آیلتس چیست؟‌ هر آنچه که درباره آزمون آیلتس باید بدانیم

گرفتن مدرک آیلتس یکی از دغدغه‌های امروز تمام جوانان و آن دسته از افرادی است که قصد مهاجرت دارند. بسیاری از آنها دوست دارند برای ادامه تحصیل به یکی از دانشگاه های خارج از کشور بروند، برخی دوست دارند کشوری دیگر را برای کار انتخاب کنند و افرادی نیز دوست دارند تا باقی عمر خود را در کشوری دیگر زندگی کنند.

در این مقاله نگاهی به هر آنچه که درباره آزمون آیلتس باید بدانیم، خواهیم انداخت. همراه وینوک باشید.

آزمون آیلتس

آیلتس واژه‌ای گرفته شده از (International English Language Testing System) است که معنای آن سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است. این آزمون از باارزش‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که به طور گسترده در سراسر جهان برگزار می‌شود.

هنگام انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت باید بین آزمون آیلتس و تافل آن آزمونی را انتخاب کرد که اولویت بیشتری دارد. دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزارکنندگان این آزمون هستند. 

نمره بندی این آزمون از ۰ تا ۹ سطح است که به‌طور معمول سطح ۵ نمره‌ای متوسط و ۶ به بالا نمره‌ای خوب محسوب می‌شود. 

اما هستند دانشگاه‌هایی که سطح قبولی آیلتس در آنها حداقل سطح ۷ است که دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه هاروارد نمونه‌ای از این دانشگاه‌ها هستند.

این موضوع مشخص می‌کند که هر دانشگاه یا کشوری برای پذیرش یک میزان نمره‌ای را مشخص می‌کند و باید گفت که برای قبولی در اکثر آنها حداقل نمره باید ۶٫۵ باشد یعنی نمره هر بخش نباید از ۶ کمتر باشد. اما برای مثاال در نمونه‌های مهاجرت، کانادا برای پذیرش مهاجر نمره در هر چهار قسمت امتحان IELTS را حداقل ۷ قرار داده است.

آزمون آیلتس دارای دو گونه آکادمیک (دانشگاهی) و جنرال (عمومی) است که گونهٔ برای ورود به دانشگاه‌ها گونه آکادمیک مورد نیاز است.

چرا آیلتس باید داشته باشیم؟

امروزه بطور متوسط حدود ۲۰۲ میلیون نفر در جهان آزمون آیلتس می‌دهند و بسیاری از دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و سازمان و نهادهای غیر دولتی، مدرک آیلتس را معتبر دانسته و از آن برای سنجش میزان سواد زبان فرد استفاده می‌کنند و در واقع می‌توان گفت که جایگزین آزمون تافل شده است. 

آزمون آیلتس غیر از سنجش دانش زبانی، سطح آگاهی‌های دیگر و مواردی نظیر IQ، دقت و سرعت عمل فرد را نیز می‌سنجد. 

با داشتن این مدرک می‌توان فهمید که سطح عمومی زبان شما بر روی ۴ مهارت به چه صورت است. زیرا نمره نهایی بر اساس میانگین هر ۴ مهارت مشخص می‌شد. 

هزینه آزمون آیلتس چقدر است؟

طبق اعلام سازمان سنجش هزینه آزمون آیلتس در سال ۲۰۱۸ معادل با ۲ میلیون و ۷۹۵ هزار تومان خواهد بود. این نرخ برای سال ۹۸ پس از افزایشی شدید به حدود ۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسیده است. 

قیمت قطعی هر آزمون توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود که در وصرت افزایش قیمت داوطلبان میبایست مبلغ مابه التفاوت را به حساب سازمان سنجش وریز کنند و همچنین اگر قیمت پایین بیاید، مراکزی که مجری برگزار کننده تور هستند پول را برمی گردانند. بنابراین قیمت آزمون تا زمانی که سازمان سنجش اطلاعیه‌ای مبنی بر افزایش یا کاهش قیمت اعلام نکرده باشد هزینه آزمون، همان هزینه‌ای است که اعلام شده است.

