قبل از اینکه از FaceApp استفاده کنید حتما این مقاله را مطالعه کنید

اپلیکیشن FaceApp دوباره میان مردم با استفاده از امکان پیر کردن افراد در فضای اجتماعی وایرال شده است، اما کارشناسان می‌گویند این اپلیکیشن ممکن است نگرانی‌های بابت مسائل امنیتی بوجود آورد.

داشتن برنامه‌ای به نام FaceApp، افراد را سرگرم می‌کند، اما ممکن است این افراد با نگرانی‌های زیادی در ارتباط با امنیت سایبری مواجه شوند.
FaceApp، برنامه ادیت عکس بر روی گوشی‌های هوشمند که به کاربران اجازه می‌دهد تا فیلترهایی را بر روی عکس‌های سلفی اعمال کنند، به این دلیل اینکه به کاربران امکان پیر کردن خود را می‌دهد، دوباره محبوبیت‌اش افزایش یافته است.
اما کارشناسان امنیت سایبری چندین هشدار درباره FaceApp را مطرح کرده‌اند. این اپلیکیشن توسط یک آزمایشگاه وایرلس، یک شرکت کوچک در روسیه درست شده است و با توجه به شرایط و ضوابط آن، عکس‌های شما را می‌تواند در موارد غیر منتظره‌ای استفاده کند.

کارشناسان امنیت سایبری چندین هشدار درباره FaceApp را مطرح کرده‌اند. این برنامه در آزمایشگاه بی‌سیم و یک شرکتی روسیه‌ای طراحی و معرفی شده است.

رابرت سیسیلیانو، کارشناس امنیتی در Safr.Me می‌گوید: “استفاده کنندگان این برنامه تنها به این فکر می‌کنند که برنامه‌ای سرگرم کننده است و کورکورانه آن را به اشتراک می‌گذارند.” او گفت این برنامه باعث می‌شود که مردم به عکس‌هایشان بخندند. با این حال، چنین برنامه‌هایی می‌خواهند تا مقدار قابل توجهی از اطلاعات شما را داشته باشند.

FaceApp

رسوایی Cambridge Analytica را به یاد می‌آورید؟ بسیاری از کاربران فیس بوک به طور ناخواسته مسابقه شخصیت “This Is Your Digital Life” را در سایت‌ رسانه اجتماعی شرکت کردند، و متوجه نشدند که این کار به این معنی است که اجازه می‌دهند شخص ثالثی به اطلاعات آنها و دوستانشان دسترسی داشته باشد.
این اطلاعات همه چیز را از گزارشات تماس و پیام‌ها تا اطلاعات مربوط به لوکیشن را شامل می‌شد و آن اطلاعات توسط شرکت انگلیسی مشاور سیاسی Cambridge Analytica مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و از آنها برای تبلیغات کاربران رسانه‌های اجتماعی در طی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ استفاده کرد.
برنامه فیس اپ در اپ استور و گوگل پلی در دسترس است و افراد در سراسر جهان عکس‌های “پیر شده” خود را در توییتر، اینستاگرام و فیسبوک به اشتراک گذاشته‌اند.

هر گونه اپلیکیشن جمع آوری اطلاعات که می‌تواند به تشخیص چهره منجر شود، باید نگران کننده باشد، مخصوصا زمانی که آن توسط سازمان‌های دولتی مورد استفاده قرار گیرد.
—رابرت سیسیلیانو، کارشناس امنیتی در Safr.Me

سیسیلیانو گفت: “نگرانی زیادی در مورد شرکت‌های وابسته به روسیه وجود دارد که آنها توسط دولت روسیه مجبور شده‌اند تا بتوانند به اطلاعات پنهان و سرورهای شرکت‌ها، هنگامی که آنها نیاز به دسترسی دارند را به دست بیاورند.”
اپلیکیشن FaceApp قبلا محبوبیت و بعضا انتقادهایی را برای ویژگی که به افراد اجازه می‌دهد خود را به شکل جنس مخالف نگاه کنند یا رنگ پوست خود را روشن کنند، به دست آورد. اما آخرین فیلتر آن یعنی امکان پیری به شدت وایرال شد.
محبوبیت برنامه به لطف افراد مشهور بسیار مانند رپ خوان معروف دراک و گروه آواز برادران جوناس، که تصویر خود را با FaceApp در رسانه‌های اجتماعی منتشر کردند، افزایش یافته است.

