معانی پنهان نام ۱۷ کمپانی بزرگ دنیا که تا به‌حال چیزی از آنها نمی‌دانستیم

نبوغ، شانس و حتی یک اشتباه تایپی که منجر به نام گذاری برخی از معروف ترین برندهای دنیا شد. در این مقاله معنی این اسم‌ها را برای شما بیان می‌کنیم. همراه وینوک باشید.

۱- Amazon

جف بزوس اصالتا خواستار این بود که کتاب فروشی آنلاین خود را Cadabra نام گذاری کند، اما وکیل کمپانی او را قانع کرد که این نام به Cadaver شباهت زیادی دارد. این پیشگام تجارت الکترونیک Relentless.com را نیز در نظر گرفت، اما در نهایت Amazon، یعنی بزرگترین رود دنیا را انتخاب کرد.

۲- Cadillac

این سازنده ماشین های لوکس، به هنگام تاسیس در سال ۱۹۰۲، بخش هایی از کمپانی های Ford و Oldsmobile را ترکیب کرد و بعدها به دلیل خلاقیت و کیفیت بالای خود شناخته شد. نام کمپانی از ماجراجوی فرانسوی،  Antoine Laumet de la Mothe Cadillac، که شهر دیترویت را در سال ۱۷۰۱ تاسیس کرد گرفته شده است.

۳- Gatorade

در تابستان ۱۹۶۵، کمک مربی تیم فوتبال دانشگاه فلوریدا به نام تمساح ها (The Gators)، از دانشمندان دانشگاه پرسید که چرا بازیکنانش به علت گرما مریض می شوند. محققین یک نوشیدنی به وجود آوردند که مایعات و الکترولیت های از دست رفته از طریق عرق را جبران کند. آنها این نوشیدنی را به افتخار نماد خوش یمنی دانشگاه، Gatorade نامیدند.

۴- Google

یکی از بزرگترین کمپانی های تکنولوژی در دنیا ممکن است با یک اشتباه تایپی شروع شده باشد. موسس آن، لری پیچ، در یک جلسه تبادل اندیشه در استنفورد برای یک سایت فهرست سازی داده بزرگ بود. شخصی Googolplex، یکی از بزرگترین اهداد قابل وصف را پیشنهاد داد.

پیج آن را به Googol خلاصه کرد. هنگامی که قصد در بررسی موجود بودن دامین با این نام داشت اشتباها نام Google را وارد کرد. اما از این نام خوشش آمد و آن را به نام خود و بنیان گذار دیگر یعنی سرگی برین ثبت کرد.

۵- Haagen-Dazs

کارآفرینی به نام روبن ماتیوس در دهه ۶۰ میلادی این نام مبهم دانمارکی را برای برند بستنی انتخاب کرد. او کمپانی را در برانکس تاسیس کرد و بر این تصور بود که این نام، تجلی سنت ها و پیشه وری زمان های گذشته است.

۶- Kodak

جورج ایستمن، بنیان گذار دوربین ها، از هیچ به این اسم رسید. او این گونه فکر می کرد که حرف “K” قدرتمند و قاطع به نظر می آید. پس از آن تلاش ها برای این بود که ترکیبی از کلمات پیدا شود که با K شروع شوند و با همان هم به پایان برسند. حاصل نهایی Kodak بود.

۷- LEGO

لگو که در سال ۱۹۳۲ توسط کیرک کریستیانسن احداث شد، اختصاری از عبارت دانمارکی “leg godt” به معنی “خوب بازی کن” است. و نسل های متعددی از کودکان همین کار را کرده اند.

۸- Nintendo

طرفداران بر سر معنی این سیستم بازی ویدیویی محبوب به توافق نمی رسند، اما بسیاری بر این عقیده اند که این کلمه از یک عبارت ژاپنی با ترجمه تقریبی “شانس را به بهشت واگذار کن” می آید.

