کتاب‌های برتر سال ۲۰۱۸ کدامند؟ معرفی ۱۰ کتاب برتر سال ۲۰۱۸

ویراستاران مجله انتخاب و بررسی کتاب تایمز بهترین کتاب‌های داستانی و غیرداستانی را در سال جاری انتخاب کردند. در این مقاله درباره این ده کتاب برتر صحبت خواهیم کرد. همراه وینوک باشید.

کتاب‌های برتر سال به شرح زیر است:

نامتقارن نوشته لیزا هالیدی

در “نامتقارن”، دو بخش غیر مرتبط به هم دارد. اول، “Folly،” داستان یک تلاش عاشقانه است. در این بخش، رابطه بین آلیس، یک ویراستار کتاب و نویسنده آینده دار در اواسط دهه بیست زندگی‌اش و ازرا بلیزر یک رمان نویس درخشان و مسن روایت می‌شود.

بخش دوم – “جنون” – متعلق به عمار جعفری، اقتصاددان عراقی، آمریکایی است که در هیترو بازداشت می‌شود. نثر لیزا هالیدی تمیز و کوتاه است، تقریبا مانند سبک سبالد سبکی گزارشی است. این رمان اولین رمانی از کتاب‌های بسیاری است که در طول چندین سال منتشر کرده است و مدیریت می‌کند که همه چیز با هم، یک رمان گذرنده از حد و مرزها، یک رمان از خیال‌ها و یک کار سیاسی متافیزیکی باشد.

مؤمنان بزرگ نوشته ربکا ماکای

در زمان حملات تروریستی در شیکاگو در اواسط دهه ۸۰ و پاریس در سال ۲۰۱۵، رمان بسیار تاثیرگذار ماکای از بیماری اپیدمی ایدز و جستجوی یک مادر برای دختر گمشده‌اش استفاده می‌کند تا اثرات ناامیدی بی‌سابقه و تلاش‌های ما برای غلبه بر آن را بررسی کند.

تصویرش از یک گروه از دوستان، اکثر آنها مرد همجنسگرا، وحشت و تراژدی‌های سال‌های ابتدایی اپیدمی را به ارمغان می‌آورد و در دهه‌ها به دنبال پیامدهای آن است. رمانی همدلانه و بدون احساس، به طور قابل توجهی جای خود را در میان رقبای جایزه بوکر و جایزه کتاب ملی به دست آورده است.

پرستار کودک تمام عیار نوشته لیلا اسلیمانی

ما از ابتدای این داستان عصبانی کننده و  اخطار دهنده (برنده جایزه گنکورت) می‌دانیم که یک پرستار محبوب دو کودک را که از آنها مراقبت میکرده کشته است.

اما آنچه در مورد این داستان لرزه انداز و غیر متعارف قابل توجه است، تجزیه و تحلیل دقیق نویسنده از رابطه ویژه بین یک مادر و فردی است که او برای مراقبت از فرزندانش استخدام می‌کند. اسلیمانی از شخصیت‌های ویرانگر می‌نویسد و همچنین موضوعات دردناکی مانند خواسته‌های ممنوعه والدین از فرزندانشان، تنش‌های نژادی و طبقاتی را مطرح می‌کند. در این رمان پیچیده‌ که انسان را هیپنوتیزم می‌کند، تنها یک چیز روشن است: تنهایی می‌تواند شما را دیوانه کند.

آنجا آنجا نوشته تامی اورنج

آغاز به کار اورنج، اندیشه جاه طلبانه‌ای در مورد هویت و تناوب شکسته آن، در اسطوره‌ای است که از طریق لنز زمان و فقر و زندگی شهری فیلتر شده است. بسیاری از بخش‌های کوتاه آن درباره یک گروه گسترده از بومیان آمریکایی است که در اوکلند، کالیفرنیا زندگی می‌کنند و برای جشن بومی سفر می‌کنند.

همه آنها، همانطور که Chaucer گفته است، دلباختگان عبادتگاه، یا به گفته فاکنر “مشتاقان مرگ” هستند که در قالب یک خانواده بزرگ به سمت یک هدف دور حرکت می‌کنند. این رمان درباره سفر عجیب و غریب آنها است، که لحظات بلندپروازانه نسبت به دنیا و از طرفی حسی بی‌انتها که درست در کنار متن پاک از اینجا و اکنون قرار گرفته، به خواننده می‌دهد.

واشنگتن سیاه نوشته اسی ادوگیان

این کار عالی در زمینه همدلی و خیال پردازی، که برنده جایزه معتبر گیلر کانادا در سال ۲۰۱۸ شد، در روزهای پایانی برده داری در باربادوس بریتانیا شروع می‌شود که مقابله با خشونت‌های برده‌داری مدر این کتاب ما را به یک دنیای جدید سوق می‌دهد. در دنیایی که در آن مردان با بالن به آسمان می‌رفتند و بعد به عمق اقیانوسی شیرجه می‌زنند و با پای پیاده قطب شمال را پیاده راه می‌روند.

جالب‌تر، جهانی است که در آن برادر یک ارباب برده سفید و یک برده جوان سیاه می‌توانند یک پیوند ماندگار بایکدیگر ایجاد کنند. ادوگیان با ظرافت و شیوایی داستانی شگفت انگیز از اکتشافات را آشکار می‌کند.

