۶ نکته درباره استیضاح رییس جمهور در آمریکا

سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا، نانسی پلوسی، به دلیل گفتگوی تلفنی در تابستان بین دونالد ترامپ و رهبر جدید اوکراین، دستور رسمی استیضاح رسمی رئیس جمهور آمریکا را روز سه شنبه اعلام کرد.

وی هنگامی که اعلام کرد مجلس در مسیر تحقیق و بررسی استیضاح رسمی ترامپ است، گفت: “هیچ کس بالاتر از قانون نیست.”

پلوسی، از اعضای حزب دموکرات، پیش از این در برابر تماس‌های ترامپ برای شروع پرونده استیضاح مقاومت کرده بود و خواستار بررسی این مورد به صورت محرمانه در مجلس برای بدست آوردن شواهد و اسناد بر عیله ترامپ جمهوری خواه شده بود.
اما در پی ادعاهایی مبنی بر اینکه ترامپ رهبر اوکراین را تحت فشار قرار داده است تا در مورد خانواده معاون سابق خود جو بایدن، که برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ از سمت حزب دموکرات نامزد شده است تحقیق کند، باعث شده است که از داخل حزب دموکرات برای تحقیقات برای استیضاح او فشار وارد شود.
اما روند استیضاح در آمریکا به چه صورت است؟ چه رییس جمهوری قبل از ترامپ استیضاح شده است؟ آنچه در مورد استیضاح رئیس جمهور در آمریکا باید بدانید در این مقاله آمده است. همراه وینوک باشید.

۱- استیضاح در سیستم سیاسی آمریکا چیست؟

بنیانگذاران آمریکا استیضاح را در قانون اساسی ایالات متحده به عنوان گزینه‌ای برای عزل رئیس جمهور توسط کنگره درج کردند.

استیضاح رئیس جمهور در آمریکا

استیضاح، یک مفهوم متداول در واژه نامه حقوقی انگلیسی، یکی از مباحث داغ در جریان کنوانسیون قانون اساسی ۱۷۸۷ در فیلادلفیا بود. نمایندگان موافقت کردند که روسای جمهور در صورت مقصر بودن توسط کنگره به دلیل “خیانت، رشوه یا سایر جرایم و جرایم سنگین” عزل شوند.
تنها اختیار اجرای قانون اساسنامه استیضاح به مجلس نمایندگان واگذار شده است که در آنجا می‌توان مراحل دادرسی را در کمیته قضایی آغاز کرد. اگر مجلس استیضاح را تأیید کند یا رئیس جمهور “استیضاح” کند، وی پس از آن در مجلس سنا محاکمه خواهد شد.

۲- براساس چه مبنایی رئیس جمهور می‌تواند استیضاح شود؟ روند استیضاح چگونه است؟

براساس قانون اساسی آمریکا، رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور و “همه افسران مدنی ایالات متحده” به دلیل “خیانت، رشوه، یا سایر جرایم و جرایم سنگین” می‌توانند از سمت خود برداشته شوند.
برای شروع مراحل استیضاح، یک عضو مجلس می‌تواند قطعنامه استیضاح را اعلام کند، یا کل مجلس می‌تواند برای شروع تحقیقات درباره اینکه آیا زمینه‌هایی برای استیضاح وجود دارد، رای دهد. سپس کمیته قضایی مجلس یا کمیته ویژه، تحقیق را شروع خواهند کرد. این هیئت در مورد اینکه آیا آراء به مجلس برسد رای می‌دهند. استیضاح در مجلس ۴۳۵ عضو باید با اکثریت تمام به تصویب برسد.
اگر مجلس به استیضاح رأی دهد، موضوع به مجلس سنا منتقل می‌شود، جایی که یک جلسه دادگاه برای رئیس جمهور برگزار می‌شود. رئیس دادگستری دیوان عالی آمریکا ریاست این دادگاه را بر عهده دارد.
برای محکوم کردن و عزل یک رئیس جمهور از سمت خود، به رای مجلس سنا با ۱۰۰ عضو با اکثریت دو سوم آرا نیاز است.
مجلس سنا از ۵۳ جمهوری خواه، ۴۵ دموکرات و دو عضو مستقل تشکیل شده است که با دموکرات‌ها مشارکت می‌کنند. حداقل ۲۰ جمهوری‌خواه برای عزل رئیس جمهور باید با تمام دموکرات‌ها و دو نماینده مستقل رأی دهند.

