معرفی کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ نوشته بلین هاردن

درباره‌ی کره‌شمالی کتاب‌های زیادی نوشته شده است. یکی از مهم‌ترین و تکان‌دهنده‌ترین این کتاب‌ها «فرار از اردوگاهِ ۱۴» ا‌ست که چند سال پیش منتشر شد و حیرت همه را برانگیخت.

فرار از اردوگاه ۱۴ از طریق داستان تکان دهنده‌ی حبس و فرار شگفت انگیز “شین” اسرار تمامیت خواه‌ترین حکومت جهان را افشا می‌کند. شین چیزی از وجود تمدن نمی‌دانست؛ او مادرش را رقیبی برای غذا نگا می‌کرد، نگهبانان او را خبرچین بار آورده بودند و او را مجبور به تماشای اعدام مادر و برادرش کرده بودند.

این کتاب سرگذشت شین این گنون است که در مخوف‌ترین اردوگاه کار اجباری در کره‌ شمالی یعنی اردوگاه ۱۴ به دنیا آمد و تنها انسانی‌ست که توانسته از آن‌جا فرار کند. در این کتاب علاوه بر روایتِ سرگذشت او تصویری غیرِ شعاری درباره‌ی کره‌ی شمالی و هم‌چنین اوضاع گاه نامساعدِ انبوه فراریانِ شمالی به کره‌ی جنوبی روایت شده که تکان‌دهنده است.

این‌که بسیاری از ایشان در مقابل جامعه‌ی پیشرفته‌ی کره‌ی جنوبی شوکه و از نظر روانی ویران می‌شوند. اردوگاه ۱۴ بنابر اخبارِ سازمان ملل یکی از اردوگاه‌هایی‌ست که در آن خانواده‌های به زعم حکومت خطرناک نگهداری می‌شوند. در آن‌جا امکانات انسانی زیرِ صفر گزارش شده و معمولا کسی به میان‌سالی نمی‌رسد.

روزنامه‌نگار آمریکایی هاردن با جمع‌آوری انبوهی اطلاعات و قراردادن «این‌گئون» در محور روایت تلاش کرده تصویری شفاف از این اردوگاه به دست دهد. این کتاب پس از انتشار فروش بالایی به دست آورد و خشم مقامات کره‌ی شمالی را برانگیخت. در ابتدای کتاب می‌خوانیم:

 معرفی کتاب فرار از اردوگاه 14

«اولین خاطره‌ی او یک اعدام است. همراه با مادرش به طرف مزرعه‌ی گندمی در نزدیک رودخانه‌ی تائِدونگ می‌رفت که نگهبانان در آن‌جا چند هزار زندانی را گرد‌هم آورده بودند. پسرک که به خاطر جمعیت هیجان‌زده بود، از میان پاهای بزرگ‌سالان راهش را به ردیف جلو خزید و دید که نگهبان‌ها مردی را به تیرکی چوبی می‌بندند.

شین این‌گِئون چهارساله بود و بسیار کوچک‌تر از آن‌که از سخنرانی پیش از اعدام سر‌نگهبان سر در‌ بیاورد. در اعدام‌های فراوانی که در سال‌های آینده اتفاق می‌افتادند او به سخنرانی سرنگهبان گوش خواهد داد که به جمعیت می‌گوید به زندانی در آستانه‌ی مرگ «رستگاری» از طریق کار با اعمال شاقه پیشنهاد شد، اما او این سخاوتمندی حکومت کره‌‌شمالی را رد کرد.

نگهبانان برای جلوگیری از ناسزا‌گویی زندانی به حکومتی که می‌خواهد جانش را بگیرد، دهان او را پر از سنگ‌ریزه ‌کردند و سرش را با پارچه‌ای ‌پوشاندند.

معرفی کتاب فرار از اردوگاه 14

در اعدام اول، شین دید که سه نگهبان هدف‌گیری کردند و هر کدام سه‌بار ماشه را چکاندند. صدای شلیک تفنگ‌ها پسرک را ترساند و او سریعاً به عقب جست. اما از همان عقب بالا‌و‌پایین می‌پرید تا ببیند نگهبانان به سمت بدن آغشته‌به‌خون می‌روند و آن را در پارچه‌ای می‌پیچند و به‌زحمت آن را در گاری می‌گذارند.

در اردوگاه ۱۴ که زندانی برای دشمنان سیاسی کره‌‌‌‌ی شمالی است، تجمع بیش از دو نفر ممنوع است مگر مواقع اعدام. همه باید در این مراسم شرکت کنند. در اردوگاه کار اجباری از اعدام در ملأعام و ترس حاصل از آن برای درس عبرت استفاده می‌شد»

نویسنده: بلین هاردن

ترجمه: مسعود یوسف حصیر چین

انتشارات: چشمه

تعداد صفحات: ۲۲۹

قیمت: ۱۸۰۰۰ تومان

من واقعا از خواندن این کتاب لذت بردم و به شما هم توصیه میکنم حتما این کتاب را مطالعه کنید و اگر هم خوندین اش…..حتما نظر خود را با ما در میان بگذارید.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.