فم تریپ و هدی رستمی؛ چرا باید در مقابل آمدن توریست خارجی به کشور موضع بگیریم؟

به خاطر می‌آورم که در چند سال اخیر وقتی صحبت از منابع درآمدزا در کشور می‌شد، اصلی‌ترین بخشی که همه تاکید داشتند که کم‌ترین درآمد را برای کشور دارد بخش توریسم و گردشگری بود.

ورود توریست‌های خارجی به دلیل تبلیغات منفی علیه ایران، بودن محدودیت‌های پوششی و همچنین نبود تمرکز و توجه به آن به شدت دچار فقر بوده و است. به گفته بسیاری از متخصصین این حوزه ایران در حال حاضر بهترین و از همه مهم‌تر ارزان‌ترین مکان برای گردشگران خارجی است، اما چرا ورود توریست خارجی به ایران اینقدر دچار فقر شده است؟

برای پاسخگویی به این سوال باید افراد متخصص ریشه‌یابی کنند و بتوانند راه حلی برای رفع این مشکل بیابند. اما چند روزی است که موجی علیه پروژه‌ فم تریپ صورت گرفته است که از نظر من واقعا غیر قابل درک است. اصلا متوجه این همه اعتراض به همه چیز میان مردم نمی‌شوم.

به راحتی در مقابل هر موضوعی موضع می‌گیریم و شروع به انتقاد از آن می‌کنیم، که این کار حتی بدون لحظه‌ای فکر کردن صورت می‌پذیرد. کاری که هدی رستمی برای آوردن اینفلونسر بزرگ خارجی انجام داده است کاری است که همگی سال‌ها حتی نتوانستیم به آن به عنوان یک راه‌حل برای جذب گردشگر خارجی به آن فکر کنیم.

View this post on Instagram

Sounds, sights & smells! #Tehran is home to some truly stunning scenery and things to do! While it would have been great to experience as much of it as possible, the time commitment didn’t make that a possibility for us. Two days was simply not enough to take it all in! Still, we made sure to capture a few moments that encapsulated our adventure. #letsfeeliran _ تهران – مهرماه ١٣٩٨ این ویدیو مستندی کوتاهه از آنچه بر مهمونای #فم_تریپ در تهران گذشت. دو روز پر از اتفاقات هیجان‌انگیز و جالب، که دیدنش می‌تونه تصویری متفاوت از این شهر بزرگ رو برای دو گروه بسازه. گروهی که تابحال چیزی از تهران ندیدن و گروهی که دلشون برای این شهر شلوغ تنگ شده!

A post shared by Fam Trip Iran (@feeliran) on

پروژه فم تریپ از نظر من یکی از پروژه‌های موفق و عالی در حوزه گردشگری خارجی برای ایران خواهد بود و مطمئنا از این به بعد شاهد ورود گردشگران خارجی به کشورمان خواهیم بود. اما نمی‌دانم به چه دلیل و به چه هدفی یاد گرفتیم که در مقابل هر کاری موضع نشان دهیم، مخالفت کنیم و یک کار فرهنگی در حوزه گردشگری را به مسائل سیاسی که ربطی به این حوزه ندارد ربط بدهیم.

اگر به تاثیر فم تریپ به تغییر طرز تفکر کشورهای خارجی به ایران و ایرانی فکر کنیم حتی نمی‌توانیم ذره‌ای به درستی این تصمیم و کار انتقاد کنیم. به فرض که این پروژه‌ اشکال دارد، اما نمی‌توان کار به این بزرگی را با اون مشکل زیر سوال برد.

وقتی ما در ایران شروع به انتقاد می‌کنیم افراد کوچک و بدون فکر خارج از کشور به خودشان این اجازه را می‌دهند که در مورد اتفاقاتی مثبتی که در این باره در ایران قرار است بیفتد اظهار نظر کنند و کار به این زیبایی و مثبتی را کثیف بنامند.

هدی رستمی دختری است که از دوران کودکی در سوئد زندگی کرده است و یک سالی می‌شود که برای بهبود اوضاع گردشگری به ایران آمده است و دفتر کار خود را راه‌اندازی کرده است. او متولد تهران است و زندگی خود را در گوشه گوشه دنیا گذرانده است. او سالهاست که سفر می‌کند و از طریق صفحات اجتماعی خود فالورهای خود را با این سفرها همراه می‌کند.

او درباره موج انتقادات و همچنین اتهامات وارده به خود در اینستاگرامش نوشت:


توریست همه جا توریسته. وارد یه کشور میشه و تو همون لایه‌ی آخر قدم میزنه و با خودش تجارب عینیش رو از اون مقصد به خونه میبره. نه وارد مشکلات سیاسی و اجتماعی یه کشور میشه و نه حتی میتونه درکی از لایه‌های درونی داشته باشه. هرچی هست تصویر و مشاهده ست.
تصور کنین توریستی که به کوبا میره، چقدر براش مهمه که چرا دو واحد پول تو کشور وجود داره، یکی برای مردم و یکی برای توریست‌ها؟ چرا حتی براش اجازه نخریدن ماشین جدید جذابه و هرچی عکس از کوبا میبینیم ماشین‌های رنگی با قدمت بیشتر از پنجاه ساله؟ چیزی که مردمش ازش ناراحتن! آیا این ناراحتی مردم باید باعث بشه توریست نره کوبا؟ اگه توریست نره کوبا، همین مردم فقیرتر نمیشن؟ صنعت توریسم اولین درآمد خیلی از کشورهای دنیاست!

