جنگ ایران و آمریکا در صورت وقوع به چه شکل خواهد بود؟

درگیری‌های بین آمریکا و متحدان آن و ایران و نزدیکان آن همچنان به شکل تهدید به جنگ قرار دارد. اما با افزایش تنش‌ها بین آمریکا و ایران و با آمدن سربازان و اموال نظامی بیشتر از سوی آمریکا به منطقه، برنامه ریزان پنتاگون و مقامات ارشد اطلاعاتی آمریکا شروع به بررسی دقیق‌تر این مسئله کردند که چنین درگیری مستلزم چه چیزهایی است.

در صورت وقوع جنگ ایران و آمریکا پدافندهای ساحلی ایران احتمالاً کل خلیج فارس را از ناوهای جنگی نیروی دریایی آمرسکا تخلیه می‌کند. پدافندهای موشکی پیشرفته زمین به هوا ایران می‌تواند تهدیدی جدی برای خلبانان آمریکایی باشد. زرادخانه موشک‌های بالستیک و موشک‌های کروز ایران، تأسیسات نظامی ایالات متحده را در سراسر منطقه فرماندهی مرکزی آمریکا در معرض خطر قرار می‌دهد و هزینه تلفات آمریکا می‌تواند زیاد باشد.

فراتر از آن، مشخص نیست که پیروزی از آن چه کسی خواهد بود و چگونه رخ خواهد داد. هیچ کس از یک اشغال در مقیاس بزرگ مانند آنچه در پی حمله آمریکا در سال ۲۰۰۳ به عراق رخ داد، حمایت نمی‌کند. بسیاری از کارشناسان نسبت به امید یا فرض اینکه حمله نظامی وسیع به رهبری آمریکا منجر به سرنگونی ایران و تبدیل شدن ایران به یکی از متحدان آمریکایی، اخطار داده‌اند.

طبق گفته مرکز استراوس در دانشگاه تگزاس، اوستین، نیروهای نظامی ایران تقریباً در حدود ۵۴۵،۰۰۰ پرسنل فعال و ۳۵۰،۰۰۰ پرسنل ذخیره، از جمله حدود ۱۲۵،۰۰۰ مرد در سپاه دارد. اما در حالی که قدرت کلی آنها بسیار زیاد است، کیفیت آن به دلیل عدم توانایی در خرید فن آوری غربی و تحریم‌های شدید اقتصادی ایران محدود شده است.

وب‌سایت ارتش تایمز با بیش از ده‌ها نفر از کارشناسان نظامی، از جمله مقامات نظامی فعلی و سابق آمریکا،  در مورد چگونگی شروع درگیری و چگونگی بروز آن مصاحبه کرده است. این تمام آن چیزی است که آنها گفتند ممکن است رخ دهد:

در نقاط مهم عبور و مرور مانند کانال سوئز و تنگه هرمز برخوردهای جهادی رخ می‌دهد. آب‌های خارج از یمن با مین‌های دریایی پر می‌شود و این امر باعث می‌شود سفر کشتی به سراسر منطقه یک روند آهسته و تقریباً با خطر احتمالی خودکشی انجام شود.

تماشا کنید: مقایسه نظامی دو کشور ایران و آمریکا

رئسای آمریکا و ایران مدام در صحبت‌های خود حرف از جنگ می‌زنند و هر کدام انگشت اتهام خود را به طرف دیگر اشاره می‌کنند، هر یک گفتند که جنگ نمی‌خواهد اما تجاوزها را بدون پاسخ نمی‌گذارند.
در اوایل این ماه، مسئولین ایران اعلام کردند که غنی سازی اورانیوم را مجدداً آغاز می‌کنند، مگر اینکه سایر امضا کنندگان توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که بین آمریکا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و اتحادیه اروپا انجام شده است، بتوانند راهی برای برداشته شدن تحریم‌ها پیدا کنند. تحریم‌های سخت اعمال شده توسط آمریکا هنگام خروج از توافق سال گذشته بر ایران وضع شده است.
آنچه در مورد جنگ و تنش احتمالی گفته شده است، گزارش‌هایی مبنی بر نقشه‌های جنگ منتشر شده است که می‌تواند شامل ورود حدود ۱۲۰،۰۰۰ سرباز آمریکایی به منطقه شود، که درست اندازه تعداد سرباز آمده به عراق هنگام حمله عراق در سال ۲۰۰۳ است. مقامات ایران و آمریکا همچنان ادعا می‌کنند که آنها جنگ نمی‌خواهند، اما هر کدام دقیقاً برای این نتیجه خود را آماده می‌کنند. وزیر دفاع وقت پاتریک شاناهان در این باره گفته است که حدود ۹۰۰ سرباز دیگر درست مانند دیگر میهن پرستان که قبلا وطن را ترک کردد، به منطقه عازم شده‌اند.

