راز کوتاه کردن مو در معابد هند

موهایی که برای ساخت کلاه گیس استفاده می‌شوند از کجا می‌آیند؟ پاسخ این است: از  همه جا، اما اکثریت آنها از چین و هند می‌آیند، جایی که موی انسان یک تجارت سودآور است.

در هند، چین و اروپای شرقی، افرادی در روستاها تجارتی به راه انداختند تا موهای زنان فقیر را در مقابل پولی اندک بزنند. گاهی اوقات شوهران می‌توانند همسران خود را مجبور به فروش موهایشان کنند و بچه‌های فقیرنشین نیز در ازای داشتن اسباب بازی فریب می‌دهند و موهایشان را می‌زنند. یک حادثه در هند رخ داد که در آن گروهی از مردان زنان را برداشتند، قفل هایش را قطع کردند و با آن کنار رفتند.

اما نگران کننده تر این است که بسیاری از معابد در جنوب هند میلیون ها دلار سود از قربانیان مذهبی بدون دانش برای گرفتن شفا می‌گیرند. اهداکنندگان مو، که بسیاری از آنها به لحاظ مالی ضعیف هستند، هرگز پولی دریافت نمی‌کنند. بسیاری از این زنان حتی نمی‌دانند که موهایی که آنها اهدا می‌کنند به خانه‌های مد به منظور ساخت کلاه گیس های گران قیمت فروخته می‌شوند. آنها موهای خود را اهدا می‌کنند تا دعایی برای سلامتی همسرانشان و یا نمرات عالی برای فرزندانشان خوانده شود. 

مرکز اصلی این کار، معبد Venkateswara است که در شهر تیرومالا در آندرا پرادش هند واقع شده است. از نظر تعداد متقاضی اهدای مو، این معبد جزء ثروتمندترین معابد در جهان است و یکی از مکانهای پر بازدیدترین است. به طور متوسط، معبد روزانه بین ۵۰،۰۰۰ تا ۱۰۰،۰۰۰ مرید به خود می‌بیند. ده ها هزار نفر از آنها امراسم تراشیدن موی سر را انجام می‌دهند.

افسانه این کار این است که لرد ویشنوا، نماد خدا، یک بار سرش ضربه دید و قسمت کوچکی از پوست سر او طاس شد. شاهزاده خانم آسمانی متوجه نقطه طاس شده سر لرد شد و بلافاصله بخشی از موهایش را تراشید و با استفاده از قدرت جادویی خود، آن را در پوست سر لرد ویشنوا قرار داد. لرد به خاطر فداکاری او چنان تحت تأثیر قرار گرفت که امر کرد همه مریدانی که به منزلگاه او می‌آیند باید موهایشان را به او بدهند تا وی آن را به خانم بدهد. افسانه‌ای دیگر می‌گوید که لرد ویشنوا برای عروسی‌اش قرضی داشت که نتوانست آن را پس دهد. تا این تاریخ، هندوهای مذهبی با دادن موهای خود به ویشنو کمک کرده‌اند تا قرضش را بدهد.

در زمان‌های قدیم، موها به رودخانه پانداخته می‌شد. اما امروزه آنها از طریق مزایده‌های آنلاین به دلالانی در کشورهای غربی فروخته می‌شوند که معابد از این راه بین ۳ تا ۶ میلیون دلار در سال به دست می‌آورند.

راز کوتاه کردن مو در معابد هند

هر روز بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ آرایشگر که به صورت چرخشی کار می‌کنند بیش از ۲۰۰۰۰ سر را می‌تراشند. سبدهای پر از مو هر شش ساعت جمع آوری و در یک انبار بزرگ ذخیره می‌شوند. پس از آن گره موها باز می‌شوند و بر اساس طول، درجه کیفیت و رنگ آنها مرتب می‌شوند. سپس آن را شسته و درمان می‌کنند، و می‌گذارند تا زیر نور خورشید خشک شوند.

اکثریت به دنبال موهای هندی هستند زیرا مو به طور طبیعی ابریشمی است و اکثر زنان روستایی که موهایشان را اهدا می کنند از رنگ‌های مصنوعی استفاده نمی‌کنند. بعضی از آنها موهایشان را قبل از تراشیدن هرگز نزدند. طولانی‌ترین رشته موها چیزی بالاتر از ۱۸ اینچ است که در گران‌ترین حالت در حدود ۳۰۰ تا ۴۵۰ دلار در هر کیلوگرم فروخته می‌شود. موهای با کیفیت بهتر، هر کیلو ۸۰۰ دلار قیمت دارند. موهای کوتاهتر برای پر کردن تشک، ساخت فیلترهای روغن یا برای استخراج اسید آمینه استفاده می‌شوند.

بزرگترین خریدار موهای هندی شرکت Great Lengths International است، که ارائه دهنده اکستنش‌های طبیعی است. Great Lengths International، در ۶۰ کشور مختلف و با بیش از ۴۰،۰۰۰ سالن کار می‌کند. در یکی از سالن‌های مرکزی گران لندن، یک دسته موی کامل حدود ۹۰۰ پوند یا بیش از ۱۱۰۰ دلار فروخته می‌شود که تا شش ماه بر روی سر می‌ماند. مشهورترین افراد هالیوودی مانند جنیفر لوپز، Tyra Banks، پاریس هیلتون و Beyoncé در میان مشتریان منظم این سالن هستند.

واقعیتی قابل توجه در این تجارت این است که ارتباط بین خریداران رو مد و فروشندگان فقیر این کالا زمین تا آسمان است. بسیاری از عبادت کنندگان بی‌اطلاع هستند که موهایشان برای ساخت اکستنشن ۷۰۰۰ مایل دورتر استفاده می‌شوند. اکثر آنها حتی نمی‌دانند که موی اضافه یا اکستنشن چیست؟

راز کوتاه کردن مو در معابد هند

در حالی که این عمل ممکن است به نظر بسیار غیر اخلاقی باشد، مقامات معبد از تصمیم خود برای فروش موهای اهدا شده دفاع کرده‌اند و استدلال آنها این است که پول جمع آوری شده به طور مستقیم در جامعه محلی به منظور کمک بدر فعالیت‌های پزشکی، سیستم آموزشی و دیگر پروژه‌های زیربنایی استفاده می‌شود.

معبد Venkateswara تنها یکی از معابد هند جنوبی است که در این کسب و کار مشارکت دارد. در مجموع، معابد هند بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در سال از فروش مو به دست می‌آورند.

منبع: amusingplanet

1 نظر
  1. زهره

    خانوم علی نقی مگه تو همین ایران خودمون نیست اینا؟
    پرتقال رو از کشاورز بدبخت میخرن کیلویی ۹۰۰ تومن که تمام زحمت اش با اون بوده ..اب داده ..زحمت کشیده براش…بعد دلال میاره تهران میده کیلویی ۷ تومن که فقط بار زده اورده!!!
    تازه این بدتره ….چون به ثمر رسوندن محصول خیلی سخت تره تا موی سر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.