درباره قتل میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی و مصاحبه‌ای که انجام نشد

حوالی ظهر روز سه‌شنبه ۷ خرداد ۹۸ از شنیدن خبر قتل همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران شوکه شدیم. میترا استاد همسر دوم نجفی در خانه خود در سعادت آباد تهران و به ضرب گلوگه به قتل رسید.

در ابتدای کار و انتشار خبر قتل میترا استاد پلیس و مامورین قضایی اعلام کردند که در یک قدمی دستگیری قاتل هستند. به دلیل وجود امکانات امنیتی در خانه مقتول و وجود فیلم‌های دوربین‌های امنیتی برج خیلی زود سرنخ‌هایی برای یافتن قاتل پیدا شد. همچنین نامه‌ای از قاتل در خانه جا مانده بود که در آن به قتل اعتراف کرده بود. اما بعد از ساعتی آقای نجفی با مراجعه به آگاهی به قتل همسر دوم خود اعتراف کرد.

نوع تصاویر و ویدیوهایی که از محمدعلی نجفی در اداره آگاهی منتشر شده است با عکس العمل‌های بسیاری همراه بوده است. 

 

یکی از سوال‌هایی که در مورد این قتل در ذهن همگان شکل می‌گیرد این است که میترا استاد چرا در روزی که قرار بود برای مصاحبه با انصاف نیوز برود کشته شد. در خبرها آمده است که خبرنگار انصاف نیوز در توییتر خود اعلام کرده است که میترا استاد قرار بود برای مصاحبه به دفتر این سایت برود که خبر قتل او شنیده شد. همین گفته خبرنگار انصاف نیوز ماجرای قتل میترا استاد را بسیار معمایی و پیچیده می‌کند. 

میترا استاد کیست؟

میترا استاد، متولد سال ۱۳۶۲ در کرمانشاه است. که در سال ۹۷ خبر ازدواجش با محمد علی نجفی رسانه ای شد. وی در سن ۳۵ سالگی با شهردار نجفی در حالی ازدواج کرد که از همسر سابق خود یک پسر ۱۲ ساله داشت.

میترا استاد در کنار کاندید شدن برای شورای شهری در حیطه هنر و بازیگری نیز فعالیت داشت. او در فیلم واران ایفای نقش کرد و در شهریور ماه سال ۱۳۹۶، از او در بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی کشور و از مرکز ‎کرمانشاه تقدیر شد. از دیگر کارهای او بازی در فیلم دختر شاه پریون به کارگردانی کامران قدکچیان می‌باشد. از فعالیت او در حوزه سیاست باید به کاندید شدن او در پنجمین دوره انتخابات شورای شهر از اسلامشهر اشاره کرد.

میترا استاد دارای یک فرزند پسر ۱۳ ساله است که از همسر سابق وی است. پسر او هنگام بازگشت از مدرسه به خانه، اولین نفری بود که با جسد مادرش مواجه شد و خیلی زود با پلیس ۱۱۰ تماس گرفت و موضوع را اطلاع داد.

پسر میترا استاد بعد از قتل مادرش اعلام کرد که محمدعلی نجفی مدام مادرش و حتی یک‌بار او را نیز کتک زده است. پسر ۱۳ ساله میترا استاد در گفته‌هایش اعلام کرد که محمدعلی نجفی مجوز اسلحه داشته است و همیشه اسلحه خود را در خانه نگه می‌داشته است. سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که تمام مسئولین این مجوز را دارند و یا حتی سوال دیگری نیز مطرح می‌شود و آن هم این است که فرد مسئول برای داشتن مجوز نگه‌داری اسلحه چه شرایطی را باید داشته باشد و حتی اصلا همه مسئولین اعم از قدیمی و جدید باید اسلحه در خانه خود نگه دارند؟

ازدواج میترا استاد با محمدعلی نجفی

در اردیبهشت ۹۷ میترا استاد به‌عنوان همسر دوم با محمدعلی نجفی ازدواج کرد. اما داستان ازدواج میترا استاد و محمدعلی نجفی بعد از استعفای نجفی از سمت شهرداری تهران بر سر زبان‌ها افتاد. بسیاری بر این باور بودند که انتشار عکس‌های او میترا استاد، همسر دومش دلیل اصلی این استعفا بوده است اما وی این استعفا را بر اثر مشکلات جسمی عنوان کرد.

پر شدن خبر ازدواج این دو با هم باعث شد که محمدعلی نجفی خیلی زود به این صحبت‌ها واکنش نشان دهد و با انتشار عکسی از خود و میترا استاد در کنار هم و نوشتن شعری در کنار آن در صفحه اینستاگرام شخصی خود تمام این صحبت‌ها را تایید و تصدیق کند. او در پست اینستاگرامی خود در کنار تصویر زیر شعری از حافظ با مضمون «اگر غم، لشگر انگیزد که خون عاشقان ریزد   –  من و ساقی به هم سازیم و بنیادش براندازیم» عملا ازدواج خود و میترا استاد را تایید کرد و به شایعات پاسخ داد.

میترا استاد پس از رسانه ای شدن خبر ازدواجش با محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران در مصاحبه‌ای اعلام کرد که ازدواج او با دکتر نجفی با یک درخواست ازدواج محترمانه بوده است و وی هم پس از مشورت با خانواده و فکر کردن به درخواست آقای نجفی پاسخ مثبت داده است.

