۱۰ اشتباهی که اکثر والدین از انجام آنها پشیمان می‌شوند

همه والدین می‌خواهند فرزندانشان بهترین زندگی را داشته باشند. بسیاری از آنها برای اینکه بتوانند اسباب بازی‌های جدید برای فرزندان خود بخرند کار می‌کنند، بعضی دیگر سختگیر هستند، زیرا آنها می‌خواهند فرزندان خود را باانضباط و هدف‌گرا تربیت کنند؛ دیگران حق انتخاب به فرزندان خود می‌دهند و به آنها می آموزند تا خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند.

اشتباهات والدین چیزی است که بعدها پشیمانی به بار می‌آورد. هر خانواده راه‌های خود را برای تربیت دارد، اما یک چیز وجود دارد که در همه والدین مشترک است. زمانی که آنها به عقب نگاه می‌کنند، همگی می‌خواهند برخی از اشتباهاتی را که در گذشته انجام داده‌اند را رفع کنند.

ما مطمئن هستیم که اولین سال زندگی یک کودک یک دوره جادویی است که باید از آن لذت ببرید. چرا که ممکن است در آینده از دیدن از دست رفتن فرصت‌ها پشیمان شوید. بنابراین برای جلوگیری از تکرار اشتباهات مشابه والدین دیگر در این مقاله همراه وینوک باشید.

 

۱- والدینی که از رابطه خود با فرزندشان لذت نمی‌برند

فرزندان به سرعت از یک کودک نوپا به یک فرد نسبتا خودکفا تبدیل می‌شود که واقعا نیاز به ارتباط دائمی با بزرگسالان دارند. اما حقیقت این است که پدر و مادر نیز به این ارتباط نیاز دارند. بله، زمان ندارید و اگر کودک‌تان در حال بازی باشد و شما مشغول انجام کار باشد مشکلی ندارد. اما اگر این کار به عادت تبدیل شود، ممکن است چشم باز کنید و ببینید که فرزند شما قبلا رشد کرده است و به زندگی خودش مشغول است.

هیچ راهی برای بازگرداندن زمان از دست رفته وجود دارد، بنابراین سعی کنید نه تنها از لحاظ جسمی به فرزندتان نزدیک شوید، بلکه با ذهنتان هم نزدیک شوید. از زمانی که با هم سپری می‌کنید لذت ببرید.

۲- والدینی که اغلب به اندازه کافی فرزندان خود را در آغوش نمی‌گیرند

اهمیت در آغوش کشیدن برای سلامتی روحی و جسمی توسط دانشمندان ثابت شده است. در آغوش کشیدن مزایای قابل توجهی بسیاری دارد، اما احتمالا شما موافق هستید که در آغوش کشیدن کودک خود می‌تواند لذت بخش باشد. گاهی اوقات والدین به دلایل مختلف این کار را انجام نمی‌دهند و بسیاری از آن دلایل اشتباه یا قدیمی هستند مانند این نصیحت که به مادران می‌گوید: “فرزندان خود را برای مدت طولانی در آغوش نگیرید، زیرا آنها به این کار عادت می‌کنند …”).

با گذشت زمان، کودک رشد خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که آنها را در آغوش بکشید. بنابراین قدراین لحظاتی که هنوز می‌توانید از آن لذت ببرید را بدانید.

۳- والدینی که عکس‌ و فیلم‌ کافی از فرزند خود ندارند

البته، اگر عکس زیادی ندارید، اتفاق بدی رخ نداده است. نداشتن عکس بر وضعیت ذهنی کودک، وضعیت روحی یا سلامت جسمی آنها تاثیر نمی‌گذارد. اما احتمال دارد که در آینده، شما بخواهید برخی از ارزشمندترین لحظات زندگی خود را مرور کنید و این احساسات را با فرزندان بزرگ شده خود به اشتراک بگذارید. بسیاری از والدین از اینکه از دوربین برای گرفتن عکس در زمانی که باید می‌شد استفاده نکردند، پشیمان شدند.

