ قیمت مشخصی برای آن نیست. بنابراین قبل از شروع کار با وکیل درباره میزان حق الزحمه با او صحبت کنید.

طلاق توافقی چگونه است؟

طلاق توافقی برای زوجین و خانواده‌هایشان مزایایی به همراه دارد. عدم تشکیل پرونده‌های متعدد در دادگستری، کوتاه شدن زمان صدور گواهی برای جواز اجرای طلاق، درگیری کمتر و کاهش تنش بین خانواده‌های زوجین، جلوگیری از رجوع بیش از حد زوجین به محل دادگستری، کاهش استرس فرزندان، احتمال رجوع زوجین در آینده به یکدیگر و تشکیل مجدد زندگی مشترک، دخالت طرفین در طلاق و صدور گواهیی عدم سازش، مدت‌دار بودن این گواهی برای ۳ ماه که سبب حفظ عقد نکاح می‌شود در حالی که در حکم طلاق که در آن مدت اجرایی وجود ندارد دوام زندگی هر لحظه تهدید می‌شود.

البته اینگونه طلاق معایبی نیز دارد. در این طلاق دوطرف نمی‌توانند از آرا و مشاوره افراد متخصص و شاید خانوده و دوستان خود استفاده کنند. معمولا بعد از گرفتن حکم از سوی دادگاه، بعضی از زوجین برای ثبت طلاق خود به دفتر طلاق مراجعه نمی‌کنند، بنابراین علاوه بر تمام توافقاتی که هنگام طلاق توافقی انجام می‌شود، در این مورد نیز باید با یکدیگر توافق کنند. 

بسیاری از زنان در هنگام توافق برای طلاق شرایطی را قبول می‌کنند که ممکن است هنگام جاری شدن طلاق از قبول و انجام شدن آنها پشیمان شوند. اگر دلایل مربوط به طلاق توافقی دلایل آنی و کوچکی باشد در آینده تمام اینها غیر قابل بازگشت است، حال اینکه کودکانی در این زندگی نیز درگیر شده باشند.

طلاق توافقی چقدر زمان می‌برد؟

امروزه اگر زوجی برای درخواست و انجام طلاق توافقی به دادگاه مراجعه کنند صدور آن یک روز نیز طول نمی‌کشد، یعنی در صورت مراجعه در ساعت ۹ یا ۱۰ صبح، ساعت ۱۲ ظهر حکم را زوجین می‌توانند بگیرند. در صورتی که این حکم ۳ ماه اعتبار دارد، اما هستند زوجینی که پس از خروج از دادگاه به دفترخانه مراجعه می‌کنند و خیلی سریع طلاق خود را اجرا می‌کنند.

اما با این حال در برخی از دادگاه‌ها صدور حکم طلاق زمان می‌برد. بعضی از شعب دادگاه این نوع دادخواست‌ها و ‏دعاوی را در به مدت یک هفته انجام می‌دهند. اما بعضی از شعب به دلیل ارسال پرونده به مراکز مشاوره این روند را کمی طولانی‌تر ‏می‌کنند.

مراحل طلاق توافقی

برای درخواست طلاق ابتدا باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید و دادخواست طلاق توافقی خود را ثبت نمایید. پس از ثبت دادخواست، دادگاه خانواده زمان اقدام و انجام رسیدگی به موضوع را اعلام می‌کند. در مرحله بعدی دادگاه به زوجین اعلام می‌کند که از بین آشنایان و نزدیکان خود در مدت زمانی مشخص شخصی را برای شاهد معرفی نمایند و اگر زوجین کسس را برای انجام این کار نداشتند، داگاه خود طبق شرایط قانونی برای آنها شخص را مشخص می‌کند.

سپس از طرف دادگاه، زوجین برای شرح دلایل خود برای طلاق به مرکز مشاوره خانواده معرفی می‌شوند. مرکز مشاوره خانواده برای اجرای سازش بین زوجین اقدام می‌کند و در صورت نگرفتن جواب، گزارش اقدامات انجام شده و نتیجه کسب شده را به دادگاه خانواده اعلام می‌کند.

مرحله بعدی ارائه گواهی پزشکی مبنی بر باردار بودن یا نبودن زوجه است. در این مورد دو حالت دیگر نیز وجود دارد؛ یک اینکه زوجین در مورد بارداری زوجه توافق کرده باشند و دیگری اینکه که زوجه باکره باشد که در این دو حالت احتیاج به گرفتن گراهی پزشکی نیست.

طلاق توافقی و مهریه

مهریه در طلاق‌های غیر توافقی بر ذمه مرد است. در طلاق توافقی مهریه بر طبق شروط طلاق و توافق های انجام شده پرداخت می‌شود. اگر مرد موافق با پرداخت مهریه به زن باشد، میبایست جز شرایط طلاق توافقی عنوان و ثبت شود. در طلاق توافقی زن می‌تواند کل یا بخشی از مهریه خود را ببخشد. همچنین خلاف این موضوع نیز امکانش هست و اگر زن خواهان مهریه خود باشد می‌تواند آن را جز شرایط طلاق عنوان کند.

نحوه پرداخت مهریه نیز همانند دیگر شرایط باید عنوان شود. اگر طلاق جاری شود تمام شرایطی که در توافق عنوان شده باید صورت بپذیرد و مرد پایبند به انجام تمام وظایف خود در مورد مهریه است. در صورتی که مرد بخواهد کل یا بخش بزرگی از مهریه را پرداخت کند امکانش است. اما در صورت انجام این کار باید خواسته‌اش در توافق‌نامه طلاق آورده شود.

اگر توافقی در مورد مهریه صورت نگیرد طلاق توافقی انجام نمی‌شود. بنابراین توافق بر سر مهریه از ظروط لازم برای انجام طلاق توافقی است.

طلاق توافقی در دوران بارداری

برای انجام و درخواست طلاق از هر نوعی زوجه ملزم به ارائه گواهی عدم بارداری می‌باشد. زوجه حتماً به همراه یک قطعه عکس سه در چهار به دادگاه و آزمایشگاه مراجعه نماید تا گواهی عدم بارداری را دریافت کنند. در مواردی که زوجه باکره یا یائسه باشد ارائه گواهی عدم بارداری احتیاج نیست.

در مواردی نیز زوجین در مورد باردار بودن زوجه توافق می‌کنند و آن را به دادگاه اعلام می‌کنند.

درباره طلاق توافقی چه فکری می‌کنید؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.


مقالات بیشتر: 

افزایش تب گرفتن مدرک آیلتس در میان مردم و جوانان

راه استفاده از اسپاتیفای بدون دردسر در ایران چیست؟

صف آرایی ستارگان در استیج تئاتر بینوایان

دوازده دلیل دیوانه‌وار برای طلاق

گران‌ترین طلاق‌ها در تاریخ

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.