هر آنچه که باید درباره مهاجرت و اقامت ترکیه بدانید

بسته به اینکه چرا به ترکیه می‌روید و برای چه مدت آنجا اقامت دارید، ممکن است به ویزا و مجوزهای دیگر نیاز داشته باشید. این مقاله مروری کلی از نیازهای مهاجرت به ترکیه را ارائه می‌دهد. 

مهم نیست که از کجا هستید یا چرا شما به ترکیه می‌روید، برای این کار باید حتما پاسپورت معتبر از کشور مبدأ خود داشته باشید. پاسپورت نیز باید حداقل ۹۰ روز اعتبار داشته باشد. حتی اگر از مدت اعتبار پاسپورت شما مدت ۶ ماه مانده است، قبل از سفر خود به ترکیه برای تمدید آن اقدام کند.

برای بسیاری از کشورها گرفتن ویزای ترکیه الزامی است اما به دلیل موافقت نامه‌های مربوط به اخذ ویزا بین دو کشور ایران و ترکیه، شهروندان ایرانی برای مدت ۳ ماه اجازه سفر به ترکیه بدون ویزا را دارند. اما برای بسیاری از کشورها گرفتن ویزا الزامی است که به محض ورود به فرودگاه ی توانند آن را با پرداخت هزینه تهیه کنند. اگر از کشوری دیگر قصد سفر به ترکیه را دارید از وزارت خارجه ترکیه باید قوانین مربوط به ویزا و طول مدت اقامت را پرس و جو کنید. همچنین مبلغ هزینه ویزا در وب سایت وزارت خارجه ترکیه موجود می‌باشد.

روند مهاجرت به ترکیه

قبل از سفر به ترکیه از مدارک مورد نیاز برای مهاجرت اگاه و از بردن آنها با خود نیز مطمئن شوید. اگر برای اقامت، کار یا تحصیل به ترکیه سفر می‌کنید، مجوز‌های خاصی نیاز خواهید داشت. لیستی از موارد مورد نیاز برای این فرایند در ادامه عنوان خواهیم کرد.

۱- ویزا؛ برای درخواست ویزا از سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود اقدام کنید. اطمینان حاصل کنید که این کار را قبل از رفتن به ترکیه انجام دهید. ممکن است چند ماه طول بکشد تا پرونده شما روند قانونی خود را طی کند. اگر سوالی در مورد ویزا دارید، از مقامات سفارت آن را می‌توانید بپرسید.

۲- اجازه کار و اقامت؛ اگرقصد اقامت و زندیگ در ترکیهرا دارید، لازم است که مجوز اقامت بگیرید، و اگر به قصد کار می‌خواهید بروید،هم مجوزاقامت و هم مجوز کار را نیاز خواهید داشت. درخواست مجوز اقامت و کار را می توانید از طریق سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود انجام دهید.

۳- اطلاعات بیشتر؛ شما باید مدرکی ارائه دهید که می توانید بلیط بازگشت به کشور خود را خریداری کنید. به طور مشابه، ممکن است از شما مدرک رزرو هتل را درخواست کنند (اگر از طرف شرکتی برای شما مسکنی تهیه شده باشد، اثبات آن به تنهایی کافی است).

قبل از اینکه درخواست خود را ارسال کنید، مجددا همه شرایط و محدودیت‌ها را از طریق سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود بررسی کنید. در صورت عدم اطمینان از هر چیزی سؤال کنید. فرایند مهاجرت احتمالا صبر شما را گهگاهی مورد آزمایش قرار می‌دهد، اما برای انجام درست آن بهتر است که از صحت اطلاعات با مقامات ترکیه مطمئن شوید تا اینکه در مورد درخواست خود مرتکب اشتباه شوید.

ویزای دانشجویی

دانش آموزان تنها بعد از ثبت نام در مدرسه، دانشگاه یا کلاس زبان ترکی، که توسط وزارت آموزش ترکیه به رسمیت شناخته می‌شوند، می‌توانند ثبت درخواست ویزای دانشجویی کنند. برای درخواست ویزای دانشجویی، یک نامه از مدرسه‌ای که در آن ثبت نام کردید (شامل دعوت نامه درسی یا استخدام) لازم است.
پس از ورود به ترکیه، تا ۳۰ روز زمان دارید تا در اداره پلیس محلی در قسمت اتباع خارجی ثبت نام کنید. پس از ثبت نام، مجوزاقامت برای شما صادر می‌شود.


