راهنمای جامع سفر به ماسوله شهر پلکانی ایران

در گوشه کنار کشور عزیزمان ایران انقدر مکان‌ها و مناطق دیدنی وجود دارد که می‌توان روزها یا فصل‌ها را برای رفتن به این مناطق دیدنی و متنوع برنامه ریزی کرد و از دیدن مکان‌های جدید لذت برد.

فقط در شمال کشور می‌توان در بین درختان، کوه‌ها و جنگل‌های سر سبزش کلی جای دیدنی پیدا کرد که شاید تا به امروز کسی نام آن را نشنیده باشد و یا از وجودشان بی‌خبر باشیم که یکی از این مکا‌ن‌ها که بدون شک اسم آن را زیاد شنیده‌اید شهر زیبا و توریستی ماسوله است.

در این مقاله از مقالات گردشگری تصمیم گرفتیم تا راهنمای جامع سفر به شهر زیبا و توریستی ماسوله که در استان زیبا و سر سبز گیلان قرار را دارد را به شما کاربران علاقمند به سفر و گردشگری معرفی کنیم.

ماسوله

ماسوله کجاست ؟

ماسوله در ۵۵ کیلومتری رشت در استان گیلان قرار دارد . این شهر در ناحیه‌‌ای کوهستانی و جنگلی در دامنه‌ای صخره‌ای با وسعت ۱۶ هکتار و ارتفاع ۱۰۵۰ متر از سطح دریای آزاد ساخته شده ‌است. این شهر زیبا در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن قرار دارد و از غرب به خلخال، از شمال به ماسال و از جنوب به طارم محدود است. این شهر طی شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

معماری ماسوله

ماسوله دارای معماری منحصر به فردی است. محوطه جلوی خانه‌ها و پشت‌بام‌‌ها هر دو به عنوان پیاده رو استفاده می‌‌شوند. خیابان‌‌های کوچک و پله‌‌های بسیار به هیچ وسیله نقلیه موتوری اجازه ورود نمی‌‌دهد. معماری ماسوله در یک جمله توصیف می‌شود : حیاط ساختمان بالایی پشت بام ساختمان پایینی است. ساختمان‌‌ها معمولاً از دو طبقه تجاوز نمی‌کنند.

ماسوله

بهترین زمان سفر

درباره آب و هوای ماسوله باید گفت که هر چهار فصل آن دیدنی است. جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این شهر باعث شده است که در هر چهار فصل گردشگران بسیاری این شهر را  برای سفر انتخاب کنند. بهار و تابستان در این شهر به دلیل نو شدن و سبز بودن این منطقه در این فصول، باعث می‌شود که زیبایی‌های طبیعی در این شهر دو چندان شود. در مورد آب و هوا نیز در فصل بهار و تابستان، دارای آب و هوایی مطبوع است و نه خیلی گرم است و نه خیلی سرمای زمستان را دارد.

پاییز و زمستان آب و هوای ماسوله به سمت سرد شدن می‌رود اما از طبیعت رنگارنگ این شهر در پاییز و همچنین زیبایی‌هایی که زمستان  برای این شهر رقم می‌زند نباید غافل شد.

سفر به ماسوله حتی در ایام سرد سال و فصل زمستان نیز جذابیت خاص خودش را دارد. این شهر در زمستان لباس سپید به تن می‌کند و چهره‌ای زیبا و خاص به این شهر می‌دهد. در نهایت اگر قصد سفر به شهر زیبا و تاریخی ماسوله را دارید، به شلوغی مسیرها در ایام تعطیل دقت کنید و اگر می‌توانید وسط هفته را برای سفر به این شهر انتخاب کنید و تمام مسائل ایمنی را رعایت کنید.

بهترین جاذبه های ماسوله

پارک جنگلی ماسوله

این پارک زیبا یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی ماسوله و سایت‌های ایران‌گردی و جهان‌گردی در استان و حتی میان کشورهای خاور میانه است. ویژگی های سنتی بناهای ماسوله به طرز زیبا و با اصول مهندسی سنتی و معماری خاص به سمت کوهپایه بنا شده و چشم انداز آنها به صورت پلکانی از کوه به دره و وضعیت منحصر به فرد آن سالانه، پذیرای مشتاقان بی‌شماری است. در پارک جنگلیِ ماسوله انواع درختانِ راش، مَمرز، توسکا، فندق، درخت آزاد و درختچه ها و گیاهان علفی و دارویی وجود دارد. شرایط اقلیمی و امکانات رفاهی، زمینه‌ای فراهم آورده تا این منطقه، پذیرای خیل عظیمی از گردشگران باشد.

ماسوله

آبشار کوشم

ماسوله آبشارها و چشمه های متعددی دارد که با در نظر گرفتن زمان سفرتان ارزش یک بار دیدن و لذت بردن را دارد، یکی از همین آبشارها که در نزدیکی روستا می باشد و دسترسی راحت تری نیز دارد آبشار کوشم است که با یک پیاده روی سبک و در حدود یک ساعت می توان به این آبشار رسید. آبشار کوشم در امتداد رودخانه و در احاطه درختان سرسبز و انبوه جنگل قرار گرفته است و محوطه ایی مناسب برای وقت گذراندن می‌باشد.

ماسوله

بازار ماسوله

از دیگر جاذبه‌های گردشگری ماسوله در استان گیلان و روستای زیبای ماسوله، بازار مشهور این منطقه‌ی کوهستانی است که می‌توان از آن به عنوان قلب ماسوله یاد کرد. از ویژگی‌های بارز این بازار می‌توان به تشکیل آن به چهار سطح کاملا مجزا و مستقل از یکدیگر اشاره کرد که در ساخت مغازه‌ها نیز تاثیرگزار بوده است؛ به گونه‌‌ای که مغازه‌ها در سطح پایین یک طبقه‌ای و در سطح بالا از دو طبقه تشکیل شده است. گردشگران می‌توانند به آسانی صنایع دستی، سوغات و وسایل سنتی ماسوله را از این بازار تهیه کنند.

ماسوله

در آخر به شما کاربران علاقمند به گردش و سفر پیشنهاد می‌کنیم که مقاله بهترین جاهای دیدنی تهران را نیز مطالعه کنید تا از بهترین مکان‌های پایتخت ایران نیز غافل نشوید.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.