بهترین اشتباهات بصری یا خطای دید سال ۲۰۱۷

از عکس یک سگ تا عکسی از نقاشی داوینچی، می‌توان گفت که سال ۲۰۱۷ سال خوبی برای تصاویری همراه با اشتباهات بصری یا خطای دید بود. 

در این مقاله نگاهی به عکس‌های گیج کننده و عجیب که در طی ۱۲ ماه گذشته به صورت ویروسی در اینترنت پخش شده خواهیم انداخت. برای تمام این عکس‌ها توضیحاتی را ارائه داده‌ایم، به طوری که اگر بخواهید آنها را در ذهن خود تجسم کنید، صفحه را آرام به سمت پایین بکشید. 

این کمد آخرین عکس دارای خطای دید بود که در اینترنت پخش شد

بهترین اشتباهات بصری

کاربر reddit اخیرا یک عکس از این کمد پست می‌کند و برای توضیح آن می‌نویسد که چه رنگی را می‌بینید: صورتی، سفید، آبی و یا خاکستری؟ مردم بلافاصله هر کدام نظری دادند. بعضی از آنها صورتی و سفید دیده بودند، برخی دیگر نیز آبی و خاکستری را دیدند، و افراد بسیاری نیز “سبز آبی و صورتی” یا “سبز روشن و خاکستری” دیده بودند. 

در نهایت، کاربر reddit نشان داد که کمد در حقیقت رنگ آبی و خاکستری دارد. هنگامی که برخی هنوز شکاک بودند، Reddit توضیح زیر را ارائه داد:  نور قرمز موجود در عکس باعث می‌شود که قسمت‌های خاکستری به رنگ صورتی ظاهر شود. و همچنین حالت گرم عکس باعث می‌شود که سردی رنگ آبی کمد گرم‌تر شود و به همین دلیل سفید به نظر آید.

در نگاه اول، این روزنامه عادی به نظر می‌آید، درست است؟

بهترین اشتباهات بصری

اما با نگاهی دقیق‌تر متوجه خواهید شد که در واقع یک قسمت پنهان “۳D” دارد.

بهترین اشتباهات بصری

کارگردان خلاق Felipe Salazar و طراح گرافیک Karen Castañeda اخیرا یک روزنامه‌ای به منظور درج آگهی برای سوپر مارکت HiperCentro Corona درست کرده‌اند. دو هنرمند متن کاغذ را به گونه‌ای طراحی کردند که “۳D” به نظر می‌آید و با استفاده از این طراحی خطای دید بسیاری دارد. در واقع، باید گفت که روزنامه کاملا مسطح است.


این مقاله را از دست ندهید: خوراکی هایی که فشار خون را کاهش میدهند


این عکس متشکل از خطوط مواج و زیگزاگ، کل کاربران اینترنت را گیج کرد

بهترین اشتباهات بصری

این تصویر که به تازگی در اینترنت پخش شده، خطای دید عجیبی ایجاد می‌کند که توسط روانشناس و محقق ژاپنی Kohske Takahashi درست شده است. این تصویرخطوطی را نشان می‌دهد که از قسمت‌های سفید و خاکستری و سیاه تشکیل شده است. بعضی از این خطوط به نظر موج‌دار هستند، در حالی که دیگران به نظر می رسد زیگزاگی هستند. 

با وجود آنچه شما می‌بینید، اما باید گفت که تمام خطوط در واقع منحنی هستند. Takahashi، که در مورد خطای دید در مجله “i-Perception” در نوامبر نوشت، این پدیده را “کوری انحنا” می‌نامد. همانطور که او در مقاله خود توضیح می‌دهد، خطوطی که ما به عنوان زیگزاگ می‌بینیم، آنهایی هستند که به سبب تغییر رنگ (از خاکستری روشن به خاکستری تیره یا برعکس) در نقاط بالا و پایین منحنی دیده می‌شوند. در مقابل این خطوط در زمینه سفید و سیاه، به نظر موج دار هستند. اما در برابر پس زمینه خاکستری، آنها به عنوان زیگزاگ دیده می‌شوند.

در حالی که او قصد دارد تا این اثر را بیشتر مورد تحقیق قرار دهد، تاکاهاشی مطرح می‌کند، زمانی که در تصویری ابهام وجود دارد مغز ما ترجیح می‌دهد که خطوط را زاویه‌دار ببیند تا منحنی. به نظر او، تصویر خطوط در ذهن ما بیشتر به صورت زاویه‌دار است و این تصویر غالب است”.

