۲۵ راهی که از طریق آنها دولت‌ها می‌توانند جاسوسی شما را بکنند

آیا از اینکه دولت بتواند جاسوسی شما را بکند می‌ترسید؟ با اینکه دوست داریم به این فکر کنیم که جاسوسی وجود ندارد، ولی دولت‌ها ابزارهای متعددی در اختیار دارند و از آنها برای جاسوسی استفاده می‌کنند. آنها از این ابزار اغلب بدون حکم یا علتی استفاده می‌کنند. از آنجایی که ما در دنیای متصل به هم زندگی می‌کنیم، برای سازمان‌های دولتی بسیار آسان‌تر است که به مکالمات تلفنی شما گوش کنند، در خانه‌تان شما را رصد کنند و پرونده‌های شما را دقیق در کنار هم قرار می‌دهند.

آنها احتمالا بیشتر از آن چیزی که فکرش را می‌کنید درباره شما می‌دانند. از تاریخچه خانواده شما تا تحصیلات‌تان و یا اینکه چندین بار در شب دستشویی می‌روید، همه چیز، در سرورهای محافظت شده قرار دارد. در این مقاله درباره ۲۵ روش جاسوسی دولت‌ها صحبت خواهیم کرد. همراه وینوک باشید.

۲۵- دوربین‌های ثبت تخلف

روش های جاسوسی دولت ها

شما درباره این علائم جاده‌ای که سرعت شما را اندازه گیری چیزی می‌دانید؟ خوب، آنها نه تنها نشانه هشدار دهنده سرعت هستند، بلکه ابزار نظارت هستند.دوربین‌های ثبت تخلفات در حال حاضر در بسیاری از خیابان‌های شهرهای بزرگ وجود دارند که کار آنها غیر از ثبت تخلف رصد و کنترل شما است.

۲۴- تلویزیون هوشمند

روش های جاسوسی دولت ها

اگر دارای تلویزیون هوشمند (تلویزیون که مستقیما به اینترنت متصل می‌شود) که امروزه تقریبا تما تلویزیون‌ها هوشمند ساخته می‌شوند هستید، باید گفت که دولت‌ها می‌توانند با آن استماع کنند. به گفته WikiLeaks، هکرهای سیا با استفاده از میکروفون داخلی این دستگاه‌ها سعی در استماع خانه‌ها داشتند.

۲۳- رسانه‌های اجتماعی

روش های جاسوسی دولت ها

پلیس محلی، FBI، سیا و احتمالا اکثر سازمان‌های دولتی به طور منظم مردم را از ط یق رسانه‌های اجتماعی تحت نظر دارند. حساب‌های رسانه‌های اجتماعی شما اطلاعات بسیاری در مورد شما ارائه می‌دهند. حتی اگر شما دارای حساب خصوصی باشید، هنوز هم راهی وجود دارد که آنها بتوانند از آن عبور کنند.یک بار دولت آمریکا یک حساب فیسبوک جعلی به نام زنی برای تحقیقات‌اش ایجاد کرد. آنها در نهایت گرفتار شدند و مجبور به پرداخت خسارت شدند.

بیشتر بخوانید: ۱۷ راز FBI که نمی‌خواهد شما آنها را بدانید

۲۲- دوربین‌های امنیتی

روش های جاسوسی دولت ها

امروزه شرکت‌های تجاری و دولتی، دوربین‌های امنیتی زیادی در داخل ساختمان‌های خود و خارج از آن، برای نظارت بر خیابان‌های شهر دارند. دولت برای تحقیقات خود از دوربین‌های خود استفاده می‌کند و همچنین می‌تواند به دوربین های امنیتی ساختمان‌های تجاری نیز دسترسی پیدا کند. بنابراین، اگر با دوربین امینتی مواجه شدید بدانید که در حال تماشای شما هستند.