داشتن ویزای دانشجویی و مجوز اقامت به شما اجازه می‌دهد برای تعداد نامحدودی تا زمانی که معتبر مجوزتان معتبر است از ترکیه خارج و به ترکیه وارد شوید(معمولا حدود یک سال). پیش از پایان یافتن ویزا، آن را تمدید کنید. در غیر این صورت، شما در خطر اقامت غیر قانونی قرار می‌گیرید.

ویزای اقامت

اگر قصد اقامت طولانی مدت بدور از مشکلات ویزایی دارید، باید برایدرخواست  ویزای اقامت کنید. حداقل دو ماه قبل از رفتن به ترکیه، تمام مدارک را برای ارائه به سفارت یا کنسولگری ترکیه آماده کنید زیرا که ممکن است روند گرفتن ویزا زمان‌بر باشد. با داشتن ویزای اقامتی مجاز به کار در ترکیه نیستید، بنابراین حواستان به اثبات استطاعت مالی برای مدت زمانی که در ترکیه اقامت دارید، باشد.

چندین نوع مجوز اقامت در ترکیه وجود دارد:

 • اقامت کوتاه مدت
 • اقامت خانوادگی
 • اقامت دانشجویی
 • اقامت طولانی مدت
 • اقامت بشر دوستانه
 • اقامت قربانیان قاچاق انسان

تمدید مجوز اقامت 

اگر می‌خواهید مجوز اقامت خود را تمدید کنید، باید آن را ۶۰ روز قبل از پایان مجوز توسط مقامات محلی انجام دهید. شما مدرکی ارائه خواهید کرد که نشان می‌دهد درخواست شما برای تمدید در حال بررسی است و شما مجاز به اقامت در ترکیه تا زمانی که جواب آن بیاید هستید، حتی اگر مجوز شما تا آن تاریخ منقضی شده باشد. مجوز جدید دقیقا از تاریخ انقضاء مجوز سابق معتبر خواهد بود.
با این حال، در هیچ شرایطی نباید مقامات ترکیه را برای اعتبار مجوز اقامت خود فریب دهید، زیرا ممکن است باعث اخراج شما از این کشور شود.

 

درخواست مجوز دیگر

در موارد خاص، شما ممکن است برای یک مجوز اقامت دیگر درخواست دهید. برای مثال اگر یکی از والدین شما ترک است و شما ۱۸ ساله هستید، می‌توانید بلافاصله درخواست مجوز اقامت کوتاه مدت کنید. تنها لازم است که شما حداقل سه سال در ترکیه زندگی کرده باشید.


اگر از یک شهروند ترکیه جدا شوید و بخواهید در ترکیه اقامت کنید، می‌توانید درخواست مجوز اقامت کوتاه مدت نیز بدهید. شما باید سه سال در ترکیه زندگی کرده باشید، مگر اینکه قربانی خشونت‌ توسط همسر خود شده باشید.
با این حال، در هر دو مورد، درخواست مجوز دیگر اختیاری است، زیرا مجوز خانوادگی زودتر از زمانی که شما ۱۸ ساله شوید یا طلاق یگیرید، منقضی نخواهد شد.

اجازه اقامت طولانی مدت ترکیه

اگر می‌خواهید برای اقامت طولانی مدت ترکیه درخواست کنید، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ۸ سال اقامت دائم در ترکیه
 • عدم دریافت کمک اجتماعی در ۳ سال گذشته
 • درآمد کافی و پایدار برای خود و خانواده‌تان
 • بیمه سلامت معتبر (برای متقاضیان زیر ۶۵ سال)
 • نداشتن سابقه تهدید عمومی یا امنیتی

برای مجوز اقامت طولانی مدت نیاز به ارائه اسناد و مدارک مشابه با دیگر مجوزها، به علاوه دفترچه اقامت و شماره مالیاتی خود در ترکیه را خواهید داشت.

