۶ علامتی که نشان می‌دهد شما آلوده به ویروس فقر هستید

خرید اجباری و تمایل ثابت برای به دست آوردن چیزهای به صورت نسیه، نشانه‌هایی از گسل شخصی نیستند. هورمون استرس به عنوان کورتیزول یعنی مسئول فرایند تصمیم گیری شناخته می‌شود که حافظه را کاهش می‌دهد و باعث کاهش تمرکز می‌شود، قوه خودداری را کاهش می‌دهد و شخص را کاملا شبیه به زامبی می‌کند.

احساس فقر تاثیر مشابهی بر مغز دارد و تاثیر آن مانند یک شب طولانی بدون خواب است. در این مقاله می‌خواهیم برخی از نشانه‌های نگرش ناسالم نسبت به پول را مشخص کنیم. همراه وینوک باشید.

الگو قرار دادن رفتارهای والدین 

اگر در دوران کودکی چیزهایی مانند: “پول اون رو نمی‌تونیم بدیم”، “تو باید به کاری که الان داری بچسبی” یا “ما پول چاپ نمی‌کنیم” شنیده باشید، به صورت ناخودآگاه در ذهن شما باقی خواهند ماند.
باورهای ما، از جمله مواردی که به صورت اکتسابی از والدینمان دریافت می‌کنیم، رویکردمان را نسبت به اینکه چگونه کارهایمان را انجام دهیم، چه چیزی را با چه قیمتی بخریم و چه سبک زندگی انتخاب کنیم، تحت تاثیر قرار می‌دهد.
محدودیت‌ها و محرومیت‌ها در دوران کودکی باعث می‌شود فرد بیشتر تمایل به پریشانی و افسردگی داشته باشد. کارهای ساده برای آنها سخت‌تر است و حتی موانع کوچک می‌تواند سبب عدم انگیزه در آنها شود.

نگرانی درباره آنچه دیگران می‌گویند 

آیا مردمی را می‌شناسید که برای عروسی خود وام گرفته‌اند؟ یا لباسی برای عروسی خریدند که ارزش آن برابر با حقوق و دستمزد ۲ تا ۳ ماه آنها را داشته است؟ یا کسانی که از همه چیز در مراسم خود مضایقه کردند تا بتوانند ۲۰۰ مهمان دعوت کنند؟
کایرا نایتلی بازیگر زن انگلیسی با لباسی که ۵ سال در کمدش داشت ازدواج کرد. و این اولین باری نبود که او در یک رویداد با آن لباس شرکت کرد. اما هیچ چیز بدی اتفاق نیفتاد؛ آشنایانی که او را می‌دیدند حس بدی نداشتند و همسایگان بخاطر دیدن آن لباس دیگر از گفتن صبح بخیر به او امتناع نکردند.
در صورت داشتن پول کافی داشتن عروسی مجلل هیچ چیز بدی نیست؛ شاید درآمد بالا، کسب و کار موفق و یا پس اندازی برای این روز از قبل داشته باشید. اما اگر خانواده‌ای هستید که تمام پس اندازهایش را برای یک روز صرف می‌کند و یا برای روز عروسی زیر بار قرض و بدهی می‌رود، این نشانه‌ای از ذهنیت فقر است.

قرار دادن اشتباه اولویت‌‌ها

اقتصاددانانی که در مورد فقر تحقیق می‌کنند بر این باورند که وقتی یک فرد در وضعیت مالی بدی قرار دارد، تلاش می‌کند از زندگی کسل کننده و خسته کننده خود فرار کند.
شاید به همین دلیل است که در هند، تا ۴۰ درصد از درآمد خانواده صرف تعطیلات و مراسم مذهبی می‌شود. در آمریکا مردم برای خرید استیک و خرچنگ پول پرداخت می‌کنند، در حالی که در مراکش روستاییان دستگاه دی وی دی و تلویزیون کابلی می‌خرند، اما برای غذا تنها نان با چای شیرین خوردند.
فردی که فکر می‌کند که فقیر است شروع به کم خود بینی می‌کند. برای اثبات درآمد خود، اجناس گران قیمت می‌خرند، برای پذیرایی از مهمانان خود تا قران اخر پول خود را خرج می‌کنند، و برای خرید گوشی برای ۳ سال قسط می‌دهند.

از بین بردن استرس با خرید کردن

افرادی که در وضعیت مالی بدی هستند تحت فشار شدیدی قرار دارند. تولید کورتیزول پس از یک سال از این نوع زندگی افزایش می‌یابد. این نوع زندگی بر حافظه، تمرکز و روش‌های خاص تفکر تأثیر می‌گذارد.
تاثیر احساس فقر بر مغز مانند یک شب طولانی بدون خواب است. فرد در این موقعیت تصمیمات بدی مانند خرید جنس به صورت قسطی، خرید اجناس بلا استفاده می‌گیرد و پرداخت قبوض را هم فراموش می‌کند.

کنترل خود در این افراد کاهش می‌یابد نه به این دلیل که یک فرد نمی‌خواهد وضعیت خود را بهبود بخشد، بلکه دلیل آن سطح بالای کورتیزول و عدم تمرکز ناشی از مشکلات مالی است.

