حقایقی درباره زندگی مصریان باستان که باید بدانید

اگر تابحال فکر می‌کردید که مصریان باستان افرادی کاملا متفاوت از ما هستند، باید گفت که اشتباه می‌کردید. آنها به دنبال مد، عطر، حیوانات خانگی، مهمانی‌های بزرگ، رقص همانند ما بودند، فقط کمی مدل کارهای آنها با ما تفاوت داشته است.

ما در این مقاله واقعیت‌هایی را از زندگی مصریان باستان برای شما بازگو خواهیم کرد که چیزی از آنها نشنیده‌اید و احتمالا در درس‌های تاریخ خود آنها را ندیده‌اید. در انتهای مقاله، نکته‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد که شیوه‌ای که ما از حس مشترک تصور می‌کنیم، می‌تواند با واقعیت تفاوت داشته باشند. همراه وینوک باشید.

۱۰- اعضای خانواده به طور جداگانه صبحانه می‌خوردند

درباره زندگی مصریان باستان

خانواده‌های مصری به خصوص خانواده‌های نجیب، در صبح، صبحانه را با هم نمی‌خوردند. مرد خانواده صبحانه را تنها می‌خورد. خدمتکاران بعد از اینکه او حمام کرد صبح را برای او می‌آوردند. زنان نیز، به نوبه خود، صبحانه خود را یا در زمان آرایش و یا بعد از آن می‌خوردند. اعضای خانواده بعدازظهر و یا شب دور یک میز جمع می‌شدند. ضمنا باید گفت که، آبجو نقش مهمی در غذاهای مصریان باستان ایفا می‌کرد.

۹- نشان دادن مومیایی چوبی برای مهمانان در طول مهمانی

درباره زندگی مصریان باستان

تصویری که توسط Edwin Longsden کشیده شده است «یک جشن مصریلن باستان» را نشان می‌دهد که بخشی از آن شما می‌توانید در تصویر بالا ببینید. این نقاشی صحنه‌ای عجیب و غریب را نشان می‌دهد که خدمتکاران مومیایی را در مقابل مهمانان مهمانی بزرگ می‌کشند. مومی به نظر واقعی می‌آید پس چه اتفاقی آنجا می‌افتد؟

به گفته Herodotus، شمایل چوبی که نمادی از یک فرد مرده است، به مهمانان نشان داده می‌شود تا به آنها زودگذر بودن زندگی را گوشزد کنند. این کار با کلمات زیر انجام می‌شد: “به او نگاه کنید، از نوشیدنی و زندگی خود لذت ببرید، زیرا شما پس از مرگ همانند این مومیایی خواهد شد!”

۸- گرایشیی خاص نسبت به کفش

درباره زندگی مصریان باستان

مصری‌ها بیشتر پابرهنه راه می‌رفتند، حتی فرعون‌ها نیز این کار را انجام می‌دادند؛ آنها یک بنده ویژه داشتند که وظیفه نگه داشتن صندل برای آنها را به عهده داشت. نجیب زادگان اغلب کف صندل‌های خود را با نام و چهره دشمنانشان تزئین می‌کردند تا بتوانند با راه رفتن آنها را زیر پاهایشان لگدمال کنند.

همچنین صندل‌ها پاپوش‌هایی بودند که فرد در زندگی پس از مرگ خود به آن نیاز داشت، به همین دلیل همیشه در مکان‌هایی در نزدیکی جسد مرده صندل‌ها را قرار می‌دادند. صندل فراعنه اغلب از طلا ساخته شده است؛ با این حال، در زندگی واقعی، قدم برداشتن با صندل‌هایی از جنس طلا کاری سخت است.