اگر برای شرکت در آزمون آیلتس در یکی مراکز  رسمی داخل  کشور ثبت نام بکنید قیمت آن به نسبت ثبت نام درخارج از کشور کمتر خواهد شد. متن اطلاعیه سازمان سنجش درباره قیمت آزمون در سال ۹۸ به شرح زیر است:

پیرو اطلاعیه مورخ ۹۷/۰۵/۳۰، به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون‌های زبان بین المللی آیلتس می‌رساند، همانطور که در سایت‌های ثبت نامی مراکز مجری آزمون آیلتس و نیز سایت سازمان سنجش آموزش کشور آمده است، وجه واریزی از سوی داوطلبان جهت ثبت نام در آزمون آیلتس، به صورت علی الحساب می باشد، و این بدان معناست که چنانچه تغییراتی در نرخ ارز صورت گیرد مراتب اطلاع رسانی خواهد شد، تا قبل از تاریخ زمان آزمون، مابه التفاوت نرخ قطعی ثبت نام محاسبه و از داوطلبان اخذ و یا به آنان عودت داده می‌شود.
لذا با توجه به تغییرات نرخ ارز (براساس محتویات سایت نیما مورخ ۹۸/۰۴/۰۹)، و نیز سایر هزینه‌های مربوطه، مبلغ ثبت نام در آزمون آیلتس، توسط سازمان سنجش آموزش کشور محاسبه و از مبلغ ۲۷.۹۵۰.۰۰۰ ریال به مبلغ ۳۰.۵۰۰.۰۰۰ ریال معادل سه میلیون و پنجاه هزار تومان افزایش و تعیین شده است. مبلغ مذکور از تاریخ ۹۸/۰۴/۱۵ توسط مراکز مجاز برگزاری آزمون آیلتس قابل اجرا است.

اما طبق اطلاعیه جدید سازمان سنجش در مورد قیمت آزمون شاهد این هستیم که قیمت امتحان آیلتس طی چند ماه اخیر رشد بیش از دو برابری داشته است.

ثبت نام آزمون آیلتس

برای ثبت نام در آزمون آیلتس باید مراحل زیر را انجام دهند و مدارکی مورد نیاز را داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آزمون آیلتس:

 • ارائه عکس رنگی زمینه سفید
 • ارائه پاسپورت یا کارت ملی

اگر برای بار اول یا بیشتر است که این آزمون را انجام می‌دهید باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • فرم ( IELTS Application Form) را از سایت مراکز مربوطه دانلود کرده و سپس آن را پر کنید و روز آزمون SPEAKING یا آزمون کتبی همراه خود ببرید.
 • درصورتی که قبلا آزمون داده‌اید، کارنامه آزمون قبلی خود را برای ارائه داشته باشید

 برای آشنایی بیشتر با نحوه ثبت نام در مراکز  برگزاری آزمون آیلتس (IELTS)  به توضیحاتی که در قسمت زیر ارائه داده شده است، توجه کنید.

به گفته سازمان سنجش:

سازمان سنجش تنها مرجع صادرکننده مجوز فعالیت جهت برگزاری آزمون های بین المللی در ایران می باشد و فعالیت مراکزی که از این سازمان مجوز اخذ نکرده اند فاقد اعتبار و غیرقانونی می باشد.

اسامی مراکزی که مجوز برگزاری آزمون IELTS را از این سازمان دریافت کرده اند به شرح زیر است. بدیهی است که مجوز سازمان صرفا جهت برگزاری آزمون IELTS می باشد و فعالیت های دیگر این موسسات منوط به اخذ مجوزهای جداگانه از مراجع ذیصلاح است.

مراکز اعلام شده توسط سازمان سنجش آیلتس تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش، موسسه فرهنگی و هنری ایرسافام، موسسه آموزش عالی آزاد پروشات نوین و موسسه پارسیان می‌باشند که با مراجعه به وبسایت این مراکز می‌توانید در آزمون آیلتس ثبت نام کنید.

منابع آزمون آیلتس

مطمئنا منابع بسیاری برای آزمون آیلتس وجود دارد که ما باید از میان آنها بهترین‌ها را انتخاب کنیم. در اینجا نمونه‌هایی کاربردی برای آزمون آیلتس را عنوان می‌کنیم.

