نحوه کار با ویز چگونه است؟ چطور با استفاده از این ابزار کمتر در ترافیک بمانیم؟

اپلیکیشن ویز یک برنامه تعاملی مسیریابی رایگان با مزایای بسیار است. این برنامه نه تنها از طریق گوشی هوشمند مجهز به GPS برای محاسبه مسیرها از یک مکان به مکان دیگر استفاده می‌کند، بلکه از شبکه‌های اطلاعات مبتنی بر آنچه مردم از طریق شبکه‌های اجتماعی اعلام می‌کنند استفاده می‌کند تا اطلاعات مسیر را به شما هنگامی که در جاده هستید هشدار دهد.

نحوه کار با ویز بسیار آسان است. اما قبل از اینکه درباره نحوه کار با آن چیزی بدانید باید درباره کلیت و امکانات این ابزار بیشتر بدانید. رانندگان بر روی پلتفرم این اپلیکیشن به عنوان چشم و گوش جاده عمل می‌کنند و به رانندگان دیگر در مورد ترافیک، پلیس، تصادفات، انحرافات مسیر، تله سرعت، ساخت و سازهای جاده‌ای و هر چیز دیگری که در نزدیکی یا مسیر شما اتفاق می‌افتد، هشدار می‌دهند.

هرچه تعداد افرادی که به ویز می‌پیوندند و به آن کمک می‌کنند بیشتر شود، اطلاعات دقیق‌تر می‌شود و رویدادهای مختلف جاده‌ای در این اپلیکیشن تایید شده و به روز می‌شوند. اگر ترافیک سنگین باشد، ویز مسیر را به طور خودکار تغییر می‌دهد، بنابراین شما می‌توانید از کاهش سرعت اجتناب کنید.

با توجه به تغییر طرح زوج و فرد و بیشتر شدن ترافیک در مناطقی که جزء محدوده نیستند، باید ابزاری در دسترس داشته باشیم تا از ماندن در ترافیک در امان بمانیم. از آنجایی که ویز به شما در صرفه جویی در زمان کمک می‌کند، همچنین می‌تواند به شما یک برآورد دقیق از زمان رسیدن به مقصد بدهد، که می‌توانید با سر وقت رسیدن با دوستان یا همکارانتان که ممکن است در انتظار شما باشند، معاشرت کنید.

اپلیکیشن ویز قدم به قدم شما را تا رسیدن به مقصد همراهی می‌کند و مسیر را به شما می‌گوید، برای شما نزدیک‌ترین محل پمپ بنزین را پیدا می‌کند و حتی امکان این را می‌دهد تا آهنگ‌ها و پادکست‌های مورد علاقه خود را به طور مستقیم در داخل اپلیکیشن گوش دهید. اگر CarPlay اپل یا Android Auto را بر روی گوشی‌های اندرویدی خود دارید، می‌توانید مسریابی ویز را روی صفحه نمایش ماشین خود مشاهده کنید.

اپلیکیشن ویز از موقعیت مکانی شما برای محاسبه زمان لازم برای رسیدن از یک مکان به مکان دیگر استفاده می‌کند و به شما کمک می‌کند که برای رانندگی خود بین مکان‌های مختلف برنامه ریزی داشته باشید. همچنین می‌تواند به مخاطبین شما بر روی گوشی یا فیسبوک لینک شود، بنابراین شما می‌توانید ببینید که آنها در چه موقعیت مکانی هستند.

اگر از ویز بر روی صفحه نمایش گوشی هوشمند به جای CarPlay یا Android Auto استفاده می‌کنید، هنگامی که اتومبیل شما در ترافیک متوقف می‌شود، ممکن است آگهی‌هایی متعلق به مکانی که هستید را مشاهده کنید (البته این مورد در ایران به دلیل محدودیت‌ها و تحریم‌ها ممکن است عملی نشود). در ادامه مقاله درباره نحوه کار با ویز بر روی سیستم‌های iOS یا Android صحبت خواهیم کرد. همراه وینوک باشید.

شروع کار

وقتی می‌خواهید جایی بروید، می‌توانید بر ویز تکیه کنید تا مسیر خود را بر روی نقشه پیدا کنید. اول، آدرس را در باکس جستجو که در قسمت پایین سمت چپ صفحه قرار دارد تایپ کنید، یا روی نماد میکروفن در بالای پنجره ضربه بزنید تا مقصد خود را به صورت صوتی جستجو کنید.

می‌توانید آدرس‌هایی که اغلب بیشتر مورد استفاده شما است، مانند خانه یا محل کار خود را به لیست اپلیکیشن اضافه کنید، تا بعدا در صورت نیاز فقط با گفتن خانه یا محل کار مسیریابی را بر روی صفحه گوشی همراه خود داشته باشید. 

