۱۵ راه برای آماده کردن فرزند خود برای مدرسه

نگران آماده شدن فرزندتان برای مدرسه هستید؟ هنگامی که صحبت از آمادگی اولیه می‌شود، مهارت‌های آموزشی به مراتب مهم‌تر از تقویت مهارت‌های اجتماعی و مهارت‌های عاطفی کودک کوچک شما هستند، به علاوه باید مطمئن شوید که از روال کار و قوانین مرتبط با مدرسه مطلع می‌شوید.

مهارت‌های روزانه همان کارهایی هستند که باید که از آنها به شکل روتین استفاده شوند که این مهارت‌ها عبارتند از: توانایی دنبال کردن یک روال ثابت، تنظیم شدن برای بودن در داخل و خارج از خانه، تعامل مثبت با همسالان، نشستن و گوش دادن به دیگران در زمان کارهای گروهی (و صبر کردن برای صحبت کردن به نوبت) کودک را قادر به آرام نشستن و تمرکز می‌کند.
آماده کردن کودک برای مدرسه با داشتن این مهارت‌ها، به معلم و فرزند شما این امکان را می‌دهد تا روی مسائل آموزشی متمرکز شوند.
انتخاب برنامه مناسب آموزش کودکان برای فرزند شما بهترین گزینه برای شروع است. دراین مقاله ۱۵ روش عملی برای کمک به آماده کردن کودک برای مدرسه وجود دارد. همراه وینوک باشید.

۱- در جلسه آشنایی مدرسه شرکت کنید

باید بدانید که چه زمان مدرسه فرزند شما جلسه آشنایی را برگزار می‌کند و برای حضور در این جلسات زمانی را اختصاص دهید. این کار به کارکنان این امکان را می‌دهد تا با فرزند شما بیشتر آشنا شوند و به فرزند شما نیز این امکان را می‌دهد تا با سایر کودکانی که همزمان مدرسه را شروع می‌کنند، ملاقات کنند.

از قوانین اساسی مانند مکان مجاز برای بازی کودکان و همچنین کارهای روزمره و انتظارات از سوی کارکنان مدرسه مطلع می‌شوید؛ برای مثال، فرزندان شما چه روزی باید لباس ورزشی بپوشند یا چه روزی چه وسیله‌ای را باید به مدرسه ببرند. این باعث می‌شود شما و فرزندتان برای آنچه در مدرسه قرار است اتفاق بیفتد، آماده باشید.

۲- با همکلاسی‌های فرزند خود برای تعطیلات مدرسه، تاریخ بازی ترتیب دهید

هنگامی که فرزند شما در مدرسه با دیگر همکلاسی‌های خود آشنا می‌شود یعنی می‌توانند با آنها بازی کنند، این امر می‌تواند به سهولت در تنظیم روابط اجتماعی دانش آموزان در مدرسه کمک کند. روابط حمایتی سایر خانواده‌ها و تربیت فرزند برای توسعه به زمان نیاز دارد، اما در طولانی مدت می‌توانند ارزش تلاش کردن را داشته باشد.

آماده کردن کودک برای مدرسه

۳- فرزند خود را قبل از مدرسه در مهدکودک و پیش دبستانی ثبت نام کنید

آموزش‌های اولیه با کیفیت، که شامل مراقبت از کودک در پیش دبستانی یا مهد کودک می‌شود، زمینه رشد کودکان را فراهم می‌کند و مهارت و اعتماد به نفس به کودکان می‌بخشد تا مدرسه را شروع کنند، که به نوبه خود، انتقال به مدرسه را آسان می‌کند.

حتی قبل از شروع مدرسه، می‌توانید فرزند خود را با نشاندن و گوش دادن، اشتراک گذاری، مشارکت در گفتگوها به مهارت برسانید و مهارت‌های هنری مفیدی مانند استفاده از چسب و قیچی را در او تقویت کنید.

۴- در مورد شروع مدرسه با کودک خود به روشی مثبت و شاد صحبت کنید

کتاب‌ها یک راه عالی برای آشنایی فرزند شما با مدرسه است (و عشق به خواندن و یادگیری به طور کلی یک چیز خارق العاده برای فرزند شما است!). بسیاری از کودکان از به اشتراک گذاشتن کتابی که ویژه آنها ساخته شده است احساس سودمند بودن می‌کنند.

کتاب‌هایی با موضوع مدرسه برای فرزند خود بخرید یا دانلود کنید. سپس در طول هفته‌های قبل از شروع مدرسه برای خواندن آن کتاب برای فرزند خود زمان بگذارید، بنابراین آنها فرصتی خواهند یافت تا از شما سؤال بپرسند و خیالشان در مورد مدرسه‌ای که قرار است به آن بروند، راحت شود.

