۵ معمای ذهنی که به جنبش بیشتر مغز کمک می‌کند

این معماها هم به اندازه کافی ساده هستند تا بتوانید در طول روز و در زمان استراحت خود وتایم قهوه خوردن خود آنها را حل کنید و هم به اندازه کافی دشوار هستند که شما را برای ساعت‌ها درگیر می‌کنند و ذهنتان را برای یافتن جواب به چالش می‌کشانند.

خب… در مقالات قبل تست روانشناسی رنگ لوشر را داشتیم که با انجام آن می‌توانید به پیدا کردن خلق و خوی، قصد و حال شخصی کمک کنید. آیا الان آماده به چالش کشیده شدن هستید ؟! در این مقاله قصد داریم تا فرصتی برای حرکت بیشتر مغز به شما بدهیم تا با این معماهای ذهنی خوب کمی فعالیت مغز را بیشتر کنید. همراه وینوک باشید.

۱- معما کلاه زندانی

۴ جنایتکار بر روی پله‌ها منظم ایستاده‌اند. همه آنها رو به یک جهت هستند. دیوار مرد شماره چهار را از سه نفر دیگر جدا می‌کند. بنابراین به طور خلاصه:

 • مرد شماره ۱ می‌تواند مردان شماره ۲ و ۳ را ببیند.
 • مرد شماره ۲ می‌تواند مرد شماره ۳ را ببیند.
 • مرد شماره ۳ هیچ یک را نمی‌تواند ببیند.
 • مرد شماره ۴ هیچ یک را نمی‌تواند ببیند.

هر یک از جنایتکاران کلاهی بر سر دارند.  آنها گفته‌اند که دو کلاه سفید و دو کلاه سیاه وجود دارد. این مردان در ابتدا نمی‌دانند چه کلاه با چه رنگی پبه سر دارند. به آنها گفته شده است که به محض پوشیدن کلاه و فهمیدن رنگ آن فریاد بزنند که کلاه چه رنگی دارد.

 • آنها مجاز به چرخیدن یا حرکت نیستند.
 • آنها مجاز به گفتگو با یکدیگر نیستند.
 • آنها مجاز به برداشتن کلاه خود نیستند.

چه کسی اولین کسی است که فریاد می‌زند و چرا؟

پاسخ

مرد شماره ۲ بعد از مدتی فریاد می‌زند.

دلیل آن این است:

 • مرد ۳ و ۴ نمی‌تواند کلاه‌های دیگر را ببیند.
 • مرد شماره ۱ کلاه سفید و کلاه سیاه را می‌بیند و می‌داند که کلاه او سیاه یا سفید است.
 • مرد ۲ یک کلاه سیاه را می‌بیند، اما اگر او نیز کلاه سیاه را به سر داشته باشد، برای مرد ۱ واضح می‌شود که او کلاه سفید را به سر دارد. از آنجایی که مرد ۱ فریاد نزده، مرد ۲ نتیجه گرفت که خودش کلاه سفید را پوشیده است.

۲- مشکلات جاده‌ای

در هنگام تغییر چرخ ماشین کنار جاده، به یک باره راننده پیچ های چرخ از دستش رها می‌شوند و به داخل شبکه فاضلاب می‌افتند. او برای برداشتن آنها تلاش می‌کند، اما فایده‌ای ندارد.

مرد داشت حدس می‌زد که چقدر باید کنار جاده بدون چرخ بماند که یک بچه که از آنجا می‌گذشته به طور ناگهانی به او کمک کرد مشکل را حل کند. با توجه به توصیه بچه، او با موفقیت یک تایر جدید را نصب کرد و به نزدیکترین مکانیکی بدون هیچ پیشامدی رانندگی کرد.

توصیه‌هایی که کودک به راننده داده بود چه بود؟

پاسخ

بچه به مرد گفت که یک مهره از هر سه چرخ دیگر را بردارد و از آنها در تایر پنچر شده استفاده کند.

بیشتر بخوانید: معماهایی سخت که پیدا کردن جواب آنها کار هر کسی نیست

۳- هدیه جادوگر

روزی روزگاری شاهزاده چارمینگ به دنبال نامزدش بود. تابستان داشت به پایان می رسید، که او به کلبه‌ای رسید، که صاحب آن یک جادوگر بود. او که از سفر خسته بود زا جادوگر پرسید که آیا او می‌تواند شب را در کلبه او بماند؟ جادوگر قبول کرد و و به گرمی از او استقبال کرد، و به او غذا، نوشیدنی و مکانی برای خواب نشان داد.

صبح روز بعد، همانطور که شاهزاده فرانسوی در حال آماده شدن برای ادامه سفر خود بود، جادوگر به او هدیه‌ای داد و گفت: “زمانی خواهد آمد که در راه خود با رودخانه بزرگی روبه‌رو می‌شوی که بدون پل است. تنها راه عبور از آن، شنا کردن به دیگر ساحل آن است. این لباس سحرآمیز به شما کمک خواهد کرد تا به طرف دیگر بروی و غرق نشوی.

قهرمان ما به سفر خود ادامه داد. صدها شب و روز گذشت تا او به رودخانه‌ای رسید که جادوگر به او هشدار داده بود. اما، در نهایت او نیازی به پوشیدن لباس برای عبور از رودخانه پیدا نکرد! می‌توانید حدس بزنید که چرا ؟!