سوال اینه که آیا ما به عنوان ایرانی به تایلند و ویتنام، به ترکیه و لبنان، به کشورهای آفریقایی و غیره سفر نمی‌کنیم، چون مردمش مشکلات خودشون رو دارن و ما باید بایکوت کنیم؟ در همین چند سال گذشته، به خاطر تصاویر اینستاگرامی خوب و زیبا از مراکش، چند نفر از ما به سرمون زده به مراکش سفر کنیم و از مناطق چیده شده مختص توریست، عکس بگیریم و منتشر کنیم؟ آیا فکر میکنین مراکشی‌ها همه در قصرهای کاشی کاری رنگی زندگی میکنن و حالا اشکال نداره توریست بیاد، چون دیگه گشنه‌ای در خیابون‌های مراکش نیست؟

کمی فکر کنیم. کسی که بیرون گود نشسته و حتی گرسنگی و فقر مردم ایران رو از نزدیک نمیبینه، نباید حرفی از فقر و بدبختی بزنه و با تنفر برای ما تعیین تکلیف کنه توریست بیاد که چی؟ عکس قشنگ و شاید کمی چیده شده برای توریست منتشر بشه که چی؟ این ماییم که سرنوشت خودمون رو تغییر میدیم.
تمام هدف صنعت توریسم، برعکس نگاه متحجر مردمی که از دور به زندگی مردم داخل دارین، اینه که امید و حال خوب رو برگردونه که شاید روزی همه چی بهتر شه.

پروژه فم‌تریپ کاملا شخصی طراحی شده و داره اجرا میشه. مسیری که با کمک شما استارت خورد و با کمک چند بیزینس که از یه جای راه همراهیمون کردن داره اتفاق میفته تا فم تریپ با بهترین کیفیت تموم بشه و تازه قدم اول این مسیر طولانی برداشته شه.
من هم سعی میکنم به صدای تنفر دو گروهی که دارن سنگ‌اندازی میکنن گوش نکنم. برای من، همین که مردم دارن همراهی میکنن بزرگ‌ترین لذت دنیاست!

حالا سوالی که واقعا اینجا برای من پیش آمده این است که چه اتفاقی افتاده است که به هر کاری اعتراض می‌کنیم؟ چه بر سر این ملت آمده است که به هر کاری بدون در نظر گرفتن فواید و مزایای ن اعتراض می‌کنیم و خشم خود را نشان می‌دهیم؟

چرا ورود و حضور چندین اینفلوئنسر خارجی که حوزه فعالیت‌شان سفر و گردشگری و معرفی کشورهای مختلف است، کاری بیهوده و بی‌فایده است و باید بدون هیچ دلیلی به آن معترض باشیم و در مقابل آن موضع بگیریم؟

فم تریپ

نشان دادن این تصویر زیبا از ایران توسط تمام این اینفلوئنسرها چه ضرری برای ایران و ایرانی دارد؟ جالب که یکی از اعتراضات که پوشش و روسری سر کردن خانم‌های این گروه بود. آیا شما با قوانین آشنایی دارید؟ چه اشکالی دارد که این توریست خارجی روسری شاد و همرنگ با کاشی‌های مکان‌های توریستی به سر کند.

اعتراضات سیاسی هیچ جایی در این پروژه درآمدزا برای ایران ندارد. اولین کاری که باید یاد بگیریم این است که بدانیم چه موضوعی در کجا جای اعتراض دارد، یاد بگیریم که همه چیز را به هم ربط ندهیم، یاد بگیریم که بتوانیم خشم خودمان را کنترل کنیم و آن را با هر موضوعی بروز ندهیم.

کشورهای اطراف ایران در پرو‌ژه‌های شبیه به فم تریپ برای جذب هر چه بیشتر گردشگر استفاده می‌کنند و نتیجه آن جلو افتادن آنها از ایران حتی بدون داشتن یک درصد از زیبایی‌ها و جاذبه‌های گردشگری ایران است. ارزی که این گردشگران به این کشورها وارد می‌کنند می‌تواند اقتصاد آنها را رونق ببخشد و حال اینکه ما در ایران به دنبال بهانه‌ای هستیم تا همین کار را بکوبیم و چند روز بعد از این پروژه از اقتصاد بی‌رونق کشورمان ناله کنیم.

در آخر برای هدی رستمی و تیم فم تریپ آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم با قدرت هر چه بیشتر به ادامه راه فکر کنند و این پروژه را به بهترین شکل ممکن جلو ببرند.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
1 نظر
  1. مریم

    چرا نداره که دلیلش معلوم چون چشم تنگ و حسودیم و نمیتونیم موفقیت بقیه رو ببینیم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.