در این تصویر ۱۶ دایره وجود دارد آیا می توانید انها را پیدا کنید؟

بهترین اشتباهات بصری

این عکس در آگوست بعد از آنکه کاربر Reddit آن را پست کرد، بسیار دیده شد. هنگامی که شما برای اولین بار به این عکس نگاه می‌کنید، احتمالا تنها دسته‌ای از خطوط سیاه و سفید و مستطیل‌هایی را می‌بینید. اما اگر با دقت به این عکس نگاه کنید، خواهید دید که در تصویر ۱۶ دایره وجود دارد. اگر هنوز نتوانستید که حلقه‌ها را پیدا کنید، به عکس پایین نگاه اندازید.

بهترین اشتباهات بصری

این عکس در ابتدا توسط دانشمند بینایی و استاد دانشگاه استنفورد آنتونی نارسیا خلق شد که این عکس یکی از ۱۰ فینالیست برتر در مسابقه بهترین خطای دید سالانه انجمن عصبی در سال ۲۰۰۶ بود. روند مغز ما به شدت به سمت ساخت اشکال و الگو با خطوط است. از آنجا که تصویر بالا مبهم است، مغز ما خطوط عمودی را به صورت دایره یا به صورت لبه‌های بین دو مستطیل می‌بیند. با توجه به گفته‌ها، تجسم مستطیل برای اکثر مردم غالب است. این ممکن است به این دلیل باشد که مستطیل اغلب رایج‌تر از دایره در محیط روزانه ما است و بنابراین مغز ترجیج می‌دهد که اشکال مستطیلی را تجسم کند. 

در این عکس چیزی در مورد سگ کمی عجیب به نظر می‌رسد

بهترین اشتباهات بصری

در ماه نوامبر، این عکس از دو سگ به سرعت در اینترنت پخش شد. در حالی که سگ جلویی در عکس به وضوح فقط سر خود را خم کرده است، اما سگ پشتی کمی عجیب به نظر می‌رسد. هیچ چیزی درباره سگ اشتباه نیست فقط سرش به سمت چپ کج شده است.

 به نظر می‌رسد که سر سگ فقط به سمت عقب خم شده و تقریبا وارونه شده است. همچنین در این عکس در قسمت کناری دهان آن چیزی است که به نظر می‌آید چشم بر روی گونه‌اش است در صورتی که اینطور نیست.

این کف مواج در واقع کاملا مسطح است

بهترین اشتباهات بصری

طراحی این کف توسط شرکت سرامیکی انگلیسی کاسا سرامیکا انجام شده است، که عکس آن به سرعت در اینترنت پخش شد. ورودی سالن شرکتی در منچستر به گونه‌ای طراحی شده که مردم را از راه رفتن در راهروها متوقف می‌کند. این خطای دید تنها هنگامی رخ می‌دهد که به ورودی سالن نگاه می‌کنید. 

فرورفتگی در کف زمانی که شما به زاویه دید مخالف نگاه کنید ناپدید می‌شود. شما بیشتر  می‌توانید در مورد چگونگی ایجاد همچین خطای دیدی در اینجا بدانید.


رستوران گردی:  معرفی باغ رستوران لرد


به طور مشابه، فرورفتگی‌های این عکس بسیار بزرگ‌تر از مورد قبلی به نظر می‌آید

بهترین اشتباهات بصری

در ماه سپتامبر، حساب توییتر WHS_Carpet  این عکس عجیب را در اینترنت گذاشت. یعقوب شمسیان به INSIDER توضیح داد که در حالی که کف کاملا مسطح است، طراح کف با اضافه کردن فضاهای بزرگ بین خطوطی خاص برای افزودن عمق و ایجاد حفره این اثر را خلق کرده است.

آیا این کفش صورتی و سفید است یا فیروزه‌ای و خاکستری؟

بهترین اشتباهات بصری

در ماه اکتبر، این کفش پس از اینکه مردم شروع به بحث در مورد رنگ آن کردند به سرعت در اینترنت پخش شد. به نظر می‌رسد بعد از سال ۲۰۱۵ این دومین بار است عنوان می‌شود که در اینترنت نمی‌توان در مورد رنگ واقعی اشیا نظر داد. 

در اصل، کفش صورتی و سفید است

بهترین اشتباهات بصری

پس چرا بعضی از مردم این کفش را به رنگ فیروزه‌ای و خاکستری می‌بینند؟ خوب، این همه مربوط به نحوه عملکرد مغز شما در رنگ است. اساسا، نور بر روی اشیاء در جهان باز می‌شود و چشم های شما ترکیبی از امواج را می‌بیند که مغز شما آنها را به صورت رنگی تفسیر می‌کند. Pascal Wallisch توضیح می‌دهد: “این ترکیب به دو مورد بستگی دارد: رنگ شی و رنگ منبع نور.

