چرا بیشتر کشورها به دنبال آزاد کردن ماری‌جوانا هستند؟

امروزه دیدگاه و نظر مردم جهان درباره ماری جوآنا در حال تغییر کردن است. همانند لوگزامبورک دولت جدید مکزیک نیز قصد دارد تا مصرف تفریحی ماری‌جوانا را قانونی کند. در نیوزیلند رهبران این کشور می خواهند تا تصمیم برای آزاد شدن مصرف ماری جوآنا را از مردم نظرسنجی کنند.

همان طور که گفتیم نظر و طرز تفکر مردم جهان و رهبرانشان در حال تغییر است و آنچنان که پیداست آزاد شدن استفاده تفریحی از ماری‌جوانا در کشور‌های بیشتری در حال افزایش است. در اینجا سوالی که مطرح می‌شود این است که این کشورها در مورد مصرف و تهیه این ماده چگونه می‌خواهند با هم همکاری داشته باشند؟

بیشتر بخوانید: درباره کوکائین بیشتر بدانیم

دلیل آسان‌تر شدن قوانین استفاده از ماری جوآنا در کشورهای مختلف چیست و چه دلیلی باعث شده است تا این کشورها قانون استفاده از این ماده را آسان‌تر کنند؟

قانونی شدن ماری جوآنا در کشورهای مختلف

در سال ۲۰۱۲ اولین کشوری که مصرف تفریحی ماری‌جوانا را قانونی اعلام کرد اروگوئه بود. هدف دولت اروگوئه این بود تا برای رابطه بین تبهکاران سازمان یافته و بازار ماری‌جوانا جایگزینی بیابد.

بعد از اروگوئه و در همان سال ۲۰۱۲، واشنگتن و کلرادو اولین ایالت‌های آمریکا بودند که قانونی بودن مصرف غیر پزشکی ماری‌جوانا را پس از رای‌گیری، اعلام کردند. دولت آمریکا در زمان باراک اوباما ایالت‌ها را برای تصمیم گیری در مورد ماری جوآنا همه کاره دانست.

غیر از هشت ایالت دیگری آمریکا که مصرف تفریحی ماری جوآنا را قانونی کرد، ایالت‌های دیگر برای استفاده از این ماده جزای نقدی را قرار داد. اما از مجموع ۵۰ ایالت آمریکا ۳۳ ایالت استفاده پزشکی از ماری‌جوانا را آزاد کرده است. بدون شک این روند قانونی شدن مصرف تفریحی ماری جوآنا تاثیری بر روی جامعه آمریکا گذاشته است و این تصمیم‌گیری‌ها نشان از تغییر نگرش دولتمردان این کشور دارد.

اما در ماه اکتبر فروش و مصرف تفریحی ماری‌جوانا در کانادا قانونی شد. رییس جمهور جدید مکزیک آندرس مانوئل لوپز اورادو با طرحی می‌خواهد تا استفاده از ماری جوآنا را قانونی کند اما برخلاف نظر رییس جمهور، دادگاه عالی مکزیک با صادر کردن حکمی استفاده تفریحی ماری جوآنا را کاملا امری غیرقانونی اعلام کرده است.

بازار خرید، فروش و سرمایه‌گذاری ماری‌جوانا

برای خرید، فروش و سرمایه گذاری ماری جوآنا در میان کشورها همه چیز خوب است غیر از یک مشکل و آن هم این است که ماری جوآنا در تمام کشورها مجاز نیست و رد کردن آن از مرز کشورهایی که ماری جوآنا در آن غیرقانونی است، کاری غیرقانونی محسوب می‌شود. ماری جوآنا در این کشورها تنها با قصد مصرف پزشکی مجوز عبور دارد.

بازار ماری جوآنا در میان کشورهای آمریکای جنوبی رو به افزایش است، به طوری که حکومت‌های این منطقه قصد دارند تا ترغیب کردن کشاورزهایشان به بازار ماری‌جوانای در حوزه پزشکی آن تلاش می‌کنند که از تب به راه افتاده در مورد ماری جوآنا عقب نمانند.

دسترسی به بازارهای محلی در میان کشاورزان کشورهایی مانند مراکش و جامائیکا که به تولید ماری‌جوانا مشهور هستند سخت شده است؛ این اتفاق در کانادا و پس از قانونی شدن مصرف این ماده افتاد و پس از آزادی دسترسی به بازارهای محلی در این کشور بسیار سخت شد.

با توجه به قانونی شدن مصرف این ماده در کشورهای بسیاری علاقه به سرمایه‌گذاری در این قسمت به شدت رو به رشد است؛ از جمله این شرکت‌ها آلتریا صاحب مارلبورو است که چیزی در حدود یک میلیارد و ۸۶۰ میلیون دلار در کارخانه ساخت ماری جوآنا سرمایه‌گذاری کرده است.