۹- Panera

نام این زنجیره معروف ریشه هایی از چندین زبان دارد. “Pan” در زبان اسپانیایی به معنی نان است در حالی که “era”، طبق گفته صفحه فیسبوک کمپانی، عبارتی لاتین است. در کنار هم آن ها این نام را تشکیل می دهند که به معنی “زمان نان” می باشد.

۱۰- Pepsi

کیلب برادهم، موسس این کمپانی، اصالتا قصد داشت که پزشک شود اما هنگامی که به خانه یعنی کارولینای شمالی برگشت، در یک داروخانه مشغول به کار شد. در سال ۱۸۹۳ “نوشیدنی براد” را خلق کرد که ترکیبی از آب، شکر، کارامل، روغن لیمو، جوز هندی و سایر طعم ها بود.

پنج سال بعد نام آن را به پپسی کولا تغییر داد. او مدعی بود که این نوشیدنی می تواند در هضم و گوارش، یا سوء هاضمه (dyspepsia)، عبارتی که از پپسی از آن ریشه می گیرد، کمک کند.

۱۱- Reebok

برادران بریتانیایی، جو و جف فاستر، کمپانی لباس های ورزشی خود را در سال ۱۹۵۸، پس از یافتن عبارت “rhebok” در یک دیکشنری جنوب آفریقایی که جو فاستر در کودکی برنده شده بود، نام گذاری کردند. این عبارت اشاره به نوعی بز کوهی دارد.

۱۲- Rolex

موسس رولکس، هانس ویلسدرف، به دنبال ساختن ساعت مچی با وقار و در عین حال دقیقی بود. خواستار نامی بود که بیانش ساده باشد، در زبان های مختلف جا بیفتد و بر روی ساعت ها زیبا جلوه کند. او در سال ۱۹۰۸ رولکس را انتخاب کرد.

۱۳- Samsung

موسس سامسونگ، لی بیونگ چول، خواهان این بود که کمپانی او به اندازه ستاره های آسمان عمر کند. از این رو نام این شرکت سازنده لوازم الکترونیک در ربان کره ای به معنی سه ستاره است. فقط مطمئن شوید که به موبایل خود فرصت تنفس می دهید!

۱۴- Starbucks

بنیان گذار این کمپانی، گوردون بوکر، گفته که به هنگام جستجو برای یک اسم، شخصی نقشه ای آورد که شامل یک شهر معدنی قدیمی به نام Starbo بود. ممکن است این امر باعث شده باشد که او به نام یکی از شخصیت های کتاب موبی دیک یعنی Starbuck فکر کند.

۱۵- Volkswagen

فولکس واگن، تاسیس شده در آلمان در سال ۱۹۳۷، یکی از پروژه های هیتلر بود که خواهان ماشین های به صرفه و در دسترس بود. نام کمپانی به معنی “ماشین مردم” است. Beetle اولین برندی بود که به طور جدی در آمریکا پذیرفته شود.

۱۶- Volvo

کمپانی ماشین سازی سوئدی، اصالتا به عنوان یک کمپانی ساخت بلبرینگ تاسیس شد و نام آن نیز نشان دهنده این موضوع است. ولوو برگرفته از کلمه لاتین “Volvere” به معنی “من می غلتم” است.

۱۷- Wawa

این مجموعه از فروشگاه های رفاهی دارای هویتی دوگانه است. نام آن از بخشی از پنسیلوانیا که اولین مزرعه لبنیات کمپانی در آنجا بود گرفته شده، اما Wawa همچنین کلمه ای سرخپوستی برای نوعی غاز کانادایی است که در لوگوی مجموعه نیز از آن استفاده شده است.

منبع: rd


مقالات بیشتر:

۶ نکته الهام بخش از سخنرانی‌های TED برای صاحبان کسب و کارهای کوچک

معانی پنهان ۱۱ وسیله‌ای که هر روز با آنها در ارتباط هستیم

علامت‌های متداول و معنی آنها قسمت اول

علامت‌های متداول و معنی آنها قسمت پایانی

۱۵ حقیقت جالب درباره کوکائین

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.