۶ سوالی که افراد مودب هرگز از کسی نمی‌پرسند

توانایی صحبت کردن کوتاه مهارت خوبی هم برای محل کار و هم در زندگی است. اما حتی افراد مؤدب گاهی ناخواسته سوالاتی مطرح می‌کنند که می‌تواند باعث رد گفت و گو و جدا شدن از جمع شود و اغلب روشن نیست که کلیت موضوع چیست.

در این مقاله سؤالاتی را که مردم اغلب در مواجه با غریبه‌ها می‌پرسند را، تحلیل می‌کنیم. ما آنهایی را انتخاب کردیم که بهتر است از آنها اجتناب کنید، مخصوصا اگر می‌خواهید با مخاطب خود ارتباط و مکالمه خوبی داشته باشید. همراه وینوک باشید.

۱- این خانم مادرت؟

اگر مطمئن نیستید که چه نوع ارتباطی بین مردمی که در مقابلتان هستند وجود دارد، بهتر است سعی نکنید آن را حدس بزنید و به نوع دیگر بر روی آن اسم بگذارید. احتمال دارد که مخاطب شما سوالاتی نظیر زیر بپرسد:

 • آیا ایشون مادر / خواهر / برادر / پسر شما است؟
 • آیا نسبتی با هم دارید؟

ممکن است شما خواهر شخصی را مادر خطاب کنید و به اشتباه افرادی که هیچ علاقه‌ای به هم ندارند خویشاوندان خطاب کنید. گفتن اینکه شبیه یکدیگر هستید می‌تواند توهین بزرگی برای آنها باشد. این بسیار ساده و مودبانه است تا به جای نتیجه گیری در مورد ارتباط افراد مقابل خود به تماشای رفتار، روش و سخنرانی طرف مقابل بنشینید.

۲- چند وقت که با هم هستین؟

مردم دوست دارند درباره روابط خود و روابط دیگران صحبت کنند. با این حال، اگر مخاطبان شما چیزی درباره رابطه خود به اشتراک نمی‌گذارند، بهتر است از آنها نپرسید که چند وقت است که آنها با هم هستند و یا ازدواج کرده‌اند یا خیر.

افرادی که در جلوی شما قرار دارند می‌توانند تنها با هم اشنا باشند که تصمیم گرفتند همراه یکدیگر به مهمانی بیایند. سوالاتی در مورد ازدواج برای زوج‌هایی که در مورد این موضوع اختلاف نظر دارند، ناخوشایند است.

۳- کی می‌خواین بچه‌دار شین؟

در اینجا چند سؤال دیگر که بهتر است از آنها اجتناب کنید مطرح می‌کنیم:

 • بچه دارید؟
 • حامله‌ای؟
 • بچه دختر دوست داری یا پسر؟

ما می‌توانیم به شما اطمینان دهیم که از هر مادری که دارای چند بچه است به طور متداول این سوال را می‌پرسند «همه بچه‌ها برای خودتون هست؟» این سوال احتمالا باعث عصبی شدن او می‌شود. سوال در مورد بچه‌دار شدن می‌تواند زوج‌هایی که علاقه‌ای به بچه دار شدن ندارند و آنهایی که نمی‌توانند بچه‌دار شوند را آزار دهد. علاوه بر این، موضوع حاملگی می‌تواند مانند دست انداختن کسی یا اشاره ای به اضافه وزن او باشد.

اگر طرف صحبت شما با بچه باشد، بهتر است از علاقمندی آنها بپرسید و اگربدون بچه بود، بهتر است که یک موضوع خنثی برای مکالمه اولیه خود پیدا کنید.

۴- این همیشگی؟

مطمئنا احتمال کمتری دارد که مردم درباره مسائل بهداشتی واضح و قابل رویت طرف صحبت خود چیزی بگویند اما اغلب سوالات بی‌اهمیتی در خصوص مشخصات ظاهری‌شان می‌پرسند:

 • درد داشت؟
 • واقعی؟
 • اینو کجا انجام دادی؟

تعداد بسیار کمی از مردم گفتن مواردی در مورد خال کوبی‌ها، سوراخ‌های گوش و بافت آفریقایی مو خود به دیگران را جالب می‌دانند. علاوه بر این، هرگز نباید افراد دیگر و یا اقلام موجود در ظاهرشان را لمس کنید. این کار تجاوز به حریم شخصی آن فرد محسوب می‌شود.