ویزای کاری

در این مورد نیز حداقل دو ماه قبل از عزیمت به ترکیه کارهای مربوط به ارائه مدارک به سفارت یا کنسولگری ترکیه برای درخواست ویزای کاری را درخواست کنید. در همان زمان، کارفرمای شما باید مدارک خاصی را به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) ارسال کند. این وزارتخانه لیستی به روز شده از مدارک مورد نیاز را در وب سایت خود فراهم می‌کند.


ارائه مدارک و فرم‌های مورد نیاز برای درخواست ویزا کار و مجوز کار به طور همزمان آغاز می‌شود. وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه در مدت ۹۰ روز درخواست شما را بررسی خواهد کرد. هنگامی که درخواست شما تایید شد، برای پرداخت هزینه مجوز کار و ویزا باید بروید.
همانند ویزای دانشجویی، باید طی ۳۰ روز از ورود خود به ترکیه برای اجازه اقامت درخواست دهید. تا زمانی که سه مجوز مورد نیاز برای اقامت را بدست نیاوردید، مجاز به شروع کار نیستید.

تمدید مجوز کار

مجوزهای کار در ابتدا برای مدت یک سال صادر می‌شود. اگر قصد تمدید مجوز کار خود را دارید، باید دو و نیم ماه قبل از تاریخ انقضا درخواست تمدید را بدهید. تمدید مجوز کار برای ۲ سال معتبر خواهد بود. اگر برای بار دوم درخواست تمدید بدهید، اجازه کار جدید به مدت ۳ سال معتبر خواهد بود.
هنگامی که برای ۸ سال متوالی در ترکیه (به صورت قانونی) زندگی و کار کنید، مجاز به درخواست مجوز کار نامحدود هستید که همانطور که از نام آن مشخص است نیازی به تجدید آن نیست. این درخواست را می‌توانید به دفتر وزارت کار و امور اجتماعی در آنکارا بدهید.

مجوز کار مستقل

اگر به طور قانونی برای مدت ۵ سال بدون وقفه در ترکیه کار کرده باشید، مجاز به اخذ مجوز کار مستقل هستید، که به شما اجازه می‌دهد کار خود را در ترکیه راه بیندازید. اگر هدف نهایی شما شروع کسب و کار خود در ترکیه باشد این مجوز می‌توانید مرحله مهمی برای شما باشد. این مجوز را می توانید از طریق وزارت کار و امور اجتماعی در آنکارا درخواست کنید.

ویزای پژوهش

درخواست ویزا پژوهشگران برای انجام حفاری‌های باستان شناسی باید به سفارت یا کنسولگری ترکیه ارسال شود. اعضای تیم تحقیق و مدیران آنها باید ۷ نسخه از فرم‌های درخواست خود و عکس گذرنامه خود را ارسال کنند. درخواست آنها برای بررسی به ترکیه ارسال می‌شود و پس از اتمام بررسی و تأیید آنها، نوبت به پرداخت هزینه ویزا می‌رسد.

محققانی که تحقیقات علمی انجام می‌دهند و هیچگونه ارتباطی به باستان شناسی ندارند، فقط باید به کنسولگری یا سفارت ترکیه با انجام موارد استاندارد مراجعه کنند. در این مورد، یک نامه از موسسه یا موزه ترکیه که پژوهش را حمایت می‌کند، جایگزین نامه اشتغال یا دعوت نامه می‌شود. برای دریافت این نامه، پیشنهاد پروژه خود را به وزارت فرهنگ و ارشاد ترکیه ارسال کنید. اگر پیشنهاد شما تایید شود، نامه آن را از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.

ویزای سینمایی

اگر قصد ساخت فیلمی مستند یا فیلمی سینمایی در ترکیه را دارید، باید درخواست خود را به وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه ارسال کنید. برای درخواست ویزای مربوط به ساخت فیلم نمی‌توانید از طریق کنسولگری یا سفارت درخواست کنید. گردشگرانی که قصد فیلمبرداری شخصی برای مقاصد غیر تجاری دارند نیازی به این ویزا نیاز ندارند.

تابعیت ترکیه

اگر شما چندین سال در ترکیه زندگی کرده باشید و قصد ترک آنجا را نداشته باشید، باید درخواست گرفتن شهروندی ترکیه بدهید. برای این کار نیاز به تمدید ویزا، اقامت و اجازه کار حذف خواهد شد. بهتر از همه، ترکیه اجازه داشتن شهروندی رو تابعیتی را می‌دهد و درخواست کننده می‌توانند ملیت اصلی خود را نیز حفظ کند. ممکن است قبل از درخواست اقامت دائم از مقامات کشور خود، برای شهروندی دو تابعیتی درخواست کنید.