 • کتاب‌های MINDSET FOR IELTS از انتشارات کمبریج
 • کتاب THE OFFICIAL CAMBRIDGE GUIDE TO IELTS
 • کتاب‌های آیلتس کمبریج
 • مجموعه منابع آزمون آیلتس CAMBRIDGE IELTS
 • کتاب ESSENTIAL WORDS FOR THE IELTS
 • کتاب OXFORD WORD SKILLS-IDIOMS AND PHRASAL VERBS
 • کتاب GET READY FOR IELTS SPEAKING
 • کتاب GET READY FOR IELTS LISTENING

این منابع تنها بخش کوچکی از منابع بسیار موجود برای آزمون آیلتس است که برای موفقیت در آزمون آیلتس باید بخوانیم.

مدرک آیلتس

آیلتس یا مدرک بین المللی صلاحیت در زبان انگلیسی معیاری جهت سنجش دانش زبان انگلیسی اشخاصی است که قصد زندگی، کار و تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارند.

در این امتحان سطح زبان انگلیسی داوطلبان در چهار توانائی شنیداری (Listening)، خوانداری (Reading)، نوشتاری (Writing) و گفتاری (Speaking) سنجیده می‌شود.

دانشگاه‌های کشورهای مختلف انگلیسی زبان مانند کانادا و استرالیا آزمون آیلتس را آزمونی معتبر می‌شناسند. که البته برای مهاجرت به به این کشورها داشتن مدرک آیلتس از الزامات است.

سوالات این آزمون از ساده تا سخت طراحی شده است و شرکت‌کنندگان برای کسب نمره بالا باید به آنها با دقت پاسخ دهند. هر بخش از امتحان نمره‌ای بین صفر تا ۹ دارد که برای محاسبه نمره‌ی کلی معدل‌ چهار نمره از چهار بخش امتحان گرفته می‌شود. 

نحوه دادن این آزمون به این ترتیب است که ابتدا در روز امتحان به سوالات شنیداری سپس به سوالات خوانداری پاسخ داده می‌شود و بعد به سوالات نوشتاری پاسخ داده می‌شود.

قسمت گفتاری نیز در روز امتحان زمانش مشخص می‌شود و به اطلاع شرکت کنندگان می‌رسد. امتحان آیلتس نیز همانند امتحان کنکور قانون استفاده از مداد را دارد و داوطلب حق استفاده از خودکار یا خودنویس را ندارد.

برای دریافت نتایج خود فرد باید به صورت حضوری به مرکز اعلام شده در هنگام ثبت نام مراجعه کند و معمولا نتایج دو هفته پس از آزمون اعلام می‌شود. برای ارسال کارنامه آیلتس به برخی از دانشگاه‌ها باید توجه کنید که اکثر دانشگاه‌ها اگر کارنامه آیلتس بیشتر از دو سال از تاریخ آن گذشته باشد، آن را قبول نمی‌کنند. پس یعنی هر کارنامه آیلتس یک تاریخ انقضایی دارد.

نکته‌های موفقیت در آزمون آیلتس که باید بدانیم

نکات بسیاری هستند که به شما در اجرای موفقیت آمیز آزمون آیلتس بسیار کمک می‌کنند. در اینجا برخی از آنها را عنوان می‌کنیم.

 • افرادی که قصد مهاجرت دارند، احتیاجی به مدرک آکادمیک ندارند و آیلتس جرنال با نمره ۶ کافی است.
 • مطالعه هدفمند را در دستور کار خود قرار دهید. از میزان نمره قبولی خود باخبر شوید و به اندازه مورد نیاز برای آن وقت بگذارید.
 • آیلتس بر اساس چهار مهارت (Listening-Reading-Writing-Speaking) بنا شده است نه فقط یک مهارت نیست.
 • چیزی به اسم آیلتس تضمینی وجود ندارد. باید بدانید که بهترین تضمین مطالعه و تمرین بسیار است.
 • موکول کردن ثبت نام به هفته‌های پایانی می‌تواند سبب استرس شود.
 •  آزمون آیلتس یک امتحان استاندارد است و برای موفقیت در آن باید بر تست رنی نیز تسلط داشته باشید.
 • مدرک آزمون آیلتس تنها ۲ سال اعتبار دارد. پس برنامه‌ریزی خود را بر اساس این بازه زمانی انجام دهید.
 • این که آزمون گفتاری شما، قبل یا بعد از آزمون کتبی صورت پذیرد در نمره نهایی تاثیر ندارد.
 • کسب نمره بالا در مهارتهای Listening و Reading بسیار سخت است.

