تماشا کنید: انیمیشین The Village کاری از مارک بکر

انیمیشن The Village داستان محصور شدگى و به تبع آن محصول شدگیِ انسان توسط ایدئولوژى تحمیلى کلیسا را به تصویر مى‌کشد. نظامى که خود محصولِ تفکر الهیاتى انسانى بود، اما به تدریج انسان را از جایگاه سوبژکتیو خود جدا و بیگانه کرد و او را به ابژه‌اى در خدمت سیستمِ بیمارگونه‌اى انگاشت که چیزى جز محصولات انسان‌نمایى از این دست نداشت؛

جاسوس، ریاکار، مردسالارِ شکم‌باره، سرمایه‌دار و زندانىِ حبس‌اندیش که همگى آنها در بزنگاهى تاریخى نقش همیشگى خود را ایفا می‌کنند و به نفع سیستم محصورکننده و محصول‌ساز علیه آزاداندیشان چوبه دار علم می‌کنند! نویسنده و کارگردان اثر Mark Baker در نماى اول و دوم و آخر انیمیشن ایده و دیدگاه اصلى خود را نمایان می‌کند.

نماى اول؛ مورچه‌هایى (انسان) که به خطا وارد مقولات الهیاتى شده‌اند و لقمه بزرگتر از دهان خود را برداشته‌اند. نماى دوم؛ سمت راست تصویر؛ سیستمى گورستان ساز و در خدمت تاناتوس و در سمت چپ تصویر؛ انسانى خارج از حصار در پىِ آبادانى و در مسیر اروس و در نماى آخر مورچه‌ها این بار هم به خطا وارد مقولات روشن‌فکرى و فلسفه شده‌اند گویا Mark Bakar فرجام خوشى براى حرکت دو قهرمان خود نیز پیشبینى نمی‌کند و انسان را در نظامى رباتیک و حل شده در نیازهاى فیزیولوژیک خود خوشبخت می‌داند!

دیدن این انیمیشن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.


مقالات بیشتر:

تماشاکنید: انیمیشن کوتاه وینسنت برنده جایزه اسکار

تماشا کنید: انیمیشن کوتاه آلارم

تماشا کنید: دو با دو

تماشاکنید: انیمیشن کوتاه Changeover

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.