او در این مصاحبه خود از تهمت‌ها و شایعاتی که پیرامون رابطه نامشروع این دو گفته می‌شده است ابراز ناراحتی کرد و عنوان کرد که تهمت زننده‌ها را به خدا واگذار می‌کنیم. او همچنین گفته بود:

هر انسانی یک زندگی خصوصی دارد؛ چه آقای دکتر نجفی و چه هر شخصیت دیگری؛ درست نیست با کسی که واقعاً این‌قدر برای کشور و نظام زحمت کشیده است، این‌طور رفتار کنند؛ با تمسخر صحبت کنند که ایشان چرا ازدواج کرده است. یک عده می‌گویند اینها طلاق می‌گیرند و اختلاف سنی دارند، این حرف‌ها چیست؟ این سخنان را می‌گویند تا به‌زعم خود برای تخریب دکتر نجفی نظرها را جلب کنند، متاسفانه به من تهمت زدند که من زن صیغه‌ای دکتر نجفی هستم درحالیکه من عقدنامه دارم و حتی اگر صیغه هم باشد هیچ مشکلی نداشت.

مصاحبه میترا استاد با انصاف نیوز سال گذشته انجام شد و وی غیر از مباحث بالا در مورد ازدواج دوم نیز صحبت‌هایی داشتند. او در این باره و شایعاتی که درباره پا پیش گذاشتن او برای ازدواج مطرح بوده گفته است:

شایعاتی وجود دارد که گفته شده است من سمت ایشان رفته‌ام. این دروغ محض است. اول ایشان از من خواستگاری کردند که من دلیل قانع کننده‌ای خواستم و حتی شرایطی را تعیین کردم که این شرایط از این قرار بود: صداقت، جلوگیری از هرگونه پنهان‌کاری در زندگی، بدون اجازه‌ی هم کاری نکنیم و تا آخر عمر کنار یکدیگر باشیم. ایشان در حرم امام رضا به من قول داد. البته این شرایط متقابل بود. از سوی دیگر مسائلی راجع به سن ما مطرح می‌کنند؛ برای من سن یک رقم بود. تنها چیزی که برای من مهم بود این بود که هیچ‌کس به اندازه‌ی ایشان مرا دوست نداشت.

میترا استاد پس از آن مصاحبه اعلام کرد که این آخرین مصاحبه وی خواهد بود و دیگر با هیچ رسانه و خبرگزاری مصاحبه نخواهد کرد. اما امروز میترا استاد قرار بود بعد از حدود یک سال برای مصاحبه برود که مرگ و قتل او مصاحبه او را شروع نشده به پایان رساند.  

محمدعلی نجفی و قتل میترا استاد

محمدعلی نجفی متولد دی ماه سال ۱۳۳۰ است. تحصیلات وی کارشناسی ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد ریاضی از مؤسسه فناوری ماساچوست است. فعالیت سیاسی او از سال ۱۳۵۹و به‌عنوان رییس دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز شد. جایگاه بعدی او وزارت علوم بود و بعد از آن نیز در کابینه آقای رفسنجانی به‌عنوان وزیر آموزش و پرورش مشغول به فعالیت شد. در دوران ریاست جمهوری خاتمی نیز عهده‌دار ریاست سازمان برنامه و بودجه بود.

اما سابقه فعالیت او در سمت‌های شهری از حضور در شورای شهر تهران آغاز شد. در دولت یازدهم نیز برای مدت کوتاه رییس سازمان میراث فرهنگی و بعد از آن نیز سرپرستی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را عهده‌دار بود. در سال‌های ازدواجش با میترا استاد شهردار تهران بود که استعفا داد و در حال حاضر نیز مشاور امور اقتصادی رئیس‌جمهور، عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری و عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی است.

 

خبرها و تصاویر منتشر شده حاکی از این است که محمدعلی نجفی بعد از قتل میترا استاد به قم رفته و در حرم حضرت معصومه در حال عبادت بوده است. محمدعلی نجفی در نخستین اعتراف‌هایش به قتل میترا استاد گفته است:

«برای خراب کردن زندگی من آمده بود و مدام مرا تهدید می‌کرد که اسرارم را فاش می‌کند و زندگیم را ویران می‌کند او حتی می‌خواست تهدیداتش را در مصاحبه‌ای عملی کند.»

مادر میترا استاد در مصاحبه با روزنامه ایران گفته “میترا لیسانس حسابداری داشت و قبل از ازدواج با نجفی به عنوان بازیگر فعالیت می‌کرد. حتی در فیلمی به نام «باران» هم بازی کرده بود و جایزه هم گرفته بود. ۶ یا ۷ ماه قبل بود که به عقد نجفی درآمد. پسرش همیشه به ما می‌گفت که میترا با نجفی اختلاف دارند. دخترم حتی ساعت ۴ و نیم بامداد سه‌شنبه ۷ خرداد و درست ساعاتی قبل از این‌که به قتل برسد به برادرش پیام داد که تا الآن با نجفی درگیر بوده است”.

به گفته مادر میترا استاد، او را دلداری دادیم و گفتیم که به خاطر مهیار (پسرش) حرفی نزند. مهیار امتحان ریاضی داشت و این درگیری‌ها در روحیه او تأثیر می‌گذاشت. همسر سابق میترا مهندس است و او به خاطر مشکلات شخصی که با همسر سابقش داشت از او جدا شد. دیروز صبح مهیار هراسان تماس گرفت و خبر مرگ میترا را داد. او گفت: من از خون دخترم نمی‌گذرم و برای قاتلش قصاص می‌خواهم.

نظر شما درباره این قتل چیست؟ در بخش نظرات منتظر دیدن نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.