۲۱- کوکی‌های کامپیوتر

روش های جاسوسی دولت ها

در حال حاضر شما به احتمال زیاد می‌دانید که کوکی‌های کامپیوتر شیرین نیستند و رفتار خوشمزه‌ای در کامپیوتر شما انجام نمی‌دهند. نه، آنها باعث می‌شوند که تمام کارهایی را که آنلاین انجام می‌دهید، ردیابی کنند. از آنجایی که شرکت‌ها با استفاده از کوکی‌ها می‌توانند شما را ردیابی کنند، NSA از این اطلاعات به نفع خود استفاده کرده است و با از همه چیزهایی که در اینترنت به دنبال آن هستید آگاهی دارند.

۲۰- بیومتریک

روش های جاسوسی دولت ها

می‌دانید که آیا می‌توانید آیفون خود را فقط با تشخیص چهره خود باز کنید؟ این بیومتریک است و در حال حاضر بسیار مشکل‌ساز شده است. دولت‌ها از این تکنولوژی و داده‌هایش را برای ایجاد یک پایگاه داده تشخیص چهره گسترده استفاده می‌کند. این به این معنی است که اگر چهره شما در یک دوربین امنیتی ظاهر شود، پروفتایل شما فورا بالا می‌آید و به دولت همه چیز را که باید در مورد شما بداند را نشان می‌دهد.

۱۹- برنامه‌های وفاداری

روش های جاسوسی دولت ها

این ممکن است عجیب و غریب به نظر برسد، اما آیا شما همیشه فکر می‌کردید که برنامه وفاداری مشتریان برای صرفه جویی در پول بوده است؟ دولت از آنها برای جاسوسی استفاده می‌کند.

برنامه‌های وفاداری مشتریان، روشی در بازاریابی هست که موجب اعتبار بخشیدن به مشتری و در نهایت افزایش خرید آن می‌شود. در این برنامه مشتریان همیشگی هدیه می‌گیرند و به تبع ان فروش افزایش می‌یابد. هنگام استفاده از این کارت‌ها، اطلاعات خرید برای اهداف بازاریابی ارسال می‌شود. درست مثل کوکی‌های کامپیوتر، دولت‌ها بر روی این داده‌ها نیز نظارت دارند.

۱۸- ایمیل

روش های جاسوسی دولت ها

شما احتمالا درباره این قبلا هم می‌دانستید، اما باید گفت. دولت‌ها می‌توانند و احتمالا ایمیل‌های شما را خواند‌ه‌اند. در ماده ای از قانون FISA به نام بخش ۷۰۲ در آمریکا آمده است که، دولت آمریکا می‌تواند مکاتبات آمریکایی‌ها را تحت شرایط خاص جمع آوری کند. اگر تا قبل از این فکر می‌کردید هدف شما نیستید، دوباره فکر کنید. دولت آمریکا از این مقررات به صورت آزادانه در جمع آوری چندین ایمیل در فرآیندی استفاده کرده است.

۱۷- ماهواره‌ها

روش های جاسوسی دولت ها

بسیاری از ماهواره‌ها در مدار زمین، ماهواره‌های جاسوسی هستند. با برخی از این ماهواره‌ها، دولت‌ها به راحتی می‌توانند مکان شما راردیابی کنند، شما را در حال زدن بنزین تماشا کنند و حتی شماره پلاک شما را بخوانند.

۱۶- کارت‌های اعتباری

روش های جاسوسی دولت ها

در کنار کارت‌های برنامه‌های وفاداری، تراکنش هایی که شما با کارت اعتباری انجام می دهید نیز ضبط و نظارت می‌شوند. در آمریکا NSA به طور خاص این اطلاعات را جمع آوری می‌کند. البته، آنها می‌گویند این امر برای کمک به توقف تروریسم است، اما بسیاری از مردم ترس و وحشت دارند که آمریکایی‌های بی‌گناه قربانی این جمع آوری اطلاعات شوند.

۱۵- وب‌کم

روش های جاسوسی دولت ها

این وب کم کوچک در لپ تاپ شما و یا بر روی مانیتور شما می‌تواند توسط FBI یا سازمان‌های دولتی دیگر کشورها هک شوند. به عنوان مثال، پرونده‌هایی که توسط ادوارد اسنودن فاش شد، نشان می داد که عاملان انگلیسی یاهو را هک کرده و از طریق چت ‌های ویدئویی میلیون‌ها کاربر، اطلاعات کاربران را جمع آوری کردند. حتی جیمز کامی، رئیس سابق FBI، گفته است که شما باید زمانی که از وب‌کم خود استفاده نمی‌کنید آن را بپوشانید.