شما هرگز ضبط یک نمایش آتش بازی را تماشا نخواهید کرد، اما قطعا می‌خواهید اولین گام‌هایی که کودک شما براشته است را چندین بار ببینید. و آلبوم‌های عکس (با وجود داشتن تمام دستگاه‌ها و فن آوری‌هایی که امروز داریم) هنوز هم بهترین و مطمئن‌ترین راه برای نگه داشتن عکس‌های مهم است.

۴- والدینی که اولین کلمات فرزند خود را ننوشتند

یادداشت اولین کلمه گفته شده توسط فرزند کوچک شما از خاطرات خوب است. شما به راحتی می‌توانید بدون آنها زندگی کنید، اما بهتر است آنها را در جایی ثبت کنید.

۵- والدینی که بقدر کفایت با فرزندان خود بازی‌های خلاقانه نکردند

ما نمی‌گوییم که اگر شما با فرزند خود بازی خلاقانه بکنید، قطعا او یک هنرمند بزرگ و یا یک نوازنده خواهد شد. اما شانس این وجود دارد. اول اینکه اگر فرزندتان را در فعالیت‌های مختلف درگیر کنید، می‌توانید چیزهایی را که آنها به آن علاقه‌مند هستند و آنچه در آنها خوب هستند را پیدا کنید. دوم اینکه، هر نوع فعالیت، به عنوان مثال، خواندن با صدای بلند برای آنها و یا بازی با playdough و اسباب بازی با آنها سبب افزایش هوش، تخیل، و واژگان آنها می‌شود. سرانجام ارتباط بین شما و فرزندتان را قوی‌تر می‌کنید و این تنها دلیل خوب برای انجام کاری با هم است.

اغلب والدین از کشف نکردن استعدادهای فرزندان خود پشیمان هستند در حالی که برخی از توانایی‌ها در سن بسیار پایین کشف می‌شوند. به کودک خود فرصت دهید تا بازی‌های مختلف را امتحان کند و تا اندازه‌ای که ممکن است بخواند.

۶- والدینی که خیلی سختگیر بودند

بدی هیچ وقت فراموش نمی‌شود و برای اینکه یک ارتباطی را آغاز کرد نباید کاری کرد که بد رفتاری و خشونت در ذهن طرف مقابل بماند. مشکلات رفتاری و حتی مشکلات در زمان رشد و البته، بُعد منفی یک رابطه می‌تواند رابطه‌ای ضعیف با فرزندان شما رقم بزند.

مجازات برای گرفتن نمرات بد نیز مضر است. نمرات تنها می‌توانند موفقیت کلی فرزند شما را در مدرسه کاهش دهند. کودکان خود را فقط برای چیزهایی که واقعا مهم هستند، تنبیه کنید. یک اشتباه و یک فنجان شکسته هرگز کسی را ناراحت نکرده است. همچنین یاد بگیرید اگر قرار است کودک خود را تنبیه کنید از روش صحیح تنبیه کودک استفاده کنید تا به نفس او آسیب نرسانید.

۷- والدینی که به نظر فرزند خود توجه نکردند

چیزی درباره تعداد دفعات گفته شدن عباراتی مانند “شما برای تصمیم گیری خیلی سن کمی داری” یا “بزرگسالان بهتر می‌دانند” به یاد می‌آورید و مطمئنا از اینکه شنیدن چیزی شبیه به این‌ها ناخوشایند است موافق هستید. اما سوء رفتار با فرزند شما بدترین نوع اشتباهات والدین نیست که در این مورد اتفاق می‌افتد. نادیده گرفتن کودکان معمولا باعث می‌شود که فرزندان شما سست و بدون اعتماد به نفس رشد کنند. اگر همیشه کسی بوده که برای شما تصمیم گیری می‌کرده، چگونه می‌توانید آنچه که از زندگی می‌خواهید را کشف کنید.

