روز کلاه، جشن یکی از قدیمی‌ترین لوازم جانبی انسان‌

روز کلاه یک جشن غیر رسمی است که سالانه در ۱۵ ژانویه به وقوع می‌پیوندد. در این روز برای یکی از قدیمی‌ترین لوازم جانبی انسان را جشن گرفته می‌شود. تا به امروز، کلاه برای مقاصد مختلف استفاده شده است؛ برای نشان دادن موقعیت اجتماعی یا شاخه‌ای از خدمات نظامی که مقالم و قدرت ان فرد را نشان می‌دهد؛ برای اهداف مذهبی یا برای نشان دادن ملیت؛ برای اهداف تشریفاتی یا مد و یا برای حفاظت از تابش آفتاب، باران و سایر خطرات.

این مقاله درباره یکی از اقلام پوشیدنی است که میلیون‌ها نفر از مردم در سراسر جهان این روز را با گردگیری کلاه‌های مورد علاقه خود آغاز کرده و با به سر گذاشتن آن در معابر عمومی آن را جشن می‌گیرند. آیا شما در میان آنها هستید؟

تاریخچه کلاه

در حالی که دانشمندان نمی‌دانند دقیقا چه زمانی کلاه ساخته شده، اما اعتقاد بر این است که ساختن اولین کلاه به هزاران هزار سال پیش برمی‌گردد. یکی از اولین تصاویری از کلاه به جا مانده است، یک نقاشی است که در آرامگاه Thebes یافت شده است که قدمت آن به بیش از ۵۲۰۰ سال پیش باز می‌گردد. این نقاشی مردی را نشان می‌دهد که چیزی شبیه به کلاه حصیری به سر دارد.

محققان همچنین بر این باورند که کلاه به شدت در یونان باستان و رم پوشیده می‌شده است. در حقیقت، در این فرهنگ‌ها، زمانی که یک برده آزاد می‌شد، اغلب آنها یک کلاه فریگایی را که به عنوان نمادی از آزادی، به آنها می‌دادند که به سر بگذارند. این عمل بسیار رایج بود و این کلاه‌ها به عنوان “کلاه آزادی” شناخته می‌شدند. نامی که در طول انقلاب فرانسه بر روی کلاه‌هایی که به سر می‌گذاشتند چسبیده می‌شد.

در طول سال‌ها، مردان و زنان انواع اکسسوری‌های مختلف را بر روی سر خود می‌گذاشتند؛ همه چیز از کلاه‌های هودی، کلاه کپ، حجاب‌های راهبه‌ها، کلاه‌ های لبه دار و کلاه خزدار. در طول قرن هجدهم، سازندگان کلاه در سرتاسر جهان کرد ظاهر شدند و انواع کلاه‌ها را با مدل‌های مختلف ساختند.

در طول این قرن، کلاه به خصوص در میان زنان تبدیل به نمادی از ثروت شد. یکی از کلاه‌هایی که در این زمان نماد ثروت بود کلاه bergere or Shepherdess بود. این کلاه با لبه‌ای بلند و نازک بود که از حصیر ساخته می‌شد و برای محافظت از پوست بسیار ظریف خانم‌های زیبا استفاده می‌شد. با این حال، این کلاه به عنوان نمادی از مد در تاریخ باقی نماند، به طوری که با پایان یافتن دوره این کلاه از تاریخ محو شد.

بیشتر بخوانید: دلیل وجود خز در کاپشن‌های کلاه‌دار چیست؟

ممکن است این کلاه از بین رفته باشد، اما مطمئنا فراموش نشده است زیرا از آن زمان به بعد به عنوان نمادی از مکتب هنرى رمانتیسم شناخته می‌شود. نماد دیگری از رمانتیسم، کلاه سیاه ابریشمی است که در طول همین زمان نیز محبوب بوده است. در ابتدای دوره ویکتوریا، این کلاه واقعا بزرگ بود، اما همانطور که دوره پوشیدن‌ان سپری می‌شد، کوچکتر و سنتی‌تر شدند.

استفاده از این کلاه تا زمانی ادامه داشت که آنها در نهایت از استفاده روزانه ناپدید شدند، اما هنوز هم برای یک رویداد ویژه مانند مراسم عروسی یا مراسم‌های خیرخواهانه هنوز هم برای یک بار احیا می‌شوند.

در طول قرن نوزدهم، کلاه فرنگی انگلیسی بسیار محبوب شد. در حالی که این کلاه در اصل توسط شیرخواران استفاده می‌شد، اما خیلی زود با نام Bonnet du Jour توسط بسیاری از زنان بدون در نظر گرفتن موقعیت یا طبقه اجتماعی آنها استفاده می‌شد.

در آن زمان این کلاه بسیار محبوب شد، زیرا قالب چهره زن را کاملا خوب نشان می‌داد و همزمان از رخ او در مقابل مردان هوس‌باز محافظت می‌کرد. اگر به کارهای هنری ساخته شده برای این زمان به ویژه آثار جین آستن نگاهی اندازید، محبوبیت این کلاه‌ها را خواهید دید.