زندان آمریکایی نوشته شین بائر

بائر در سال ۲۰۱۴ به روستای لوئیزیانا نقل مکان کرد تا به عنوان محافظ در مرکز اصلاح وین، یک زندان خصوصی انجام وظیفه کند. او چهار ماه پیش از اینکه فریبش کشف شود آنجا ماند، اما این موضوع به اندازه کافی برای او قدرت آورد تا افشاگری‌هایی برای مادرجونز بنویسد که باعث شد او جایزۀ مجله ملی را ببرد و برای صحبت با مقامات در واشنگتن درباره مشکلات محرز زندان دعوت شود.

با این کتاب، بائر مقاله خود را به یک تحلیل جامع غیر قابل انکار بسط داد. کتاب او کاتالوگ دقیقی از وحشت‌ها است که در آن افراد پیشرو در تاریخ اعمالی مثل محکوم کردن اجاره در زندان‌های جنوبی پس از جنگ داخلی، که در آن زندانیان به شرکت‌ها به عنوان یک نیروی کار اسیر اجاره داده شده بودند تا خشونت حکمرانان، غفلت و بی‌کفایتی که صنعت چند میلیارد دلاری را فرا گرفته بود را محکوم می‌کردند.

آموزش دیده نوشته تارا وستوور

یادداشت فوق العلاده وستوور یک عمل شجاعانه است. کوچکترین فرزند خانواده در میان هفت فرزند، در آیداهو و در یک خانواده فقیر که برای مدت‌ها دور  از مردم عادی زندگی می‌کردند، رشد کرد، که حتی یک گواهی تولد نداشت و تا زمانی که به کالج برود، مدرسه‌ای نرفته بود.

در خانه، خواندن به معنای مطالعه کتاب مقدس و کتاب فرقه مذهبی مورمون بود، و بسیاری از دوران کودکی خود را صرف کمک به مادر خود در به دنیا آوردن بچه کرده بود و پدر او، یک مرد مجنون (پارانویا) بود که از فلزات قراضه نگهداری می‌کرد. او برای غلبه بر تربیت دوران کودکی خود و گرفتن دکترای تاریخ از کمبریج  خطرات زیادی را متحمل شد و اعضای خانواده خود را رها کرد. پاداش او یک کتاب است که نشان می‌دهد تشنگی مفرطی برای یادگیری دارد.

فردریک داگلاس نوشته دیوید بلایت

این کتاب اثری شگفت انگیز از شخصیتی برجسته است. شخصیت کاریزماتیک داگلاس، گویی وجدان آبراهام لینکلن بود که جزییات و بیوگرافی دقیق سینمایی بلایت، نتیجه یک عمر تعامل با موضوع است.

داگلاس سه زندگی نامه شخصی نوشت که زندگی او را از برده داری تا تبدیل شدن به یکی از بزرگترین چهره‌های قرن نوزدهم شرح داده است اما این اثر بلایت که زندگی عمومی و خصوصی را به نحوی که داگلاس یا نمی‌تواند یا انجام نداده است، از همه آن‌ها کاملتر است. نتیجه پرتره‌ای است که احتمالا به عنوان شرح حالی صریح برای آیندگان به حساب می‌آید.

چگونه دهن خود را عوض کنیم نوشته میشل پولان

پولان بیشتر برای کتاب خود در زمینه اخلاق غذا خوردن شناخته می‌شود، اما پولان کتاب شخصی بسیاری تاکنون ارائه داده است که خواسته او در یکی از آنها این بود که عقیده خواننده را متحول کند. بررسی تاریخ و علم داروهای روان گردان، او درباره افزایش کاهش و دوباره افزایش علاقه‌ی اجتماعی به این داروها که به گفته او فواید زیادی دارد، از کمک به ترک اعتیاد و به کاهش ترس از بیماران مبتلا به ناتوانی در ترک می‌گوید.

نقطه اوج این کتاب زمانی است که به بررسی عرفان و معنویت در تجربه این قرص‌های روانگردان می‌رسد. ما چه می‌توانیم در مورد خودمان یاد بگیریم وقتی که بخشی از ذهن ضمیری که نابود شده است را کنترل می‌کند؟ این قسمت کهنه مغز چیست که ما را به نحوی به آن طوری که کودک جهان را می‌بیند متصل می‌کند؟ با کمال تعجب این یک سفر است که او در آن از اینکه ما می‌توانیم در ناهوشیاری درباره موجودیت خود در جهان چیزهایی بدست آوریم سخن می‌گوید.

فرزند کوچک نوشته لیزا برنان جابز

برنن جابز بین دو دنیای کاملا متفاوت رشد کرد. او میان دنیای بوهمی، دوره‌گردی، هنرمند بی‌ثبات و فقیر مادرش با دنیای لوکس، بی‌عاطفه و به شدت ثروتمند پدرش، استیو جابز رشد کرد. او تصاویر نامنظمی از هر دو والدین را فراهم می‌کند که با پرورش جزئیات دقیق و چشم انداز کامل دوران کودکی خود در Palo Alto آن را بازسازی می‌کند.

خاطرات او یک اثر صمیمی بی‌نظیر و اولین اثر ادبی منحصر به فرد است. در نهایت، او از جابز به عنوان یک مرد مستعد غفلت در کارهای احساسی و بد رفتاری که تباهی به جای گذاشته است یاد می‌کند.

منبع: nytimes


مقالات بیشتر: 

درباره آلبا دِسس پدس نویسنده کتاب عروسک فرنگی

داستان کتاب وقتی نیچه گریست

معرفی کتاب جزء از کل اثر استیو تولتز

فرار از اردوگاه ۱۴، داستان تکان دهنده‌ی حبس و فرار شگفت انگیز شین

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.