اجازه دهید فرزندتان انتخاب و نظر خود را بیان کند. بهتر است به جای نادیده گرفتن و محدود کردن آنها، خواسته‌ها و توضیحات آنها را گوش بدهید.

۸- والدینی که فرزند خود را به اندازه کافی خوشحال نمی‌کنند

خاطرات خوب ما از دوران کودکی ارزشمندترین چیزهایی است که هیچکس نمی‌تواند از ما دور کند. آن تعطیلات کوچک با خانواده بعدا به موفقیت‌های بزرگ تبدیل می‌شود. اگر کودکی در یک فضای سالم رشد کند و تجارب جدیدی کسب کند، به این معنی است که او در محیطی فعال رشد کرده است. کودکان خوشحال آسان‌تر با زندگی بزرگسال منطبق می‌شوند و وارد شدن به روابط جدید را شروع می‌کنند.

والدین اغلب دلتنگ زمان صرف شده با فرزند خود هستند. بنابراین، از آن لذت ببرید و به چگونگی جالب‌تر کردن زندگی خود فکر کنید. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما حتی المقدور در زندگی خود شاد است.

۹- والدینی که اغلب به نصیحت دیگران گوش می‌دادند

افرادی هستند که دوست دارند مدام نصیحت کنند حتی اگر نصیحت آنها نادرست باشد و مادران جوان اغلب به حرف آنها گوش می‌دهند. وقتی این کارشناسان را می‌بینید، اطلاعات زیادی در مورد نحوه لباس، تغذیه و آموزش بهتر فرزندتان از زبان آنها خواهید شنید. اما حقیقت این است که شما والدین آن کودک هستید و شما بهتر از هر کس دیگری می‌دانید که چه چیزی برای فرزندتان مناسب است و چه چیزی نیست. البته، شما می‌توانید به این نکات گوش کنید، اما به این معنا نیست که شما باید آنها را انجام دهید.

و یک چیز دیگر، اینکه شما نباید اجازه دهید غریبه‌ها از شیطان بودن فرزندتان به شما بگوید. شما همیشه باید طرف فرزند خود را بگیرید و کاری کنید که آنها حس کنند که هیچ وقت دست از حمایت آنها برنمی‌دارید. هنگامی که آنها نیاز به حمایت دارند، باید همیشه بتوانند روی شما حساب کنند.

۱۰٫ والدینی که در مهمترین لحظات زندگی فرزندشان در کنار آنها نبودند

برخی چیزهایی که به نظر ما جدی نیستند، ممکن است برای فرزندان ما واقعا جدی باشند. همه مردم (مخصوصا کودکان) نیاز به کسی نزدیک به خود دارند که در مواقع خاص کنار آنها باشند. حتی اگر به نظر شما دلیل خوبی برای نرفتن به جشن تولد کودک خود دارید، سعی کنید این اتفاق نیفتد. در آینده، زمانی که متوجه شدید که چه تعداد رویداد مهم را از دست دادید، پشیمان خواهید شد.

یک زمان برای تزئین درخت کریسمس انتخاب کنید، به تئاتر بروید یا همگی با هم به دیدار مادربزرگتان بروید. همه اینها مهم هستند و هنگامی که کودکان رشد می‌کند، شما این لحظات را از دست رفته خواهید دید.

شما به عنوان والدین یک فرزند فکر می‌کنید که کدامیک را از دست داده‌اید؟ در بخش نظرات از اشتباهات والدین به ما بگویید.


مقالات بیشتر:

۵ روش برای آموزش کودکان با صبر و حوصله

۲ اشتباه والدین در صحبت کردن با کودکان

بدترین و بهترین کشورها برای بزرگ کردن کودک و تشکیل خانواده

۷ اصل قدیمی تربیت کودکان که بهتر است کنار بگذاریم

منبع brightside
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.