آداب و معاشرت درباره مسائل مالی که ما معمولا پیروی نمی‌کنیم

اکثریت مردم با این موضوع موافقند که به طور کلی پرسیدن از دیگران درباره جزئیات مربوط به حقوقشان بی ادبی است. اگر تا به حال کسی از این سوالات از شما پرسیده است، احتمالا می‌دانید که می‌تواند ناخوشایند باشد. اما گاهی اوقات ما واقعا متوجه نمی‌شویم که چگونه سوالات و کارهای ساده ما می‌تواند دیگران را در موقعیت‌های بدی قرار دهد. خبر خوب ما برای شما این است که با کمک برخی از آداب و معشارت درباره مسائل مالی ساده، می‌توان از قرار گرفتن در این شرایط سخت جلوگیری کرد.

آیا می‌دانید زمانی که با دوستان خود به رستوران می‌روید چگونه صورتحساب رو پرداخت کنید؟ خرید هدیه تولد به چه صورتی است؟ یا چگونه می‌توان از پرسیدن سوالات نامناسب جلوگیری کنید؟

در این مقاله درباره ۱۰ موقعیت صحبت خواهیم کرد که در آن میبایست آداب و معشارت درباره مسائل مالی را بسیار اهمیت داد. همراه وینوک باشید.

۱۰- درباره هزینه‌ها و انتخاب‌های شخصی دیگران اظهار نظر نکنید

آداب و معشارت درباره مسائل مالی

پرسیدن از دیگران درباره اینکه چگونه پول خود را خرج می‌کنند بی‌ادبانه و حتی بی‌فایده است. اگر دوستتان را در تعطیلات دعوت کردید و او پیشنهاد شما را رد کند، با گفتن «حقوق تو از من بیشتر است» تصمیم او تغییر نخواهند کرد، اما ممکن است نگرش او نسبت به شما تحت تاثیر قرار گیرد. حتی اگر شما دوستان بسیار نزدیک هم باشید، ممکن است از جزئیات مالی و وضعیت دوست خود (بدهی، کارت اعتباری، پس انداز و غیره) اطلاع نداشته باشید.

سعی کنید هیچوقت از پولی که دیگران برای خود هزینه می‌کنند به خصوص پشت سرش، انتقاد نکنید. ممکن است همکار شما پول کمتری برای مدل موهای جدید خود خرج کند و ممکن است شما این پول را به شیوه‌ای دیگر خرج کنید. اما این انتخاب و پول آنهاست، بنابراین به شما ربطی پیدا نمی‌کند.

۹- وقتی برای چیزی برنامه ریزی می‌کنید وضعیت مالی دوستان خود را در نظر بگیرید

آداب و معشارت درباره مسائل مالی

اگر می‌دانید که دوست شما بخاطر دلایلی مجبور به صرفه جویی در پول است، آیا اصرار بر رفتن به یک رستوران لوکس درست است؟ بهتر است از آنها درباره جایی که قرار است بروید بپرسید. به این ترتیب، آنها مجبور نیستند پیشنهاد بیرون آمدن را کاملا رد کنند.

۸- اگر قصد خیرد جمعی دارید، بودجه هر فرد را در نظر بگیرید

آداب و معشارت درباره مسائل مالی

اگر برای خرید هدیه برای یک دوست یا همکار خود پول جمع آوری می‌کنید، فکر نکنید که یک میزان مبلغ برای همه مناسب است. فقط تصور کنید که یک نفر فقط می‌تواند ۳۰ دلار بدهد، اما طبق گفته شما باید ۶۰ دلار بدهد. برای برخی افراد ممکن است شوک باشد و قطعا خوشایند خواهد بود. بنابراین بهتر است از هرکسی هر مقدار که می‌تواند و راحت است درخواست کنید، تا بتوانید بسنجید که پرداخت چه مبلغی برای چه کسی مناسب‌تر است.

۷- اطمینان حاصل کنید که مبلغ صورتحساب رستوران به صورت مساوی تقسیم شده است

آداب و معشارت درباره مسائل مالی

وقت آن رسیده است که در یک رستوران صورتحساب را تقسیم کنید، اطمینان حاصل کنید که همه چیزی برای سفارش داشتند. ممکن است یک نفر به اندازه کم غذا سفارش داده باشد، یا ممکن است به جای یک کوکتل گران قیمت یک آبجو سفارش داده باشد، بنابراین احتمال دارد که همه به یک مقدار پول خرج نکرده باشند. آسان‌ترین راه این است که هر کس خودش صورتحسابش را پرداخت کند. بهتر است گوشی خود را بیرون بیاورید و با برنامه ماشین حساب میزان پرداختی هر نفر را با دقت محاسبه کنید.

۶- اگر دوستی برای انجام کاری پیش شما آمد به اندازه دستمزد فردی حرفه‌ای دستمزد آن را پرداخت کنید

آداب و معشارت درباره مسائل مالی

بله، این عکاس بسیار جذاب دوست شماست، اما ارتباط شما به این معنی نیست که شما به طور خودکار برای انجام کار از او تخفیف دریافت کنید. صرف نظر از دوستی شما، کسی که زمان و منابع خود را برای کاری صرف شما می‌کند، باید دستمزد دریافت کند.