۱۴- ترموستات‌های هوشمند

روش های جاسوسی دولت ها

ترموستات‌های هوشمند از جمله ترموستات‌های جدید Nest نیز می‌توانند جاسوسی شما را بکنند. این‌ها می‌تواننند هر زمان اطلاعات متنوعی از عادت‌های شما را جمع آوری کنند. این اطلاعات توسط دولت‌ها جمع آوری می‌شود.

۱۳- لوازم هوشمند

روش های جاسوسی دولت ها

لوازم هوشمند نیز به اندازه هر وسیله هوشمند دیگر مانند مایکروویو، یخچال و ماشین لباسشویی می‌تواند اطلاعات شما را در اختیار دیگران قرار دهد و این اطلاعات توسط دولت‌ها هک می‌شوند.

۱۲- گیرنده‌های IMSI

روش های جاسوسی دولت ها

گیرنده‌های IMSI دستگاه‌های کوچکی هستند که داخل ماشین‌ها قرار می‌گیرند که اساسا وانمود کنند که برای افزایش آنتن‌دهی هستند و برای وصل کردن خطوط به خود مردم را فریب می‌دهند. به محض اینکه تلفنی به آن وصل شد مقامات دولتی می‌توانند برای جمع آوری اطلاعات و در کنار هم قرار دادن آن‌ها به تلفن وصل شوند.

این ابزار همچنین اجازه می‌دهند تا مقامات دولتی حرکات افراد را نظارت کنند وبتوانند افراد را به راحتی در جمعیت پیدا کنند.

۱۱- ماشین هوشمند

روش های جاسوسی دولت ها

با اختراع ماشین‌های هوشمند یعنی ماشین‌هایی که در آن یک کنسول دیجیتال وجود دارد که به اینترنت متصل است یا به یک دستگاه GPS با OnStar متصل می‌شود، این احتمال وجود دارد که مانند دیگر لوازم هوشمند توسط پلیس یا سایر سازمان‌های دولتی جاسوسی شوید.

۱۰- گوشی‌های هوشمند

روش های جاسوسی دولت ها

گوشی هوشمند شما دارای دو دوربین روی آن، یک میکروفون و همچنین تمام اطلاعات شخصی شما در یک مکان است. شما بهتر می دانید که سازمان‌های امنیتی  و دولت‌ها از آن برای جاسوسی شما استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اخباری منبی بر دسترسی پنهانی سازمان امنیتی آمریکا به اپل گفته شد، که در آن بدون اینکه آمریکایی حتی در مورد آن اطلاعی داشته باشند، از گوشی‌های آنها برای ضبط و نظارت آنها استفاده می‌شد.

۹- حمل و نقل عمومی

با عرض پوزش، اما شما در اتوبوس‌ها نیز امن نیستید. در یک مورد، اداره حمل و نقل مریلند هم صحبت‌های صوتی و هم تصویری را در تمام اتوبوس‌های عمومی خود ثبت کرد. این کار همچنین در چندین شهر دیگر در سراسر امریکا نیز رخ داده است. مطمئنا، مانند دیگر توجیهات مقامات درباره این کار نیز گفته است که تمام آنها به دلایل امنیتی بوده است.

۸- ون ناشناس

روش های جاسوسی دولت ها

شما در فیلم‌ها و تلویزیون ون های نشناس را تماشا کردید، اما آنها فقط یک ابزار برای ساخت پلان فیلم ها نیستند؛ دولت‌ها از آنها برای نظارت بر شهروندان برای تمام وقت استفاده می‌کنند.

با این حال، استفاده از این وسیله پیشرفت کرده است. به عنوان مثال، در نیویورک، NYPD از ون های دارای اشعه ایکس استفاده می‌کند تا از طریق این وسیله آن طرف دیوارهای ساختمان‌ها و داخل کامیون‌ها را نگاه کند. فراتر از نگرانی‌های مربوط به سلامت، چقدر استفاده از این وسایل باعث انفجار در میان شهروندان بیگناه شده است.