آمریکا یک گروه نبرد حامل و بمب افکن‌های دوربرد را به منطقه اعزام کرده است.
گزارش‌ها ادعا می‌کنند که ایران به متحدان خود دستور داده است که خود را برای برخورد علیه اهداف آمریکا و متحدین آن در خاورمیانه آماده کنند. این گروه‌ها شامل برخی از گروه‌های شیعه در منطقه می‌شود، اما نه همه، زیرا برخی با ایران همسو هستند اما برخی دیگر براساس نیازهای محلی خود عمل می‌کنند.

دریایی

ایران به جای رقابت مستقیم با نیروی دریایی آمریکا، از قایق‌های کوچک، هواپیماهای بدون سرنشین و مین‌های دریایی متلاشی کننده برای مهار و آزار و اذیت ناوگان آمریکا استفاده می‌کند، به خصوص در نقاط خفه کننده‌ای مانند تنگه هرمز، مسیر اصلی که خلیج فارس را به دریای عمان متصل می‌کند. 
به گفته کارشناسان، ارتش آمریکا یکی از قدرتمندترین ارتش‌های جهان برای مقابله با آزار و اذیت دریایی از کشتی‌های سطح و هوابرد جاسوسی، برای جلوگیری یا از بین بردن این تهدیدها استفاده می‌کند.
اما هیچ مدرکی مبنی بر ادامه تنش‌ها بین ایران و آمریکا و بین نیروی دریایی آمریکا و کشتی‌های ایرانی، پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی گزارش نشده است.
گفته می‌شود، یکی از تهدیدات نیروهای آمریکایی در منطقه، فاتح، یک زیردریایی نیمه سنگین ایرانی است که موشک‌هایی از زیرآب به روی آب با برد حدود ۲۰۰۰ کیلومتر پرتاب می‌کند.

کلارک گفت، اگر ایالات متحده مایل به استفاده از زور در تنگه هرمز باشد، احتمالاً با کشتی‌های کوچک‌تر مانند کشتی جنگی اسکله‌ای این کار را می‌کند، که این کار با علم به این است که سیستم‌های دفاع نقطه‌ای بر روی زمین می‌توانند با تهدید هوایی مبارزه کنند.

زمینی

ارتش نقش مهمی را در هر درگیری در منطقه خواهد داشت، اما هنوز هیچ برنامه‌ای برای حمله به ایران وجود ندارد و به نظر نمی‌رسد که مانند جنگ عراق استریکر، تانک‌های آبرامز و هاموی در بیابان‌ها در حال چرخش باشد.
در عوض، ارتش آمریکا یک شبکه گسترده لجستیکی را به همراه خواهد داشت که باتری‌های موشکی پاتریوت، سیستم موشکی توپخانه با قابلیت تحرک بالا و هلیکوپترهای حمله کننده را برای فشار بر روی سیستم‌های ایرانی در اختیار خواهد داشت.

یکی دیگر از مواردی که در این جنگ احتمالی ممکن است رخ دهد و هم آمریکا و هم ایران باید مراقب آن باشند، وجود حملات از گروه‌های شیعه در کشورهای نظیر سوریه، عراق، کویت و عربستان است.
این گروه‌ها می‌توانند به یگان‌های آمریکایی، ایرانی و متحدان منطقه‌ای آنها ضربه بزنند. گروه‌های زیادی وجود دارند که در مرزهای ایران در سوریه، یمن و عراق در این جنگ شرکت داده می‌شوند.
سلاح‌هایی از ردیاب‌های پیشرفته و انفجاری که برخی از بهترین فناوری‌های ضد انفجاری را دارند، راکت و موشک‌های دیگر همه آن چیزی است که این گروه‌ها در اختیار دارند.
یکی از مقامات آمریکایی گفته است که از مکان مخفی کردن تمام سلاح‌ها و تاسیسات ایران باخبر هستیم. اما همه چیز مشخص نیست.