 • برای تقویت مهارت شنیداری میبایست زیاد گوش کنید. به فایل‌های موسیقی، فیلم‌ و صحبت‌های انگلیسی بسیار گوش کنید. انگلیسی را با لهجه‌های مختلف و موضوعات گوناگون بگوش دهید تا مهارت شنیداری خود را تقویت کنید.
 • برای کسب نمره ۶.۵ در امتحان Speaking کافیست که روان صحبت کنیم.
 • برای کسب نمره عالی در نوشتاری باید مقالات بسیار بخوانید. از نوشتن، نترسید.
 • ۶ ماه زمان برای رسیدن به موفقیت و نمرات بالا لازم است.
 • در گرامر باید تسلط بالا داشته باشید.
 • آزمون های آزمایشی در ماه های آخر را در برنامه خود قرار دهید.
 • برای موفقیت در آزمون باید دایره لغات بالایی داشته باشید.
 • برای کسب نمره بالاتر از ۶.۵ یا ۷ در آزمون آیلتس باید سطح زبان انگلیسی Upper intermediate را داشته باشید.
 • برای بخش گفتاری و نوشتاری آزمون آیلتس میبایست یک پارتنر داشته باشید. از یک پارتنر عالی غافل نشوید.

کلاس‌های آیلتس

مطمئنا برای اینکه بتوانید نمره قبولی را کسب کنید باید با بهترین شیوه‌های آموزشی خود را برای این امتحان آماده کنید. ممکن است با تمرین در خانه نتوانید به بهترین حالت ممکن یادگیری برسید و باید خود را در تمام موارد آزمون آماده کنید. 

یکی از بهترین راه‌هایی که برای داشتن نمره خوب در آیلتس پیشنهاد می‌شود شرکت در بهترین کلاس‌ها است. برای اینکه بتوانید بهترین کلاس آموزشی را پیدا کنید باید چند نکته را مد نظر داشته باشید.

برای این بخش خود مردم هستند که بهترین کلاس‌ها را انتخاب می‌کنند اما شرایطی وجود دارد که این کلاس‌ها را می‌توان از آنها انتخاب کرد.

۱- اساتید کلاس‌ها
۲- کیفیت تدریس آنها
۳- نوع و کیفیت آزمون‌هایی که در کلاس برگزار می‌شود
۴- نحوه کار کردن بر روی تمامی مهارت‌ها آزمون (writing ،Reading ،Listening و Speaking)
۵- تجهیزات و محیط کلاس (روش‌های آموزش، متدها و روش‌ها)
۶- اعتبار موسسه آموزشی 
۷- میزان هزینه دریافتی به نسبت کیفیت مطالب ارائه شده


عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
میتونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
۹ دیدگاه
 1. مجید دلارام

  گرفتن مدرک آیلتس واقعا گرون شده ..کم کم باید ۸ تومن هزینه کنی…

  1. لیلا

   واقعا چرا فکر میکنید اینقده گرونه؟؟
   هزینش سه میلیون و هفتصد هزار تومانه من تازه ایلس گرفتم
   هرینه کلاس ها بالاست وگرنه خود امتحان این قیمته تا سال ۲۰۲۰ نهایتا بشه ۴ملیون تومان

 2. مارال

  حالا اومدیم و آیلتس هم گرفتیم هیچ سفارتی ویزا نمیده واسه رفتن کلی دردسر داره

 3. مریم

  اگر قرار باشه اینقدر برای یه آزمون خرج کنیم که یه کسب و کار همین جا راه میندازیم و بیخیال رفتن میشیم

  1. علی

   راه انداختن کسب و کار مگه فقط به پوله؟

   1. مریم

    نه ولی مهم که هست

  2. MmdShdw

   تو بهم بگو با ۴-۵ تومن چه کسب و کاری میتونی راه بندازی تا بهت بگم
   فوقش بتونی یخ در بهشت یا بامیه بفروشی

 4. فرهان

  قیمت ۲۰۱۹ مشخص نشده که شما هنوز قیمت ۲۰۱۸ رو زدین

 5. مرتضی

  الان که همه تب رفتن به خارج از کشور و مهاجرت رو دارن مطمئنا بازم گرون تر از این حرفا میشه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.