مضرات و فواید مصرف ماری‌جوانا

طبق گفته‌های نظام بهداشت و درمان بریتانیا مصرف ماری جوآنا عوارض و فواید زیر را به همراه دارد:

  • در صورت افزایش مصرف و استفاده مرتب از آن خطر ابتلا به بیماری‌های روانی افزایش می‌یابد.
  • استفاده از ماری جوآنا در برخی کشورها برای درمان اثرات جانبی سرطان و انواع مختلف التهاب.
  • گیجی، اضطراب و پارانویا از عوارض مصرف ماری جوآنا است.
  • تاثیر استفاده از ماری جوآنا برای درمان برخی از بیماری‌ها خصوصا صرع و ایدز در حال بررسی است.
  • افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه در صورت استفاده همزمان با تنباکو.

ماری جوآنا در گوشه و کنار دنیا

غیر از کشورهایی که استفاده تفریحی از ماری جوآنا را قانونی کردند، هستند کشورهایی که می‌خواهند دنباله رو این رویه باشند. کشورهای بسیاری هستند که مصرف دارویی این ماده در آنها قانونی است. در برزیل، جامائیکا و پرتغال گرچه فروش ماری‌جوانا غیرقانونی است اما به همراه داشتن مقدار کمی از آن قانونی است. مصرف ماری‌جوانا در حریم خصوصی در اسپانیا مجاز است اما در هلند فروش این ماده به راحتی و آزادانه در کافی‌شاپ‌ها صورت می‌پذیرد.

استفاده افراد بالغ از ماری‌جوانا در حریم خصوصی توسط دادگاه عالی آفریقای جنوبی قانونی اعلام شده است. محکوم کردن فروشنده جوان روغن ماری‌جوانا به حبس ابد در مالزی باعث به وجود آمدن جنجال بسیاری در مورد قوانین مربوط به این موضوع در این کشور شد.

در لبنان برای کمک به اقتصاد این کشور دولتمردان در حال بررسی قانونی کردن تولید ماری‌جوانا برای مصارف پزشکی است. تجویز محصولات حاوی ماری جوآنا در بریتانیا توسط دکترها از ماه نوامبر مجاز شده است.

مصرف تفرحی ماری جوآنا در کره جنوبی پیگرد قانونی دارد و این در حالی سات که مصرف کنترل شده آن به هدف پزشکی قانونی است. کاشت ماری جوآنا برای اهداف گزشکی در یک کشور آفریقایی برای اولین بار در لسوتو قانونی اعلام شد.

تاثیر ماری جوآنا در صنعت پزشکی

بعد از اینکه تاثیر این ماده در صنعت پزشکی بسیار دیده شد، باعث شد که بیشتر کشورها به قانونی کردن آن بیشتر فکر کنند. تصاویری از کودکانی که در اثر استفاده از ماری جوآنا زندگی‌شان تغییر کرده بود تاثیری بزرگ در جامعه گذاشت.

مصرف پزشکی ماری جوآنا در سال‌های بین ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ در برخی از ایالت‌های آمریکا مانند کالیفرنیا، باعث شد تا افکار عمومی نسبت به مصرف تفریحی ماری‌جوانا نیز ملایم‌تر شود. بعد از قانونی شدن استفاده از ماری جوآنا در ایالت‌های نزدیک به مکزیک، این کشور اعلام کرده است که مبارزه با این ماده در این کشور با مشکل روبه‌رو شده است.

بیلی کالدول، پسر ۱۲ ساله مبتلا به صرع در ماه ژوئن و پس گرفتن روغن ماری‌جوآنای او که مصرفی پزشکی داشت در بیمارستانی در بریتانیا بستری شد. یک ماه بعد اجازه استفاده از روغن ماری جوآنا برای الیف دینگلی، پسربچه ۷ ساله‌ای که به یک نوع نادر از بیماری صرع مبتلا بود صادر شد.

با وجود استفاده ماری جوآنا توسط شماری از چهره‌های نامدار انگلیسی از جمله ویلیام هیگ، رهبر سابق محافظه‌کاران که خواستار بازنگری در مورد آن شده‌ است، ولی وزارت کشور استفاده تفریحی از ماری‌جوانا در این کشور را ممنوع کرده است. اما بعد از کمپین هایی که افراد سرشناس اداره کردند، قانون استفاده از ماری جوآنا تنها در مصارف پزشکی تغییر کرد و پزشک‌ها می‌توانند از آن در نسخه‌های خود استفاده کنند.

منبع: bbc


 مقالات بیشتر:

عجیب‌ترین داروهایی که از وجود آنها خبر ندارید

دلیل مصرف مواد مخدر و الکل در میان جوانان  چیست؟

آیا سابقه مصرف داروهای نشاط آور برای ماموران FBI منع دارد؟

آیا مواد مخدر باعث سکته مغزی می‌شود؟

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.