زندگی در قطعی اینترنت و ارتباطات چگونه خواهد بود؟

پس از قطعی سراسری اینترنت در پی اعتراضات مردم به گران شدن بنزین با روزهایی در زندگی خود مواجه شدیم که برای بسیاری از افراد رویارویی با آن بسیار غریبه و غیر قابل باور است.

امروزه که تمام کارها با اینترنت انجام می‌شود و هرگز روزی را تصور نمی‌شد کرد که برای ارسال یک ایمیل ساده نتوانند کاری انجام داد، قطعی اینترنت سخت است. 

بسیاری از کسب و کارهای آنلاین و استارتاپ‌ها در همین چند روزی که از قطعی اینترنت می‌گذرد خسارت‌های جبران ناپذیری را تجربه کردند که زمان بسیاری برای جبران آن نیاز دارند.

با اینکه بسیاری از اپلیکیشن‌های داخلی نظیر اپلیکیشن‌ بانک‌ها در دسترس هستند، اما مشکلاتی نظیر عدم دسترسی به گوگل و همچنین ایمیل چیزی نیست که بتوان برای آنها جایگزینی پیدا کرد. براساس الگوریتم‌های گوگل وب‌سایت‌ها در رتبه بندی بیشترین پیشرفت را از سرچ گوگل به دست می‌آورند و بر همین اساس به دلیل قطعی اینترنت خارجی، بسیاری از وب‌سایت با افت شدید در رتبه گوگل مواجه خواهند شد که ماه‌ها و سال‌ها برای آن زحمت کشیده بودند.

با اینکه انتظار می‌رفت این قطعی اینترنت بیشتر از دو سه روز طول نکشد، اما هنوز خبری از وصل شدن آن نیست و این موضوع باعث شده است که همه به این فکر کنند که اگر این قطعی طولانی شود و ادامه پیدا کند، چه اتفاقی برای خودشان و کسب و کارشان خواهد افتاد؟ آیا به این فکر کردید که اگر در آینده اینترنت وصل نشود و نباشد چگونه باید به کار خود ادامه دهیم؟ آیا در نبود این امکانات امروزی می‌توانیم به زندگی خود ادامه دهیم؟

زندگی بدون اینترنت چگونه خواهد بود؟

یکی از اصلی‌ترین ابزارهایی که بشر زندگی خود را براساس آن تنظیم کرده است و تمام ارتباط آن با دیگر افراد از طریق آن صورت می‌گیرد، ایمیل است. بیشتر کسب و کارها و افراد تمام کارهای خود را از طریق ایمیل مدیریت می‌کنند.

در حال حاضر اینترنت در ایران قطع است! با این حالت تمام ارتباط‌های کاری و شخصی نیز قطع است. این بدان معنا است که افراد نمی‌توانند کارهای ابتدایی مربوط به هر انسان مدرنی را انجام دهند.

البته در ایران چندین سرویس ایرانی برای ارسال ایمیل وجود دارد که تا به امروز نتوانستند خیلی نظر مثبت کاربران را جلب کنند و حتی اصلا کارآمد نیز نبودند. البته اگر این سرویس‌ها کارایی نیز داشتند، تا زمانی که ارتباط بین‌المللی اینترنت قطع باشد، کارایی برای ارتباط با خارج از کشور ندارند. 

حال اگر اینترنت وصل نشود در ایران برای ارتباط با دیگر افراد باید به روش‌های قدیمی مانند ارسال و پست نامه روی آورد. کاغذ و قلم را برداشته و آن چیزی را که قرار است در ۵ دقیقه با ایمیل به طرف مقابل برسانید را روی کاغذ می‌نویسید و آن را به دست اداره پست می‌سپارید.

تنها مزیت این روش این است که می‌توان حس نوستالوژی رسیدن نامه را تجربه کرد.

تجربه بودن در خاموشی محض

قطعی اینترنت

برای فردی که تا به امروز صبح به صبح با نگاه کردن به خبرها در اینترنت از خواب بلند می‌شده است و بسیاری از کارهای خود را با استفاده از سرچ گوگل انجام می‌داده، نبود اینترنت یعنی تجربه خاموشی محض. 

بسیاری از افراد برای یافتن تمام سوالات خود به گوگل مراجعه می کردند و نبود گوگل و اینترنت برای دسترسی به آن یعنی عدم دسترسی به منبع تمام سوالات. نمونه‌های ایرانی برای جستجو نیز که این روزها بر سر زبان‌ها افتاده‌اند نه تنها نمی‌توانند جوابی صحیح به کاربر دهند بلکه در مقابل موتورهای جستجوی خارجی هیچ حرفی برای گفتن ندارند و مقایسه آنها مقایسه پراید با مرسدس بنز است.

فراموش کردن خرید آنلاین

با وجود ابزارهای آنلاین متفاوت مانند اینستاگرام و وب‌سایت‌های مختلف، دیگر کسی برای خرید به کوچه‌ها و خیابان‌ها سر نمی‌زد. در خانه می‌نشست و با چند کلیک ساده کالای مورد نظر خود را سفارش می‌داد و آن را جلوی درب خانه خود تحویل می‌گرفت. 

اما سوالی که با قطعی اینترنت پیش می‌آید این است که تکلیف این کسب و کارهای کوچک و حتی افرادی که به خرید آنلاین عادت کرده بودند چه می‌شود؟

پاسخ به سوال بالا بسیار دشوار است. بیشتر این کسب و کارها برای شناخته شدن خود تبلیغات بسیاری را انجام دادند و با توجه به قطعی طولانی مدت تمام آن هزینه‌ها را باید از ابتدا آغاز کنند. وب‌سایت‌های فروش آنلاین بیشتر تمرکز خود را بر روی ورود مشتری و خرید آن از طریق سرچ گوگل قرار داده‌اند که با نبود گوگل ضرری غیرقابل جبران را باید تحمل کنند.

با توجه به اینکه دیگر اینترنتی برای جستجوی کالای مورد نظرمان نیست باید به خیابان‌ها آمده و یا از طریق تراکت‌های داخل خیابان به دنبال مایحتاج خود باشیم. 

تغییر شکل تفریحات

تفریحات نسل جوان و امروزی با تفریحات نسل قدیم بسیار متفاوت است. آنها نشستن پای دستگاه‌های پلی استیشن و ایکس باکس را به انجام الک دولک ترجیح می‌دهند و آن بازی‌ها را خنده‌دار می‌دانند. 

بسیاری از جوانان و نوجوانان برای اینکه هیجان بیشتری را در حین اینگونه بازی‌ها تجربه کنند ترجیح می‌دهند تا با رقیبی به صورت آنلاین بازی کنند. اما با توجه به قطعی اینترنت دیگر خبری از این نوع هیجان نیست و فقط می‌توان به حالت آفلاین این بازی‌ها دل خوش کرد. 

با قطعی اینترنت و نبود هیچگونه ارتباط با دیگر افراد در شبکه‌های اجتماعی برای گذران وقت، ممکن است مردم به انجام فعالیت‌هایی که پدران و مادران خود در زمان قدیم برای سرگرم کردن خود انجام می‌دادند، روی بیاروند. بازی‌هایی نظیر اسم فامیل، پانتومیم و … می‌توانند در فضایی که کاری برای سرگرم کردن وجود ندارد بهترین گزینه باشند.

میزان خسارتی که قطعی اینترنت می‌تواند به کسب و کارها و مردم جامعه بزند با هیچ چیزی جبران نمی‌شود و هیچ جایگزینی ندارد. فقط باید منتظر ماند و دید در آینده چه خواهد شد.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.