۱۵ دلیل برای اینکه چرا ماشین استارت نمی‌خورد و روشن نمی‌شود

هیچ چیزی بدتر از این نیست که صبح‌ ماشین روشن نشود و استارت نخورد. در این مقاله تصمیم گرفتیم تا درباره علل این موضوع صحبت کنیم و راهنمایی‌هایی برای خلاص شدن از این مشکل مطرح کنیم. همراه وینوک باشید.

استارت نخوردن ماشین یکی از مشکلات رایج بین رانندگان است که عمدتا منجر به عصبی شدن و کلافگی می‌شود.

نبود سوخت در ماشین

شاید شما موقع گوش دادن به موسیقی غرق در حال خود شده باشید و میزان سوخت را ندیدید. فقط  اگر ماشین استارت نخورد، اولین چیزی که بررسی می‌کنید اندازه گیری میزان سوخت است. کمی خجالت آور است، اما این ارزان‌ترین و ساده‌ترین راه برای رفع استارت نخوردن ماشین است.

انبرک باتری شل شده است

در این حالت باتری از کار نیفتاده است. هنگامی که ماشین استارت نمی‌خورد، کاپوت ماشین را بالا بزنید و چک کنید که انبرک باتری سر جای خودش است و از آن اسید باتری آزاد نمی‌شود. اگر اسیدی آزاد نشده بود، انبرک را سفت کنید و از طریق روشن کردن فندک آن را امتحان کنید.

ترمینال‌های باتری کثیف هستند

اگردیدید که سفیدی دور دیواره و شیر باتری کثیف و سبز رنگ است، اتصال ممکن است ضعیف شود. با دقت  انبرک را باز کنید (شیر باتری اسیدی است) و دیواره باتری را با ابزار مناسب پاک کنید (مثل قلم تمیز کننده ترمینال). اگر این وسیله در دسترس‌تان نبود، روی هر ترمینال ضربه بزنید تا کثیفی‌ها و چربی‌ها را از ترمینا باتری جدا کنید تا بتوانید دوباره با ماشین حرکت کنید.

باتری خالی شده است

خب ترمینال‌ها تمیز و سالم هستند و هنوز هم ماشین استارت نمی‌خورد؟ احتمالا باتری خالی شده است. اگر دارای کابل برق هستید، ممکن است بتوانید با کمک یک راننده دیگر باتری به باتری بکنید. با این حال بهتر است برای این جور مواقع کابل برق در ماشین خود داشته باشید. سپس، ماشین را نزد مکانیک ببرید تا در صورت نیاز به باتری جدید ان را تعویض کند.

استارت از کار افتاده است

هنگامی که شما سوییچ را در قسمت استارت ماشین قرار می‌دهید (یا در خودروهای جدیدتر، دکمه را فشار می‌دهید)، یک موتور برقی (به نام “استارتر”) که به باتری ماشین متصل است، موتور را برای استارت کوک می‌کند. اگر در مقابل این کار پاسخی دریافت نکردید و ماشین روشن نشد، و یا صدای وحشتناکی مثل ساییده شدن شنیدید، وقت آن رسیده تا با مکانیک تماس بگیرد.

رله پمپ سوخت به کندی کار می‌کند

طبق گفته autoblog.com، هنگامی که اتومبیل شما به تق تق کردن افتاد و بعد خاموش شد، یا هنگام استارت زدن صدایی شبیه به خمنفجر شدن شنیدید و بعد خاموش شد، باید پمپ سوخت یا رله پمپ سوخت را نگاه کنید. شما برای روشن کردن دوباره ماشین احتیاج به مکانیک دارید.

کلید کلید است

اتومبیل‌های امروزی با فشار دکمه‌ای روشن می‌شوند که در داخل یا حداقل نزدیک به لاستیک‌ها کلید FOB برای استارت زدن دارند. از وجود آن کلیدها مطمئن شوید.