۵- بر روی پاسخ فرزند خود در مکالمات مربوط به مدرسه نظارت کنید

توجه کنید که آنها در مورد مدرسه با اشتیاق صحبت می‌کنند یا با سردرگمی یا اضطراب. تا آنجایی که ممکن است به حرف‌های او گوش دهید و به سوالات او پاسخ دهید، اما اگر دیدی فرزندتان در مورد مدرسه بی علاقه و سرد است، با دادن اطلاعات بیش از حد او را تحت فشار قرار ندهید.

این نکته را بخاطر بسپارید که فکر کردن در مورد اتفاقات آینده و رویدادهایی که قرار است برای مدت هفته‌ها و ماه‌ها برای فرزند شما اتفاق بیفتد، دشوار است. اگر به نظر می‌رسد فرزند شما نسبت به مدرسه نگران و یا ناراحت است‌، به دنبال کمک باشید.

۶- با درک کامل به رفتار چالش برانگیز بپردازید

رفتار چالش برانگیز معمولاً روشی است که کودکان سعی می‌کنند چیزی را به شما بگویند، بنابراین مهم است تشخیص بدهید که فرزند شما سعی در برقراری ارتباط با رفتار خود دارد درباره چه موضوعی دارد. این کار فرصتی به شما می‌دهد تا به کودک خود یک رفتار مثبت آموزش دهید تا جایگزین آن رفتار چالش برانگیز شود و در نهایت به مشکلات اساسی فرزند خود بپردازد.

اگر در مورد رفتار فرزندتان نگرانی دارید، هر چه سریع‌تر از فردی حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید. پس از آنکه فرزند شما آرام شد، به ادامه حمایت خود در راستای رشد و پیشرفت او ادامه دهید.

آماده کردن کودک برای مدرسه

۷- با رفتار مثبت یا مناسب فرزند خود را تشویق کنید

کودکان باید بتوانند آنچه معلم از آنها می‌خواهد را انجام دهند، از قوانین پیروی کنند و به طور مناسب با بزرگ‌سالان و سایر کودکان تعامل برقرار کنند.
یکی از موثرترین راه‌ها تشویق آنها با داشتن رفتار مثبت و تشویق کردن آنها است. هنگامی که فرزند شما به روشی مثبت رفتار می‌کند، مثلاً او را با جملاتی مثل “عالی بود” تشویق کنید؛ احساسات مثبت و محبت آمیز نشان دهید، به عنوان مثال بخندید، او را در آغوش بکشید و یا های فایو بزنید. همچنین می‌توانید از تشویق‌های ملموس از جمله استیکر یا یک بازی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: آیا دادن زدن سر بچه بخاطر نمره کم تاثیری در روند درسی او دارد؟

۸- روالی برای فرزند خود تنظیم کنید تا به موقع بخوابد و از خواب بیدار شود تا برای مدرسه آماده شود

خواب کافی برای مدرسه بسیار حیاتی است که برای داشتن رفتار خوب و تمرکز ضروری است. روزهای ابتدایی مدرسه می‌تواند خسته کننده باشد، بنابراین عادت‌های خوب خواب مهم است و باید عادت کردن به آنها در هفته‌های قبل از مدرسه شروع شود.

آماده کردن کودک برای مدرسه

۹- به فرزند خود کمک کنید که به طور مستقل از توالت استفاده کند

این بسیار مفید است که کودکان بتوانند تا زمان شروع مدرسه به طور مستقل از توالت استفاده کنند. این کار را با استفاده از توالت‌های عمومی تمرین کنید و توضیح دهید که در مدرسه توالت‌ها به صورت همگانی استفاده می‌شوند.

همچنین به آنها کمک کنید مهارت‌های عملی مانند باز و بستن قفل توالت و بالا کشیدن شلوار قبل از ترک توالت را یاد بگیرند.

۱۰- به آنها بیاموزید که از وسایل خود مراقبت کنند

مانند یادگیری کارهای مربوط به توالت، کودکان باید بتوانند از وسایل خود در مدرسه مراقبت کنند. به کودک خود کمک کنید تا بسته بندی و قرار دادن وسایل کوله پشتی مورد استفاده برای مدرسه را، تمرین کنند. اطمینان حاصل کنید که کوله پشتی فرزند شما به راحتی برای او قابل تشخیص است.

نحوه خوردن غذا خارج از غذاخوری مدرسه را با فرزند خود تمرین کنید تا اگر برای غذا خوردن دیر به غذاخوری رسید بتواند وسایل و ظروف غذای خود را از کوله پشتی خود باز کند بیرون بیاورد تا بتواند غذا بخورد.

