چگونه طبیعت می‌تواند به پیش بینی آب و هوا کمک کند

اپلیکیشن‌های وضع آب و هوا را از گوشی‌های خود پا کنید. بهترین گرینه‌ها برای پیش بینی‌ پرندگان، گیاهان و حیوانات هستند. در این مقاله پنج روش وجود دارد که در آنها با استفاده از طبیعت می‌توانید وضع آب و هوا پیش بینی کنید.

آسمان قرمز در شب، نشانه‌‌ای از سرور

پیش بینی آب و هوا با طبیعت

خورشید غروب با گرما و تابشی به رنگ سرخ همراه است که همه نشانه‌هایی از تابش خورشید در صبح روز بعد است. جریان پرتو آفتاب در آسمان صاف در غرب جریان می‌یابد و ابرها را به سمت شرق حرکت می‌دهد. در اروپا، جریان آب و هوایی معمولا از غرب می‌آید، بنابراین داشتن افق غروب غربی صاف به معنی آسمان صاف برای چند ساعت آینده است.

آسمان سرخ هنگام صبح، نشانه‌ای از هشدار 

اگر جریان‌های آب و هوایی از غرب بیاید، این پیش‌بینی درست است. اگر صبح آسمان به رنگ سرخ باشد، به این معنی است که تابش خورشید در شرق افزایش می‌یابد و ابرها را در غرب می‌بیند. البته هر قانون دارای استثنا است. اگر وزش باد از غرب نباشد و از جنوب یا شرق باشد، آسمان قرمز در غروب یا طلوع خورشید هیچ اهمیتی برای پیشگویی آب و هوا ندارد.

شبنم زدن و شبنم یخ زده

پیش بینی آب و هوا با طبیعت

مه هنگامی اتفاق می‌افتد که بخار آب دیگر نمی‌تواند به هوا نفوذ کند زیرا هوا در حال خشک شدن است. بر خلاف هوای گرم که می‌تواند مقدار زیادی آب در خود نگه دارد، آب زیادی نمی‌تواند به داخل هوای سرد نفوذ کند. به همین دلیل است که آب و هوای مه آلود در نیمه سردتر سال اتفاق می‌افتد.

اگر دمای هوا به شدت در شب کاهش یابد، هوا دیگر نمیتواند آب را حفظ کند و آن را به صورت شبنم بروز می‌دهد. قطرات کوچک بر روی زمین به عنوان شبنم تجمع می‌یابند و یا اگر دمای هوا پایین‌تر از حد انجماد قرار گیرد، شبنم‌ها یخ می‌زنند. چنین کاهش شدید دما به دلیل هوای نسبتا خشک است و آب کمتری برای تشکیل ابرها ایجاد می‌شود، بنابراین زمانی که این پدیده را می‌بینید، می‌توانید به طور کلی شرط ببندید که آب و هوا در آن روز خوب خواهد شد.

گل‌های آفتابگردان باز

اگر بارانی در راه باشد، گلبرگ گل‌ها بسته می‌شوند تا از افتادن قطرات باران بر روی گلبرگ‌هایشان جلوگیری کنند و حتی برخی از آنها به سمت پایین خم می‌شوند. با این حال، هنگامی که آب و هوا خوب است، آنها باز باقی می‌مانند. این مکانیسم واکنشی تنها در طول روز اجرا می‌شود، چرا که گیاهان در شب، مانند بسیاری از گل‌های دیگر، از کار می‌افتند و به خواب می‌روند.

این مکانیسم باز و بسته شدن ناشی از تفاوت در رشد بین سطوح بالا و پایین یک گلبرگ است. گلبرگ‌های بالایی در دماهای بالاتر از گلبرگ‌های پایینی سریعتر رشد می‌کنند، بنابراین گل باز می‌شود. ابرهای بارانی سیاه باعث تولید دمای پایین می‌شوند، و باعث می‌شوند که گلبرگ‌های پایینی سریعتر رشد کنند و به همین دلیل باعث بسته شدن گلبرگ‌های گل می‌شود. این فرآیند همچنین توضیح می‌دهد که چرا در شب هنگامی که سردتر می‌شود گلبرگ گل‌ها بسته می‌شوند.

هجوم آفت ریشک‌بال

پیش بینی آب و هوا با طبیعت

آفت ریشک‌بال (Thunderfly Minuscule) تنها یک یا دو میلی متر طول دارد. برای موجوداتی به این اندازه، هوا همان مقدار نقش را بازی می‌کند که آب برای انسانها بازی می‌کند؛ یعنی هوا شادابی خاصی به آنها می‌بخشد. حرکت آنها بیشتر شبیه به شنا کردن در هوا است. آنها عاشق آب و هوای داغ و مرطوب با جریان خوب هوا هستند. در یک هوای گرم، می‌توانند از روی یک گل به روی گلی دیگر حرکت کنند. دقیقا این شرایط زمانی که هوای شرجی با جریان باد است نیز دیده می‌شود یعنی هنگامی که طوفان رخ می‌دهد، زمانی است که هجوم این موجودات ریز به هوا را مشاهده خواهید کرد.

منبع: sciencefocus


مقالات بیشتر:

حقایقی جالب درباره آلودگی محیط زیست

گیاهانی که وجود آنها در خانه شما برای سلامت خوب است

۸ قدم مهم برای شروع کسب و کار

۱۰ راه ساده در برنامه ریزی سفر برای صرفه جویی در پول

بهار بهترین زمان برای فروش خانه

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.