کلاه‌های استادانه‌تر در دوران ادواردین محبوب شدند. این کلاه‌های با اندازه‌های بزرگ و معمولا با خمیدگی، تور، گل، پرها یا گاهی اوقات پر پرندگان پر شده است. این کلاه‌های گینزبورو خیلی زود با واکنش روبه‌رو شد، زیرا بسیاری از مردم در مورد پرندگان و پر آنها که در ساخت کلاه استفاده می‌کردند نگران بودند. این باعث شد که قوانین محافظت از پرندگان در صنعت کلاه اعمال شود و بسیاری از سازندگان کلاه به استفاده از روبان و تور ابریشمی در تولیدات خود به جای پر پرندگان روی آوردند.

پس از جمه آوری پرهای پرندگان کلاه‌هایی که در آنها از پر استفاده می‌شد از پرهای شترمرغ استفاده می‌کردند. متاسفانه، صدمه به کبوتر وحشی امریکای شمالی باعث منقرض شدن آن شد. البته، انقراض کبوتر وحشی امریکای شمالی در آن زمان به طور کامل به خاطر سازنگان کلاه از پر آنها نبود. کشاورزان برای محافظت از محصولات خود نیز منجر به انقراض آنها شدند.

در پایان این دوره، کلاه‌هایی مانند کلاه Merry Widow شروع به ناپدید شدن کردند و یکی از چیزهای اصلی که در نهایت به از بین رفتن آن کمک کرد، سینما بود. در سال ۱۹۲۱، فیلم بدون صدا “The Three Musketeers” منتشر شد که در آن زنان کلاه‌هایی به شکل لبه های جمع شده به سر داشتند. این کلاه‌ها هنوز هم بزرگ بودند، اما آنها به اندازه مدل‌های قدیمی‌شان بزرگ و جاگیر نبودند.

در طول دهه ۱۹۲۰ کلاه‌های با لبه بلند برای محافظت از خورشید شروع به جایگزینی کلاه‌های گذشته کردند. کلاه‌های دیگر که زنان در طول این دوره پوشیدند عبارتند از کلاه‌های تام اوشانتر، کلاه های امامه‌ای، کلاه‌های بابی و پرطرفدارترین کلاه قرن کلاه کلوش بود.

کلاه‌های مردانه قرن بیستم عبارتند از کلاه تریبی، کلاه فدورا و به روز شده کلاه‌های بولر بود. این در حالی بود که کلاه‌های بولر در ابتدا در سال ۱۸۴۹ ساخته شد، اما در طول دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، به واسطه تجار لندن ظاهر شدند. با این حال، روند محبوب بودن آن در سال ۱۹۷۰ به پایان رسید. در طول سال‌های ۲۰۱۰، پوشیدن کلاه کلاسیک قدیمی محبوبیت پیدا کرد.

بعضی از کلاه‌های کلاسیک که دوباره محبوب شدند عبارتند از: کلاه فدورا مردانه، کلاه تریبی، کلاه شاپو، بولر، غربی و پانامایی می‌باشند. بعضی از مردم حتی در مراسم های رسمی یا نیمه رسمی پوشیدن کلاه‌های بلند را آغاز کردند.

تاریخچه روز ملی کلاه

متأسفانه، جزییات دقیقی از تاریخچه روز ملی کلاه وجود ندارد. هیچ کس دقیقا نمی‌داند که این جشن از چه زمانی  آغاز شده و یا چه کسی آن را آغاز کرده است. به نظر می‌رسد که روز ملی کلاه یک راز است که هنوز حل نشده است.

حقایق جالبی در مورد کلاه

  • فدورا مردانه در اصل یک کلاه زنانه بوده است.
  • نام کلاه Trilby از قهرمان داستان افسانه ای Trilby O’Ferrall از “Trilby” نوشته جورج دو موریور گذاشته شد.
  • وایکینگ‌ها هرگز کلاه‌خود با شاخ به سر نذاشتند.
  • از زمان نیکسون به بعد هیچ رئیس جمهور آمریکا از کلاه بلند برای معرفی آغازین کار استفاده نکرد.

جشن روز ملی کلاه

روز ملی کلاه را می‌توان به راحتی و با انتخاب یکی از کلاه‌های مورد علاقه خود و پوشیدن آن جشن گرفت. شما کلاه‌های مختلفی از نوع کلاسیک و مدرن در اختیار دارید. فقط یک مورد مناسب را انتخاب کنید و از این جشن غیر رسمی لذت ببرید.

روز ملی کلاه در کدام کشورها جشن گرفته می‌شود؟

برای جشن گرفتن این روز هیچ جایی مشخص وجود ندارد و تمام مردم در سراسر جهان می توانند ساعتی را با به سر گذاشتن کلاهی جشن بگیرند.

آیا از وجود یک همچنین روزی خبر داشتید؟ برنامه‌ای برای این روز دارید؟ جواب خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

منبع: holidayscalendar


مقالات بیشتر:

مصریان باستان چرا تاج‌های خود را معطر می‌کردند؟

معما کلاه زندانی

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.