پاسخ

شاهزاده چارمینگ در ماه سپتامبر جادوگر را ملاقات کرد. پس از آن، رسیدن او به رودخانه صد روز طول کشید. این بدان معناست که در آن زمان، او در اواسط زمستان بوده است. رودخانه یخ زده بود و او به سادگی به آن سوی رودخانه رفته است.

۴- معمای قفس خرگوش

کشاورزی خرگوش‌هایی را در سه قفس بزرگ نگه می‌دارد که این قفس‌ها در حیاط پشتی خانه‌اش در یک ردیف قرار دارند. هر یک از قفس‌ها رنگ متفاوتی دارد. رنگ آ»ها قرمز، زرد و سبز رنگ است. تا همین اواخر، تعداد خرگوش ها در قفس سبز دو برابر بیشتر از تعداد خرگوش‌های قفس زرد بود.

یک روز، کشاورز پنج خرگوش را از قفس سمت چپی برداشت و آنها را به مدرسه حیوانات خانگی محلی برد. او همچنین نیمی از خرگوش‌هایی را که در قفس سمت چپی باقی مانده بود، در آورد و آنها را به قفس قرمز رنگ منتقل کرد.

حالا، می‌توانید حدس بزنید قفس سمت چپی چه رنگی دارد؟

پاسخ

قفس زرد است. همانطور که از قبل می‌دانیم، در ابتدا، تعداد خرگوش‌ها در قفس سبز دو برابر تعداد خرگوش‌ها در قفس زرد بود. این بدان معنی است که تعداد خرگوش‌ها در قفس سبز کمتر بود. پس از اینکه کشاورز پنج خرگوش را از قفس سمت چپی برداشت، تعداد خرگوش‌هایی که در آن جا باقی مانده بود نیز به تعداد حقیقی تبدیل شد (این موضوع از حقیقتی ثابت شده است که تعداد قابل تقسیم به دو است).

بنابراین، قبل از اینکه این پنج مورد برداشته شود، قفس سمت چپ حاوی تعداد نامنظم خرگوش بود. از این رو، قفس سمت چپ نمی‌تواند سبز باشد. اما، براساس اطلاعاتی که ما دریافت کردیم قفس قرمز رنگ نیز نمی‌تواند باشد.

۵- شناسایی مجرم

یک روز بعد از ظهر فردی با ماشین از فرعی باریکی به پیاده‌روییمی‌آید و بدون توقف به رانندگی خود ادامه می‌دهد. یک پلیس هنگام وقوع حادثه در صحنه حضور داشت و حادثه را به سرعت گزارش کرد. حادثه خود شش شاهد نیز داشت. آنها گزارشات متناقض زیر را درباره آنچه اتفاق افتاده بود ارائه دادند:

 • ماشین آبی بود که توسط یک مرد رانده می‌شد.
 • سرعت ماشین بسیار بالا و چراغ‌های جلویش خاموش بود.
 • ماشین دارای شماره پلاک بود و خیلی سریع نمی‌رفت.
 • ماشین تویوتا بود و چراغ‌های جلویش خاموش بودند.
 • ماشین شماره پلاک نداشت و راننده یک زن بود.
 • ماشین یک فورد خاکستری بود.

هنگامی که ماشین و راننده آن در نهایت دستگیر شدند، معلوم شد که تنها یکی از شش شاهد عینی، توضیح کاملا صحیحی داده است. هر یک از پنج نفر دیگر یک قسمتی از اطلاعاتش واقعی و قسمت دیگر آن دروغین بود.

با توجه به این موضوع می‌توانید موارد زیر را مشخص کنید:

– نام تجاری ماشین چیست؟
– ماشین چه رنگی بود؟
– ماشین سریع می‌رفت یا آهسته؟
– آیا ماشین شماره پلاک داشت؟
– آیا چراغ‌های جلو روشن بودند؟
– آیا راننده مرد بود یا زن؟

پاسخ

ماشین فورد آبی بود. دارای پلاک است. راننده با سرعت بالا رانندگی می‌کرد و چراغ‌های جلویش را خاموش بود. راننده زن بود و راه حل معما در اطلاعاتی است که توسط پلیس ارائه می‌شود (ماشین سرعت بالایی داشت).

اگر این بحرف پلیس را قابل اعتماد قبول کنیم، حرف‌های ارائه شده توسط یکی از شاهدان عینی (ماشین به آرامی در حال حرکت است) به طور پیش فرض غلط است. پس از اینکه ما این را ثابت کردیم، کشف چیزهای دیگر، مشکل نخواهد بود.

۶- آیا می‌توانید نام یک چیز را که همه مردم روی زمین به طور همزمان انجام می‌دهند را بگویید؟

پاسخ

پیر شدن.

منبع: brightside


مقالات بیشتر:

۳ تست هوشی سخت که تنها افراد منطقی آن را کشف می‌کنند

۱۱ تست تصویری برای اینکه بدانید چقدر به چشمانتان اعتماد دارید

۵ سوال ساده که به شما کمک می‌کند به سرعت شخص مقابل را ارزیابی کنید