ماشین سالم است اما کلید FOB خراب است

دلیل اینکه ماشین شما کار نمی‌کند، هیچ ارتباطی با ماشین ندارد. باتری کلید FOB ممکن است از کار افتاده باشد. برای بررسی نحوه راه اندازی ماشین خود در این وضعیت، کتابچه راهنما را بررسی کنید یا با فروشنده ماشین برای گرفتن کلیدی جدید تماس بگیرید.

شما نمی‌توانید رانندگی کنید، زیرا هنوز در حال رانندگی هستید

دلیل دیگری که ممکن است باعث روشن نشدن ماشین شما شود این است که شما هرگز ماشین را هنگام پارک در حالت اتوماتیک قرار نمی‌دهید. دنده را از حالت رانندگی یا دنده عقب به حالت پارک تغییر دهید و دوباره امتحان کنید.

موتور مرطوب شده است

اتومبیل‌های مدرن نیازی به پمپ کردن گاز در هنگام استارت ندارند و با این کار می‌توانید موتور را مرطوب کنید؛ طبق گفته کارشناسان خودرو گفتگوی NPR، موتور برای روشن شدن احتایج به جرقه دارد که در حالت مرطوب موتور قادر به ایجاد جرقه‌ی مورد نیاز برای استارت ماشین نخواهند بود. آنها توصیه می‌کنند که پدال را به کف بچسبانید و موتور را برای استارت زدن کوک کنید.

زمان عوض کردن تسمه تایم فرا رسیده است

اگر ماشین روشن نشد، ممکن است تسمه تایم پاره شده باشد. این یک مشکل جدی است که برای حل آن نیاز به مکانیک دارید. طبق گفته بیمه Erie، “تسمه تایم مهم ترین مورد نگهداری موتور ماشین است و خرابی آن می‌تواند باعث آسیب فاجعه‌بار به موتور شود که نیاز به جایگزینی موتور دارد.” متاسفانه، پاره شدن تسمه تایم یعنی فرا رسیدن زمان بستن طناب یدک به ماشین است.

کامپیوتر خوب کار نمی‌کند

ماشین‌های مدرن دارای ابزارهای کامپیوتری نسبتا پیشرفته‌ای هستند که در آنها کار گذاشته شده‌اند. اگر سنسور کامپیوتر با انتقال اطلاعات به موتور به درستی کار نکند، ماشین استارت نخواهد نخورد و شما باید ماشین خود را به مکانیکی ببرید.

کمربند صندلی داخل سگک نمی‌رود

باور کنید یا نه، بعضی از اتومبیل‌ها تا کمربند ایمنی به طور ایمن بسته نشوند، استارت نمی‌خورند و روشن نمی‌شوند. بله ایمن است اما همچنین خسته کننده نیز است. بنابراین قبل از هر کاری در ماشین از بستن و جا خوردن آن مطمئن شوید.

کلاج به اندازه کافی فشار داده نمی‌شود

اگر ماشینی که با آن رانندگی می‌کنید دستی باشد، ممکن است استارت نخورد، زیرا کلاچ به اندازه کافی فشار داده نمی‌شود. بر روی صندلی خود را به سمت عقب بکشانید و فشار را بر روی کلاج کمی بیشتر کنید تا با این کار موتور را روشن کنید.

سوییچ نمی‌چرخد

یک نوع عجیب و غریب از مکانیزم ضد سرقت ممکن است باعث این مشکل باشد. اگر چرخ ماشین در هنگام پارک در موقعیت قفل شده گیر کرده باشید، اتومبیل استارت نخواهد شد. برای حل این مشکل کافی است همزمان با چرخاندن سوییچ فرمان را به چپ و راست بچرخانید.

در کدامیک از موقعیت‌های زیر قرار گرفته‌اید؟ توانستید استارت نخوردن ماشین را حل کنید؟ تجربیاتتان را با ما در میان بگذارید.


مقالات بیشتر:

طرح ترافیک ۹۸ تهران چگونه است؟

معانی پنهان نام ۱۷ کمپانی بزرگ دنیا که تا به‌حال چیزی از آنها نمی‌دانستیم

ماشین یکی از عوامل آلودگی محیط زیست

زنان رانندگان بهتری هستند یا مردان؟

منبع rd
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.