روز جهانی چپ‌دست‌ها؛ ۱۶ حقیقت جالب درباره چپ دست‌ها

چپ دست‌ها حدود ۱۰ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند. اما واقعیت این است که، به نظر می‌رسد جامعه آنها را فراموش کرده است.

اسباب و ابزارها معمولا برای راست دست‌ها ارگونومیک هستند، میز، وسایل آشپزخانه و حتی ابزارهای دیجیتال امروزی معمولا برای یک راست دست مناسب‌تر هستند تا افراد چپ دست. پس شاید بد نباشد که حداقل روزی از سال را روز جهانی چپ‌ دست‌ ها بدانیم و در این روز به چپ دست‌ها تبریک بگوییم!

به همین منظور در زیر به حقایق کمتر شناخته شده ای درباره‌ی چپ دست ها می‌پردازیم، همراه وینوک باشید و در روز جهانی چپ‌ دست‌ ها نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

۱- از سال ۱۹۹۶، اوت ۱۳ برابر ۲۲ مرداد “روز چپ دست‌ها Left-Hander’s Day است. این رویداد سالانه جشن چپ دستی و مایه افزایش آگاهی از مشکلات و سرخوردگی‌هایی است که چپ دست‌ها هر روزه در جهان طراحی شده برای راست دست‌ها تجربه می‌کنند.

روز جهانی چپ‌ دست‌ ها

۲- در زمان‌های مختلف در طول تاریخ، چپ دستی به عنوان بسیاری از چیزها دیده شده است: یک رفتار یا عادت تند و زننده، علامت شیطان، نشانه روان نژندی neurosis، شورش، جرم و جنایت، و همجنس گرایی! گرچه آن را نمود خلاقیت و توانایی‌های موسیقی هم لحاظ کرده‌اند.

۳- کلمه left انگلیسی از ریشه lyft آنگلوساکسون، که به معنی ضعیف یا شکسته است. درفرهنگ انگلیسی آکسفورد تعریف چپ دست اینهاست: فلج، ناقص، بی دست و پا، دست و پا چلفتی، بی استعداد، مبهم، مشکوک، زیرسؤال، شوم، و نامشروع.

۴- برخی از محققان معتقدند افزایش سطح هورمون تستوسترون در رحم شانس چپ دست شدن را افزایش می‌دهد. این ممکن است ارتباط بین چپ دستی و برخی از اختلالات سیستم ایمنی را توضیح دهد.

۵- وقتی کودکان روی شکم و دمرو قرار گیرد، راست دستها تمایل دارند سر خود را به سمت راست و کودکان چپ دست معمولا سر خود را به سمت چپ را می گردانند و یا ترجیحی را نشان نمی‌دهند. (در لبخند آنها هم معمولا جهت خط خنده عکس دست است.)

روز جهانی چپ‌ دست‌ ها

۶- کمتر از ۱٪ از جمعیت جهان می‌توانند واقعا “دو دستی” ambidextrous ( = ذوالیمینین) باشند.

۷- تحقیقات نشان می‌دهد که چپ دست‌ها کمی بیشتر از راست دست‌ها در معرض ابتلا به آلرژی و آسم هستند.

۸- در آزمایش اخیر، چپ دست‌هایی که کلیپ هشت دقیقه‌ای از فیلم سکوت بره‌ها را تماشا کردند ترس بیشتری نسبت به راست دست‌ها نشان دادند. دانشمندان بر این باورند که این ممکن است به دلیل غالب بودن سمت راست مغز در چپ دست‌ها باشد و این بخش مغز در پاسخ‌های به محرکه ترس بیشتر درگیر است.

۹- قاتله‌ای سریالی مانند بوستون استرانگلر Boston Strangler و جک چاک دهنده Jack the Ripper و هیتلر و اسامه بن لادن و هیتلر چپ دست بوده‌اند. (و البته آتیلا و چنگیز و نرون و صدها قاتل سریالی دیگر راست دست)

۱۰- ابن میمون فیلسوف یهودی قرون وسطی (۱۱۳۵-۱۲۰۴ م) یکصد عیب و نقصی که یک روحانی یهودی نمی‌تواند واجد آنها باشد را برشمرده، و چپ دستی یکی از آنها بود.

روز جهانی چپ‌ دست‌ ها

۱۱- اگر پدر و مادر چپ دست باشند، ۵۰ درصد بچه‌های آنها چپ دست خواهند بود. در صورتی که هر دو راست دست باشند احتمال چپ دستی فرزندان آنها به ۲ درصد می‌رسد.

۱۲- بنا به پژوهش انجام شده توسط دکتر نیک چربین، چپ دست‌ها در رویارویی با هیجانات بهتر از همتایان راست دست خود هستند، به این دلیل به طور ذاتی در بازی‌های ویدئویی عملکرد خوبی دارند. 

۱۳- طبق آمار، با افزایش سن مادر، احتمال تولد بچه‌ی چپ دست بیشتر است.

۱۴- با توجه به پژوهش‌ها، طول عمر افراد چپ دست به طور متوسط ۹ سال کمتر از راست دست‌ها می‌باشد. 

۱۵- مطالعات نشان داده‌اند که افراد چپ دست در آگاهی فضایی spatial awareness، ریاضی، و معماری با استعدادتر هستند. راست دست‌ها تمایل به استعداد شفاهی verbally دارند.

۱۶- با توجه به تحقیق منتشر شده در American Journal of Psychology، شواهدی وجود دارد که افراد چپ دست، حداقل در یک سطح کوچکی خلاقیت بالاتری نسبت به راست دست‌ها دارند. آنها در تفکر واگرا بهتر عمل می‌کنند و برای تولید ایده به بررسی بسیاری از راه‌حل‌های ممکن می‌پردازند.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
1 نظر
  1. پویا

    اگه که می خواید آدم خیلی شجاعی باشید به این نکته توجه بکنید نیمکره ی سمت چپ مغز یکی از کارایی که برای آدم انجام میده اینه که آرامش درونی به آدم میده و این آرامش درونی آدمو به اوج شجاعت میرسونه نیمکره ی سمت چپ مغز با طرف راست بدن در ارتباط هست ازتون خواهشظ میکنم این نظر این حقیر و نمایش بدید تا شاید کسانی که از ترس ها واظطرابای بیخودی رنج میبرن دلیل این ترسها و اظطرابای بیخودی و بفهمن

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.