۳- کدام رئیس جمهور پیش از این استیضاح شده است؟

استیضاح رئیس جمهور در آمریکا

فقط دو رئیس جمهور آمریکا مورد استیضاح قرار گرفته‌اند و در هیچ کدام رئیس جمهور از سمت خود برکنار نشد. اندرو جانسون در سال ۱۸۶۸ در پی جنگ‌های داخلی آمریکا استیضاح شد. بیل کلینتون نیز در سال ۱۹۹۸ برای موضوعاتی از جمله رابطه وی با کارآموز کاخ سفید مونیکا لوینسکی استیضاح شد. در هر دو بار، مجلس اتهامات رسمی را تایید کرد و درخواست استیضاح رئیس جمهور را صادر کرد، اما مجلس سنا محکومیت و عزل آنها را قبول نکرد.
کمیته قضایی مجلس آمریکا در سال ۱۹۷۴ پیشنهاد استیضاح رئیس جمهوری دیگر به نام، ریچارد نیکسون را، به  اتهام برنامه ریزی برای جلوگیری از تحقیقات در رسوایی واترگیت رای داد. پیش از آنکه مجلس کامل بتواند به استیضاح رأی دهد، نیکسون تنها رئیس جمهور آمریکا بود که استعفا داد.

۴- اگر ترامپ استیضاح و برکنار شود چه کسی رئیس جمهور خواهد شد؟ چه اتفاقی برای ترامپ خواهد افتاد؟

با محکومیت ترامپ مجلس سنا او از سمت خود برکنار می‌شود و به طور خودکار معاون رئیس جمهور مایک پنس تا زمان اتمام دوره ریاست جمهوری ترامپ به جای خواهد بود، تا در تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ دوره ریاست جمهوری او به پایان برسد.
اتهامات کیفری علیه رئیس جمهور حال حاضر اقامه نمی‌شود، اما به محض برکناری وی قانون اساسی مجازات‌های جداگانه کیفری برعلیه او را در جریان خواهد انداخت.

۵- راز پشت تماس تلفنی اوکراین چیست؟

علیرغم عدم تمایل پلوسی در ابتدا، موضع او این هفته تغییر کرد زیرا پس از انتشار گزارش‌ها مبنی بر تماس تلفنی ترامپ با ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین برای کمک به تحقیق در مورد نامزد دموکرات ریاست جمهوری آینده بایدن و پسرش در طول تابستان، او را تحت فشار قرار داد.

این گزارشات متکی به ادعای فردی افشاگر است که طبق گزارشات، اطلاعات مربوط به تماس تلفنی و سایر وقایع را در بر می‌گیرد.
ترامپ به دنبال این است که بایدن و پسرش را در نوعی فساد که مدت‌هاست اوکراین را گرفتار کرده است، درگیر کند.

بایدن در هیئت مدیره یک شرکت گاز اوکراین در همان زمان که پدرش رهبر معاملات دیپلماتیک دولت اوباما با کیف بود، خدمت می‌کرد. اگرچه هیچ مدرکی از سوی مبارزه با فساد اداری، مبنی بر ارتکاب جرم توسط معاون سابق رئیس جمهور یا پسرش در دست نیست.
ترامپ در اوایل این هفته اعلام کرد که تماس تلفنی بایدن و پسرش هانتر را به عنوان بخشی از بحث و گفتگو در مورد فساد در اوکراین وجود دارد. وی همچنین روز سه‌شنبه تأیید کرد که به مشاوران خود دستور داده است تا روزهای قبل از تماس تلفنی ۴۰۰ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین را مسدود کنند و از این رو دموکرات‌ها را وادار کرد که وی را متهم به نگه داشتن پول به عنوان اهرمی برای گرفتن اطلاعات از بایدن کند.

۶- ترامپ چه می‌گوید؟

ترامپ در روز سه‌شنبه اظهار داشت که استیضاح رسمی و تحقیقات مجلس دموکرات‌ها برای من “مثبت” خواهد بود.
وی گفت که کشور “بهترین کاری که باید انجام داد” را انجام می‌دهد و دموکرات‌ها اگر دنبال استیضاح باشند، می‌توانند انتخابات سال آینده را از دست بدهند.
اما پس از این بیانیه، وی به آن دموکرات‌ها حمله کرد و محققان این پرونده را “آشغال‌های شکار جادوگر” خواند.
ترامپ در توییتر خود با اشاره به مجمع عمومی سازمان ملل گفت: “چنین روز مهمی در سازمان ملل متحد، کار و موفقیت بسیار زیادی صورت گرفته است و دموکرات‌ها عمداً مجبور شده‌اند آن را ویران کنند و با آن اخبار جدیدی را منتشر کنند.” “آیا می‌توانید این را باور کنید؟”
ترامپ گفت که وی اجازه انتشار نسخه‌ای از تماس خود با رئیس جمهور اکراین را صادر کرده و گفته است که این تماس تلفنی هیچ مدرکی مبنی بر تخلف را نشان نمی‌دهد.
ترامپ گفت: “خواهید دید که این یک تماس بسیار دوستانه و کاملاً مناسب بود.”

منبع aljazeera
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.