۷- پیام کوتاه

روش های جاسوسی دولت ها

پیام‌های کوتاه هم امن نیستند. به گفته گاردین سازمان امنیتی آمریکا روزانه ۲۰۰ میلیون پیام کوتاه جمع آوری می‌کند.

۶- سوابق تلفن

روش های جاسوسی دولت ها

به طور طبیعی، اگر آنها می‌تووانند پیام‌های کوتاه نلفن شما را جمع آوری کنند، ضبط سوابق تلفن شما نیز امکان پذیر است. به تازگی، رویترز گزارش داده است که سازمان امنیتی آمریکا مجموعه پرونده‌های سوابق تلفنی خود را در سال ۲۰۱۷ سه برابر کرده است.

۵- شنود

روش های جاسوسی دولت ها

شما مجبور نیستید ده‌ها رمان جاسوسی را بخوانید تا بدانید دولت‌ها تلفن‌ها و اتاق‌های هتل محل اقامت تان را شنود می‌کنند. امروز، این موضوع به همان اندازه ساده است که استفاده از گوشی‌های هوشمند برای جاسوسی از افراد.

۴- سوابق کاری

روش های جاسوسی دولت ها

بخش ۲۱۵ قانون پاتریوت به دولت آمریکا این اجازه را می‌دهد که در صورت نیاز در تحقیقات تروریستی به سوابق کاری، پزشکی یا بانکی دسترسی داشته باشد. آنها نیازی به نشان دادن گواهی خاصی در این کار ندارند.

۳- عوارضی‌ شهرها

روش های جاسوسی دولت ها

در آمریکا دولت از عوارضی شهرها برای جمع آوری اطلاعات در مورد آمریکایی‌ها استفاده می‌کند. اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا کشف کرده است که بسیاری از این دستگاه‌ها  برای جمع آوری اطلاعات در مورد افراد با عوارضی‌ها فاصله دارد.

۲- XKeyscore

روش های جاسوسی دولت ها

اداره امنیتی آمریکا از یک برنامه که توسط ادوارد اسنودن در سال ۲۰۱۳ درست شد، برای جمع آوری اطلاعات در مورد فعالیت‌های اینترنتی هر فرد استفاده می‌کرده است. همه چیز در رسانه‌های اجتماعی، ایمیل‌ها، تاریخچه مرورگر در مورد افراد جمع آوری شده است. اسنودن ادعا کرد، در حالی که به عنوان پیمانکار در اداره امنیتی آمریکا کار می‌کرد، می توانست اطلاعات هر کسی، حتی رئیس جمهور، در صورت دانستن ایمیل او بدست بیاورد.

۱- PRISM

روش های جاسوسی دولت ها

در کنار XKeyscore سازمان امنیتی آمریکا همچنین دارای یک برنامه به نام PRISM است که داده‌ها را از گوگل، یاهو، فیس‌بوک، مایکروسافت و اپل در میان بسیاری از شرکت‌ها جمع آوری می‌کند. با استفاده از این برنامه، دولت امریکا قادر به دسترسی به اطلاعات هر فردی از این شرکت است. در حالی که این اداره اصرار دارد که این کار فقط برای جلوگیری از تروریست است، اما بسیاری از مردم به وضوح، زنگ خطر نگرانی‌های امنیتی را حس می‌کنند.

آیا از اینکه دولت بتواند جاسوسی شما را بکند می‌ترسید؟ نظرتان درباره اینگونه مسائل چیست؟ آن را با ما در میان بگذارید.

منبع: list25


مقالات بیشتر:

۲۵ راز تیره و تار درباره ترامپ که باید آنها را بدانید

عجیب‌ترین وعده‌های سیاستمداران در طول تاریخ

حقایقی شگفت آور و کمتر شناخته شده درباره سرویس مخفی آمریکا

۱۰ کشوری که حمله نظامی به آنها غیر ممکن است

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.