درباره پروانه‌ های تازه‌ وارد کشورمان چه می‌دانید؟

در فصولی از سال با پدیده‌هایی نظیر هجوم برخی حیوانات خاص به برخی شهرها مواجه هستیم. امسال بهار نیز به دلیل بارش‌های خوب و بسیار در کشور شاهد هجوم حیوانات به برخی شهرها بودیم. مشاهده این حیوانات به صورت گسترده از آن اتفاقاتی است که مورد توجه مردم قرار می‌گیرد و به طور گسترده‌ای همه درباره آن صحبت می‌کنند و نظریه دارند.

این روزها شاهد هجوم پروانه‌ها به تهران و دیگر شهرها هستیم که درباره وجود آنها نظریه‌های بسیاری وجود دارد. پروانه بانوی آراسته (Painted lady) یکی از مشهورترین گونه پروانه‌ها در جهان است که در تقریبا همه قاره‌ها و در همه اقلیم‌ها یافت می‌شود. آنها یکی از موضوعات مورد علاقه برای مطالعه در کلاس‌های ابتدایی هستند و یکی از آشناترین مراجعه کنندگان در اکثر باغ‌های سرسبز هستند.

عمر این نوع پروانه کوتاه است و چیزی در حدود یک ماه عمر خواهد کرد. حضور این پروانه‌ها در شهر به دلیل بارندگی‌های فراوان و خرمی و سرسبزی مناطق است. در نهایت با شروع فصل سرما از مناطق سردسیر به سمت جنوب کشور مهاجرت می‌کنند.

حال این پرندگان به دلیل جریانات آب و هوایی وارد تهران شدند و بعد از مدتی از تعداد آنها کاسته خواهد شد. اما درباره نگرانی کشاورزان درباره آسیب آنها باید گفت که این پروانه‌ها تا زمانی که کرم هستند از گیاهان تغذیه می‌کنند و هنگامی که به پروانه تبدیل می‌شوند دستگاه هاضمه ندارند و فقط تولید مثل می‌کنند. 

اما باید گفت که پروانه‌های بانوی آراسته دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند. در این مقاله با ۲۰ واقعیت جالب در مورد پروانه بانوی آراسته یا ونسا کاردوی صحبت خواهیم کرد. همراه وینوک باشید.

۱- پروانه‌ بانوی آراسته، رایج‌ترین نوع پروانه توزیع شده در جهان است. ونسا کاردوی در تمام قاره‌ها غیر از استرالیا و قطب جنوب زندگی می‌کند. می‌توانید پروانه‌ بانوی آراسته را در همه جا از چمنزارها تا دشت‌های خالی از چمن بیابید. به دلیل گستردگی حضور آن در جهان، آن را گاهی به نام پروانه بین المللی نیز می‌شناسند. با اینکه این نوع پروانه معمولا ساکن مناطق گرمسیر است، اما گاهی آنها به مناطق سردتر در بهار و پاییز مهاجرت می‌کنند؛ به همین خاطر است که آنها را پروانه‌های بین المللی می‌شناسند.

۲- پروانه‌ بانوی آراسته گاهی اوقات پروانه‌ی خاردار نامیده می‌شود. از آنجایی که این نوع پروانه از شهد گیاهان خاردار برای تغذیه استفاده می‌کند، پروانه خاردار نام‌گذاری شده است. نام علمی آن، ونسا کاردوی است که ترجمه آن پروانه‌ی خاردار می‌شود.

۳- پروانه‌ بانوی آراسته دارای الگوهای مهاجرتی غیرمعمول است. پروانه‌ بانوی آراسته یک مهاجر متهاجم است، به این معنی که مهاجرت آن مستقل از هر گونه الگوهای فصلی یا جغرافیایی است. برخی از شواهد نشان می‌دهد که ممکن است مهاجرت‌های پروانه‌ بانوی آراسته به الگوی آب و هوایی ال‌ نینو (El Niño)، یکی از الگوهای مشهور آب و هوایی جهان که منجر به سیلاب‌های ناگهانی، خشک‌سالی، قحطی و … می‌شود، مرتبط باشد.

در مکزیک و برخی مناطق دیگر، مهاجرت پروانه‌ بانوی آراسته گاهی اوقات مربوط به افزایش جمعیت است. جمعیت مهاجرینی که از شمال آفریقا به اروپا می‌روند ممکن است شامل میلیون‌ها پروانه باشد. در بهار، پروانه‌ بانوی آراسته هنگام مهاجرت در ارتفاع کم پرواز می‌کند، که این ارتفاع معمولا ۱٫۵ تا ۳٫۵ متر بالاتر از سطح زمین است.

این باعث می‌شود برای تماشاگران بسیار قابل رویت باشند اما همچنین به راحتی با اتومبیل برخورد کنند. در دیگر موارد، شواهد نشان می‌دهد که پروانه‌‌های بانوی آراسته گاهی هنگام مهاجرت در ارتفاع زیاد پرواز می‌کنند که اصلا قابل مشاهده نیستند، به طوری که به طور ناگهانی در ناحیه‌ای جدید ظاهر می‌شوند.