سوال در مورد طرز استفاده لوازم آرایشی نیز شاخص رفتارهای خوب نیست. حتی اگر مطمئن هستید که فرد مقابل شما کار سولاریوم انجام می‌دهد، نباید از آنها شماره تماس محل سولاریوم را بخواهید. شاید این شخص می‌خواهد تظاهر کند که این رنگ پوست طبیعی او است و سوال شما ممکن است خلق و خوی آنها را خراب کند.

۵- چرا به اون نیاز داری؟

سرگرمی‌ها یک موضوع خوب برای بحث‌های کوتاه است؛ این موضوع می‌تواند فرد غریبه را به دوستی خوب تبدیل کند. با این حال، طیف وسیعی از سوالات وجود دارد که می‌تواند مخاطب را خجالت زده کند. به عنوان مثال، پرسیدن اینکه چرا یک فرد نیاز به ۵ سگ دارد یا اینکه چرا چنین سرگرمی گرانی دارد، قطعا سوال دلپذیری نیست. طرف صحبت شما ممکن است فکر کند که شما سرگرمی‌های او را احمقانه می‌دانید.

۶- چند خریدی؟

افراد کمی از مخاطبان خود میزان درآمدانها را می‌پرسند. به جای این سوال ممکن است سعی کنند تا بفهمند که کارشناسان در این حوزه به طور کلی چه مقدار درآمد کسب می‌کنند.

علاوه بر این، مردم دوست ندارند درباره اینکه حقوق بالایی ندارند چیزی بگویند و آنها تنها شغل خود را دوست دارند. یا اینکه شغل خود را دوست ندارند و می‌خواهند آن را تغییر دهند، اما فرصت شغلی مناسب را پیدا نکرد‌اند. به هر حال، سوال در مورد پول و حقوق بسیار شخصی است.

 • قیمتش چنده؟

سوال درباره خرید‌ها می‌تواند موضوع ناراحت کننده دیگری باشد. شاید شما تنها در مورد هزینه جنس مورد نظرتان از دوستتان بپرسید زیرا دوست شما به تازگی همان چیزی را خریداری کرده است که شما به دنبال آن بودید و فقط می‌خواهید قیمت‌ها را مقایسه کنید. اما مخاطب شما ممکن است فکر کند که شما در تلاش برای ارزیابی وضعیت مالی او و توانایی خود برای خرید آن جنس معین هستید.

چگونه به سوالات شرم آور پاسخ دهید:

اگر کسی از شما سوالات ناخوشایندی پرسید چه باید بکنید؟ اقدامات زیر ممکن است کمک خوبی باشد:

  • بحث را عوض کنید.
  • پاسخ کوتاه بدهید.
 • از پاسخ دادن امتناع کنید.

اغلب، نادیده گرفتن سوال برای فهماندن به طرف صحبت که پاسخ دادن برای شما شرم آور است کافی است. تغییر دادن موضوع و دادن پاسخ کوتاه نیز یک سیگنال خوب به طرف مقابل است که نشان می دهد شما علاقه‌ای به این سوال ندارید.

با این حال، اگر طرف صحبت شما بر پاسخ اصرار داشت، می‌توانید به سادگی بگوئید: «من نمی‌خواهم در مورد آن صحبت کنم، موضوع را عوض کنیم.» این موضوع خیلی بهتر از عصبانیت، عصبی شدن و خشمگین شدن در موضوعی است که آن را نمی‌پسندید.

سوالات مسیر گفتگو را تنظیم می‌کند. یادگیری پرسیدن سوال‌های بامعنی شما را تبدیل به یک هم صحبت خوب می‌کند که دیگران را جذب می‌کند. آیا تا به حال به خاطر سوالات ناشیانه در موقعیت شرمساری قرار گرفته‌اید؟

منبع: brightside


مقالات بیشتر:

رفتارهایی که تعیین می‌کند دیگران درباره ما چه فکری می‌کنند

آداب و معاشرت درباره مسائل مالی که ما معمولا پیروی نمی‌کنیم

اشتباهات رفتاری رایج در محل کار که نباید انجام بدهیم

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.