۱۱- بازی‌هایی را انجام دهید که در آن افراد مجبور باشند دست خود را برای گفتن چیزی بلند کنند و منتظر شرکت کردن شوند

همچنین به آنها کمک کنید تا درک کنند که هر کس اجازه ندارد هر زمان در کلاس صحبت کند حتی اگر مجبور باشند برای مدتی طولانی دست خود را بالا نگه دارند.

۱۲- استراتژی خود آرام کردن را به فرزند خود آموزش دهید

کودکان باید بدانند که چگونه ناراحت شوند و به طور مناسب خود را آرام کنند و شما در اطراف آنها نیستید که به آنها کمک کنید. از فعالیت‌های متناسب با سن آنها که آرام کننده هستند، استفاده کنید؛ به عنوان مثال در آغوش کشیدن یک اسباب بازی نرم، فشردن یک توپ کاهش استرس، نوشیدن آب یا یادگیری پاک کردن چشمان با دستمال کاغذی از جمله این فعالیت‌ها است.

همچنین ایده خوبی است که در مورد فعالیت‌های آرامش بخش فرزندتان با معلم جدید او صحبت کنید و از او نیز مشورت بخواهید.

۱۳- تشویق برای انجام مهارت‌های حرکتی ریز برای رشد هوش قبل از شروع سال تحصیلی

در حالی که هیچ کس انتظار ندارد که فرزند شما مدرسه را با یک متن  زیبا در مورد توانایی خود شروع کند، یادگیری روش صحیح به دست گرفتن مداد یا مداد رنگی یک مهارت اولیه مفید است.

قبل از شروع مدرسه در شروع برنامه آماده کردن کودک برای مدرسه یک آموزش برای فرزند خود مهیا کنید و هر روز زمانی برای این آموزش کنار بگذارید تا قبل از شروع مدرسه روی میز کنار هم بنشینید و راه درست نگه داشتن مداد یا مداد رنگی را به آنها نشان دهید. مهارت‌هایی نظیر برش دادن با قیچی مانند برش اشکال هندسی نیز در سال اول مدرسه مفید است. 

۱۴- آنها را ترغیب کنید که اسم خود را بشناسند و بنویسند

یکی از اولین کارهایی که فرزند شما در مدرسه یاد می‌گیرد انجام دهد، نوشتن نام آن است. اینکه فرزند شما بتواند اسم خود را هجی کند بسیار به او کمک می‌کند در مواقعی که نیاز به نوشتن نام است از پس این کار بربیایند.

۱۵- یک روال برای گفتن خداحافظی برای فرزند خود ایجاد کنید

اینکه فرزند شما بتوانید بدون گریه زاری با شما خداحافظی کند نوید شروع یه روز خوب را می‌دهد. بعضی از بچه‌ها هنگام رفتن به مدرسه مدام به عقب نگاه می‌کنند و راه ‌روند، در حالی که برخی دیگر با فریاد زدن از ساختمان فرار می‌کنند که با هیچ وسیله‌ای نمی‌توان جلوی آنها را گرفت.
شما فرزندتان را به بهترین وجه درک می‌کنید و می‌دانید چه چیزی برای آنها مؤثر است، اما پیشنهاد ما این است که دست فرزند خود را در دست معلمش قرار دهید و بدون هیاهو زیاد او را ترک کنید.
استراتژی‌هایی که برای دیگران کار کرده است را برای فرزند خود تعیین کنید و با معلم او قبل از شروع مدرسه برای اجرا کردن‌ آن صحبت کنید. بسیاری از مدارس برنامه صبحگاهی دارند که در آن همه داشن آموزان به خط می‌شوند و با برنامه‌های مختلف آنها را مشغول می‌کنند. در این آیین‌های مدرسه‌ای کودکان می‌توانند کارهایی که دیگر دانش آموزان انجام می دهند را ببینند و از آنها تقلید کنند، که این کارها می‌توانند جدایی فرزندان را از شما راحت کنند.

چگونه می‌توان با اطمینان گزینه‌های مراقبت از کودک خود را ارزیابی کنم؟

مهم‌ترین کاری که والدین می‌توانند در سال‌های اولیه تحصیلی با اطمینان از این که بهترین و حیاتی‌ترین کارها هستند برای فرزندشان انجام دهند، ارائه بستری به آنها برای تجربه کردن، چه در خانه و چه در محیط مهدکودک است. اما چگونه آنها متوجه می‌شوند کدام گزینه مناسب است؟
برای کمک به انجام درست روال آماده کردن کودک برای مدرسه با افرادی مشورت کنید که در این زمینه تجربه دارند و بهترین گزینه‌ها را برای آماده کردن کودک در اختیار شما قرار می‌دهند.

منبع kidspot
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.