۴- پروانه‌ بانوی آراسته سریع و به سمت دور پرواز می‌کنند. این پروانه‌های سایز متوسط می‌توانند سطح زیادی از زمین را تا حداکثر ۱۶۰ کیلومتر در روز در طول مهاجرت خود بپوشانند. بانوی آراسته قادر به رسیدن به سرعت نزدیک به ۳۰ مایل در ساعت است. از آنجایی که آنها سفر خود در بهار را خیلی زود آغاز می‌کنند، بانوی آراسته مهاجر می‌تواند در فستیوال بهاری از فیدلنکس‌ها (Amsinckia) تغذیه کنند.

۵- پروانه‌های بانوی آراسته زمستان را در مناطق سرد سپری نمی‌کنند. بر خلاف بسیاری از گونه‌های دیگر پروانه‌ها که در فصل زمستان به مناطق دارای آب و هوای گرم می‌روند، بانوی آراسته در مناطق سردتر به یک باره می‌میرند. آنها در مناطق سرد تنها به علت توانایی قابل ملاحظه در مهاجرت مسافت‌های طولانی از مناطق گرمسیری مشغول تولید مثل هستند.

۶- کرم پروانه بانوی آراسته از گیاهان خاردار تغذیه می‌کند. گیاهان خاردار، که می‌توانند یک علف هرز مهاجم باشند، یکی از گیاهان مورد علاقه کرم پرواه بانوی آراسته است. پرواه بانوی آراسته احتمالا فراوانی جهانی خود را از این واقعیت می‌گیرد که کرم‌های آن از چنین گیاهان رایجی تغذیه می‌کنند. 

۷- پروانه‌های بانوی آراسته گاهی به محصولات سویا آسیب می‌رسانند. هنگامی که پروانه‌ها در تعداد زیادی یافت می‌شوند، می‌توانند آسیب جدی به محصولات سویا وارد کنند. آسیب زمانی رخ می‌دهد که پروانه تازه از پیله بیرون بیاید و کرم از برگ سویا تغذیه می‌کند.

۸- پروانه‌های بانوی آراسته از چهار پا استفاده می‌کنند. آنها بخشی از خانواده پروانه‌هایی به نام پروانه‌های فرچه‌پایان (Nymphalidae) هستند، زیرا دو پا جلویی آنها کوچک و بی‌استفاده هستند.

۹- پیله کرم‌های پروانه بانوی آراسته ابریشمی است. بر خلاف سایر کرم‌های پروانه که پیله‌شان از جنس ونسا است، کرم‌های بانوی آراسته پیله خود را از ابریشم می‌سازد. معمولا پیله‌های نرم آنها را در گیاهان خاردار می‌توانید پیدا کنید. 

۱۰- در روزهای ابری و بارانی، اغلب پروانه‌های بانوی آراسته بر روی زمین و در داخل‌گودی‌ها قرار می‌گیرند. در روزهای آفتابی، پروانه‌ها مناطق آزاد و پر از گل‌های رنگارنگ را ترجیح می‌دهند.

۱۱- چند ساعت قبل از اینکه پروانه بانوی آراسته از پیله خارج شود، شفیره آن به رنگ سیاه (تقریبا سیاه)  تبدیل می‌شود.

۱۲- چند دقیقه (۵ تا ۶۰ دقیقه) قبل از اینکه پروانه ظاهر شود، شفیره روشن‌تر می‌شود و بال پروانه را می‌توان از داخل شفیره تماشا کرد.

۱۳- پروانه تازه متولد شده نه می‌تواند تغذیه کند و نه می‌تواند پرواز کند.

۱۴- بال‌های پروانه‌ها وقتی که ظاهر می‌شوند، خیس و چین‌دار هستند. و تا زمانی که بدن پروانه به طور کامل از شفیره خارج شود، آویزان هستند تا خشک و محکم شوند.

۱۵- پروانه‌های بانوی آراسته از طریق حفره‌های کوچک روی بدن‌شان نفس می‌کشند و اکسیژن جذب می‌کنند.

۱۶- پروانه‌های بانوی آراسته از خوردن پرتقال، هندوانه، میوه‌های دیگر و آب شکر لذت می‌برند.

۱۷- شکارچیان پروانه‌های بانوی آراسته بسیار هستند؛ زنبورها، آخوندک‌ها، پرندگان و سایر حیوانات می‌توانند پروانه‌ها، تخم، کرم یا شفیره آنها را بخورند.

۱۸- پروانه بالغ بانوی آراسته فقط دو هفته عمر می‌کند!

۱۹- پروانه‌های بانوی آراسته در طول رشد خود چهار بار پوست اندازی می‌کنند.

۲۰- تخم پروانه‌های بانوی آراسته سبز رنگ و کوچک به اندازه نوک سوزن ته گرد است.

با حقایقی از پروانه بانوی آراسته مهمان این روزهای تهران و دیگر شهرها آشنا شدید. از آنجایی که حضور این مهمانان ناخوانده در تهران ضرری نمی‌رساند بهترین زمان برای ثبت تصاویری زیبا از حضور آنها است. تصاویر خود را از این صحنه‌های زیبا با ما در اینستاگرام با هشتگ پروانه‌_های_تهران به اشتراک بگذارید.

منبع thoughtco preschoolpowolpackets
عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.