۷- عشق به حیوانات خانگی 

درباره زندگی مصریان باستان

مصریان باستان یکی از اولین کسانی بودند که حیوانات را به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می‌کردند. همه ما می‌دانیم چقدر به گربه‌علاقه داشتند، اما سگ‌ها، لک‌لک‌ها، شاهین‌ها و میمون‌ها نیز در لیست علاقه‌مندی‌های آنها بودند (نگاهی به تصویر سمت چپ بیندازید که در آن مرد به یک سگ از دهانش آب می‌دهد که احتمالا کاسه‌ای دم دستش نبوده است). بر اساس برخی شواهد، از میمون‌ها و سگ‌ها برای کمک به سربازان مصر استفاده می‌شده است.

حیوانات خانگی برای مصریان باستان به همان اندازه که امروز برای ما اهمیت دارند اهمیت داشتند. صاحبان حیوانات می‌خواستند حیوانات خانگی خود را در حیات پس از مرگ نیز ببینند؛ به همین دلیل پس از مرگشان حیوانات خانگی آنها را مومیایی می‌کردند تا بعدا در آرامگاه صاحبانشان قرار گیرند.

۶- زنان مصری پوشیدن لباس‌های باز را دریغ نمی‌کردند

درباره زندگی مصریان باستان

لباسی که زنان مصری آن را می‌پوشیدند، کالاسیریس، لباسی تنگ با یک یا دو بند نامیده می‌شد. در زمان مصریان باستان پوشیپدن لباس زیر شروع شد، بنابراین باعث شد تا آنها را در معرض نمایش قرار دهند. پوشیدن این مدل لباس‌ها نه تنها توسط خدمتکاران، زنان ساده در سطح متوسط، زنان روحانی (مثل تصاویری که در سمت راست) پوشیده میشد، بلکه توسط زنان نجیب‌زاده را آنها را می‌پوشیدند. همچنین، الهه‌هایی مانند نفرتاری، عکسی که می‌توانید در سمت چپ ببینید، کالاسیریس را به تن می‌کردند. پوشیدن لباس‌های باز شرم آور نبود و نمونه‌هایی پوشیده‌تر از این مدل‌ها نیز وجود داشت.

۵- رقصنده‌ها خود را با لباس نمی‌پوشاندند

درباره زندگی مصریان باستان

رقصنده‌های زن در مصر باستان از لباس‌های شفاف و گاهی بدون لباس ظاهر می‌شدند. آنها ممکن بود فقط یک دامن یا کمربند داشته باشند. رقصندگان مرد علاوه بر این، خود را با پیش اندازی می‌پوشاندند. به نظر می‌رسد که رقص در مصر باستان بسیار مهمتر از لباس بوده است. با این حال، رقصنده‌های هر دو جنس برای جبران بی‌لباس خود را با آرایش موهایشان، طلا و جواهر و عطر می‌آراستند.

۴- تاج‌های معطر

درباره زندگی مصریان باستان

مصری‌ها توجه زیادی به عطر داشتند و یکی از راه‌هایی که آن را با خود همراه می‌ساختند، به سر گذاشت تاج‌های مخروطی شکل معطر بود. تاج‌ها از موم یا دمبه مخلوط شده با نوعی صمغ، روغن دارچین و سایر مواد معطر ساخته می‌شدند. این مخروط‌ها درست روی سرشان قرار می‌گرفت که به کلاه گیس‌های آنها با روبان وصل می‌شدند. در آب و هوای گرم مصر، موم یا دمبه مخلوط شروع به ذوب شدن می‌کرد که عطر آن در اطراف فرد پخش می‌شد. علاوه بر این، روغن‌های روی این تاج‌ها باعث دفع حشرات می‌شد.

۳- مدل موی مخصوص بچه‌ها

درباره زندگی مصریان باستان

مصری‌های باستان، به ویژه نجیب‌زادگان، موهایشان را از ته می‌تراشیدند و کلاه گیس بر سر می‌گذاشتند. همانطور برای کودکان، هر دو جنس هم پسرها و هم دخترها یک طرف از مو را می‌تراشیدند و یک طرف مو را باقی می‌گذاشتند. این مدل مو را “مو کنار بسته شده ” می‌نامیدند و اولین بار با رسیدن به سن جوانی انجام می دادند.