مسیر را برای خود ترسیم کنید

شما می‌توانید مکان‌های مورد علاقه خود را، مانند خانه یا محل کار را با کلیک بر روی دکمه جستجو در پایین صفحه مشاهده کنید. ویز اطلاعاتی را که از سایر رانندگان در نواحی عمومی دریافت می‌کند را، تجزیه و تحلیل می‌کند و بلافاصله سریع‌ترین مسیر را بر اساس آخرین اطلاعات شرایط رانندگی ارائه می‌دهد.

همچنین می‌توانید به اطلاعات بسیار دیگری از جمله بهترین زمان برای دور زدن ترافیک از طریق راه‌های میانبر، نیز دسترسی پیدا کنید. با کلیک بر روی کلمه Routes در سمت چپ می‌توانید به طور مداوم مسیرها و زمان برآورد شده آنها را مشاهده کنید. شما همچنین می‌توانید از قبل برنامه رانندگی خود را بر روی برنامه ذخیره کنید و آنها را با تقویم یا رویدادهای فیسبوک مرتبط کنید. آیکون چرخ دنده در سمت چپ بالای منو شما را به تنطیمات می‌برد که در آن می‌توانید برنامه را حتی بیشتر سفارشی کنید.

فقط اطلاعاتی را که نیاز دارید مشاهده کنید

شما می‌توانید تنظیمات برنامه را طوری تنظیم کنید تا تنها اطلاعاتی را که لازم دارید را به نحوی که برای شما راحت‌تر است، استفاده کنید و در بعضی موارد، برخی تنظیمات را فعال یا غیرفعال کنید. از تنظیمات برای تنظیم تنظیمات رانندگی، نوتیفیکیشن‌ها و اطلاعات حساب که باید برای وارد شده به اپلیکیشن آنها را انتخاب کنید، استفاده کنید.

این تنظیمات این امکان را به شما می‌دهد تا چگونگی نمایش نقشه را مشخص کنید، مشخص کنید کدامیک از آیکون‌ها را ترجیح می‌دهید، اطلاعاتی را که روی نقشه خود مشاهده می‌کنید، کنترل کنید، جاده‌هایی را که ترجیح می‌دهید در آن سفر کنید انتخاب کنید و موارد بیشتر… .

اطلاعات لحظه به لحظه

اگر چه ویز متعلق به گوگل، سازنده گوگل مپ است، اما این برنامه ظاهر و احساسی کاملا متفاوت دارد و بر جنبه‌های مختلف سفر شما تأکید دارد. گوگل مپ برای پیدا کردن مسیر در اطراف مکان‌های بزرگ و کوچک عالی است و در هنگام راه رفتن و استفاده از حمل و نقل عمومی بسیار مفید است.

اپلیکیشن ویز به طور خاص رانندگان و شرایط جاده‌ای که ممکن است سفر یا رفت و آمد را مختل کند را هدف قرار می‌دهد. حال اینکه ویز برخی از همان اطلاعات ترافیکی را که شما در گوگل مپ پیدا می‌کنید را به اضافه اطلاعاتی که از رانندگان دیگر که از برنامه در لحظه استفاده می‌کنند، را ارائه می‌دهد. ماهیت کلاسیک ویز ارائه یک دیدگاه واقع گرایانه از شرایط جاده در زمان‌های خاص است. تنها کافی است نحوه کار با ویز را یاد بگیرید و از مزایای این اپلیکیشن خوب استفاده بکنید.

گزارش حوادث

یکی از ویژگی‌های مهم ویز این است که به شما این امکان را می‌دهد که گزارش حوادث، حضور پلیس، مسیرهای انحرافی، بسته شدن جاده یا هر چیز دیگری که سرعت حرکت را کاهش می‌دهد، را به دیگر رانندگان بدهید.

برای گزارش یک حادثه، آیکون حباب نارنجی رنگ در پایین سمت راست صفحه را لمس کنید و سپس روی نوع هشدار کلیک کنید. هشدارها شامل ترافیک، پلیس، سقوط، خطر، مشکلات نقشه یا بستن جاده می‌شود که برای اعلام هر کدام از اینها باید بر روی «ارسال» کلیک کنید. همانطور که شما این کار را انجام می‌دهید، سایر رانندگان می‌توانند گزارش شما را تأیید و به روزرسانی کنند و این کار باعث می‌شود تا شما امتیاز دریافت کنید و رتبه بندی خود را در برنامه ارتقا دهید.

به عنوان مثال، کاربران جدید، Baby Wazers هستند، اما می‌توانند در رتبه‌های بالاتر از آن قرار بگیرند تا از اپلیکیشن برای سفرهای طولانی مدت، دسته بندی کردن گزارش‌ها یا ارتباط با دوستان خود استفاده کنند. 

گزارش‌ها را هنگام رانندگی دسته بندی نکنید چون ممکن است خطرناک و باعث حواس پرتی شوند. شما به دنبال خلق حادثه نیستید. در صورت امکان، یک مسافر اطلاعات را در اپلیکیشن ویز وارد کند یا منتظر بمانید تا زمانی که شما در مکانی امن کنار جاده توقف کردید تا این اطلاعات را به برنامه وارد کنید.