برای رسیدن به آنچه که دانشمندان درک رنگی یا ” پایداری رنگ “می‌نامند، مغز محاسبات رنگ صحیح برای یک تصویر را آغاز می‌کند. این نشان می‌دهد که نوری که بر روی اشیا می‌تابد بر روی رنگ آنها تاثیر دارد. از آنجایی که عکس کتانی در نور ضعیف با ته زمینه رنگ آبی گرفته شده است، مغز کفش کتانی را به رنگ کفش فیروزه‌ای و خاکستری می‌بیند و در مقدار مناسبی از نور صورتی سفید دیده می‌شود. 

مثال دیگری از پایداری رنگ: این توت فرنگی‌ها قرمز نیستند

بهترین اشتباهات بصری

در ماه فوریه این عکس از تارت توت فرنگی پس از آن که خالق آن روانپزشک و استاد ژاپنی Akiyoshi Kitaoka آن را در توییتر گذاشت همه را گیج کرد. توضیح Kitaoka در زیر عکس این بود: “توت فرنگی به نظر می رسد قرمز است، هر چند که پیکسل‌ها نیستند”. 

پیکسل‌ها خود خاکستری و سبز هستند. همانطور که یعقوب شمسیان به INSIDER توضیح داد، مغز می‌داند که رنگ منبع نور در تعیین رنگ اشیا موثر است. بنابراین، آموزش داده می‌شود تا اطلاعاتی که از رنگ منبع نور دریافت می‌شود نادیده گرفته نشود. از آنجا که ذهن شما تصدیق می‌کند که آنچه در این عکس است توت فرنگی می‌باشد و همینطور می‌دانید که توت فرنگی قرمز است، رنگ قرمز توت فرنگی‌ها پیکسل‌های خاکستری و سبز را در تصویر پدیدار می‌کند. 

خطوط افقی آبی تیره در این تصویر به نظر شیب دار می‌رسند، اما آنها در واقع کاملا موازی هستند

بهترین اشتباهات بصری

این خطای دید در سال ۲۰۱۷ جایزه دوم بهترین اشتباه بصری سال در سالانه انجمن عصبی را از آن خود کرد. 

هنگامی که تصویر تار است می‌توانید ببینید که خطوط در واقع کاملا موازی و عمود بر یکدیگر هستند

بهترین اشتباهات بصری

خالق عکس، ویکتوریا Skye، تصویر را تار کرد تا ثابت کند خطوط مستقیم هستند. 

آیا می‌توانید چیزی غیر معمول در مورد نقاشی لئوناردو داوینچی پیدا کنید؟

بهترین اشتباهات بصری

“Salvator Mundi” نقاشی از عیسی مسیح است که گم شده بود و در سال ۲۰۱۱ کشف شد و به عنوان یک کار داوینچی شناخته شده است. با این حال، طبق نوشته گاردین در ماه اکتبر در اوایل سال جاری، برخی از مورخان، صحت تصویر نقاشی را با توجه به جزئیات خاص مورد سوال قرار دادند. در ماه نوامبر، این نقاشی به مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار فروخته شد و در موزه لوور ابوظبی نمایش داده خواهد شد.

گوی شیشه‌ای که مسیح در دست دارد نور را به درستی انعکاس نداده است

بهترین اشتباهات بصری

نویسنده Walter Isaacson در بیوگرافی‌اش از داوینچی توضیح می‌دهد: “گوی شیشه‌ای جامد یا کریستال، تصاویر را بزرگ، معکوس و وارونه نشان می‌دهد”. “در عوض، گوی موجود در نقاشی لئوناردو  مثل حباب شیشه‌ای توخالی است که انعکاس نوری را که از آن عبور کرده است را بازتاب نداده است.” 

این یک انتخاب عجیب و غریب است، زیرا هنرمند، مراقب مسائل ریز و علمی دقیق است، و این نقاشی انعکاس دهنده نور در آثار او نیست. همچنین گفته می‌شود، اسحاقسون و بسیاری دیگر، هنوز معتقدند که این نقاشی معتبر است. برخی از آنها ادعا می‌کنند داوینچی عمدا فیزیک را نادیده گرفته است تا قدرت الهی مسیح را برجسته کند.

عکسی از کندال جنرر، کایلی جنرر و هیلی بالدوین در اوایل سال جاری در اینترنت پخش شد اما نه به دلایلی که ممکن است فکر کنید

بهترین اشتباهات بصری

هنگامی که InStyle عکس این سه زن را پس از گلوب گلدن به منتشر کرد مردم سریع فهمیدند که پای چپ کندال به نظر ناپدید می‌رسد. 

پای چپ کندال زیر پوشش لباس او پنهان شده است

بهترین اشتباهات بصری

اگر نگاهی دقیق به لباس کندال داشته باشید، می‌توانید تصویری از پای چپ او در زیر پارچه نارنجی ببینید. همانطور که یعقوب شمسیان به INSIDER توضیح داد، کندال زانو چپ خود را به سمت راست خود و بدن خود را برای نگاه مستقیم به دوربین چرخش داده است.

منبع: thisisinsider

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.