شما می توانید این مدل مو را در نقاشی‌های کشیده شده بر روی آرامگاه فردی عالی‌رتبه به نام Nebamun ببینید. این نقاشی از Nebamun، همسرش (شخصی که با تاج روی سر دیده می‌شود) و یکی از ۳ دخترش با مدل موی ” کنار بسته شده” را نشان می‌دهد. بعضی‌ معتقدند که این مدل مو باعث جلوگیری از ظهور شپش می‌شود، اما همچنین ممکن است هدف آن عمدتا مقدس بودن آن باشد.

۲٫ آبجو در آن زمان خیلی مهم بود که از آن برای پرداخت حقوق استفاده می‌شد

درباره زندگی مصریان باستان

مصری‌ها معتقد بودند که اویریس، خدای زندگی پس از مرگ است که چگونگی دمیدن آبجو را به آنها آموزش داده است. با این حال، دمیدن در اینجا درست نیست زیرا آنها با استفاده از روش سرد، آبجو را درست می‌کردند. مزه آبجو باستانی، احتمالا مردم مدرن را متعجب خواهد کرد؛ زیرا به اندازه شیر غلیظ، ترش و کمی تلخ‌تر بوده است و تشنگی را کاملا برطرف می‌کرده است. همانطور که در تصویر می‌بینید، مصری ها مجبور بودند از یک نی استفاده کنند تا پوسته‌های قطعات ذرت که برای ساخت آبجو استفاده می‌شده را نبلعند.

آبجو همراه با نان سور می‌شده که به سربازان، مقامات و سازندگان اهرام داده می‌شده است. حتی فرعون‌ها هنگامی که ازدواج می کردند، تعهدی کتبی امضا می‌کردند که هر روز ۱۰ قطعه نان و ۲ بطری آبجو را به همسرشان بدهند.

۱- پرتره‌های مراسم تشییع جنازه

درباره زندگی مصریان باستان

پس از آنکه مصر یتحت تصرف امپراتوری روم شد، بسیاری از سنت‌های مصر باستان تغییر یافتند. به عنوان مثال، ماسک‌های مراسم تشییع جنازه جایگزین مومیایی فایوم شدند(تصاویر بالا). با تشکر از آب و هوای گرم و خشک مصر، پرتره‌های جنازه به خوبی حفظ می‌شدند. آنها به ما اجازه می‌دهند ببینیم که مردم آن دوران، مانند مصری‌ها که آداب و رسوم رومیان و هلنز را گرفته بودند و فرزندان Ptolemies، چگونه بودند.

در حقیقت، پرتره جوانی مردگانی را نشان می دهد که سال‌ها قبل از فوتشان کشیده شده بود. زیورآلات با دقت بسیار زیاد رنگ آمیزی شده بودند، زیرا اعتقاد بر این بود که یک فرد متوفی به اینها در زندگی پس از مرگ نیاز دارند. حدود ۹۰۰ پرتره که تا زمان فعلی جان سالم به در برده اند وجود دارد و حتی امروز ما را به روشنایی رنگ‌هایش خیره می‌کند.

نمای اهرام ثلاثه از قاهره چگونه است؟

درباره زندگی مصریان باستان

امروزه اهرام‌ها کمی از آنچه که ما تصور می‌کنیم متفاوت‌تر است. تصویر بالا نمایی است از اهرام ثلاثه از یکی از خیابان‌های قاهره.

کدام یک از این واقعیت‌های گفته شده درباره مصریان باستان بیشتر شما را شگفت زده کرد؟ در نظرات در مورد آن به ما بگویید.

منبع: brightside


مقالات بیشتر:

مصریان باستان معتقد بودند که چترها شاهانه بودند و سایه آنها مقدس بود

کارهای بامزه‌ای که توسط فناوری از بین رفته است

عجیب و غریب ترین مرگ های تاریخ

۱۱ واقعیت جالب در مورد امپراتوری پارسی

حقایقی جالب درباره زبان فارسی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.