۵- از مشکلات مالی خود با دوستانی که درآمد کمتری نسبت به شما کسب می‌کنند شکایت نکنید

آداب و معشارت درباره مسائل مالی

مدت زمان زیادی را برای خرید یک تلویزیون جدید رویا داشتید، اما در حال حاضر قیمت‌ها به طور ناگهانی افزایش می‌یابد و شما باید کمی بیشتر صبر کنید. بله، این موضع بسیار ناخوشایند است، اما برای کسی که ۲ ماه برای خرید یک مایکروویو پول جمع کرده گوش دادن به این موضوع حتی بیشتر ناخوشایند است. اگر نمی‌خواهید دوستان خود را ناراحت کنید، بهتر است از عنوان کردن این شکایت‌ها اجتناب کنید.

این قانون را همیشه در ذهن خود نگه دارید: مهم نیست که چقدر درباره بدهی‌ها و درآمد افراد بدانید، مهم این است که هنگام صحبت در مورد امور مالی خود مراقب باشید.

۴- هیچ وقت از کسی برای پولی که برای چیزی پرداخت کرده نپرسید

آداب و معشارت درباره مسائل مالی

در نهایت، مردم متوجه شدند که پرسیدن از میزان حقوق شخصی بی ادبانه است، اما هنوز هم سوالاتی مانند «چقدر برای اجاره هزینه می‌کنید؟» و «آیا این کفش را گران خریدید؟» می‌پرسند. فقط به خاطر داشته باشید که اینگونه سوالات باعث می‌شوند مردم احساس ناخوشایند پیدا کنند. اگر واقعا در مورد آن  محصول کنجکاو هستید، به صورت آنلاین قیمت آن پیدا کنید.

اگر کسی چنین سوالی از شما پرسید، به یاد داشته باشید که مجبور نیستید به آنها پاسخ دهید. خوب است که در جواب بگویید “من نمی‌خواهم در این مورد صحبت کنم” یا فقط می‌توانید با یک سوال پاسخ دهید “چرا؟”

۳- بدهی‌های خود را همیشه به موقع پرداخت کنید

آداب و معشارت درباره مسائل مالی

اگر پول قرض می‌گیرید، باید زمان برگرداندن آن را بگوئید و این مهلت را در نظر بگیرید. اگر تاریخ دقیق را نمی‌دانید، باید فرد را مطلع کنید. اگر فردی حاضر به قرض دادن پول به شما نشد ناراحت نشوید. دوستی، دوستی است و هیچ کس حامی و کفیل شما نیست.

۲- در برابر قرض دادن پول به دیگران احساس مسئولیت نداشته باشید

آداب و معشارت درباره مسائل مالی

برخی از مردم به دوستان و بستگانشان پول قرض نمی‌دهند و دلایل خود را برای انجام این کار دارند. اگر شما ضد این چنین قواعدی هستید، حتما مطمئن شوید که قرض دادن تاثیر بدی بر بودجه شما و روابطتان ندارد. اگر می‌دانید که دوستتان نمی‌تواند پول را به شما پس بدهد، بهتر است بگویید نه تا اینکه دوست خود را از دست بدهید.

مجبور به توجیه خودتان نیستید، اما اگر از نه گفتن خجالت می‌کشید، می توانید بگویید که پولتان را برای چیزی جمع کرده‌اید و یا بدهی دارید.

۱- دیگران را آموزش ندهید

آداب و معشارت درباره مسائل مالی

حتی اگر هدفتان کمک به کسی باشد، بهتر است به او نگویید که با پولش چه بکند. شما ممکن است بدانید که چگونه پولتان را جمع کنید و چگونه پول بدست آورید، اما توصیه زمانی مورد قدردانی قرار می‌گیرد که از طرف مقابل تقاضا شود. پس بهتر است فقط منتظر بمانید تا قبل از هر چیزی از شما خواسته شود.

به عنوان یک قاعده در آداب معاشرت، وقتی موضوع به سمت پول کشیده می‌شود باید ادب را رعایت کنید. این قواعد اصلی و دستورالعمل‌های ذکر شده در بالا را دنبال کنید و اگر کسی این قواعد در آداب و معشارت درباره مسائل مالی را نادیده بگیرد، نگران نباشید و از مرزهای شخصی خود محافظت کنید.

آیا چیزی برای افزودن به این لیست در نظر دارید؟ نظرات خود را در این باره با ما در میان بگذارید.

منبع: brightside


مقالات مشابه:

عادت‌هایی که شخصیت واقعی شما را نشان می‌دهند

رفتارهایی که تعیین می‌کند دیگران درباره ما چه فکری می‌کنند

۱۰ راه ساده برای تشخیص دروغ گفتن افراد

۶ علامتی که نشان می‌دهد شما آلوده به ویروس فقر هستید

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.