۹ اپلیکیشن خطرناک اندروید که بهتر است پاک شوند

گوگل پلی محل خوبی برای توسعه دهندگان نوظهوری است که می‌خواهند اپلیکیشن‌های مختص خود را درست کنند. اما، متاسفانه، همه آنها نیت خوبی ندارند. برخی از برنامه‌ها می‌توانند اطلاعات خصوصی شما را جمع آوری کنند، آنها را به اشتراک بگذارند و حتی پول را از حساب بانکی شما سرقت کنند.

در این مقاله  لیستی از برنامه‌های مشکوک را ارائه خواهیم داد. شماره ۵ در این لیست باید هم اکنون حذف شود. همراه وینوک باشید.

۱- اپلیکیشن‌های آب و هوا

9 اپلیکیشن خطرناک اندروید

برنامه‌های آب و هوایی در ابتدا بسیار محبوب بودند، اما کشف شد که در بسیاری از آنها ویروس‌هایی وجود دارد. به عنوان مثال، یک مورد زمانی بود که یک برنامه آب و هوایی دارای ویروس تروجان بود که اطلاعات صاحب تلفن را جمع و برای مهاجمان می‌فرستاد. در بیشتر موارد، این اپلیکیشن‌ها به سمت اطلاعات کارت‌های اعتباری حمله‌ور می‌شدند. امروزه محبوبیت برنامه‌های آب و هوایی کاهش یافته است. امروزه برای بررسی پیش بینی‌های آب و هوایی مرورگر بسیار ساده‌تر و سریع‌تر است.

۲- شبکه‌های اجتماعی

9 اپلیکیشن خطرناک اندروید

این برنامه‌ها نیز بسیار محبوب شدند و بسیار سریع محبوبیت خود را از دست دادند. در این مورد، هکرها هیچ ارتباطی با آنها ندارند، مشکل این برنامه‌ها فقط این است که برنامه‌ها انرژی زیادی مصرف می‌کنند و باتری گوشی را از بین می‌برند، بنابراین گوشی‌های هوشمند کند می‌شوند. به عنوان مثال، بسیاری از کاربران فیس‌بوک معتقدند استفاده از نسخه موبایل این اپلیکیشن بسیار راحت‌تر از نسخه اصلی آن در وب است.

۳- بهینه سازان

9 اپلیکیشن خطرناک اندروید

کار Clean Master، و دیگر بهینه سازان مانند این اپلیکیشن پاک کردن حافظه کش و حذف برنامه‌های غیر ضروری در حال اجراست. با این حال، اکثر گوشی‌های مدرن این برنامه را در سیستم خود دارند که باعث می‌شود این برنامه‌ها بی‌فایده باشند. آنها همچنین عمر باتری را کوتاه‌تر می‌کنند. با نصب این اپلیکیشن‌ها سیستم را سریع‌تر نمی‌کنید، فقط آن را کند کرده و به عنوان جایزه تبلیغات دریافت خواهید کرد.

۴- مرورگرهای داخلی

9 اپلیکیشن خطرناک اندروید

مرورگرهای داخلی اغلب در سیستم تلفن نصب هستند و عمدتا آهسته و بسیار محبوب نیستند. در اغلب موارد مرورگرهای داخلی در هنگام کلیک روی یک لینک باز می‌شوند. این مرورگرها بر خلاف، به عنوان مثال، گوگل کروم، از اطلاعات محافظت نمی‌کنند و عملکرد سیستم را کاهش می دهند.

۵-  آنتی ویروس از توسعه دهندگان ناشناخته

9 اپلیکیشن خطرناک اندروید

برنامه‌‌های آنتی ویروس موبایل زمانی شروع به فعالیت کردند که هک کردن گوشی‌ها و سرقت اطلاعات آغاز شد. پس از آن، هکرها یک ایده عالی داشتند و برنامه‌های آنتی ویروس خودشان را روانه بازار کردند. این برنامه‌ها می‌توانند اطلاعات شخصی کاربر را سرقت کنند و حتی تلفن را کاملا مسدود کنند.