بیشتر بخوانید: چرا ماشین استارت نمی‌خورد؟

تعامل داشتن

اگر در هنگام رانندگی به آهنگ‌ها، پادکست‌ها یا لیست پخش گوش کنید، می‌توانید به آنها از طریق رابط ویز دسترسی پیدا کنید. می‌توانید بدون خارج شدن و عوض کردن برنامه آنها را انتخاب، شروع، مکث و جلو بزنید. برای مثال، بر روی نماد Spotify در صفحه اصلی ضربه بزنید و ویز این برنامه را روی گوشی شما راه اندازی می‌کند. اپلیکیشن اسپاتیفای در حال اجرا بر روی ویز تنها به شما اجازه می‌دهد لیست‌های پخش را تغییر دهید و یک آهنگ یا پادکست را رد یا متوقف کنید. برای کنترل کامل، مانند جستجو برای آهنگ، شما باید خود اسپاتیفای را استفاده کنید.
شما می‌توانید با استفاده از ویز محاسبه زمان سفر خود را با همکاران یا خانواده خود به اشتراک بگذارید. با دادن دسترسی به مخاطبین بر روی گوشی به ویز این امکان را دارید تا زمان تخمینی رسیدن به مقصد خود را به دوستان، خانواده یا همکارانتان منتقل کنید که ممکن است در مقصد منتظر شما باشند. در iOS، شما باید شماره تلفن را در برنامه ثبت کنید، در حالی که در اندروید می‌توانید اجازه دسترسی به مخاطبین خود را در تنظیمات بدهید.

محافظت از حریم خصوصی 

راه‌های بسیاری برای ارتباط با دیگران در ویز وجود دارد که از جمله آنها از طریق فیسبوک، دوستانتان که از اپلیکیشن استفاده می‌کنند، مخاطبین گوشی و دیگر کاربران ویز، در حالی که در جاده‌ها هستند و حالت و وضعیت خود را به عنوان بخشی از جامعه برنامه منتقل می‌کنند.

اما اگر می‌خواهید در ویز ناشناخته باقی بمانید مجبور به برقراری ارتباط با دیگران نیستید؛ فقط از طریق تنظیمات به قسمت کنترل حریم خصوصی بروید تا خودتان را روی نقشه غیرقابل مشاهده کنید. این بدان معنی است که هیچکس، از جمله مخاطبین، قادر به دیدن شما نخواهد بود.

همچنین ممکن است بخواهید آدرس‌های ذخیره شده در برنامه را اگر دیگر به آنها نیازی ندارید یا اگر نمی‌خواهید اثری از جایی که بوده‌اید باقی بذارید، حذف کنید. شما همچنین می‌توانید از تنظیمات حریم خصوصی گوشی خود آخرین مسیری که رفته‌اید را هنگام بستن اپلیکیشن پاک کنید.

طرح ترافیک و طرح زوج و فرد در ویز

متاسفانه در حال حاضر امکان تشخیص محدوده طرح ترافیک و زوج فرد که الان به نام محدوده کنترل آلودگی هوا است در ویز وجود ندارد اما با این جال صحبت‌هایی مبنی بر تشخیص این محدوده‌ها با استفاده از روش‌هایی وجود دارد. برای دسترسی به اطلاعات محدوده‌های طرح و زوج و فرد می‌توانید به تنظیمات مراجعه کنید و درآن بر روی گزینه ناوبری کلیک کنید و سپس گزینه پرهیز از آب راه را کلیک کنید.

یک راه دیگر در هنگام مسیریابی است که در آن با زدن بر روی آیکون route سه مسیر برای شما نمایش داده می‌شود که گفته می‌شود گزینه ferris نشان دهنده طرح ترافیک و گزینه tools نشان دهنده زوج و فرد است. با این حال نمی‌توان به طور قطع این روش‌ها را تایید کرد بنابراین ابتدا به طور کامل نحوه کار با ویز را یاد بیگرید و بعد از یادگیری کار با ویز باید این روش‌‌ها را امتحان کرد.

ویز یک برنامه کارآمد و کامل است که از سطح خیابان فراتر می‌رود و به شما اجازه می‌دهد محیط رانندگی خود را در سطوح مختلف مدیریت کنید. ادغام آن با CarPlay و Android Auto همراه با توانایی ادغام تقویم، رسانه‌های اجتماعی و سرگرمی در یک برنامه واحد، سودمند بودن این ابزار را در جاده‌ها تکیمل می‌کند. قابلیت دادن اطلاعات از طریق کاربران، که اطلاعات ترافیکی را دقیق و به موقع ارائه می‌دهند و قابلیت دادن امکان دسته بندی کردن گزارش‌ها، ارزش برنامه را برای همه افزایش می‌دهد.

آیا کار با ویز برایتان آسان بوده است؟ آیا از تمام امکانات این اپلیکیشن مطلع بودید؟ جدا از دیگر ترفندهای کار با ویز دوست داریم تا از تجربه و میزان رضایت شما از این ابزار مطلع شویم. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع digitaltrends
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.