نداشتن هدف و رویا

بسیاری از مردم سعی می‌کنند با کار کردن بیشتر از فقر فرار کنند. مشکل این راه حل این است که در این حالت فرد معمولارویا یا هدفی برای خود مشخص نمی‌کند و نمی تواند آرام باشد و از زندگی لذت ببرد؛ آنها درست مانند تصویر بالا فقط تمام وقت سخت کار می‌کنند. 
با توجه به تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۷، افرادی که درآمد کم دارند احساس می‌کنند که نمی‌توانند چیزی را تغییر دهند و یا بر وضعیت تاثیر بگذارند. به همین دلیل آنها هدفی برای خود تعیین نمی‌کنند و سعی در دستیابی به آنها ندارند.
احساسات روزمره ما بر چگونگی برنامه ریزی ما برای زندگی تاثیر می‌گذارد. هنگامی که غمگین هستیم، بیشتر دوست دارینم برای زمان حال کم بخواهیم تا اینکه برای آینده آرزو کنیم. در نتیجه، سود بالقوه را در بلند مدت از دست می‌دهیم. هنگامی که خوشحال و علاقه مند به زندگی هستیم، فکر کردن درباره آینده برایمان آسان‌تر می‌شود، برای آینده خود برنامه ریزی می‌کنیم و آنها را در زندگی عملی می‌کنیم.

شما نمی‌توانید درآمد خود را افزایش دهید

گاهی اوقات احساس می‌کند فردی است که در همان سطح درآمد گیر کرده است. آنها می‌توانند شغل خود را تغییر دهند و یا کار سخت‌تر انجام دهند، اما به هیچ وجه بر درآمد آنها اثر نمی‌گذارد. ممکن است به نظر برسد یک “سقف” خاص وجود دارد که آن فرد نمی‌تواند از آن عبور کند.
اینگونه افراد معمولا به این شکل فکر می‌کنند: “برای پول بیشتر، مجبورم ۶۰ ساعت در هفته کار کنم، دکترا بگیرم و یا پارتی داشته باشم و پول بیشتر به معنای مشکلات و مسئولیت بیشتر است، اما من در حال حاضر ۲ ساعت کار می‌کنم “
فردی به وضعیت مالی فعلی خود عادت می‌کند و به نحوی همان بودجه را مدیریت می‌کند و حتی ممکن است با افزایش حقوق ناگهانی احساس ناراحتی کند. به همین دلیل احساس نادانی و تقصیر از بین نمی‌رود.
اگر یک فرد در کار خود پاداش دریافت کند، پول را در یک هفته صرف می کند و حتی متوجه آن نمی‌شود. اگر آنها برای کار بر روی یک پروژه جدید در خارج از محدوده کار خود پیشنهاد دریافت کنند، می‌گویند که بیش از حد مشغول هستند و شانس خود را از دست میدهند. عادت به داشتن درآمد ثابت منجر به از دست دادن فرصت‌هایی می‌شود که بالاتر از حد معمول درآمد است.

آیا سندرم وانمود کردن دارید؟

آیا تا به حال شخص حرفه‌ای را دیده‌اید که در مسائل مالی مشکلی داشته باشد؟ به نظر می‌رسد آنها ارزش واقعی خود را نمی‌بینند و اغلب حتی آن را انکار می‌کنند. این وضعیت “سندرم وانمد کردن” نام دارد. یعنی فردی که معتقد است موفقیت آنها تنها نتیجه تصادف و شانس است. اما اگر همه ما منتظر بمانیم تا زمانی که حرفه‌ای شویم، زندگی ما به اتمام خواهد رسید.
تام هاردی در مصاحبه‌ای با مجله Esquire گفت که مردم احتمالا در عجبند که چرا باید مصاحبه‌ای درباره او بخوانند و چیزهایی مانند بگویند: “این پسر با دندان‌های کج و ریش کیست؟ این شخصیت زشت دیگر کیست؟
اما واتسون احساس مشابهی دارد: او می‌ترسد که نتواند انتظارات مردم را برآورده کند. او فکر می‌کند که یک روز همه می‌فهمند که او یک تقلب بوده است و شایسته چیزهایی که او موفق به انجامش شده نبوده است.
با این حال، با وجود این رویکرد، این افراد مشهور همچنان به سختی کار می‌کنند و تسلیم نمی‌شوند، بنابراین نتایج شگفت انگیزی به دست می‌آورند.
رابطه شما با پول چگونه است؟ ایا شما می‌دانید که چگونه از “ذهنیت فقر” خلاص شوید؟ داستان‌های خود را در نظرات با ما اشتراک بگذارید!


مقالات بیشتر:

خرید هدیه تولد به چه صورتی است؟

چرا باید در زندگی خود به پول ارزش صحیحی بدهیم؟

۱۰ قانونی که افراد ثروتمند از آنها پیروی می‌کنند

اشتباهات رفتاری رایج در محل کار که نباید انجام بدهیم

۷ شهری که می‌توان در آنها کمتر کار کرد و بیشتر پول پس‌انداز کرد

منبع brightside
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.