این مقام سابق گفت: “ممکن است در جایی تأسیسات دفن شده یا تونل‌هایی وجود داشته باشد که ما از آنها بی‌خبریم، اما من فکر می‌کنم اطلاعات قابل توجهی در مورد اینکه تسلیحات جنگی آنها در کجا قرار دارد، وجود دارد.”
این مقام گفت که در مطبوعات غربی و ایران گزارش‌های گسترده‌ای در مورد پناهگاه‌ها و انبارهای زیرزمینی برای محافظت از دارایی‌های کشور وجود دارد که هنوز هم هدف اصلی حمله هستند.
یکی از اصلی‌ترین کارهایی که ممکن است آمریکا برای تضعیف ایران انجام دهد این است که به سایت‌های هسته‌ای حمله کند و بخواهد آنها را از بین ببرد.

هوا

هرگونه عملیات هوایی علیه ایران بسیار متفاوت‌تر از عملیات نیروی هوایی ایالات متحده است، بیشتر به این دلیل که پدافند هوایی ایران مدرن‌تر از دشمنان گذشته است.
آمریکا برای شکست سیستم‌های دفاعی هوایی و سیستم هشدار، باید آنها را از نظر فیزیکی نابود یا آنها را از طریق جنگ الکترونیکی مختل کند. برای نزدیک شدن به پدافند هوایی پیشرفته، هواپیماها باید تا حد امکان خود را در رادار نشان ندهند.

بنابراین، بمباران ایران برای دور زدن سیستم‌های دفاعی هوایی، سامانه‌های موشکی S-300 ساخت روسیه و موشک‌های سطحی و هوایی Bavar 373 به هواپیماهای مخفی نیاز دارد.
به گفته دپتولا، ژنرال بازنشسته نیروی هوایی آمریکا، ژنرال سه ستاره نیروی بازنشسته در آمریکا، مقابله با این سیستم‌های تسلیحاتی به F-22 و F-35s نیاز دارد.

با این حال، پدافند هوایی کشنده ایران لزوماً مانع از فعالیت‌های هوایی ایالات متحده نمی‌شود.
نیروی هوایی آمریکا احتمالاً اقدام به یک حمله همانند حمله طوفان صحرا می‌کند که این حمله مانند آنچه برای مبارزه خود با دولت اسلامی عراق و سوریه انجام داد.

موشک

طبق اعلام مرکز تحقیقات موشکی و مطالعات بین المللی استراتژیک، ایران دارای بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین زرادخانه موشکی در منطقه است. این کشور همچنین دارای موشک‌های کروز پیچیده، مجموعه‌ای از موشک‌های ضد کشتی با برد کوتاه‌تر و سیستم‌های دفاع هوایی است.
براساس گزارش‌ها، این موشک‌ها دارای بردهایی از ۳۰۰ کیلومتر تا ۲.۵۰۰ کیلومتر هستند که به آنها امکان دستیابی به اهداف تا دورتر از ایتالیا را می‌دهند.
ایرانیان برخلاف موارد دیگر مانند هواپیماهای حمله‌ای پیشرفته، وقت و انرژی زیادی را در سیستم‌های موشکی قرار داده‌اند.
داشتن این موشک‌ها به ایران قابلیت حمله به اسرائیل، هر نقطه از خلیج فارس، یا هر پایگاه در افغانستان و بخش‌هایی از مصر را می‌دهد.

موشک‌های بالستیک یا کروز ضد کشتی، تهدیدی مهم برای کشتی‌های جنگی ایالات متحده در خلیج فارس محسوب می‌شوند. 
اگرچه دولت فعلی آمریکا اخیراً از اقدام نظامی خودداری کرده است، اما هنوز مشخص نیست که اقدام نظامی گزینه بعدی آنها در برابر ایران خواهد بود یا خیر.

از نظر شما جنگ ایران و آمریکا در صورت وقوع به چه شکلی خواهد بود؟ آیا چنین جنگی رخ خواهد داد؟ آیا ترامپ به دنبال جنگ است؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع militarytimes
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
۲ دیدگاه
  1. مجید

    فقط کافیه رهبر حکم بده تا کاخ سفید رو حسینیه کنیم

  2. کامبیز

    پهلوان پنبه های فاسد رهبری قدرت تکان دادن شکمهای گنده پر از لجن خودشون را هم ندارند چه رسد به…. وانگهی ایران ایران سال ۵۷ نیست که جوانها جان شیرین را فدای مشتی آخوند دزد کنند. این بار باید آقا زاده هاشونو از اروپا و آمریکا بیارن ایران بفرستد جنگ با آمریکا.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.