چرا باید مراقب FaceApp باشید

سیاست حفظ حریم شخصی FaceApp از وابستگان و ارائه دهندگان خدمات خود یاد می‌کند و عنوان می‌کند که “ممکن است اطلاعاتی را که ما در مورد شما جمع آوری می‌کنیم، از جمله اطلاعات شخصی بین مرزها و کشور یا حوزه قضایی خود را به سایر کشورها یا حوزه‌های قضایی در سراسر جهان انتقال دهیم.”

عکس شما می تواند در خارج از کشور مورد استفاده قرار گیرد، از جمله روسیه، که حکومت وی متهم به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا است.

کاربر برای استفاده از FaceApp در هر زمان، باید عکس خود را در فضای ابری برنامه آپلود کنند. عکس شما می‌تواند در خارج از کشور از جمله روسیه مورد استفاده قرار گیرد. دولت روسیه متهم به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا با قوانین مختلف‌تر از آمریکا در مورد حفاظت از اطلاعات و حفظ حریم خصوصی، است.

FaceApp

سیاست حفظ حریم خصوصی این شرکت توضیحی درباره چگونگی محافظت از محتوای کاربر ذخیره شده در سرورهای خود را که به نظر می‌رسد در آمریکا قرار دارد، ارائه نمی‌دهد. با این حال، این شرکت ادعا می‌کند که هر گونه اطلاعات جمع آوری شده “منطقا برای شناسایی هر کاربر خاص استفاده نمی‌شود.”

عکس‌های شما می‌تواند برای فن آوری تشخیص چهره مورد استفاده قرار گیرد

برنامه FaceApp اساسا تصاویر آپلود شده را در خود ذخیره می‌کند و می‌تواند از هر عکس برای هر کاری که بخواهد استفاده بکند. می‌تواند از عکس‌ها برای استفاده در بیلبورد تا استفاده از آنها در توسعه تکنولوژی تشخیص چهره استفاده کند.
کاربران به این شرکت مجوز “استفاده، بازتولید، اصلاح، اقتباس، انتشار، ترجمه، ایجاد کارهای مشتق شده از عکس، توزیع، عمومیت دادن و نمایش محتوا کاربر با هر نام، نام کاربری یا شباهت در ارتباط با محتوای کاربر در همه فرمت‌های رسانه‌ای و کانال‌های در حال حاضر شناخته شده یا آنهایی که قرار است بعدا توسعه یابند، ” را می‌دهند.
سیسیلیانو گفت: “هر برنامه جمع آوری اطلاعات که می‌تواند به تشخیص چهره منجر شود، باید نگران کننده باشد، مخصوصا زمانی که از سوی سازمان‌های دولتی، شرکت‌های خارجی یا شرکت‌های اطلاعاتی خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.”

برای حفاظت از خودمان در برابر FaceApp چه کاری باید انجام دهیم؟

برای شروع، در مورد مسائل به امنیت شخصی بی‌تفاوت نباشید. ما می‌دانیم که خط مشی‌های حفظ حریم خصوصی در گذشته آسان است، اما به زودی شروع به پرسش سوالات و توجه به شما می‌شود، هرچه زودتر باید بتوانید اطلاعات خود را حفظ کنید.

FaceApp

دن گایدو مدیر عامل Trail of Bits می‌گوید: مصرف کنندگان باید از آخرین نسخه‌های iOS و Android برای کمک به کنترل این خطرات استفاده کنند. “سیستم عامل iOS 13، پاییز امسال منتشر می‌شود و با وجود این آپدیت زمانی که برنامه‌ها اطلاعات موقعیت مکانی شما را جمع آوری می‌کنند و یا بلوتوث را در پس زمینه فعال می‌کنند، هشدار می‌دهد.”
گایدو می‌گوید نرم افزارها نباید خیلی ناامن باشند. او می‌گوید: “برنامه iOS Photos با استفاده از پردازش بر روی دستگاه تشخیص چهره و مکان را انجام می‌دهد”. “ساختن نرم افزار به این ترتیب سخت‌تر است. اپل و گوگل باید APIهای نرم افزاری را انجام دهند که پردازش در دستگاه را آسان‌تر می‌کنند، سپس از توسعه دهندگان برنامه اگر از آنها استفاده نکردند، توضیح بخواهند. “
هنگامی که ارائه دهندگان پلت فرم در محافظت از امنیت انسانی موضع قوی پیدا می‌کنند، ما بار را از روی مردم برای حفظ امنیت خود کم می‌کنیم. به جای اینکه یک نفر در مقابل همه بازیگران بد باشد، تمرکز بر امنیت در همه سطوح، از گوگل و اپل تا کاربران فردی، یک جامعه انعطاف پذیر و امن برای همه را تضمین می‌کند.

منبع marketwatch popularmechanics
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.