الزامات برای تابعیت ترکیه نسبتا ساده است: باید بزرگسال باشید (با توجه به کشور مبدا شما)، و باید حداقل ۵ سال در ترکیه با وقفه کمتر از ۶ ماه، زندگی کرده باشید. اگر شما با فردی دارای یک ملیت ترکیه‌ ازدواج کرده باشید یا اگر خارجی هستید که در خاک ترکیه متولد شده است، میزان سال زندگی در ترکیه از پنج به ۳ سال کاهش می‌یابد.

سلامت جسمی و روحی شما باید تایید شود و نباید سابقه کیفری داشته باشید. همچنین باید مسلط به سطح پایه زبان ترکی باشید. اگر با فرد دارای ملیت ترکیه ازدواج نکرده باشید، باید ثابت کنید که می‌توانید از پس مخارج زندگی خود در ترکیه بر بیایید. تا زمانی که کار داشته باشید، این نیاز را برآورده می‌کنید. اگر کار نداشته باشید، باید داشتن درآمد را با داشتن پولی برای خرج یا حقوق بازنشستگی ثابت کنید.

اگر بتوانید ثابت کنید که به ارتقاء فرهنگ و جامعه ترکیه می‌توانید کمک کنید، شانس گرفتن شهروندی به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. این می‌تواند با کار در شرکت ترکیه‌ای یا انجام وظیفه به عنوان ورزشکار حرفه‌ای یا استاد دانشگاه باشد.

درخواست شهروندی ترکیه

برای برای درخواست شهروندی ترکیه، باید اسناد زیر را به اداره دولتی محلی (معمولا شهرداری) تحویل دهید.

 • پاسپورت معتبر
 • ۴ عکس در اندازه عکس پاسپورت
 • اسناد اثبات روابط شما با همسر و فرزندانتان (در صورت لزوم)
 • گواهی اثبات سلامت ذهنی و جسمی 

همچنین، شما نیاز به اثبات توانایی خود در زبان ترکی دارید. شما می‌توانید این توانایی را با صحبت با یک مقام دولتی در ترکیه اثبات کنید و باید بتوانید از طریق شهرداری محلی وقت برای گرفتن شهروندی اقدام کنید. این مصاحبه‌ها خصوصی هستند و میزان سختی آنها بسته به نوع مقامی که با آن مصاحبه می‌کنید، متفاوت است. اگر به زبان ترکیه مسلط هستید، هیچ مشکلی نباید داشته باشید.

هنگامی که مدارک خود را به شهرداری تحویل می‌دهید، فرم‌های درخواست به شما ارائه می‌شود. پس از تکمیل فرم‌های لازم و پرداخت هزینه درخواست، اسناد و درخواست‌های شما برای بررسی به وزارت کشور ارسال می‌شود.

کنسولگری ترکیه از طریق ایمیل به شما نتیجه را اطلاع خواهد داد. به یاد داشته باشید که قوانین شهروندی ترکیه انعطاف پذیر هستند. مقامات گاهی اوقات استثنا‌هایی برای قبول درخواست دارند تا تصویر کشور خود را در رسانه‌های بین المللی بهبود بخشند. 

تبصره‌هایی در مورد شهروندی ترکیه

اگر شما از طریق ازدواج به شهروندی ترکیه دسترسی پیدا کنید و بعد از آن طلاق بگیرید، وضعیت شهروندی شما تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت.
با این حال، اگر شما ازدواج را تنها به عنوان یک وسیله برای به دست آوردن تابعیت ترکیه قرار دهید، باید توجه داشته باشید که دادگاه‌های ترکیه به شما اجازه طلاق را نمی‌دهند و آن را “ازدواج ساختگی” می‌دانند. علاوه بر این، اگر آنها متوجه نقشه شما شوند، ممکن است توسط مقامات امنیتی و اداره سرشماری (Nüfus Müdürlüğü) تحت پیگرد قانونی قرار بگیرید.

منبع justlanded
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.