۶- مرورگرهایی با ویژگی‌های اضافی

9 اپلیکیشن خطرناک اندروید

این دسته شامل مرورگرهایی با ویژگی‌های خاص مانند تماشای ویدئو است. با این حال، چنین برنامه‌هایی دو معضل جدی دارند. اول، تبلیغات در این برنامه‌ها بسیار زیاد است. تبلیغات بسیار آزار دهنده هستند و سیستم را بسیار کند می‌کند. دوم، این برنامه‌ها نیاز به دسترسی به بسیاری از بخش‌های سیستم، حتی مدیریت تماس‌ها دارند. این باعث می شود که بسیار ناامن باشند.

۷- برنامه‌هایی برای افزایش مقدار RAM

9 اپلیکیشن خطرناک اندروید

برنامه‌هایی که ادعا می‌کنند می‌توانند مقدار RAM را افزایش دهند، بهینه‌ساز هستند. آنها فقط می‌توانند حافظه پنهان را به صورت موقت پاک کنند و امروزه همه گوشی‌ها این توانایی را دارند. درباره RAM باید گفت که بیشتر از میزان توان گوشی قادر به بالا بردن RAM نیستید. این برنامه‌ها برای بالا بردن میزان RAM نیستند، بلکه می‌توانند به راحتی به اطلاعات شما دست یابند.

۸- دروغ سنج

9 اپلیکیشن خطرناک اندروید

شما نمی‌توانید این برنامه‌ها را جدی بگیرید زیرا فقط برای سرگرمی ایجاد شده‌اند. شاید در آینده، اگر تمام گوشی‌های همراه به سنسورهای بیومتریک مجهز شوند، قادر به خواندن تغییر ضربان قلب هنگام پاسخ دادن به سوالات خواهند بود. اما اکنون اپلیکیشن‌های دروغ سنج در گوشی‌ها مانند توپ‌های کریستال مفید هستند. این برنامه‌ها نیز درست مانند برنامه‌های مشابه، عمر باتری را کوتاه می‌کنند. همچنین این برنامه‌ها برای نصب احتیاجی به دسترسی به اطلاعات شخصی ندارند. بنابراین، اگر یک برنامه مانند این از شما درخواست دسترسی به اطلاعات کرد از نصب آن خودداری کنید.

۹- برنامه‌های یکپارچه سازی

9 اپلیکیشن خطرناک اندروید

برنامه‌های یکپارچه ساز در زمان آغاز به کارشان بسیار محبوب بودند، زیرا آنها همانند برنامه‌های مشابه در رایانه‌ها بودند. اما بر روی گوشی‌های هوشمند هیچ هارد دیسکی وجود ندارد که این برنامه‌ها آنها را مرتب و یکپارچه سازد. این برنامه‌ها تنها می‌توانند درباره تحلیل فضای اشغالی هر برنامه بکار روند. علاوه بر این، برنامه‌های یکپارچه ساز (Defragmentation) نیز از منابع اطلاعاتی گوشی شما استفاده می‌کنند و می‌توانند به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کنند.

با توجه به افزایش روز به روز اپلیکیشن‌ها، حتی گوگل نمی‌تواند ایمنی تمام برنامه‌های جدید را ردیابی و بررسی کند. بنابراین، ایمنی دستگاه شما بیشتر به خود شما بستگی دارد. اگر شما نیز با اپلیکیشن‌های مخرب رو به رو شدید در قسمت نظر آنها را با ما در میان بگذارید.

منبع: brightside


سایر مقالات:

 چرا حروف بر روی صفحه کلید کامپیوتر به ترتیب حروف الفبا مرتب نیستند؟

رازهایی که کارکنان رستوران‌های فست فودی نمیخواهند بدانید
 
 راه‌هایی برای متوقف کردن استفاده مداوم از فضای مجازی
 
 اسراری تکان دهنده از کمپانی اپل – قسمت اول